Споделена история от В чужбина

Животът в САЩ ?
Здравейте! Преди всичко искам да кажа, че вече съм бил много пъти в чужбина (главно в Европа) и дори в момента живея в чужбина. Така че няма да е кой знае колко трудно да се адаптирам към нова среда.

И тук е въпроса ми към всички които са били, а и още са в Щатите. Как е живота там? (от - до) - като се почне от самата държава, закони, нужни документи (за емигранти, сертификати и т. н), храна, отношението към емигрантите , а и въобще към другите хора. Какви хора са американците, култури, начина им на мислене и общо взето всичко.

Смятам да отида там (да живея), но не само за да припечеля пари, а за да остана там - завинаги. В момента съм в Германия и имам доста възможности и целта ми в момента е САЩ. Тук хората са много по студени от колкото там (поне така мисля) законите, климата и всичко е много различно и не мога да се приспособя напълно, а когато гледам филми, чета или си пиша/говоря с някой които живее в Щатите ми става едно такова хубаво.. сякаш там е моя дом. Не знам кака ви опиша точно чувството, но ми се струва, че там ще се чувствам много по добре от колкото в България или Германия или където и другаде да съм.

*Моля да пишат само хора които са БИЛИ или пък все още СА там и знаят за какво става на въпрос :).

Коментари

51-100 от 100

55.   Аз живях в САЩ през 2008г. -2012г.
В САЩ не всичко върви по мед и масло. Ако ходиш там да живееш не ходи в тези щати Калифорния, Тексас или Аризона защото в Калифорния хората са най-бедните в цял САЩ, а пък в Тексас и Аризона има толкова голямо различие(малък брой богати и голям брой бедни). А самата столица е много престъпен град и там всички американски закони не важат. Ето какво стана през 2009г. Един човек беше несправедливо обвинен в кражба и тикнат в затвора, а истинския обирджия бил пуснат за $100.. Докога живях в САЩ осъзнах че в САЩ нормален живот не може да се води.. там и деца убиват полицаите ако видят че извади пистолет(дори играчка). За това през 2012г. напуснах САЩ. И заживях в Канада. В САЩ за да оцелееш ще ти трябва заплата от $2000 и за почивки, ваканции трябва почти да забравиш, там най-много могат да ти дадат една почивна седмица, но после ще работиш без почивен ден. По-евтино ще ти е да останеш в Германия да живееш от колкото в САЩ. В САЩ почти всички хора са лицемерни, при най-удобната възможност ще те предадат. Аз тръгнах с отлично впечатление за САЩ, но го напуснах с много лошо впечатление. Но всеки сам си решава ето в този сайт можеш да провериш стандарта на живот в цял свят numbeo. com в този сайт можеш да сравниш цените между градовете, престъпността.

56.   да, и в САЩ има бедни, някои мислят, че в САЩ всички са богати, да ама не

57.   Ясно е, че не всичко е толкова розово, а само така излгежда отстрани. На мен обаче не ми пука. Млад съм (на 18) и имам амбиции след 3 най-много 4 години да си стегна багажа и да избягам от тая псевдо държава, която всеки ден все повече и повече ме потиска. Интересно ми е примерно за Ел Ей колко бюджет ти е необходим да преживееш един месец? И с какво евентуално можеш да се занимаваш. Разбира се, освен шоубизнес, за който си мисля, че няма да ми се получи. Някаква нормална работа...

58.   № 57, ето ти да се ориентираш - http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=United States&city=Los Angeles, CA&displayCurrency=BGN - цени, разходи заплата. Прочети коментарите отдолу, за да разбереш какви всъщност са заплатите и за каква мизерия става въпрос извън шоу бизнеса, за обикновените хора.

59.   Номер 54 е написал истината.

60.   Здравейте, интересува ме какво е настоящото положение в Калифорния, кой град е най Добър за живеене и с добри училища и университет, и кои са търсени професии също как е строителството, Благодаря ви много предварително

61.   От някой коментари, разбирам, че Калифорния е един от най-бедните щати и най-лошите за живеене??? Да, бедността като процент е по-голяма, но ако погледнем БВП на Л. А. метрополитън е близо 900 млрд. Ако добавим и Сан Франциско метрополитън отива близо 1, 5 трлн. 2-ро място в САЩ и 7мo в света. Приходите от кино индустрията са едва 11млрд. за 2015, мисля. Тъй, че не е само кино, както някой се изказаха. Да не говорим, че по статистика престъпността е най-малка (специално за Л. А. ) и до колкото знам законите за притежаване на оръжие са доста по-строги от другите щати, което значи, че хаховците с автомати са доста по-малко. Просто не е за всеки, трябва да имаш солидно образование - нещо инженерно, ИТ или медицина, за да успееш там. То и за Европа е така. Колкото до хората - навсякъде са лицемерни, включително и тук, просто проблемът, е че България не създава възможности за предприемачите, цялата с-ма е прогнила и съответно европейските пазари са далече за нас, тъй като това, което произвеждаме просто не е конкурентно. И няма и как да е като нямаш читава държава зад гърба си.

62.   Българско семейство с американско гражданство живееме вече 5 години в БГ с надежда че Държавата ще се оправи. Но през тези 5 години от хубавото тръгва към по лошото, също и в бизнеса и конкуренцията, неспокойствие по време на шофиране в градските условия и др.. Вече загубихме доверие и вяра за по добро бъдеще и се чудиме в кой щат да се установиме сега. Преди да дойдеме да живееме в БГ живяхме в северено Кентъки до границата с Охайо но животът бе доста скучен.
Да живееш в Англия и Западна Европа е абсурд заради мигрантите и при това не трябва да споменаваш че си българин, в Щатите не знаят къде е България. Предпочитаме Северните Щати

63.   Като чета този целия хейт и просто не мога да повярвам. Явно при всеки е различно. Била съм на бригади в САЩ, в различни щати и беше прекрасно. Отношението на хората, приветливи думи, а дори няма да казвам с колко се върнах. Само ще спомена, че приятелите ми работиха като сервитьори на златните, аз в САЩ и заплатите ни бяха с хиляди разлика :) На мен лично много ми хареса, вярно има и по-странни и лицемерни хора, но ние попаднахме на супер готините всичките пъти на бригадите. Абе всеки както си го направи. Бъди положителен човек и ще получиш същото. И в България има много хубави хора, но с тази всеразрастващата се селяния, sorry. Пълен майтап. Искат TOEFL - Сертификат, който трябва да се подновява. Храната си е junk food, но има и био, спокойно. А за германците, може да са студени, но все пак им е простено, такъв им е манталитета, те така са свикнали. Ние се държим супер с чужденците, ама зад гърба им...

64.   Номер 63, няма нищо общо между това да отидеш на "бригада" и да живееш там постоянно. Защото ти отиваш там, работиш няколко месеца и се прибираш. Когато обаче живееш там и се интегрираш, е съвсем различно. Започваш да виждаш и да разбираш повече неща - както хубави, така и лоши. Не говоря само за САЩ, а принципно. Живял съм и в Западна Европа и според мен за да разбереш една държава и култура, е нужно да живееш там поне година-две за постоянно и чак след това можеш да придобиеш реална представа как стоят нещата.

65.   Номер 64, шефовете на някои от бригадата ги поканиха след университета да се върнат да работят и сега има 2-3 момчета, които са там и са се интегрирали успешно. Естествено беше много трудно заминаването, финансовите средства трябва да са налице, но аз не чувам оплаквания. Нямам нищо против България, но защо винаги трябва да хейтваме другите държави... Нямаме реална преценка нито за себе си, нито за другите. И Америка не е цвете за мирисане, и Западна Европа също. При положение, че някои от най-развитите държави като Холандия например са в криза, айде сега да ги хейтваме. От нас за пореден път по-перфектни няма. Но както казах- познавам хора, които в момента са се "интегрирали" и засега нямат намерение да се връщат.

66.   От 64 до 65: Къде по-точно в коментара ми видя "хейт"? Моля те, копирай го и го постни като коментар, защото аз нещо съм го изпуснал. Живея в чужбина от много години, но не ми харесва "модата" да се плюе по България и всичко българско и винаги да се кланяме пред чуждото. Това обикновено го правят българи, които нямат много опит в чужбина, защото тези, които живеем навън дълго време, знаем много добре, че положението изобщо не е розово.

67.   Номер 66 от номер 63, 65.... Аз не визирам теб в коментара си, а като цяло мненията на повечето хора. И в никакъв случай не се кланям на чуждото. Но вярвам в това- Човек принадлежи там, където се чувства щастлив. И това за мен не е нито Америка, нито България:) Но нямам нищо против тях.

68.   Здравей те искам да ви попитам догодина съм си наумил да живея и работа в малко градче на име блумингтън щата индияна той е сравнително по малко градче от Добрич но много ми харесва искам да ми кажете вашето мнение

69.   Здравейте искам да ви попитам решил съм да заминавам за САЩ избрал съм градче в който искам са живея и работа щата индиана булминкън какво е вашето мнение за този малак град

70.   От 2 години живея в САЩ, по-точно Маями,Флорида.
Впечетлението ми е, че хората не ги интересува от къде си, а какво е отношението ти спрямо тях защото има хора от целия свят тук. Живея със семейството си в общежитие - нещо като хотел,обзаведено и приятно. Плащаме 1000 и няколко долара на месец.Училището в което уча е добро и то също се плаща .

71.   здравейте.изчетох почти всичко ,но нещо не разбрах-човека ви питаше за документи ,а вие говорехте само за зелена карта.аз също искам да опитам живот в сащ-какво всъщност се вади като документ там.говоря за банкова сметка,осигwрителен номер ,регистрации в институции -разни подобни.какви са законите и правилата относно дfкументите за живот и работа там.като отидеш на интервю за работа какви документи ти искат.

72.   Здравейте! В USA има щати и региони, в които животът е по-лош от България и те не са НИКАК малко! Положителното е, че можеш да се махнеш от тях и да отидеш на по-добро място за живеене в САЩ. Например в гр. Бостън, Сиатъл, LA, Вашингтон
Чикаго и доста други. От известните градове не е добре в Сан Франциско понеже е пълно с педали, в Маями също не е особено добре-има много негра и латиноси. В пустинните щати е гаден пейзажа и труден живота. В щата Юта са пък мормоните,
а гр. Ню Йорк е голям гъчканак от хора и има висока престъп-
ност.

73.   Към автора на 72. това, което си изброил не е проблем, по-скоро проблем е в Детройт и огромната безработица и западане на инфракструктурата, там не ходете.

75.   Здравейте, изчетох всички коментари някои с по-полезна информация други не, но не намерих подробна информация относно документите преди заминаването и след пристигането в САЩ. Например какви документи ти трябват за да можеш да имигрираш в САЩ? До колко време се изкарват? Каква е сумата за тези документи? . След като пристигнеш в САЩ какви са първите неща които трябва да направиш (като например да си отвориш сметка в банка, да си купиш нов телефон за да могат да се свързват с тебе)? Какви документи ти трябват за да можеш да започнеш работа? До колко време се изкарват? Колко пари? И т. н. и т. н. Ако може някой да сподели от личен опит каква е била процедурата преди да замине и след като е пристигнал и докато се интегрира(ако може по подробно). Както и всички полезни съвети са добре дошли за хората които скоро искат да имигрират в САЩ. Благодаря предварително.

76.   Здравейте спечелихме зелена карта и смятаме да заминем цялото семейство. Като гледам никой не е написал нищо хубаво за Америка но всички са там и се жалват колко им е трудно. В БГ не е много розово като си с образование и вземеш 300 долара месечно...

77.   77. Здравейте,
ходили сме два пъти в САЩ и сме обиколили 16 щата общо. Нашите впечатления от Америка и американците, с които сме общували са изключително добри :-)
Чисто, приветливо, подредено, някой ще каже скучно, но всеки сам си го прави .... На нас не ни е било скучно.
Да, има и своите недостатъци, с отпуски, жилище и медицински разходи, но има и възможности, които са несравнимо по-големи от тук!
Който иска социални държави да отиде в Дания, Холандия, който иска възможности да отиде в САЩ.
Относно документите бюрокрация има, а адвокатите са скъпи, но всеки средно интелигентен човек с достъп до интернет и много четене може да се справи и сам. Всичко е описано с подробности в https://www.uscis.gov
Успех :-)

78.   77, има разлика да посещаваш Щатите и да живееш постоянно там. Не бъркай туризма с емиграцията!

79.   Да 78, наясно съм с това:-) Знам отвътре как стоят нещата с живота в САЩ от 3 години!!!

80.   Имах късмета никога да не съм стъпвал в САЩ. Познавам американския манталитет по добре от Българския. В продължение на 7 години работих в 2 американски кол центъра. НИКОГА повече няма да работя за американски работодател. Така че драги ми 18-20год, които сте промити от холивудска пропаганда, преди да говорите за имигриране, си свалете розовите очилца и първо влезте да по работите малко за американци от БГ. По лесно е така да разберете с какво бихте се сблъскали там. Хем малко чужди пари ще налеете в нашата хазна.

И прочетете поста на Но. 16 няколко пъти.

81.   Аз живея и работя 20 години в Лос Анжелес. Дойдох тук с лотарията зелена карта и бях много разочарована в началото, но започнах работа по специалността си като мед. сестра и сега вече съм с една прилично хубава пенсия. Аз пък питам, как бих могла да живея в БГ като пенсионерка? Бих искала да намеря една сродна душа и да прекарам остатъка от живота си в спокойно място, да пътуваме. Аз харесвам Америка повече от Европа. Била съм почти навсякъде в Европа- гледат те с такова презрение че чак ти се иска да им забиеш един юмрук! Тук такова нещо няма! Хората са в пъти по-добри! Дъщеря ми живее в Палма де Майорка Испания, бях миналото лято там, не ми хареса, не е много по-различно от България, храната не е много по-различна също, скъпотията е безбожна. Уж е остров а рибата се продава по 40 евро за килограм!? Не знам кой колко хвали Европа с храната, но там със свещ не можеш да намериш една хибава пилешка супа и салата. В Европа се хранят със сандвичи, мазни ястия и пици. Тук в Америка не е така. Ако си в ресторант и не ти хареса това което си поръчал, то веднага ще ти предложат друго и ще ти го приготвят и при сервирането даже ще се извянят затова че си чакал. В Европа такова нещо няма- даже ще те наругаят! Като замъци, атракции и джумборета Европа нама равна, но като култура и поведение на хората е много далеч след Америка. Аз мога и тук да си живея, имам средства, но съм сама и затова ще опитам да се върна в БГ, поне да опитам мога ли окончателно да остана.

82.   До 81: здравната система в България не е добра, помислете от тази гледна точка, не знам как е здравеопазването в Америка и дали е скъпо. Има спокойни места в България, но не големите градове. Като цяло културата при нас е, че пенсионерите не стават за нищо вече - особено по болниците. Иначе има пенсионерски клубове, хорове, но сигурно 70% от пенсионерите ни едва свързват двата края. Живея в западна Европа - като царе живеят тука в сравнение с нашите и не само заради парите. Нека и други да коментират, но моя съвет е добре да помислите

83.   Мани таа откачалка...не били любезни в Европа, не предлагали друго ядене.Предлагат , че и парите ти връщат. Та дори и в германско се случва.Та носа си не е подала извън Бг ама кой знае защо на американка се прай.
Хора, моля разберете че някои сме видяли много от света и като закаканижат откачени бабиери коментари ни в клин ни в ръкав...не се трае.
Моля модераторите да ми публикуват коментара...не че оназ ще спре да бае, ама да ограничим глупотевината поне малко...

87.   Хе хе... ужас. Простотията на тая територия е безгранична.
Няколко души споделят мислите си от рода перефразирам:
Абе, какво ще стане ако емигрирам в САЩ, без да знам английски език, без занаят и не с много пари? "

А за т. нар успели бг в САЩ, това са бившите "комунисти" тип Бокова, Каракачанов, Нинова, Борисов, децата на мутрите (и другите мутри) и прочие.

88.   Аз живея в САЩ в района на столицата Вашингтон от 17 години. В началото се бях фокусирал само върху образование и кариера, и така и не забелязах че тука не може да се води нормален живот и да се общува с нормални хора. Сега имам добра работа, но живота ми е скучен и еднообразен. Американската "култура" е посредствена и с чисто комерсиален характер. Всичко е устроено така, че трябва или да работиш, или да консумираш. Приятелство, забавления, публични пространства, изобщо нещата "за душата", са много трудо достъпни и почти невъзможни, дори да имаш пари.

Просто на САЩ не трябва да се гледа като на истинска държава, а като на един огромен трудов лагегер който е създаден от богати за да си експлоатират спокойно хората, без да им се меши превителство и ли профсъюзи. Това е въщност е прочутата американска свобода, тя не важи за всички. Самите експлоатирани са със силно промити мозъци, възхищават се на богатите, и не си знаят интересите. Пропагандата е много силно развита. Децата още от 1ви клас в училище задължително се кълнат във вярност на родината всеки ден. Патриотизма е дефакто задължителен. Много рядко се намира трезво-мислещ човек. Повечето от българите които познавам тука също вече са засегнати от промиването на мозъци в някаква степен.

Копнея да пробвам някъде другаде или да се върна в БГ, но нямам възможност поради семейни причини. Единствения плюс на САЩ за мен е че има хубава природа (но много от нея е частна собственост и недостъпна). Всички други митове за американски мечти, неограничени възможности, свобода, са пропаганда.

89.   До последния...

Предпочитам наложен, но реален патриотизъм, вместо това, което имаме в България ...

91.   След 2 години следване в Холандия, малко живот в Лондон, Париж, Братислава и сега Прага и аз идвам на този акъл, че в САЩ климатът е по-хубав, а и хората те приемат повече от колкото в Европа.

92.   Да, Европа си е Европа - друго си е немецът, холандецът или някой си там друг да те мрази от момента в който кажеш, че си българин. Друго е да работиш много, а другите около теб да се скатават и да те товарят като българин. Друго си е децата ти никога да не бъдат приети като местни. И да си затваряш очите, че тези исторически сгради и дворци те правят щастлив, въпреки че хората около теб са студени и затворени. В Америка има всякакви простаци, но поне хората са отворени, а не затворени към непознатите. В Европа си се движат в една компания от забавачката и не допускат нови хора. За мен е по-важно хората да са позитивни и учтиви, без дворци и катедрали мога, даже повече обичам модерната архитектура. И искам своя кола, а не да се тъпча като сардина в градски транспорт.

93.   "Тук хората са много по студени от колкото там (поне така мисля) законите, климата и всичко е много различно и не мога да се приспособя напълно, а когато гледам филми, чета или си пиша/говоря с някой които живее в Щатите ми става едно такова хубаво.. сякаш там е моя дом. Не знам кака ви опиша точно чувството, но ми се струва, че там ще се чувствам много по добре от колкото в България или Германия или където и другаде да съм. "

Все едно аз съм го писал. Обикалях по Европа - Лондон, Франция, Холандия, Словакия, Чехия и накрая си дойдох на думата, че предпочитам Новия свят. В Европа където климатът е хубав няма работа, а където има работа климатът и хората са студени. Не се и замисляй! Само че с визите си е успех!

94.   То, като цяло светът е един голям трудов лагер, в който една шепа хора експлоатира останалите. Иначе, съм съгласен, че в САЩ специално, това е най-силно развито. Консуматорството отдавна е издигнато в култ и е поощрявано по всякакъв начин. Милиони хора по света си дават последните пари, че и заеми теглят, просто за да притежават последният модел телефон, лаптоп, таблет, автомобил, мебел или каквото още се сетите. Същевременно на старите нищо им няма, но нали съседа или някой приятел вече си е взел, не може и ти да си по-назад. По този начин човек се превръща просто в робот, който работи от сутрин до вечер без почивка, спи колкото да не рухне и яде, когато намери време. Няма никакво време за себе си, за близките си, за приятелите си, за някаква полезна дейност. Той е машина, която дори и не мисли.

95.   Интересна дискусия. Аз живея в САЩ от 11 години. Дойдох веднага длед завършването си в България, изкарах магистратура и започнах работа. Мисля, че американците са по-отворени, оптимистични и любопитни хора отколкото това, което наблюдавах в България. Аз никога не съм мислила да емигрирам, напротив - имах добра работа и образование и в България (просто срещнах съпруга си, който още учеше и така се наредиха нещата). За мое най-голямо учудване за 11 ход откривам, че съм се привързана към тази страна. Това да имаш най-различни възможности, да те ценят според уменията и знанията Е страхотно за мен. Има ли хора, които не ми допадат и на които аз не допадам (дали защото съм българка или по други причини) - да, пълно е с такива. Но е пълно и с такива, които аз харесвам и които ме харесват.
Предполагам, че има голямо значение каква професионална реализация ще имате, но засега тази страна ми допада, чувствам се комфортно, чувствам се приета и оценена.
Хората са еднакви навсякъде - има и добри, и лоши. Това, че американците са любопитни и отворени не е някаква вродена добродетел- те са просто по-изолирани от конфликтните райони на света, наслаждавали са се на сравнително дълъг просперитет и вследствие на това са по-наивни (но не и глупави). И този оптимизъм води до предприемачество, което води до завъртане на капитала и до по-голям просперитет. Поне това е моето впечатление.

96.   Здравейте, дъщеря ми иска да следва висше образование в Сиатъл и след това, да стане полицай. Как стоят нещата, може ли да някой да ми каже? Какво е необходимо, да кандидатства в САЩ и като цяло, за живота в Сиатъл? Благодаря предварително.

97.   САЩ се състой от 50 щата. Всеки щат е по-голям от България. Само се замислете какви големи разлики има в живота и бита на българите в различните крайща на България, сега го умножете по 50.

Исках да каза, че живота в Щатите варира изключително много. В някой щати се женят все още братя за сестри, в други пък има повече мексиканци отколкото американци и т. н.

98.   От 4 години съм в САЩ и по-точно Чикаго. С всеки ден осъзнавам каква грешка съм направил, че съм дошъл тук за да преследвам "Американската мечта". Дето се казва "Bull shit". Нямаш ли приятели и семейство НЕ ИДВАЙ! Едва ли има някъде по света по-скучен и фалшив живот!!! Дори да си със здрава психика, в един момент ще разбереш, че нещо си "мръднал" когато ти идват мисли в главата как да се махнеш от тук и един от вариянтите е самоубийство! Еднообразен, скучен, фалшив, напрегнат, даже не бих го нарекъл и живот! По-добре беден и щастлив отколкото богат и нещастен!

99.   Интересна е темата, но странно защо всички са ориентирани към Чикаго, Сиатъл, ЛА и т. н. Аз лично предпочитам Монтана, Уайоминг, Айдахо (северните щати). Нямам база за сравнение, защото нямам информация за стандартите там, та ако някой може да разкаже малко ще съм благодарен. Монтана най-много ме вълнува.

100.   Здравейте аз също се интерсувам от най-слабо заселеният щат Уайоминг и естествено съм решил да акостирам като турист и да остана а пък после ще видим.. говоря английски и съм бял :)

Ясно е че проблема с мигрантите са главно срещу чернокожи/латиноси/мексиканци

Не ме е страх от депортация понеже няма да се занимавам с незаконни неща та едвали ще ме хванат ако успея да си уредя жителство чрез брак за американка ще бъде добре.

Та надявам се наистина ако някой е живял или имал близък който е бил в Уайоминг да пише

101.   98, какво значи еднообразен, скучен и фалшив живот? Дефинирай това, дай примери. Аз пък твърдя, че повечето хора по света, вкл. в България, живеят скучно.

Първо, всеки си определя какво е интересен и забавен живот. За един това е активен социален живот - барове, ресторанти, дискотеки, ходене на кино и т. н., за друг участие в клубове по интереси - латинотанци, спорт и т. н., за трети - културни или спортни мероприятия като ходене на музей, опера, театър, фестивали, концерти, футболни, хокейни и други спортни мачове и събития, за други пътуване, практикуване на екстремни спортове или просто риболов, мотаене в планината и т. н. За други пък това е да се занимаваш с някакво хоби като да майсториш разни предмети от дърво, а за някои това е просто да се напиваш с приятели или сам вкъщи или в близкия бар или пък да висиш по цял ден в интернет, било то в социалните медии, било то като играеш някакви игрички или пък просто да зяпат любими сериали и филми по ТВ. Има и такива хора, които обичат да прекарват време със семейството си като играят с децата си, разхождат кучето си, правят барбекю в задния си двор или поливат домати и краставици с половинката си и това им е достатъчно.
Аз съм стигнал до следните изводи:
1. Ако си сам е по-вероятно да ти е скучно отколкото ако имаш семейство или поне приятели наоколо.
2. В големите градове има винаги повече забавления отколкото в малките. В градове като София, Бостън, Сан Франсиско, Чикаго, Ню Йорк или Атланта можеш да ходиш всеки уикенд на различен ресторант, за да опиташ китайска, японска, сенегалска, етиопска, гръцка, датска, испанска, перуанска, мексиканска, текс-мекс и каквато искаш друга манджа и пак да ти трябват години за да обиколиш всичко. Можеш всеки ден да ходиш на различен музей, спортно или културно събитие, има не един, а десетки кина, театри, опери, всякакви възможности за забавления.
3. В малките градове като Габрово, Търговище, Севлиево, Каспичан, Карнобат, Силистра, Провадия, Павликени или Полски Тръмбеш, Омаха в Небраска, Форт Смит в Арканзас, Джефърсън Сити в Мизури, Каспър в Уайоминг, Мичъл в Южна Дакота или Билингс в Монтана е не просто тъпо за човек като мен, а убийствено тъпо. В някои от тези места дори няма кинотеатър, а да не говорим за NBA баскетболни мачове, NHL хокейни мачове, NFL футбол, MLB бейзбол, концерти на Шакира или на оперни звезди като Пласидо Доминго или Андреа Бочели да кажем. А, аз без такива събития не мога и дори сега като семеен човек с 4-годишна дъщеря ходя сам или семейно всеки уикенд някъде, било на изложба в музей или спортен мач, било на концерт или просто в нов ресторант с приятели. А, през седмицата може пак да идем някъде, вкл. водя и дъщеря ми на спортни танци и уроци по цигулка.
4. Заради извод номер 3, отбягвам малките населени места и винаги съм живял в големи градове - Варна, София, Торонто, Бостън.

Затова не разбирам хората, които идват от голям български град като София или макар и по-малки градове от София като Пловдив и Варна, но с много социални и културни събития, музеи и т. н. да отиват да се заселват в разни забити, глухи и затънтени щати, градове, че и села. А, после реват, че било тъпо и скучно. Е, хайде сега, в Трън, Лом или село Кривня, Разградско да не би да е много весело? ! Или пък човек, който имал малка яхта и постоянно ходел за риба във Варна да се засели в Колорадо, без да може или да иска да се научи да кара ски. Или обратно, скиор от София или Самоков да се засели на брега в Тексас и да реве как няма една шибана планина да покара ски. Да не говорим, че от градове като Бостън или Ню Йорк има директни полети за навсякъде в САЩ, Европа и изобщо света, да не говорим за посолства, консулства, университети, болници, възможности за работа и т. н., а когато си на майната си в Уайоминг плащаш повече да се придвижиш до Ню Йорк или Бостън за да хванеш самолет за Европа отколкото струва самият полет до Европа.
И пак повтарям, който си мисли, че в България много се забавляват да се разходи малко из страната и да види, че повечето хора в малките градове и селата, че и в софийските и пловдивските квартали живеят монотонно в стил от работа вкъщи и забавлението е гледане на ТВ или битов алкохолизъм, било то защото нямат достатъчно средства за културни събития и пътувания, било то защото нямат и желание дори и да е безплатно да гледат опера, театър или музеи. А, в много от малките български градове в момента буквално няма нищо освен няколко бара, нито театър, нито опера, нито кино дори! И разбира се за много от местните хора, забавлението е да пият ракия. Така че, когато говорим колко е тъп и скучен животът в САЩ, дайте да дефинираме първо какво е скука, къде е скучно и защо сме се наврели в подобно скучно място. Все пак човек трябва да познава поне малко себе си и да избира по-разумно и внимателно местожителството си от аромата на сладолед в магазина.

102.   Здравейте! Прочетох всеки един пост. Беше доста разнообразно и интересно. Сега аз, с риск да стане банално, ще задам моите въпроси.
Аз съм на 34 с две висши- начална и предучилищна педагогика, което включва английски език и второто ми е хореографска режисура и артмениджмънт. Работя и по двете специалности и имам дългогодишен стаж(колкото мога да натрупам до 34г. ) Тук не мога да постигна повече, от това, което съм до момента- имам частна школа за танци и съм преподавател в държавно училище. Бих искала да работя в друга среда, с друг манталитет на хората, други разбирания и друга ценностна система. Как мога да направя това в Щатите? Знам за H2B виза, но до там.. Благодаря!

106.   Нещо полезно!
https://www.youtube.com/watch?v=8TTkD-hpW9c

108.   Добре аз не мога да разбера болшинството, след като някои са вече там и са го видели какво е, други тепърва са се запътили към САЩ, а тя самата страна е съсипана от Неолиберализма, та въпроса ми е защо искате да си направите живота по-тежък от колкото е ? Аз живея в социалистическа страна Австрия, страна в която човек може да създаде семейство и да живее що годе нормален живот, образование и здравеопазване има и то на световно ниво, без разрешително за работа защото е ЕС, това в САЩ го няма, всичко е мега трудно пример #45 бил на добра позиция в България и там го върнали в първи клас. Европата все още е най-доброто място за българи, дори самата България!! САЩа не става за нормален социален живот, Империя пред разпад, която не е това което е била през 80те, камо ли през 60те. Има една добра книжка написана от Никола Стефанов - "До Чикаго и отЗАД" всички случки са истина и я има безплатно, прочетох я и защо ли нищо не ме учуди за дивата джунгла Америка .... Моят съвет е че в САЩ няма никакъв смисъл да ходи да се живее, света се фрагментира и еманципира от "американизма" и тази страна е приключила като мит за "добър живот". Вие си избирате

109.   Вижте този линк! Може да от полза за желаещите да емигрират в САЩ

http://hikersbay.com/prices/usa?lang=bg

111.   Аз бих искала да попитам как е животът в Щатите от гледна точка на спокойствието, всяка година има хиляди стрелби (в училищата също), полицейщина, сякаш нямаш глас... къде е най-спокойно да се живее там?

112.   Номер 111, по принцип най-спокойно е да се живее в предградията Това, което изброявате са проблеми в града - т. нар. inner-city.
Предградията са места за живеене - в районите, където са къщите е забранено да има бизнес. Магазини, ресторанти и други бизнеси са на специални места. Естествено - не е толкова интересно като в центъра, където може да излезеш в 3 през нощта и да идеш пеша да пиеш едно в претъпкан бар, или да ядеш суши е пълен ресторант.

Ако не си женен и нямаш деца - отивай в голям град и гледай да си близо до центъра. Ако имаш деца - в предградията. Имай предвид, че всеки град е различен и трябва да проучиш, най-добре да питаш хора, които живеят там.
Аз живея от 23 години в предградията на Лос Анжелис и съм изумен какви глупости се пишат тук, че едва ли не е концлагер и те задължават да си купуваш последния модел на нещо си.

113.   Здравей те на всички аз съм Росен на 23 години живея в Германия от 8 години но бих искал да замина за Америка какво трябва точно да знам и как да се оправя в Америка ?

114.   Здравейте, обмислям да се преместя при приятеля ми, който живее във Ванкувър, Wa, но много бих искала да се запозная с българи живееши там или в Портланд как според вас става това? Има ли някой форум или фб страница.. все пак ще е готино да се запознаеш със свои хора и да си създадеш такива социални контакти.. :)

51-100 от 100