Споделена история от В чужбина

Работа в Чужбина, Германия
Здравейте!
Пиша ви по повод следния случай.
Преди 8 месеца задействах нещата да започна работа в Германия като фризьорка. На няколко пъти ме бавиха, връщаха ми документите, но в крайна сметка успях да изпратя всичко легализирано, преведено и с печат до немските власти и накрая те ми отхвърлиха документите.

Защо питам аз? Имате ли подобен проблем? Чували ли сте за подобни случай? Ще се радвам някой да ми помогне, защото в крайна сметка толкова много народ замина да работи в Германия и то все фризьорки, а при мен нещата не се получиха...
Благодаря!
А.

Коментари

1.   Изкара ли си Arbeitserlaubnis (разрешително за работа)? Налучквам в момента, защото не си казала какви точно документи си подготвяла. И не ти ли дадоха причина за отказа? Между другото, от Януари, 2014 падат ограниченията за работа на българи и румънци и процедурата ще е далеч по-лесна. Потрай още 4-5 месеца. Успех!

2.   Номер 1 те и за 2013 казаха, че ще отпаднат ама е, на-не отпаднаха :)
Не знам какви документи си легализирала и на кого си ги изпращала-уточни се, моля! Що се отнася до разрешителното за работа-нали ти е ясно, че си има ред. Тоест преди теб са подали още стотици хора документи, и Българите са баш последната дупка на кавала-тоест ще издадат разрешително на испанци, италианци, американци, поляци дори, и чааак на края ако прецени служителя че си струва, на бай Ганьо! :)
Аз лично чаках година и половина за фесте арбайтсерлаубнис, и така и не го получих. В момента работя с гевербе, и да идват ми множко данъците и осигуровките, но след като другия начин не функционира...

3.   2, през Април 2013 отпадна за няколко други държави-членки. Мислехме, че ще е и за нас, но не стана. Никой не е казвал, че ще е със сигурност. Но за 2014 е договорено и е сигурно. Аз получих писмо след като направих адресна регистрация, че ми трябва Арбейтсерлаубнис до 31. 12. 2013. Попитах какво става ако не си изкарам до тогава и ми обясниха, че просто след това не ми трябва изобщо. То всъщност и сега не трябва, но само за хора с дипломи или само за сезонна работа.

4.   @2
испанци, италианци и поляци са част от общия пазар и не им трябва нищо, освен квалификация и език, за да започнат работа където си поискат в ЕС. За нас има още ограничения. 2014 трябва да отпаднат, максималният забранителен или ограничителен срок е 7 години след присъединяването. Ние се присъединихме на 1. 1. 2007г.
за американците е трудно, дори по-трудно отколкото за българите, защото те пък нямат никакви спогодби с Германия за пазар на труда.

@ Автора: с какви мотиви ти "отхвърлиха документите", какво означава това? конкретен работодател не те е взел на работа или какво?

5.   Още една, която не е наясно с процедурите. Просто си направи труда да разучиш как стоят нещата, интересувай се. Не пращай на сляпо без да имаш хал-хабер от процедурите и после що не се получавало. Ти не гледай кой бил заминал и кой почнал работа като фризьорка. Разучили са лично как стои въпроса- заминали са, почнали са, това е

6.   Никой не е заминал и започнал работа като фризьор или фризьорка от България. Темата или е пързалка или този, който я е пуснал е пълен невежа. В Германия, за да станеш фризьор, трябва да правиш Ausbildung, т. е. да учиш за тази професия няколко години / мисля 3 /. Български, патагонски и каквито и да са други дипломи и сертификати - не се признават. Така че, проблемът ти всъщност е в това, а не в работното разрешително. Най-вероятно си искала да отвориш Gewerbe, за което Arbeitserlaubnis не ти е нужен. И изобщо нормално ли е да питаш защо са ти отказали, след като не даваш информация каква фризьорка си искала да бъдеш : наета ли или със собствена фирма, нито пък какви документи си пращала, че чак и легализирала. A още по-малко си се поинтересувала - е ли възможно с български сертификат да работиш като фризьорка в Германия. Всеки, който го твърди - лъже и кой го знае какво работи там.

7.   Аз в момента ходя на курс за 1 ниво. Искам да попитам дали удостоверението което ще ми издадат ще бъде признато в Германия след като е преведено и легализирано. И ще мога ли да започна работа в някой салон като помощник например, ясно ми е че няма как да си отворя собствен салон, но поне за обучение, практика и стаж да работя при някой.