Споделена история от В чужбина

Въпрос към българите, живеещи в чужбина
Здравейте. Напоследък обмислям варианта да замина за чужбина и ви моля за малко информация. Единствено съм живяла 3 месеца в Холандия, като бях на гости при бивша моя приятелка, така че горе долу опознах начина на живот на хората там. Насочила съм се към Германия, Англия или Холандия. Моля, тези, които живеят там(а и в другите страни също) да споделят какво работят, колко пари изкарват и как разпределят разходите си- за наем, храна и т. н и по колко успявате да спестите. Освен това мисля да замина с мъжа ми и детето. Ако имате информация как стои въпроса с детските градини, каква е таксата? Имате ли някакви документи за жителство и изобщо каквито и да било и как ги изкарахте? Това ще ми бъде от голяма полза, благодаря предварително.

Коментари

1.   Ако имаш добро образование, квалификации или някакъв талант, най добре е Германия, където ще ти позволят да се развиваш. Не само заплатите са по добри и има работа, но и цялата държава е най добре устроена.

2.   Здравей, аз живея в Холандия.

От 11 години. Тук дойдох, а да работя научна работа. Поради това, 10 години ползвах привилегията да плащам 30% по-малко данъци!

Заплатата ми в момента е около 4400 Евро, но нето е около 2770, след като тази година си плащат вече пълните данъци.

Аз плащам 1000 Евро свободен наем за апартамент 60 кв. в хубав квартал на Амстердам, но не е самия център. Това ми включва всички сметки освен телевизия (не е кабелна 12. 50 Евро), интернет (35 Евро) и мобилен телефон (около 20-30 Евро на месец). За храна отиват някъде към 30-40 Евро на седмица.

Спестявам по 1000 Евро на месец (просто защото автоматично си ги отделям), но може и повече. Не съм усетила никога липса на пари. Ходя на ваканции няколко пъти в годината предимно със самолет. Ходя на концерти, кина и ресторанти, макар и по-малко, отколкото в по-младите години ;-)

Нямам кола (да живее велосипеда! ;-), нямам и деца засега, така, че не зная за детските градини, само знам от познати, че е доста скъпо... и масово си пращат децата само по 3 дни в седмицата, после един ден едния родител и петия работен ден другия родител си седи (и евентуално работи от) вкъщи.

Аз като дойдох преди 11 години, България дори не беше в Евросъюза и имаше нужда от визи и разрешителни за работа точно за определен работодател. За сега не знам, но би трябвало да е много по-лесно!

Успех!

3.   В Испaния съм със семейството ми.
Рaботя в хотелиерство, мъжът ми в строителство.
Зaплaти нето, моятa-1150, неговaтa-1600.
Нaем сметки - 550е
Бензин трaнспортнa кaртa-200е
Хрaнa консумaтиви рaзни зa домaкинството, средно около 500 е
Но сме живяли преди и в стaя под нaем-200 е
Трaнсп. кaртa-50
Хрaнa-200;)
Нaли знaеш, човек се простирa според чергaтa си.

4.   Вече има доста такива теми, просто се разрови. Ако дори за това не си подготвена да направиш сама тук в сайта, камо ли пък за чужбина.... Те само теб чакат там...

5.   Конкретно за Англия. Като бивш, живущ там, понастоящем в България, мога да ти кажа следното:

1. Англичаните са на принципа - лай*о да е, английско де е, пак ще го изям.
2. Ти там ще си 5-та ръка човек, ще видиш, че се отнасят с по-голямо уважение към маймуни, слезли от палмата онзи ден, ама техни си маймуни (бившите им колонии);
3. За държавни детски градини, забравяш на секундата. Там са само пушилки и нямаш право да ги ползваш, защото нямаш техния статут;
4. Частните са около 600-800 паунда на месец (за Лондон);
5. Освен да работиш като чистачка, като за начало, нямаш друга алтернатива;
6. Отношението им към нас, включайше и всички други от бившия Източен блок е меко казано негативно;
7. Дори и да си с перфектен писмен и говорим английски, само като ти чуят името, попадаш в графата "fuckin' foreigner";
8. Като за начало, без капитал, стабилен доход и сериозна подкрепа ще попаднеш в т. нар. "български кръг", където мизерниците само ще гледат как да се възползват от теб или да те прецакат. Ще живееш на комунални начала, все едно преди Перестройката в СССР.

Прави си сметката добре.

6.   Трудно е ако заминавате всички наведнъж. Първо единия, после другия с децата! (Личен опит)

7.   И аз да задам един въпрос към "чужденците": като ви слушам сметките вие съвсем не живеете толкова добре, пак преживявате. Парите ви стигат само за наем и сметки. Не ви достигат дори и за детска градина. За какво ходите в чужбина тогава? Аз съм от малък град и виждам млади семейства имат си по две коли, децата им ходят постоянно на градина (държавна), ходят и в чужбина чат пат.

8.   Не мисля, че Англия е добро място за теб. Изобщо за нас. Гледат на нас като на някви нищожества. Мразя го. Докато в Норвегия, Дания, ... и може би Финландия не е така. Първите два народа са особено гостоприемни макар че не знам как са условията за живот там. Във Финландия можеш да си намериш много хубава работа, зависи от образованието ти. Наемите са скъпи. Апартаментите като цяло са много скъпи и рядко, дори финландците имат собствени жилища. Всички живеят под наем. Децата ми са големи, затова не съм на ясно с детските градини, но снаха ми има малко дете и казва, че плащат около 150-200е. Което си е много. Хубавото е, че образованието е безплатно и тези, които учат висше получават помощи. Има много възможности за развиване и започване на работи. Пожелавам ти късмет, на където и да се насочиш.

10.   До номер 7 - отговарям ти: ами именно, защото ми е писнало от разни такива малки градчета, пълни със селяци с по 2 таратайки 14-употреба (изхвърлени от употреба от чужденците), които си мислят, че като имат коли и ходят веднъж годишно в Гърция (демек "чужбина") и то само на евтинко близо до границата - и си мислят въпросните, че са хванали Господ за шлифера...
Има толкова много още неща отвъд "2-те коли и чужбина веднъж годишно", ама хората като теб не могат да ги осъзнаят.

11.   Към номер 7. Не може цял ден по кафетата и да завиждаш кой какво има. Лоша черта е това лоша.

12.   №10, и кои са тези "толкова много още неща отвъд "2-те коли и чужбина веднъж годишно""? Не е ли по-важно КАК СЕ ЧУВСТВАТ хората от това какво притежават и къде ходят? Ти като имаш "толкова много неща", обаче през седмицата след работа имаш сили само да лежиш и да гледаш тавана докато заспиш, а петък-вечер се натаралянкаш като кирка, и през 2-те седмици отпуска, които ти дават през годината, успееш да отидеш на 5 места (Хаваите, Бора-Бора и още 2-3) щастлив ли си?
Остави "селяците" да си гледат "селенията", а ти си гледай адвансорията и те така!

13.   Не се връзвай на общи приказки и АКЪЛ ОТ ЗАДНИЯ ДЖОБ.
Повечето ни сънародници са такива. Лъжат и заблуждават и не спират да се хвалят колко са добре.
Истината е, че където и да отидеш е нужна солидна подготовка.
Трябва да има при кого да отидеш. Това е от най-важните условия. трябва и да си подготвена, за времето, през което няма да си на работа. Трябва и да си подготвена за несвойствена работа.

14.   Аз съм Българка живуща в Гърция от 14 години!!! Тук завърших Психология и тук от 6 години практикувам професията си!!! Работя за себе си в собствен кабинет!!! Месечно изкарвам около 2000 евро чисто!!! Живея в апартамент в центара на Атина които е собственост на съпругат ми които е от Гръцки произход!!! Той е адвокат по професия и няма стандартни месечни доходи, изкарва според колко работа е имал през месеца, но никога досега по-малко от 7000е. На месец!!!! Разходите ни за храна на месец са 600 е. още 200е. За различни препарати за домакинството!!! За бензин на месец около 200е. 1000 е. За глезотиики ресторанчета, кино, театър и. т. н. т. задължително ходим зимна почивка 20 дневна в чужбина и 1 месец лятна на някои остров тук!!! мога да кажа, че зависи от голяма степен да си висшист, за да живееш добре без да се лишаваш от нищо!!! И предимно да работиш за себеси!!! Желая ви успех в избора, където и да сте всичко зависи от вас и вашите амбиции!!!

15.   Сънародници, жената е помолила за съвет хора живущи в следните държави : Германия, Англия или Холандия.

Нека останалите да се абстенират от коментари. Аз примерно живея във Франция и няма да споделя какви пари взимам, първо, защото не е по темата, и второ, защото не изпитвам потребност да се хвала, когато не съм попитан!

17.   Към номер 14: ти гъркинята си много богата - това прави чист месечен доход около 9000 евро, което е много повече от средното на всички европейски държави. Още повече, че в Гърция е супер евтино в сравнение с западна Европа. Браво!
А сещаш ли се да заделяш част от тези пари за благотворителност, защото мисля, че е честно да признаеш, че всичко, което имаш е благодарение на Господ и на благосклонната съдба, която ти е отредил. Редно е да заделяш всеки месец по нещо за благотворителни каузи.

18.   Ако имаш шанс за реализация в България, мен ако питаш изобщо не си и помисляй за чужбина.
Живея в Испания от 7 години, имам висше образование и магистратура от България, тук обаче работя емигрантска работа и толкова ми е дотегнало, че най-късно в края на лятото мисля да се връщам в България поне да се опитам да работя нещо по-интелектуално. Не знам как е по Англия, Германия и Холандия, но тук е повсеместна криза, беднотия, безработица, изключително ниски заплати - абе, като цяло няма нищо общо с прекрасното място, което беше Испания да речем 2007 година.
Наскоро си дойдох от почивка в България и гледайки приятелите си, познатите и роднините, които избраха да останат в Родината не виждам никой да съжалява за избора си, освен всъщност самият аз. Съжалявам, че изобщо емигрирах, но това при мен все още е поправима грешка, и смятам до няколко месеца максимум да я поправя.
Накратко казано - ако ще ходиш да работиш някаква интелектуална работа, с потенциал за развитие и кариера - може да опиташ, нищо не губиш. Обаче решиш ли да работиш емигрантска работа - стой си в България. И още нещо - въобще не започвай емигрантска работа, защото после много трудно успява човек да се откъсне от нея, ако изобщо успее. Животът изобщо няма да си дадеш сметка как може да те завърти, и в един момент от временна може да ти се превърне в постоянна работа.
Не знам какво ще решиш, аз ти желая успех, пък лично аз за себе си нямам колебание - най-късно в края на лятото си идвам в България, пък каквото сабя покаже. :)