Споделена история от В чужбина

Англия - по-доброто бъдеще?! Може би..
Привет и от мен, хора. Радвам се, че този сайт съществува.

Сега. Искам да ми кажете каквото можете за тази държава. Мисля скоро да заминавам, много скоро. Нали тука от 1 януари 2014 г. пада забраните за работа, и ние може да намерим по-лесно работа. Та, моля ви, да ми кажете всичко, което знаете, ВСИЧКО, КОЕТО МОЖЕТЕ ДА МИ КАЖЕТЕ ЗА ТАЗИ ДЪРЖАВА. Как е животът там. Мисля да замина следващата година, но не знам по кое време. Мисля също да започна да уча интензивно английски, щото не го владея добре, а сигурно трябва много добър, нали? Мисля и да си събирам пари, колко пари ми трябват г/д отначало, и как може да се намери работа там, квартири и др.

И така, моля за помощ и съвети. Благодаря! :

Коментари

51-100 от 103

56.   Да, откъде тези пари. Масово хората взимат по 240-250 лири на седмуца.

57.   Чета и си мисля... на който му се остава в България, ще си живее тук, на който му се живее в чужбина - ще живее там. Много аргументи могат да бъдат привеждани в защита и срещу живота в чужбина, но там се печели повече и стандартът е по-добър. Факт. Повечето хора, които са събрали пари за апартамент, или са работили в чужбина, или са продали друг имот тук в България. Не съм чувала някой да си е купил апартамент в София с обикновена средна работна заплата. Под "купил" нямам предвид живот в ипотекирано жилище, а реално изплатено такова.
Англия не е само Лондон, моя близка живее в друг град и плащат наем за хубав апартамент с 2 спални, около 60 кв. м, 500 паунда. Живеят трима души, така че всеки може да си направи сметката, че плащат по няма и 170 паунда на човек. Имат си кухня, пералня и всички удобства. Не е свръх лукс, но е абсолютно нормален апартамент. Не пътуват до работа с никакъв транспорт - вървят пеша. Разходите им по храна са като тук в България, но там взимат доста по-високи заплати и в края на месеца, въпреки че работят по почти минимална ставка, успяват да спестят по около 500 паунда. Че тук в България с 500 паунда обикновено живее 4-членно семейство!
Всеки сам си преценява, а и за хора, които не знаят английски, няма гаранция как ще се справят там. Но всеки с добри познания по езика, има шанс да се справи добре (или поне по-добре от тук), да работи нормално (40 часа на седмица), да получи човешко отношение, да има отпуска, официални почивни дни (там НИКОЙ не работи по Коледа, дори хранителните магазини са затворени) и достойна пенсия, когато остарее.

58.   До номер 51: Първо да уточня, че аз също живея в чужбина.

Това, което забелязвам при теб и при десетки други българи е, че като напуснете България и се опитвате да я изкарате възможно най-черното място за живеене, където едва ли не трябва да си свръх-човек, за да оцеляваш и пишете колко по-лек и евтин е живота в чужбина. А в 99% от случаите сравнявате несравними неща.

Ето сега ти казваш, в София със заплата 900 лв как ще купиш апартамент, който струва 100 000 лв. Ами отговорът е - общо взето няма как!
А твоето заключение е едва ли не, че с 1000-та паунда, които някой си спестявал на месец би могъл да си купи собствено жилище в Лондон.
Което за всеки който е бил в Англия и има малка представа от Лондон, е пълен абсурд. Ама наистина, пълен абсурд!
Разликата е в това, че Лондон е много общо понятие - Лондон е една огромна урбанизирана площ, в която градът не свършва в продължение на десетки километри. Има Централен Лондон, който всъщност е градът Лондон, за който всеки мисли, когато се каже Лондон. А има и "Лондон" - западен, южен и т. н. които са просто един спални буквално на майната си.
Имам колеги англичани, които работят в Лондон в сферата на банковите услуги и имат доста добър доход (несравним с черноработническите истории за които си пишем тук) и нито един от тях не може да си позволи жилище в Лондон, в което може да живее със семейството си с 2 или 3 деца. Всички живея някъде на майната си и пътуват между 1, 5 и 2 часа сутрин и вечер във всяка посока до Лондон, примерно до ситито. Т. е. прекарват около 4 часа на ден в градския транспорт.
Мислълта ми е, че с твоите 1000 паунда, които пестиш на месец, в Лондон си общо взето никой - можеш да си купиш жилище на 2 часа път от Лондон, в някой квартал, в който ще си от малкото бели обитатели и нивото на инфраструктура, училища за децата ти и пр. ще е точно нула!

Т. е. ако се върнем на твоето сравнение, че с 1000 паунда можеш да си купиш жилище в Лондон, само че този път вземем мястото където ще се намира това жилище и кварталът, то по-коректно ще е да го сравниш с живот в България където получаваш 900лв заплата, имаш жилище в циганската махала в Пазарджик и всеки ден пътуваш с влака до София - сутрин и вечер, за да работиш.

Обикновено не вземем отношение по подобни теми, защото така или иначе знам, че това което ти пиша няма да стигне до теб. Защото за да го приемеш, то ти ще трябва да събориш въображаемия си свят от пиадестала, който сам си построил и да признаеш, че живота общо взето е труден навсякъде за средната класа и за "под-средната" такава.
Мисля, че това, че живеем в чужбина трябва да обогатява нашия мироглед и да ни кара да разбираме, че това, което имаме в България, не е толкова по-лошо от това в другите страни.

59.   До номер 58 от номер 54

Виждам , че явно все пак има хора, които разбират какво се опитвам да споделя от 10 дни насам... Но това са хора, които освен , че са отишли и попаднали в ситуация , то трябва и да умеят да разберат това, което виждат... А то е че човек е където и да отиде е със себе си и носи себе си.
Че не можем да правим сравнение с българи живеещи в Плевен да кажем , единия да взима 330 , другия 530 , които нямат транспорт, нямат квартира и хора, които взимат 1800 паунда общо , от които повече от 900-1000 отиват за транспорт и наем...
Парадокса е , че масово българите в България излизат и ходят на почивки повече и от мен, която уж спестявам милиони като живея в чужбина. Кара всеки втори кола и пуши цигари и си ходи на кафета всеки ден. А ние нямаме кола, не пушим , на почивка не мога да отида- не ми дават отпуска и през лятото и през зимата и на заведение ходя максимум 4 пъти в месеца, от които един е на ресторант.
Хората в България не разбират какво имат- среда, приятели, семейство, просто всички са се вкопчили в това, че държавата не им помага. А като ги видя в чужбина си остават същите паразити, които се срамуват да признаят какъв всъщност е живота им в другата държава...

Благодаря на номер 58 , успял е да намери по-добър начин да изрази, това което аз се опитвах :)

60.   Аз и мъжа ми живеем в Англия, близо до Лондон в малко градче. Но работим в други градове. Само на седмица за бензин даваме по 60-70 паунда и то само за да отидем на работа. Отделно даваме наем 600 оаунда за една стая. Взимаме седмично около 250. Много пари отиват за храна също. Трудно се пести при това положение. Не ходим никъде освен на работа. Много хора си мислят, че в Англия е добре и се взимат големи паеи. Може, ако живееш 5-10 г и не си под или на минимална заплата.

61.   Напълно съгласна с мнението на59.

62.   Номер 58, винаги съм казвал, че като се чете нещо е хубаво и да се разбира. Не знам как реши, че живея в чужбина? ! Никога не съм живял в чужбина! Просто пътувам по работа навън, а и не само. Работя с чужденци и имам не малко приятели зад граница. Абсолютно никакъв въображаем свят нямам, понеже аз лично, в България живея чудесно. Това обаче изобщо не означава, че и останалите хора живеят така. Ако беше толкова добър стандартът тук, нямаше да има толкова българи навън. Разбирам 5-10-100-1000 човека да са глупави и да речем, че са отишли да гонят дивото. Цифрите обаче са съвсем други! Ако бяхме толкова добре, сега щяхме да сме пълни с араби и всякакви други емигранти, но те нещо не им се идва тук. Всички искат я в Англия, я в Германия, Скандинавието и т. н. Освен това абсолютно никъде не твърдя, че с минимална заплата можеш да си купиш имот в Лондон! Твърдя, че с 900 лева не можеш да го направиш в София! И да, точно така, сравняват се сравними неща, т. е. ако в България си чистач, сравняваме с чистач в Англия. Масово в провинцията се взимат заплати от порядъка на 400-500-600 лева, като 600 вече се води "добра" заплата. Ще дам още един пример, писал съм го и преди. Мой приятел получава чисто 600 лева, понякога и малко отгоре, но да вземем 600. Наемът му е 120 лева, като срещу тях получава абсолютно необзаведена боксониера, нуждаеща се от ремонт. Жилище на около 40 и повече години, силно амортизирано от времето. Токът му е около 50 лева на месец, водата 10-15. До тук станаха 180 лева. Зимата се топли на дърва и за сезон са му нужни 250-300 лева. Нека приемем, че минимум разходите му на месец са 200 лева. Остават му едни 400 за дрехи, храна, почивки, излизания и т. н. Всеки месец той е на нула, при положение, че не пуши, почти не излиза и до скоро нямаше и кола. Съвсем скоро изтегли кредит за автомобил-4000 лева, който ще изплаща 2. 5 години и ще се наложи да ги изгладува, свеждайки разходите за храна до минимум, понеже просто няма от къде другаде да вземе разликата. Е. кое е по-добре, да останеш в България с 400 лева преди да си се наял, или в Англия с 250 паунда, след като си си платил всички сметки и си осигурил прехраната си? Колко време ще ти е нужно в Англия да си обзаведеш домакинството и колко в България? Разликата е в пъти!!! И не на последно място тази заплата от 600 лева се води "хубава" и изобщо не е от ниските. До преди година същият човек работеше за 350-400 месечно. В този случай е още по-интересно, тъй като всички крайни резултати са отрицателни числа.

63.   До коментар 58. Хаха, право в десетката със сравнението с Пазарджик. Не се бях замислял, но си е точно така. И за съжаление, 9 от 10 българи в Лондон, а и като цяло в чужбина живеят точно така, ако изобщо това може да се нарече живот.

64.   Ебати сметкаджиите, ебати чудото!

Един необразован и неможещ нищо кадър ще е беден във всяка точка на света. Разликата е, че поне ще му е по-пълен хладилника. Българите в огромното си мнозинство точно за един по-пълен хладилник се продадоха. Това го казвам след 7 години и половина живот в Испания, където мнозинството от българите вземат до 1200 евро, а с тези пари са буквално на ръба, особено пък ако живеят в голям град. Ако пък живеят в малък град, то не получават повече от 1000 евро, като за някои градове в Испания и това е много висока заплата за неквалифицираните работници.

Абсурд е да се живее в самостоятелно жилище, било то и едностайка на 50 години, защото разходите са 50 % от заплатата. А със заплата от 1000 евро на месец да си купиш жилище за 100 000 - успех!

В общи линии това са кръчмарски сметки, а моят личен опит говори, че нискоквалифицираните българи са си бедни и в България, и в чужбина, просто там им е една идея по-пълен хладилникът. Дали си струва заради това човек да емигрира - всеки да си решава сам за себе си! :)

65.   От номер 58 до 62:

Ок, значи си имаме теоритик във форума, който ни губи времето с въпроси от рода на "Ако се сбият Батман и Супермен, кой ще победи? Според мен ще е супер мен, защото костюмът му е по-хубав и защото съм фен на ЦСКА! Вие какво мислите? ! ".
Извинявай, че не съм успял да ти разбера напълно ситуацията, но съвсем не предполагах, че е такава.

Да се върнем към реалността - виж какво ти пишат хора като номер 60, например - всичко което печелят общо взето отива, за режийни, транспорт и храна. Виж това, което се опитва да ти каже номер 59. Това са хора, които наистина живеят в Англия за разлика от теб и които знаят за какво става въпрос.

Ти питаш, защо тогава толкова българи отиват в чужбина, ще ти дам 3 отговора (мога да ти дам и още, но мисля, че като заначало тези ще са достатъчни за твоя теоритичен модел):

1) България беше 45 години зад желязната завеса, на запад беше трудно (почти невъзможно) да се пътува. Тогава нашата, както и западната пропаганда работеха с пълна сила, за да покажат, че във всеки от лагерите живота е песен. Поколението на нашите родители (аз съм в ранните 30) е израстнало с една митологична представа за това как е "на запад", без да е имало реален досег с истинския живот там, освен с цветния телевизор или магнетофон, който някак са успявали да си купят от Корекома. Тази представа малко или много са предавали и на децата си. Едно време като ходехме на море всички сме виждали немските семейства с по две деца, които можеха да си позволят да се возят на джетове, банани и да се пускат на водните пързалки колкото си искат, т. е. още от тогава сме израстнали с представата, че средният Ханс е богат. А това, че Ханс е идвал на българското черноморие точно, защото няма пари да отиде на еквивалентно място на запад, не ни е минавало през ум.

2) Българите се опияняваме от мисълта, че сме най-мизерните, най-крадливите и най-лошите. Десетки пъти съм чувал наши сънародници, които обясняват с мазохистично удоволствие колко сме по-зле от нацията "х".

3) Чисто човешкият стремеж да се самоубедиш, че си взел правилното решение и си направил правилното нещо - отишъл си в чужбина и си успял! Много наши сънародници в чужбина, да не кажа над 90 процента, работят ниско-квалифициран труд, при който парите наистина им стигат, колкото да си плащат наема (но не живеят както в твоите сравнения с малката боксониера за един човек, а по 10 човека в апартамент 70 квадрата), да се хранят и да ходят на работа. Както и да спестяват с цената на лишения по някоя друга стотачка на месец - можеш да ги питаш какъв социален живот водят - колко пъти на месец ходят на заведение, на ресторант, на кино, на театър?? Ако нещо им се повреди вкъщи викат ли майстор или сами се мъчат да го оправят, защото услугите са безбожно скъпи? Та, голяма част от нашите сънародници като се върнат в България с няколко хиляди лева спестени в джоба, започват да омайват невинните душици като теб относно това, колко е хубав живота на запад. След което си правят зъбите в България, защото медицинската им застраховка там където живеят не покрива почти нищо и ако трябва да платят ще си дадат всичките спестявания само за зъболекар. Същите сънародници разказват постоянно истории за това, колко е "евтино" на запад като ти цитират цени от х-лева за яйца или месо, които купуват от най-изпадналия дискаунт магазин, защото ако ги купуват от нормален супермаркет ще са им много скъпи (и съответно няколко пъти по-скъпи от България).

И да, мисля, че ако получаваш 600лв в някое провинциално градче ще живееш много по-добре, отколкото ако отидеш в чужбина. Твоят приятел с 600те лева, който живеел в необзаведената 40 годинишна гарсониера за 120 лв може да си хвърли шапката от радост!

Аз живеех в една европейска столица и плащах 1100 евро на месец за 36 квадрата жилище - спалня, хол с кухня и баня от сигурно 2 квадратни метра... Средната заплата (СРЕДНАТА за столицата!!! ) там където живеех беше 2200 евро бруто, което е около 1700 евро чисти. Жилището беше в сграда на 100тина години, изцяло необзаведено! Аз естествено взимах над средната, за да мога да си позволя такова жилище, но заплатата му нето не беше 5 пъти по-голяма от наема, както е в случая на твоя приятел.
Въпросният ти приятел, в случай, че дойдеше при мен и получаваше средна заплата за града, можеше само да мечтае за боксониерата си в България. Хората като него живеят по двама в таванска стаичка от 9-10 квадрата, чиято площ е покирта от 2 легла и има душ кабина (2 стаята). А тоалетната е на етажа пред стаята. Този лукс струва около 450-600 евро, т. е. по 250 - 300 на човек.

66.   Номер 65, предположения не са необходими, всичко си е ясно написано. Не виждам и къде виждаш теория, след като цифрите съм взел от коментари на хора, които живеят в Англия. И да, много ясно, че ако взимаш минималната заплата в дадена страна, ще си част от най-бедната прослойка. Не се иска да си много умен, за да го осъзнаеш. Има една лека разлика обаче, бедността на запад е малко по-различна от тази в България. Пак ти казвам, като четеш нещо, помъчи се и да го разбереш. Хората, писали по-горе са дали конкретни цифри за наеми и аз никъде не видях това да се отнася за 10 души. Ще ти помогна, ставаше въпрос за жилище за двама. Хората, живеещи в чужбина, които познавам ( а те никак не са малко ), мога да те уверя, че водят доста приличен социален живот и не се лишават от нищо. Познавам и доста хора, емигрирали в САЩ, които за 4-5 години си стартираха собствен бизнес и повярвай ми, изобщо не печелят зле. Не знам за какви тавански стаи от по 600 евро говориш, но имам позната, живееща в Германия, в средно голям град, която за цял апартамент в нормален квартал, плаща 750 евро. И последно уточнение, моят приятел живее точно в провинцията с тези 600 лева. Просто не ми е ясно, защо завиждате на хората, които са успели да си уредят живота в чужбина? ! Западна Европа и САЩ имат в пъти по-развит стандарт на живот от този у нас и това го знае всеки първокурсник в икономически техникум. Ти искаш да кажеш, че чистачката или ел. техникът в България живеят по-добре от колегите си в Англия. Съжалявам, ама не е вярно! И да, много българи емигрират точно за единият пълен хладилник, защото тук буквално гладуват и децата им не знаят какво е това шоколад, бонбони, плодове и т. н. Те не отиват там, за да стават мениджъри или за да си купуват къщи с басейн, отиват, за да си нахранят децата, да им е топло през зимата и да не си купуват нова дреха веднъж на 10 години. Когато немците и англичаните започнат да емигрират масово в България, тогава можем пак да си поговорим. Докато дойде това време обаче, предлагам да оставим хората сами да си решават къде им е по-добре. Ако искат нека и 10 iphone да си купят, парите са си техни.

67.   Номер 66 го е казал точно! Хората бягат от България защото нямат пари да нахранят децата си, да ги о лекът и т. н.. Отделно за мизерни заплати те превиват от работа, осигуровки на минималната и така. А какво става ако се разболееш и не можеш да работиш примерно няколко месеца!? Умираш, ако няма кой да ти помогне, мой приятел наскоро си отиде защото беше болен 2-3 години и въпреки това ходеше на работа, в противен случай трябваше да си стои на болнични от порядъка на 300 лв. Това в развита и цивилизована държава нямаше да се случи и сега щеше да е жив!
Аз също съм в чужбина. Живея в Швеция, заплатата ми е чисто 2000 евро, в България беше 800 лв. за същата работа. Съпругата ми получава 700 евро като безработна и отделно 300 евро детски. Живеем под наем, двустайно жилище, плащам 500 евро с всички сметки включени (ток, отопление, топла и студена вода, интернет, паркинг и застраховка ), цените на хранителните стоки са малко по-евтини от България. Всеки да си направи сметката сам и да избере!

68.   От номер 59

Честит празник, българи! Желая ви здраве, щастие и късмет! Дано всеки от нас оцени какво има, какво е получил и да е благодарен! Надявам се да се мобилизираме и преборим за нашата държава, родина и нация!

Към номер 66

Ти хващат хващащ мишка и куче и искаш да направиш нова порода? Значи взимаш цифрата , която давам за заплата, но хващаш сумата за квартирата на някой друг, като аз даже не съм сигурна, че човека е говорил за Лондон. Защото пак казвам в малките градове може и да има такива квартири, но и заплатите са по-малки. А в Лондон за 550-600 на месец можеш да получиш една стая, делиш баня, тоалетна и кухня с минимум 4-5-6 души, живееш в краен квартал, пътуваш по час, час и нещо до работа в едната посока, обитателите в квартала са само африканци, пакистанци и индийци...
Всеки , който е живял в Лондон знае, че самостоятелна квартира за двама, дори в краен кварта е 1000 паунда на месец.

Не мисля, че трябва да обеснявам повече, защото човек трябва да види с очите си, не да чуе, не да му разкажат, а да види какво е да се опитваш да обесниш на човек какво ще му правят в болницата, защо майката не я приемат за раждане, защо не може да влезе с детето си с предимство, а чака като всички... Защо няма да получи помощите , които е очаквала, защо не може да си прати детето в еди кое си начално училище, защото чула че е хубаво, защо майчинството е намалено и плащат само 9 месеца. Сигурно в този момент си мечтае за квартирата за 120 лева в Добрич пред дилемата как да работи, понеже няма пари , като детскта градина работи до 15 часа, а частната е 150 на седмица.

Масово хората разказват митове и легенди, но забравят да кажат, че стават в 4-5 , за да стигнат на работа в 7-8, че живеят в пълна мизерия с 5-6 души в една къща, че са с нов телефон купен благодарение на кредитната карта и , че няма почти нищо спестено въпреки робския труд, че лятото дори не може да яде нормален плод или зеленчук и , че тоя боклук от Холандия струва майка си и баща си.

Аз смятам като човек живял с един родител, издържащ ме мен, сама, че можеш да се справиш. Ние бяхме две живеещи с една заплата , бях ученичка , после студентка в друг град... Аз учех в малък град, квартирата ми беше 100 лева и плащах сметки и храна с 250 лева и се справях. Представи си като работех какво ставаше? Но и да нямах пари, имах среда, приятели , не пътувах часове, виждах често роднините си, имаше една топлина в душата ми, можех да водя нормален разговор. Сега вечно бързам, нямам какво да кажа понеже хора не виждам и нищо не ми се случва, ама нищо, то и с кого да се видя , аз почивам събота да кажем, те работят цял ден тогава...
Струва ли си , за да мога да си позволя по-скъп телефон или дрехи да видя майка си един път в година, въпреки, че аз успявам два пъти, да нямам с кого дори да си изпия едно кафенце през седмицата и да не говорим за пари и заплати...
Знаеш ли задавам си този въпрос всеки ден! И всеки ден отговора ми е един и същ- съгласна съм на китайските дрехи, съгласна съм на по - смотан телефон, съгласна съм да не мога да спестя пари, понякога си мисля, че съм съгласна и да живея на село и да гледам прасета и кокошки, защото , ако трябва да живея с 5-6 души и две деца в една стая то не е живот.... Не можем да живеем само , за да се насвиним и да си купим кола... Поне аз не мога... Явно повечето могат, но аз заради това искам да се върна в България.

Извинявам се, ако съм прекалила :)

69.   Честно казано не знам с какви очи нашенци емигрират в Англия. Англичаните десетки пъти дадоха ясно да се разбере, че не искат българи и румънци в държавата си и въпреки това, хората продължават масово да се бутат точно там. Вижте изказванията на Найджъл Фараж, чиято партия набира все повече и повече привърженици, и ще разберете за какво говоря. Аз лично не бих се чувствал никак добре, живейки на място където местните откровено мразят българите. За мен това е някаква форма на мазохизъм. Като ще емигрирате, поне изберете държава, в която няма кампании против самите вас. Надявам се да не съм обидил някой, просто изразявам мнението си. :)

70.   Аз съм номер 60. Храната никак не е евтина, за една вечеря за двама плюс обяда на работа даваме 12-13 паунда, това прави почти 80-90 на седмица. Мит е, че с 50 паунда се пълни хладилник догоре за седмицата. Както и да смятаме, повече от 500-600 не можем да спестим на месец. Всякакви поЗнати напират да идват в англия, мислят си, че тук е рай и ще изкарват големи пари. Масово рабитят като чистачи и миячи на коли. Поне всички около мен. Аз си работя работа по специалността, но чисто получавам под 1000 паунда, което е едно нищо.

71.   Здравейте. Мисля да живея в северен Лондон след 3 месеца. Дали е хубаво. И ще ми дадат ли да работя. Не познавам много английски език, но в момента го уча и ще знам много. Там скъп ли е транспорта, кабелната телевизия? И Южен Лондон близо ли е до Северен Лондон? И има ли много платени телевизии? И ако може модераторите да ми одобрят мнението

72.   Мисл да живея в северен Лондон, защото искам да живея по-добре и да гледам на стадиона мачове. Заплатата каква- е?

73.   Номер 68, нали коментар 45 е твой. В него ти казваш, че ти остават 250 паунда месечно и аз точно тях съм взел. Може да го сметнем още веднъж. Нека приемем, както казваш, че наемът е 1100 на месец, живеете двама и изкарвате по 1100 чисто месечно. За храна ви трябват 400 паунда на двамата и за метро още толкова, пак за двамата. Общият ви доход е 2200, а имате разходи в размер на 1 900 паунда. Остават ви 300 паунда месечно, след като сте си платили всички сметки и сте си осигурили храната. Всичко това са твои цифри. По-горе човекът е писал за Швеция и е дал конкретни цифри. Дали и той живее по-зле отколкото в България? Да, има хора, които живеят по 5-6-10 човека в едно жилище. Те обаче в мнозинството си са от малцинствата и така са си свикнали. Най-често нямат и постоянна работа, а работят каквото падне. Други също го правят, но най-вече, за да спестят бързо пари и да си купят жилище в България. Познавам такива, поработиха наистина няколко години в чужбина, живяха при лоши условия, но си купиха и ремонтираха жилища, без да теглят и един лев кредит. Не виждам защо изобщо се спори за очеизвадни неща. България е най-бедната страна в ЕС и е нормално в по-богатите страни стандартът да е по-висок.

74.   От 58:

До: 68 )

Не се опитвай да му обясняваш на номер 66, виж, че каквото и да му напишеш той си знае, макар че 5 човека, които живеем в чужбина му казваме, че нищо не знае.
На мен ми беше ясно от самото начало, че той нищо няма да вдене, но пък писаното от нас може да послужи за информация на накой друг.

До: 67 )

Ти с твоите 2000 евро заплата и 1000та евро помощи на жена ти сте на дъното в Швеция. Не можеш да ме убедиш, че с твоите 800 лв и примерно 600 лв на жена ти ще сте живяли по-зле в провинцията в България. Казвам провинцията, за да е точно сравнението ми, защото Швеция е една от страните с най-висок стандарт в света. Ти излизаш с историята за апартамента, чийто наем е 500 евро на месец с всичко включено. Няма да питам къде се намира този апартамент! Със сигурно е в някое село на майната си, което така или иначе не знам къде е.

Ето линк за сайт, който показва актуалните цени на живота в Стокхолм:

http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Sweden&city=Stockholm&displayCurrency=EUR

- наем на апартамент с 1 спалня (в града): 1,124.36 €
- наем на апартамент с 1 спалня (в предградията): 758.65 €
- интернет : 26.65 €
- ток, отопление, вода: 81.81 €

А за храните, които били по-евтини от България, ето цени на храна от магазина:
- кило домати: 2.96 €
- кило ябълки: 2.43 €
- 12 яйца: 2.83 €
- бутилка вода: 1.62 €
- 0.5 бира: 1.79 €

Забавления:
- билет за кино :12.85 €
- 1 час тенис на корт през уикенда: 30.86 €

Какво излиза, че живеете някаде в "дълбокото нищо", ти работиш, жена ти на помощи (как пък като сте толкова добре, половината българи в чужбина сте все на помощи??), прибирате се вкъщи и не правите нищо защото няма какво там където сте, а и защото е много скъпо. Купувате си храна от магазини за бедни и пестите в края на месеца някакви пари... Големия живот! и какво?? С 1000 и нещо лева в България някъде в провинцията заобиколени от приятели и роднини бихте живяли 100 пъти по-добре. А така като си седнал да смяташ и да слагаш цени на всичко, колко струва това, че през по-голямата част на годината времето е мрачно и не виждате слънце със седмици? А колко струва това, че живеете в социална изолация? И след 15 години миши живот като си спестил примерно 100 хил евро, какво ще направиш? Ще си върнеш ли изгубените години?? Замисляйте се по-често за тези неща, защото живота не е само "евтини" салами и банани, както се опитват да го изкарат някои сънародници продали най-хубавите си години за единия хладилник пълен с деликатеси от Лидъл.

75.   74, ти някога посещавал ли си часовете по математика или нещо ти се губят? Айде, няма да вярваме на 67, пак ще вземем твоите цифри. Наем на жилище с включени всички сметки - 870 евро. Останаха 2 100 евро за храна и други разходи. Кило домати ( пластмасови ) и тук е около 3 лева, ябълките са малко по-евтини ( хубавите не много ) и това е нормално. Хубавите яйца ( не тези за бедни, както ти се изразяваш ) и те са на близка цена. Билетите за кино са даже по-скъпи. Дай сега да направим сметката в България. Заплата 800 лева и на жена му 600 лева, общо 1 400 лева. Сносен апартамент в провинцията е около 350 лева, но с една лека подробност всички сметки се плащат отделно. Така, слагаме ток 100 лева, вода още 20 и интернет 20. До тук имаме около 500 лева сметки. За храна остават 900. Еми, сякаш 2 100 е малко по-голямо от 900 при сравнително сходни цени и на двете места.
Не ви знам кой, къде живее, но аз доста често пътувам в чужбина и няма нужда някой да ми "обяснява" каквото и да било! Цифрите, които самите вие използвате, говорят против вас! И не на последно място, много интересно какво търсите в тази лоша чужбина, след като в България се живеело прекрасно? Ами, върнете се тук и работете!

76.   Тези, които отиват в чужбина за пари, са обречени на провал. Разбирам да заминеш, защото искаш да си обогатиш кръгозора или пък тамошната култура те влече. Но да отидеш, за да си напълниш търбуха и хладилника и да пестиш цяла година, накрая да си вземеш айфон и да разправяш на родата в България, че "ние У Англия (примерно) изкъртваме кинтите, брато", е меко казано смешно.

77.   Един от основните проблеми на тая нещастна държава е, че тука десетки престъпници си живеят с усещането, че все още сме в 90-те години и всичко им е позволено.
Някакъв анаболен дебил се е възприел много сериозно като охрана на друг подобен дебил

Треса се от нерви и бяс заради случката на Околовръстното - и не защото познавам пострадалите, а защото това може да се случи на всеки един от нас.
Току що чух, че кретените май били охрана на Иво Ториното - който и да е тоя нещастник!! Трябва ли да знаем и да правим път на всяко Торино, Милано, всеки Златко Баретата и не знам си кви Таки-Маки и подобна паплач??

Всеки свирка на идиоти по пътя - и аз свиркам, и вие свиркате, и кво - свиркате, щото някакъв анаболен дебил се е възприел много сериозно като охрана на друг подобен дебил, който отдавна трябва да е в затвора, и ви изтиква от пътя, пребива ви - без значение мъж ли сте, жена ли сте, а може би пребива и детето ви, и всичко е шест, заминава си, а ние си събираме зъбите от пътя.

А ако попаднат на някой, дето му е слаб ангелът и им отвърне - кво, ще го застрелят ли?

Вие съзнавате ли, че един от основните проблеми на тая нещастна държава е, че тука десетки престъпници си живеят като в сериала "Бригада", обградени от мозъчно предизвикани примати, въоръжени с палки и пистолети, с усещането, че все още сме в 90-те години и всичко им е позволено?

Може и да е крайно, но при такова нападение аз съм ЗА законна самоотбрана с пистолет. Ще ми се да кажа, че заслужават да им пръснеш мозъка, но тия глави са празни - няма какво да пръснеш в тях.

P. S. И тия, дето са се докарали дотам да имат охрани, щото са много важни, нямат ли малко - поне МАЛКО повече акъл, та да преценяват какви хора назначават за охрана? Щото ти, ако си Иво Ториното, Миланото, Златко Баретата и т. н. престъпник, ще назначиш ли шимпанзе, което не може да произведе три членоразделни думи, и което се бие с ЖЕНИ по Околовръстното, или ще гледаш да си down low и ще назначиш някой, който ПОНЕ може да прави разлика между обикновени хора, каращи си колата по пътя, и друг престъпник, който иска да утрепе тоя, дето вардиш?

Е. ати и тъпата държава - дори престъпниците ни не стават за нищо, майка му стара.

78.   Искам да кажа на всички дето едва ли не изкарват България супер добро място за живеене, Алооо вие новини нв гледате ли, само си отворете един новинарски сайт и всичко е очевадно!!! Ами то само от лоши по-лоши новони, а да не говорим, че 2, 5 милиона българи са навън. Защо!!?? Ей така може би, щото свят искат да видят, когато фактите говорят и боговете мълчат, само заблудените и завиждащите се обаждат май...

79.   н 77/78 - личи си, че не ти е стъпвал кракът в чужбина дори за почивка. Имаш освен това много наивен поглед към живота въобще - вестниците и новините показват само негативните събития просто, защото това е интересно. Хляб и зрелища! Просто днес нямаме колизеуми или площади, на които да се обезглавяват престъпниците, но искаме да четем за подобни ужасни неща. Какво искаш- да пишат на баба ти доматът как е станал тази година? Съобщават у нас и много за катастрофи, защото българите обичат да четат явно за това, но на Запад не значи, че не се случват катастрофи - просто не е интересно, защото е част от ежедневието и докато стигнеш до работа си видял 2 катастрофи и покритите трупове. Защо ти е да четеш за това?
В България значи е рядост да се случат такива неща и затова ги съобщават. В големите и развити страни като Англия да не мислите, че пишат кой коя бабичка изнасилил и обрал, кой къде бил изнасилен или катастрофирал - това го пишат в регионалната преса най-много и отдавна е омръзнало на хората. Дори войните и обезглавяваниците на живо омръзват...ти за бг. новините се тревожиш, където веднъж на 10 години убиват някого в Борисовата градина.

Не 2. 5 мил. българи са навън, а навън има още поне 8 милиона българи - само безарабските българи са четвърт милион ОФИЦИАЛНО. Отделно ако вземеш българите в днешната държава Македония и сума ти още българи, останали извън страната ни, но какво ти пука кои българи къде били. Ти си свободен да пътуваш безвизово в поне 35 държави в света, можеш да работиш и живееш свободно в още 28 - кой те е спрял? Навън около половин милиард хора бягат от война, природни бедствия и глад и биха се сменили с удоволствие с теб.
Ти си преливигирован да си европейски гражданин - един от половин милиард от 7 милиарда човека. Близо 2 милиарда нямат достъп до ....чиста вода, но ти си се притеснил от....новините вечер.
Пакетирай си куфарите и Терминал 2. Всеки ден самолети има за където искаш - пожелавам ти много успех в намирането на място в света без лоши новини, престъпници и мафия, без идиоти по пътя и лошо настроение - ама успех. Аз съм била в много държави, но таква не видях. Питай сирийците - те обикалят доста в последно време, може би могат да ти кажат къде да отидеш... , но Англия просто забрави - това е държава с висока престъпност

80.   Номер 79, моя близка живее в град в Англия с население 200-300 хиляди души и е с точно обратното впечатление. Много сме близки и не би тръгнала да ме лъже, дори ме агитираше да замина и аз да работя там, защото никой не те кара да стоиш извънредно, имаш си свободното време, личния живот, а не си роб като тук в България - с висше образование, а работещ за смешни пари, но в постоянен стрес и несигурност. Животът в Лондон е гадост, там разходите са големи, а приходите са съвсем малко по-високи от тези в по-малкия град. Ако си в един малък град в Англия, можеш да живееш в пъти по-добре в самостоятелен апартамент, а в Лондон се наблъскваш с още 5-6 души в някой краен квартал, за да пестиш и да ти остава за храна. Да, в лондонските гета има престъпност, но отиди в някой друг град, в който няма толкова концентрирано арабско и пр. мюсюлманско население - разликата е огромна, включително относно престъпността.
Самата аз съм ходила и в Лондон, и в по-малки градове, и от личен опит знам, че наистина разликата е фрапираща. Малките градове са приятни, уредени, красиви. Лондон е разделен на зони и освен ако не си в по-богата зона (тези, които не са достъпни с метрото), мръсотията и мизерията са големи. Всички твърдят, че чужденци могат да намерят работа само в Лондон, но това изобщо не е вярно - ако знаеш езика, работа можеш да намериш навсякъде. Моя приятелка работи за университетско издателство извън Лондон - работи като финансов анализратор. Отне й около две години, докато намери тази работа, защото преди това се опитваше да намери добре платена работа в туризма с английската си магистратура, но все я взимаха на временен договор. И познайте - с бакалавърската си диплома от УНСС работи в много известно издателство за длъжност, за която са кандидатствали и много англичани, но са предпочели нея. Не казвам, че няма дискриминация, но не е ли дискриминацията в България дори по-голяма?
Всеки сам си преценява какво да прави с живота си, но за да изберат милиони българи да живеят в чужбина, може би си има причина. Едва ли всички са толкова глупави и не могат да си направят сметката.

По стила на писане познах, че коментар 79 е на една българка с лош правопис и голямо самочувствие, по нейните думи завършила икономика в топ университет в Германия, много красива, руса, с чашка Д и високо самочувствие, на която приятелят й изневерявал с най-добрата приятелка, когато били в гимназията, дълбоко травмирана от това, че не се е реализирала в чужбина и по нейните думи - много богата, с къща с N на брой бани и готова да осинови циганчета. Лично аз смятам, че голяма част от тази история е измислена и зад нея стои обикновена домакиня с повечко въображение, така че не съветвам никой да се доверява на коментарите й.

83.   35, вероятно не живееш под наем. В София наем на апартамент е 600- 800 лв. и не знам какво можеш да си позволиш повече, ако сложиш и транспорта.

84.   няма смисъл да се обяснява колко е зле в Англия и колко добре се живее в бг с 1200 лв заплата, особено, ако си под наем, а наемите в големите градове са към 600 - 800 лв. Да не говорим, ако имаш и деца, как се живее с 1000 лв заплата в бг. и колко много можеш да си позволиш с тези 1000 лв

85.   83, в София наем на апартамент е 600-800 лв, а в Лондон знаеш ли за какви умопомрачителни наеми става въпрос? 1200-1300 ПАУНДА в най-добрия случай. За транспорт още 300-400 на месец и какво става? Минимум 1500 паунда на месец отиват само за наем на апартамент и транспорт. А храна? А застраховки, осигуровки и т. н? Някоя дреха или друга необходимост? При условие, че 95% от българите в Лондон взимат 1500-2000 паунда на месец, сами можете да си представите в каква мизерия живеят. Ама не, чужбина е рая, а България е най-лошото място на земята. Лошото е, че не осъзнавате колко са ви промити мозъците. Казвам го като човек, живял години в западна Европа. Не си струва.

86.   Не съм дете на богати родители, нито съм живяла в София. Идвам от малък град в Северозапада. Нямам и богат мъж. Учила съм в друг град, различен от София. Но съм учила доста - освен специалността съм се занимавала допълнително и с езици. Сега живея в София ПРЕКРАСНО, имам чудесна заплата, в последствие си намерих и мъж. Двамата си докарваме прилични доходи, защото не сме се отказали, а сме се борили и учили.

Не бих си продала мозъка на Западна Европа. И България има нужда от мен, надявам е и децата ми да са на същото мнение.

И вместо да ходите да миете чинии и да берете ягоди в Англия, учете, опитвайте и все някога някой ще ви оцени. И при мен не стана веднага, но стана.

87.   Специално за №67:
http://bultimes.com/shvetsiya-samo-za-parvite-7-mesetsa-na-2013-g-poveche-ot-1000-shvedski-zheni-sa-iznasileni-ot-imigranti-samo-v-stokholm-kato-okolo-300-ot-tyah-bil

Не всичко е пари, приятелю, не всичко е пари, както се пее в една известна българска песен...

88.   86, ти си си намерила работа в друго време. На хората, които сега завършват, никой не им дава шанс, защото местата им вече са заети. Страшно много хора, които знаят езици, има, тази ниша също е заета. НЯМА нови работни места. Всеки сам си преценява къде да живее. Не знам защо си мислиш, че в чужбина щеше да ти е по-зле. България няма нужда от повечето хора, които завършват, защото не може да им даде работа. 1 от 20 успява да се реализира по специалността си, докато когато ти си завършила, положението не е било такова.
Когато аз завърших през 2009 г. и изкарах стажа, който изисква специалността ми, за да мога да работя по нея - 2010 г., вече беше трудно да си намеря работа, защото кризата беше дошла. Продължих да търся, да си повишавам квалификацията и т. н., но чак през 2011 г. успях и то далеч не защото съм некадърна - работни места с моята квалификация рядко се разкриват и обикновено са за хора с връзки или готови да платят за назначението, а аз не съм нито от едните, нито от другите. За сведение, владея свободно няколко езика, имам изкарани различни специализиращи курсове със сертификати и т. н. За сега завършващите в същата специалност е още по-невъзможно да си намерят работа. Работа просто няма, а университетите бълват стотици колеги всяка година. Та... недей да оспорваш чуждия избор. Хубаво е, че си си уредила живота. Аз също съм уредила моя, но някои хора не са успели да го направят и в момента се чудят как да си купят хляб (буквално). Предполагам, че сме горе-долу на една и съща възраст, та да те питам - смяташ ли, че ще доживееш до пенсия и ще успяваш да се изхраниш с нея? Мога да ти кажа, че всеки, който е работил 10 г. в Англия, има право на много по-добра пенсия, когато навърши необходимата възраст, отколкото ти ще получиш изобщо, дори да си се осигурявала на максимален доход. А междувременно НОИ може и да фалира.
Всеки има правото сам да направи житейския си избор. И в България може да се успее, но определено се случва по-трудно. А и защо си мислиш, че всички искат да успяват? На някои хора толкова им е акълът - могат само да мият чинии, да берат плодове. Какъв е проблемът? Не може всички да сме успели и богати, нали все от някъде трябва да идва храната ни? Ако всички работим в офис, няма как да си произвеждаме основни продукти от първа необходимост.
Достатъчно бедни висшисти познавам - работещи бедни, бедни безработни... И, да, някои от тях за единия пълен хладилник са готови на много неща именно защото в България не могат да си позволят дори да се хранят с по-качествена храна. Дори аз, която имам висок за България доход, се замислям понякога за някои храни. Знаеш ли колко струва например качествената риба? Ако реша да сготвя за цялото ми семейство сьомга на корем, колкото и да са ми високи доходите, ми се струва безумие да дам 100 лв. за качествена сьомга. За България това са много пари, докато в чужбина това не е така.
Радвам се за теб, че си успяла, но в живота всеки търси своето лично щастие. Никого не упреквам за това, че е избрал друга държава, за да осигури по-добър стандарт на живот за себе си и децата си.

89.   Моят приятел не иска да се връща в Англия, защото твърди, че там никой не уважава труда му. Звучи като познатия рефрен за българския работодател. Тъжното, че никой не е щастлив в родината си, защото иска да се чувства като месия. Затова един милион българи "избягаха" (всъщност напуснаха или избягаха от себе си) и аргатуват "с чисто сърце" на чужди работодатели.

90.   Номер 88 е права. Не знам дали сега е по-трудно отколкото преди, но аз завърших през 2005-та и ситуацията си беше същата. Една година стоях без работа и все пак бях от щастливците, които успяха да започнат по специалността си. После си намерих работа в международна компания и придобих безценен опит, а и израснах професионално. Ако не се бе случило това обаче, най-вероятно сега щях и аз да съм някъде по чужбина. С изключение на малкото големи чужди компании опериращи в България, на останалите места заплатите масово са 600-1 000 лева, като естествено те осигуряват на минималният праг за съответната длъжност. За някои региони дори и тези цифри са мечта. Еми, не знам какво се чудят някои хора, че населението се изнасяло в чужбина! Ще се изнася естествено, всеки иска да живее добър живот. Били си купували iphone, ходели на почивки в Слънчев бряг и т. н. Ми да ходят, парите са си техни. С 600 лева заплата ще видиш почивка и iphone само по телевизията. Най-интересното е, че точно хора, които са в чужбина тръбят наляво и дясно колко било зле там. Като е толкова лошо, интересно те какво правят там и защо още не са се върнали!?

91.   Не знам защо не ми пускат мненията, но ще пробвам пак. Приятелят ми е напуснал Англия, защото според него там цитирам "няма бъдеще", "никой не цени труда ми", "политиците са корумпирани", "страх ме е да се разхождам в предградията". Истината, така като я виждам е, че подобно на един милион българи, напуснали родината си, смята, че е по-добре на аргатува анонимен по чужди страни, отколкото да се бори за уважението на своите близки, съседи, приятели и познати. Съжалявам това мислене, може би защото не харесвам номадството, но все пак е по-добре човек да опита късмета си да успее, ако твърде много го иска. Все пак смятам, че емиграцията по-често е просто гореспоменатото избиване на комплекси и бягство от реалността.

92.   Не мога да разбера какъв ви е проблема кой къде да живее... Никъде не е лесно, и трябва да се яде в крайна сметка. Щом милиони българи са навън, значи в България не е най-прекрасното място за живеене. И аз съм в Англия, но живея в малко китно градче. Определено съм 100 пъти по- доволна от ЧИСТАЧЕСКАТА СИ РАБОТА(И) тук, отколкото в българското даскало в България. Да, няма го нашия социален живот, но аз съм го изживяла. Сега мисля занапред. Важното е, че един ден ще се върна.

93.   Да, №92, със сигурност ще се върнеш, когато се изработиш годините за минимална английска пенсия.
Мен не ме вълнува кой къде е решил да си бие камшика, но определено ме вълнува, когато такива хора ходят да гласуват някъде извън България и ми избират управляващите. И си мисля, че въпреки държавата и управляващите я, точно българите трябва да си оправим нещата в нея оставайки тук, а не да се чупим, да плащаме данъци на държавата-приемник и да раждаме деца, които не са българчета.

94.   №93, това е хубавото на свободата и в частност на европейският съюз - всеки е свободен да живее и работи, където му харесва. №92 е в пълното си право и не виждам защо изборът й изобщо трябва да се коментира. Българите хубаво си оправяме държавата, ама явно сме много далеч от истината. Останалите постоянно си оправят държавите по-добре от нас.

95.   Здравейте, аз съм 68.

Бях написала доста дълъг коментар за сигурността в Англия, в частност Лондон където са голяма част от българите, но явно администраторите са решили, че не трябва да го допуснат в темата.

Както и да е :)

Искам да кажа от личен опит, че за да живеете двама души сами минимума за квартира е 1100 на месец, ако не искате да сте в гетото. Само вмятам, че нашият е 1400 с включено отопление, имаме 360, пауна на месец транспорт, около 400 на месец за храна, 25 паунда на месец за вода, около 40 за ток /въпреки, че не се топлим на ток/, council tax, което е такса, която се плаща на общината 110 на месец и 12 пауна на месец parking permit/ разрешително да си паркираш колата пред блока/. Направете си сметката сами. Депозита ни, за да влезем в къщата беше наем и половина. Отделно ти се правят проверки на сметки, на кредити и т. н. Знаете ли колко двойки, семейства с деца познавам да живеят сами- амиии май се събират на едната ми ръка, едва ли са повече от 10. Е да има цели семейства живеещи заедно- майка, баща, двама сина и снахите, децата не знам къде ги слагат като се появят. А иначе масата са - мъж, жената, децата и още поне 2 души, за да могат да скалъпват наема, понеже жената не може са работи. Тук детските градини са до 15. 00, а частните са по 150 паунда на седмица, добре, че дават общински жилища и малки трохи- помощи.

Държавата им помага, хахахаха, нека не ме разсмиват. Да държавата им дава едно общинско жилище в накой краен квартал и детето ти учи там, не можеш да си избереш ти по-хубаво, освен ако не го дадеш в частно. Което е в близост то ще е, пълно с черни и пакистанци, забулени и т. н.

Масата нямат пари да се обръснат, да не ви казвам колко пъти чувам: Абе ще си купя цигари, пък наема ще платя другата седмица. Хората избират между цигари, бира и храна понякога и това дали ще си платят наема... Просто хората са дошли, изоставили са си работа и няма връщане назад, някои идват, за да могат да вземат детето да завърши тук. Което е добре, но ест то тегли кредит който е около 7-900 паунда на година, 3години x 8000= 24 000. Изплаща се после, когато достигне определена месечна заплата. Но примерно моя приятел си го изплаща, взимат му процент от заплатата всеки месец- между 70-150 паунда. Да, опрощава се след 25 години, но и през годините си плащаш като поп и няма скриване, където и да си.

Има хора, които са наистина зле в България, знам го, познавам такива, но има хора, които идват излъгани от това, което са им разказали. Оставят работа, от която печелят добре, защото тук ще спестят 10 000 за една година. Да, защото съм чувала да разказват, как за една година той дошъл и си взел къща и след 2 я е изплатил. Да възможно е, ако си е взел палатка в парка на Баркинг. Тези хора искам да предупредя, да знаят, че такова нещо няма тук! Нека знаят каква е реалността, че тук ако не знаеш език си чистачка, детегледачка, работиш на обект и това е.
Че тук има англичани, живели цял живот под наем, защото нямат пари за апартамент. Защото най- евтината и разбира къща в 4 зона е 220 000-250 000 и ти искат 10-15% кеш предварително, висок доход и сигурна работа.
Познавам хора тук от 10 години, живеят в 5 зона и са под наем, с две големи деца на по 20 години и още двама непознати и не им стигат парите. А децата работят и помагат с наема. Но те няма да се върнат, защото за тях е късно, те са се надявали за 10 години да съберат, но не е станало и няма да стане и сега говорят как след 15 години ще се върнат да живеят край морето. Но за млади хора, които имат знания и просто искат лесни пари тук не е мястото. Ако имате работа, която ви носи долу-горе добри доходи, не мислете, че тук ще сте по-добре. Да, може и да си купите малко по-скъпа козметика, парфюм, телефон, но ще платите за тях с живот лишен от социални контакти, самостоятелност и загубване на идентичност. С живеене с черни, мазни, миришещи на трева изроди, бурки и отвратителна храна. Пътуване с часове по метро и влакове и делене на къща винаги с някой непознат.

Има и успели, така е, но не са тооолкова много колкото другите си мислят. Повечето завършили тук се върнаха в България, защото искат да помогнат да се справим, защото те са видели каква е истината. Защото ако не живееш само за материалното ще разбереш какво печелиш и какво губиш.

Не смятам повече да пиша тук, защото явно няма да ме разберат хората. Колко ми е студено на душата, как копнея за контакт, как се радвам, когато можем да се съберем компания за малко дори. Да отидем някъде е трудно, защото тук всичко е скъпо и малко имат пари да си позволят излизания редовно. Но въпреки това когато се съберем темите са винаги пари, дрехи, кой какво си купил, колко струвало. На нас нищо не ни се случва, нямаме ежедневие, през седмицата никъде не се ходи, дори до магазина почти.

Желая успех на всички, не съда никой и не бих искала да съм съдена, всичко, което написах по темата беше, за да видите истината, не за да кажа, че в България е по- добре. А че и тук е скъпо и трудно се води нормален начин на живот!
Надявам се един ден да пиша от България!

96.   Подкрепям н, 95 на 100%. Сестра ми и мъжът ѝ бяха в Англия от не помня вече колко години - 8 . След като тя забременя и видя в какви условия ѝ предстои да роди (зад завеса в обща зала в болница с прокапали стени и тавани) ѝ загубиха многократно изследванията... ами прибра се у нас и имаше цял екип на раждането, собствена стая за... 0 лв!
Сега бебето ѝ е на детска кухня за 50 ст. на ден, но интересното при такива хора е, че никога не са доволни. В Англия не успяха да спестят и за едно жилище в нашия провинциален град, където в момента цените са 250 евро на кв. м., а хората на тяхната възраст вече изплатиха жилища в Столицата, работейки у нас! Няма да споменавам как живяха там - тя чистачка, той мияч на коли. Живяха първо 6 човека в едно жилище, после се подобриха 4 човека в едно жилище като дори не живеят в Лондон, а в западнала част в Северна Англия.
И какво?
Нито език научиха, почти нямат спестени пари и най-важното - останаха без професия и стаж, макар че и двамата са учили за учители и в момента има много добре платена работа, но когато нямаш стаж, а и с извинение си затъпял.
Най-лошо е затъпяването.
Липсата на социален живот, на нормално общуване с нормални хора ги направи и двамата примитивни - говорят лош български с лоши думи, не могат да се изразяват, а преди това не бяха така. Английски и двамата не говорят и никога не са имали контакт с местните
Колкото до училищата е ясно - ако не можеш да си позволиш частно просто забрави. Един ученик у нас има равен шанс - и най-бедното циганче може да завърши елитна гимназия ако се постарае. В Англия това е невъзможно, а българите са нещо като циганите у нас.
Аз самата съм учила висше на Запад, направих кариера там, но се прибрах. Просто колкото и да си образован, колкото и да си добър винаги си оставаш българин. Отделно както каза 95 за жените е невъзможно да направят кариера, защото няма инфраструктура в гледането на деца. На Запад във всички държави е било до скоро традиция жената изобщо да не работи. Не само в Англия е много зле и много хора са пропищяли. Записват децата в детска градина преди да са се родили. Училището е още по-зле, защото е до обяд и занимални няма освен платените.
И още - който все пак успее да изкарва добри пари и да се реализира работи 5 месеца в годината за държавата. Ние накрая плащахме 35-40% само Данък общ доход отделно осигуровките. Не само достигнахме среден стандарт (и двамата с елитно образование), но и над него, НО пак не ти стигат парите за екстри, които в България можем да си позволим - огромна вила, персонал, множество коли (издръжката е евтина! ), собствен бизнес и вместо държавата да ми взима, аз работя за себе си и реинвестирам в бизнеса си. Освен това е по-сигурно у нас, включително за децата. Няма да описвам пък начина на живот - подобно на медитеранския, супер хубав климат с четири сезона, свобода без да те засипват 10 писма на ден от разни глупави институции.

Успех на всеки, който иска да ходи на Запад, но ако не успеете се върнете преди да сте загубили всякакви връзки с България, всякакви познанства, всякаква представа за ситуацията у нас. Откъснете се от предрасъдъците си и търсете шансовете, не само проблемите

97.   96, това, че ти си решила да се върнеш не означава, че няма хора, които да се чувстват добре и приети. Проблемите на българите в Англия са няколко:
1. повечето отиват без да знаят езика - ами, замисли се как биха успели да си намерят работа в България, ако не знаеха езика? и под "знаене" нямам предвид нивото на чисто битово общуване;
2. мислят си, че всичко едва ли не трябва да им падне от небето - е, няма как да стане - трябва да имаш знания, умения, да се докажеш;
3. мислят си, че Англия е само Лондон - ами, ако се замислите и в София наемите не са ниски и ако работиш като касиерка в някоя от големите вериги за 600 лв. ще ти е трудно да плащаш наем за апартамент от 500 лв. сам и да ти стигат за храна, но ако си в по-малък град, напр. Петрич, наемът ще ти е 150 лв. за целия апартамент и останалите ще ти стигат за издръжка. В Англия съответно заплащането е по-добро и ако си в по-малък град реално разходите ти са минимални и дори на по-ниско заплащане на час пак ще си по-добре;
4. смятат, че след като те мизерстват и се провалят, значи всички останали са като тях. Да, ама не са! :)
Ти може да си се върнала от Германия и там да са те третирали като най-долния боклук, но има хора, които са се интегрирали в обществото и са доста добре приети. Аз лично познавам една много успяла българка, но тя не си търси реклама и не се появява пред български медии да обяснява колко е добре, а просто си живее живота.
В България има много бедни хора, чиято единствена надежда е чистаческа, детегледаческа или друга спомената от теб работа, защото българският работодател изцежда работника на макс и го изплюва, и всичко това за сума, равна на или близка до МРЗ.
А колкото до детските градини - да, в България са до малко по-късно, не до 15, а до 17 часа, но ако отидеш да си вземеш детето след 16 часа, те гледат на кръв, защото детските учителки искат да си ходят по-рано. Нито има кой знае колко места в градините - ако не гледаш новини, провери какво става, когато дойде време за записване и какви опашки се извиват, за да се пази ред още от 3 сутринта или даже от предната вечер. А за частните градини, които в Англия били по 150 паунда на седмица - извинявай, но ти колко мислиш, че струва една частна градина в България? Говоря ти за някоя истинска градина, а не апартамент, в който няколко току-що завършили студентки са решили да си направят експеримент и да изкарат някой лев. А и качеството на нашите градини е доста спорно, масово учителите са или на по 22-3, или на 60 , и не успяват да се справят адекватно с децата. Много от тях са неграмотни, изобщо - пълна трагедия.

98.   Действително има държави, където си заслужава да се емигрира (извън Европа - аз самият живея в такава държава), но да зарежеш всичко в България и да заминеш за... Англия? !? ! От какъв зор? За да изгниеш от дъждове и да се депресираш, а отгоре на всичко англичаните да те третират като куче, защото си българин? ! Хора, не бъдете наивни и не си продавайте душите за някой друг паунд. Държавите на Балканите плюс Испания и Италия, са единствените места в Европа, където човек може да живее нормален живот със социални контакти. Англия, Германия и тем подобните - пълна трагедия. Да, заплатите са високи, но хората са пълни темерути, климата е ужасен и живота е страшно скучен. Вярно е, че всеки има различен вкус, но се чудя кой нормален човек би си причинил такова изтезание да живее на подобни места.

100.   Просто не издържам да споделя, че къща с между две и 4 спални, в градовете в централна Англия, обзаведена започват от 350 паунда а за 6-800 е пълен лукс с градини външни и вътрешни джакузита и т. н.
Високите цени са, защото се преотдават през повече от 3ма човека.
Сметки с газифицирано парно и топла вода не повече от 50-60 на месец за човек.
Наистина има редица бюрократични спънки в системата им, но когато се опитваме да пречупим всичко през българската призма е така.

101.   Все пак хубаво наследство ни е оставила Отоманската империя според №98, наследниците на тогавашното население отчита, че тук е била свободата.

102.   Здравейте, искам да споделя и моят опит във Англия. Живея от 5 години със семейството си във Англия на около 100 мили от Лондон. Живеем във самостоятелна 2 бедрум къща плащам 1200 паунда наем със сметките храна около 400 паунда други разходи като кола облекло препарати и дребни неща още 150 паунда. Но за да подържам този стандарт работя около 13-15 часа на ден. На скоро ни се роди бебче за което трябва да плащам още 600-700 паунда нурсери ( детска градина) понеже майчинството във Англия е само 9 месеца около 450-500 паунда... Вие си направете сметката. Заплатата ми е 1800 паунда... кажете ми вие ще се оправям ли...? Ами не не мога. Имам дъщеря, която ходи на училище еми да ви кажа пълна пародия е УК училищата освен някое частно, нищо не учат само математика, английски и повече наблягат на рисуване и други занимания на сръчни ръчички. Във Англия си заслужава само ако взимаш много добри пари като добри да се разбира над 3000 паунда на месец, който работи под тази сума само си гуми времето вярвайки, че като е във Англия едва ли не си е уредил живота. Работя за една и съща компания от както съм във УК какво ли не съм правил за тях и няма доказване, просто сме втора ръка хора, никога няма да те признаят каквото и да правиш за тях. Във Англия е интересно първата година после живота доста натежава ако искаш сносен живот. И запомнете от личен опит ви го казвам след дълъг престои над 2 години във Англия губиш много човешки качества като морал, уважение, социален живот.. и др. Не напразно много хора си развалиха семействата тука.
Да но съм бил полезен мога и още да пиша но ще ви го спестя.
Другия месец се прибираме за България.

103.   Е, добре де 102, жена ти не работи ли? По твоите думи с една заплата ти покриваш почти изцяло разходите на 3-ма човека, което в България, ако получаваш около 1 000 лева, което е над средната заплата, просто няма как да се случи.

104.   Виждам доста негативни коментари и тук-там нещо по-позитивно за живота в Англия. Искам да отбележа, че има много голяма разлика между всичко българи които живеят тук - опит, манталитет, социални умения, адаптивност и т. н. В интерес на истината Англия не е само Лондон и чистене на къщи и бране на ябълки. Има много други места и професии където със съвсем обикновена работа с нормално работно време се живее добре. Разбира се че не е като в България има негативи, но за съжаление повече са позитивните неща тук в Англия за разлика от България, но за да живее добре човек тук първо трябва да си прецени възможностите и да проучи добре средата и районав който отива. Аз живея на север от Лондон в малък град с ниски наеми и нормални заплати, жена ми и детето ми са при мен имаме си хубава къща с градинка под наем, имаме си кола и всички удобства, работя в склад сравнително лека работа и изкарвам по 300-320 паунда на седмица които ни стигат да живеем добре и да се прибираме от време на време, детето ми има всичко и играе в безопасни и чисти паркове

105.   104, радвам се, че сте доволни, но в Англия престъпността е по-висока от у нас. В моя роден град в БЪЛГАРИЯ не заключваме дори вратите и имаме 4.5 промила престъпност, 2 наказателни дела за областта на месец.
Сестра ми се върна от Англия. Тя живя в Честър и работи във фабрика на смени с доход, подобен на твоя. Не може да се живее достойно с тези пари, храната също поскъпва с падането на паунда - 18% е загубила валутата вече. Сестра ми се прибра, за да роди у нас в нормални условия. Майчинството в Англия е няколко седмици и по 70 паунда на седмица. Тя взе някакво майчинство, но аз в България с бг. осигуровки ще взема някъде 4 ПЪТИ повече и то за 1 година само, ще имам 3 г. стаж и осигуровки без да работя, докато тя теоретично след 1 година трябваше да се прибере и дори не знам дали има стаж и осигуровки за това време.
Също забравяш да споменеш алкохолизма навсякъде събота и неделя и липсата на социален живот. На едно кафе не ходите българите там, на ресторант да забравиш. С твоите 300 паунда на седммица си плащаш горе-долу разходите, живеейки много под средния стандарт за страната и живееш от ръката в устата, докато в България си купуват твоите връстници жилища и след 10 г. са ги изплатили. Накрая дори пенсията ти ще е същата, дори по-малка, защото си осигурена на минимум доход, а у нас със среден доход след 30-35 г. ще взимат хората по-висока пенсия от теб.
Не отваряш и въпрос за системата на образование и здравеопазване, които са добри само за платежоспособните. Най-голямата смъртност при родилките на Запад, с 2 промила дори по-висока от нашата като България идва от много лошо изходно положение. Има мултирезистентни бактерии в болниците и се чака за планова операция с месеци, за час при специалист поне 3 седмици. На сестра ми не успяха дори бременността да следят като хората -загубили половината документация, ехограф нямат нормален и изобщо - пълна излагация за уж развита държава.
И най-лошото - никой не ви желае там. Англичаните не искат хора като вас в държавата си и ще ви изгонят ако излезнат от ЕС. Искат само КВАЛИФИЦИРАНИ специалисти, а на ниско квалифицираните смятат да дадат само 2 г. виза, така че не бързай да се радваш - да не стане така, че пак ще трябва да се устройваш някъде.

106.   До 105
За всичко си наплно прав, това е цялата истина. Само да допълня, че след като гласуваха за БРЕКСИТ, отношението на англичаните към емигрантите, напълно се е променило. Преди няколко дена, по английската телевизия казаха, че от както са гласвали да напуснат ЕС, расистките атаки са се увеличили с 40%. Който мисли да заминава там, да си го има това на ум.

107.   До н26 Написали сте фирман за докторант... И да - има много успели българи в Англия, със собствени къщи... Дори по 2-3, освен това имат всички коли по 2-3... А и имат деца по 2-3-4 някой имат и 5. Вижте само на какви почивки ходят... Айде по кротко... Щом е упорит човек, учи, труди се... постига и в Англия... Оф не ми се обяснява повече... всеки има глава на раменете си... Да живее където иска...

108.   Глупави си бяхте тук и глупави сте си останали и там. За това никъде не ви искат. Не само че живеели в къщи от по 1 милион, но имали не една, ами по две - три от тях. Имали по няколко коли и по 4-5 деца. Я се спрете с тези лъжи, защото няклко милиона българи живеят в западна Европа и им е пределно ясно какво е положението там. Цените на къщите са много високи и за това много от месните живеят под наем, защото не могат да си позволят да си купят собственно жилище - особено в Германия(най-силната икономика в Евросъюза). Я погледни колко хора спят по улиците и по мостовете там - и това не са само емигранти, но също и месни хора. Аз самият изкарах пет години в две западно-европейски държави и съм го видял с очите си. Някои от емигрантите са успели, но това с единици. Огромната част от тях живеят в евтините квартали/гетата, по няколко човека в стая. И те и децата им са заобиколени от мизерия и голяма престъпност. Там по 4-5 деца имат само циганите и най ниския слой на обществото, които преживяват от помощи.

51-100 от 103