Споделена история от В чужбина

Къде бихте заминали?
Здравейте! Бързо ви давам картината, нека всеки каже това, което мисли.

Вие сте на 18 и тази година завървате средно образование. Нямате идеални оценки за следване, а по-големият проблем - финансите. Живеете в малък град и да си намерите някаква работа няма да има голям смисъл от нея. Не мислите за преместване в по-голям град.
Ако приемем, че бихте си събрали някаква сума пари и сте сам, необвързан, без семейство. Не точно, че искате да видите света (в това няма нищо лошо), а че искате по-добро бъдеще по принцип, гледате мащабно един ден за децата си примерно.
Събрахте сумата от 1500-2000 лв. и знаете само английски.
Сега на къде? Някой хора казват, че в Англия хората са много "неблагоразположени" към нас. В друга страна освен в ЕС не се мисли, щото в Америка, Канада и Австралия нямате познати. В Германия пък има страшно много Българи а и не само, било то черни или бели. Какво правите? На къде поемате? Как ще задействате вашето креативно мислене и какво ще измислите? В коя страна, как, кога?

Всяко едно Ваше мнение за мен е ценно. Благодаря Ви предварително :)

Коментари

1.   Норвегия!

3.   При така поставен казус бих избрал САЩ, Швеция, Норвегия, Дания. Но този въпрос си е строго индивидуален.

4.   Ще си ида на село, ще си копам доматите и клецам козичките... а сега сериозно... наготово никой не дава, размърдай си мозака и реши ти за себе си какво искаш и после нещата ще са по-лесни!

5.   Ако имаш креативно мислене е без значение къде си, има интернет с него си навсякъде. Иначе аз ако съм на твое място и имах повечко начален бюджет щях да се преместя на село в България и да се прехранвам от собствената си продукция с помощта на моето креативно мислене. Хората търсят щастието където го няма в парите, за какво са ни пари трябва да помислим, ами за храна и подслон тоест за оцеляване а всичко друго което може да ни направи истински щастливи е без пари. Всички млади се насочват към чужбина да търсят големия успех, това е все едно да гониш вятъра, успеха е да си щастлив с малко да се радваш на малкото да си свободен, иначе в света на материята винаги гониш нещо и никога не се радваш достатъчно дълго на това което си догонил, след всеки нов модел кола излиза още по нов още по мечтан, след всеки натрупан излишен милион в сметката чакаш следващия никога не спираш да искаш

6.   Където и да отидеш без образование ще си слуга. Аз съм с висше и език, но въпреки това са ме карали да се чувствам, като втора ръка човек. В Англия не харесват източноевропейците, особено българи и румънци. Виж, ако си черен пакистанец може и да легнат с теб, виждал съм и такива случаи. Ако можеш се насочи към САЩ, Канада, или Германия. Не отивай в Италия, Испания и Гърция!

7.   Не е важно ние къде ще заминем. Важно е ти сам да си прецениш, да си помислиш за финансите, къде най-много би искал да отидеш, имаш ли възможност, къде и какво ще правиш, къде ще живееш... и като обмислиш всичко това, което ти е най на сърцето, там замини!

8.   Мисля, че и аз ще бъда, като теб, моят съвет е да решиш, къде най-много ти се ходи, но първо да си намериш работа там, защото тези 2000 лева няма да са вечни и ще се стопят, а къде ще живееш?

9.   Бегай някъде към скандинавските страни пич

10.   Сега е модерно да се "заминава". Тая тема е голяма и винаги споровете са горещи. Лично аз бих учила, бих търсила хиляди начини за реализация тук и не ме убеждавайте, че няма. Особено пък, за млад човек. Въпрос на ценности.

11.   Бих за заминал за САЩ, Канада, Австралия... Но определено не бих живял в Западна Европа. За мен лично не би ми било комфортно да съм на място, в което моята народност бива демонизирана, страна в която си упражняват политическата реторика върху мен е страната ми.

Иначе лично аз прекарах известно време в САЩ, не е лошо, хората са много мили и гостоприемни, но въпреки всичко камъкът си тежи на мястото, нищо не може да се сравни с моята си родина, просто в България си се чувствам най-добре.

13.   Подкрепям 10. Начини за реализация в България ИМА. Стига да не ти се учи нещо като "История на изкуството в римската империя" или някоя друга измислена специалност, дето няма приложение. Аз самият съм на 26 и съм тук.

14.   Ако знаеш само английски би следвало да заминеш в английско говорящи страни. Помисли за немския език, той е най-разпространеният, така да се каже, в Европа. Ако бях на твое място и имах време да науча немски - Германия. Вярно, че много българи и хора от други националности заминават там, но трябва да има причина, нали? Но решението си е твое, обаче преди да поемеш крачка помисли много добро какво точно искаш и какви са ти възможностите.

15.   Че какво лошо има в това да заминеш и да си пробваш късмета? Не е само до пари. Някой хора просто не харесват начина си на живот и искат да видят какво е в чужбина. Ако не потръгне работата, винаги може да се върнеш.
Знам, че не сме особено желани в Англия, но като за начало там бих отишла - едно че само там имам роднини, друго че знам само английски.

16.   Австралия... Няма криза, английско говорящи са, висок стандарт на живот, екзотика, топло море, живота не е толкова напрегнат.
Виж сайта на австралийското посолство както и другите форуми за там. Те приемат хора на база на точковата система. Обикновено се търсят хора със занаяти и по-практични професии.

Аз съм в Англия от дълго време, но си мечтая за Австралия. Тук англичаните бленуват за Австралия и им е мечта да заминат за там.
Ако бях на твоята възраст бих се пробвала за там. Ако нещо се запънат нещата и не стане работата-винаги може да се върнеш в Европа.

Голям недостатък е отдалечеността и дългите полети със смяна до БГ.
Ще ти трябват още парички обаче-за полета и за първите 6 месеца поне.

17.   Първо измисли какво искаш да правиш, а решението къде само ще дойде. Ако си чистачка, където и да живеш животът ти ще е мизерен.

18.   До коментар номер 5
То просто ти личи, че приливаш от пари, или не си в България.
Искам да отидеш и да поживееш в гипсокартонена панелка, съседите да ти на надуват главата, колите от пред да ти опушват балкона. И да ти давам по 300 лв за ток, вода и храна. Залагам, че няма да издържиш и 1 месец.
Да не говорим, ако случайно се разболееш какво става и как здравната ни система ще те лекува.
Още примери?
Това е средната класа в България. С толкова пари живеят българите. 300 - 600 - 800 лв на месец.
Извинявам се, ако тонът или езика ми е бил груб. Не можах да се изтърпя. Ама кой съм пък аз.

19.   Да, в България има реализация, ако майка ти и баща ти дават пари за всичко и те издържат. Тогава можеш да работиш, каквото си искаш, а дори и да не работиш, а да философстваш цял ден по кафенетата и в интернет, че си реализиран в България. Иначе те чака неоценяване на труда ти, кофти отношение от работодателя, скапана заплата, скапани колефи, а ако не е това и имаш собствен бизнес - непрекъснато грабителско отношение на държавата към теб. Която само се чуди как да ти вземе повече пари от данъци и такси, вместо да те подпомогне с най-различни мерки и по този начин да те стимулира.
А иначе по темата - прочети внимателно информацията в нет-а за повечето държави. Аз също имам големи симпатии към скандинавските държави и в частност Норвегия. Но ще видиш, че там стандарта на живот е доста висок, така че с 2000 лв. няма да я докараш до никъде. А и трябва да знаеш, че в повечето европейски държави, като си наемаш квартира депозита е в размер на поне 2 наема, даже в повечето случаи 3. И така - важното е да почувстваш вътре в себе си къде ще се чувстваш добре, кой език ще ти се отдава и т. н. Мен лично след около година и половина също ме чака изселване от тук, надявам се.
И да не ми се сърди никой - но който си мисли, че тук има реализация и нормален живот е или луд, тъп, синче на мама и тате или просто още не се е опарил.
Успех ти желая :)

20.   До 1, в Норвегия ако не знаеш норвежки, шанса ти да си намериш работи клони към 0%. А условието на автора е: знаете само английски. Отделно че там е много студено и винаги е мрачно времето. А емигрантите адски трудно преживяват там. Имам познати. Само за местните е добре.
А на автора отговарям - на юг може би Кипър. Там се говори английски основно. И имат най-чистите плажове в Европа. В Испания трябва да учиш езика им, в Италия също, а в Гърция е трудно. Предпочитам топлите страни, а не студа в Скандинавието където шанса да заболее белия ви дроб от студа е голям.

21.   Наистина ли положението в Англия е толкова зле?

22.   номер 2, ако продължаваш така с това образУвание, даже и в албания няма да можеш да отидеш. аз съм живяла в норвегия и там НИКАК не ми хареса-студено, мрачно, не се знае кога е ден, кога е нощ... не ви препоръчвам. за финландия бих млгла да кажа същото

23.   имам роднини в швеция и казват че там е гадно... и езика бил труден

24.   Автора:
Да се чуди човек да опита ли, макар само със средно и английски, да не ходи никъде, не знам вече..
То вярно може да си щастлив във затвора и може да си нещастен в Ню Йорк, ма...
ТТТТТТТТТТТТТТТТ000000000000000000000000000лкова ли е зле, че човек иска да живее един нормален живот, не ухлен и богат, но поне да не се притеснява как ще свърже двата края...

25.   Аз живея в Норвегия. Климата не е толкова зле, колкото го изкарвате. Да, лято по нашите разбирания няма, но пък винаги можеш да се прибереш за лятото. Зимата е около -10 градуса средно, но да уточня, че аз съм близо до Осло, не на Север. Тази зима даже беше много мека и почти нямаше по-малко от -5 градуса. Кофтито е, че зимата е дълга около 6 месеца. Лятото е около 25 градуса и е 2 месеца някъде. Не е слънчево всеки ден, но не е и като да няма грам слънце. Природата е невероятна. Чувстваш се като в планината. Водата от чешмата е по-добра от нашата минерална. Въздухът е чист. Животните и природата са навсякъде. Тук хората нямат паркове, понеже имат гори в самите градове. Често се вижда докато пътуваш някой лос, сърни или зайци. Хората са много усмихнати, положителни и дори наивни към чужденците. В Осло 40% от населението са чужденци, основно бежанци. Ако не си расист ще разбереш, че и те са хора като нас. Не съм видяла никога някой да хвърли нещо на земята, да те напсува или да драска по стените. Тук Висшето образование е безплатно. Езикът въобще не е труден. Аз съм учила преди това Френски, Английски и Немски и Норвежкият ми е супер лесен като Английския. Но ако не си на ти с езиците всеки такъв ще ти е труден. Аз просто откривам много общо особено в граматиката на всички езици. Относно намирането на работа не е лесно без помощ на някой. Тук както казах е пълно с чужденци и много от тях знаят Английски. За работа държат на езика си. Изключение правят поляците, които са много и си работят в полска среда. Ако идваш тук първото е да научиш езика поне на ниво разговорно. Норвегия е една от страните с най-висок стандарт на живот в света. Тук е ужасно скъпо, но и заплатите са ужасно високи. Американци и шведи идват да работят тук. Минималната заплата е около 120 крони на час, което е 30 лв на час. Данъците им са около 30%. Като регистриран, че търсиш работа имаш право да останеш 6 месеца, а като турист 3 месеца. Квартирите искат капаро за поне 2, 3 месеца. Зависи в кой град си. В Осло за нормална стая е около 1200 лв на месец наема. Храната не е особено добра. Те нямат своя кухня. На времето са били много бедни и са ядяли само картофи и риба. Сега се ядат хот дози, замръзнали пици и такос... все типични Норвежки храни :)Цената на един хляб е 25 крони или 6 лв. Тук може да си чистачка и да си живееш супер за нашите стандарти, просто защото беден в Норвегия е богат в България. Хората масово имат къщи. Това е страната на спокойствието. Ако обичаш забавленията, кръчмите и купоните не е за теб, ще ти е скучно. Моят съвет към теб е не се отказвай от мечтите си и се бори. Ако си силен, издържлив и не се отказваш ще успееш. Ако отиваш в страна, чийто език не е Английски понаучи езика първо. Все пак нищо лесно няма. Ако си готов на всичко, ще научиш езика. Ако те мързи не заминавай никъде. Чужбина не е за мързеливи хора. Най-добре се насочи към страна, в която имаш познати и помоли поне в началото за помощ като настаняване или съдействие за квартира. За Норвегия ако нямаш познати, не знаеш езика и имаш малко пари по-добре не рискувай. С 2000 лв. си до никъде. Аз лично не бих поела този риск ако нямам пари за поне 4 месеца. Ако го искаш и си упорит достатъчно ще успееш, колкото и да ти е трудно в началото. Чувала съм за хора, които са спали по пейките в началото, но са опитали и са си намерили работа. Успех ти пожелавам! И знай, че в началото ще е ад, но ако не се откажеш ще успееш, защото животът обича смелите.

26.   Благодаря на всички. Ще взема съветите ви насериозно. Още не съм решил какво да правя, но все нещо ще измисля. Излезе ми една добра възможност за безплатно училище като пансион, в който ти дават "професии и специалности", по-скоро занаяти с диплома, английски език, музикално, шофьорски куросове безплатно, храна, настаняване и т. н. Може би ще се възползвам.

Автора.

27.   А защо не отидеш да учиш примерно в чужбина? Въпросър къде бихте заминали... то да заминеш е лесно, но после какво мияч цял живот ли? Опитай се да изкараш някаква диплома, но там, не винаги образованието е само университет и як гърч и тривиално професии. Примерно в Шотландия образованието е безплатно, имаш право ма общежитие, може да работиш някаква студентска работа. Във Франция примерно има страшно много училища извън университетите, в които не е нужно да се гърчиш 24/7, но там ти трябва някое друго евро, иначе университетите са безплатни, има си стипендии, но без френски не може. Не те съветвам да заминаваш на някъде без да придобиеш диплома там, ще си останеш чистач, мияч и т. н проучи в англоговорящите държави за различни видове учебни програми и си прецени въз основа на мотивацията и личните ти споспбности. Не винаги е задължително да си пълен отличник в България, но по добре една година лишения и студентски живот, за да си после по-добре

28.   Здравейте, по повод на образованието в Шотландия бихте лими казали не е ли трудно влизането, а то че е безплатно ясно

29.   Къв автора Какво е това безплатно училище като пансион? Би ли бил по-конкретен И в коя държава най-вече

30.   От автор в бг. край, всичко това е частно, християни американц го финансират финансират. Аз вечесъмм приет и скоро започва първия курс по строителство, а след това втория мебелно дърводелство строене нтакова. Това е като пансион, много удобен бих казал перфектен, стаи баня яденето е превъзходно. Мене ме приеха, защото съм от малцинствата - цигане.

31.   Ами да ви кажа ли аз бих избрал Австраля знам английски дават 20000$ заедно с къща и място където да отворите бизнес но на по запустелите места, и по топлите но там е много по различно от българия там има място за живот може и в USA и Канада.

32.   Най добре е Дания и Норвегия. Другите не стават, защото и там положението не е добро. Мисля че Норвегия е по за предпочитане, защото Дания се е наълнила с мюсюлмани. Като излезеш на улицата, ако не е заради архитектурата, ще си помислиш че си в сверна Африка. От където и да ги поглднеш резаците, не стават за нищо и само проблеми създават, плъпнали са из цяла Европа като хлебарки. Не случайно и евро-съюза е пред разпадане.

33.   И аз съм като но. 30
Всичко добре и хубаво добре приехаме и е дорбре. Ядене и пиене ного, особено пушене всякакво много хубаво. Провайте щото е хубаво Всички да пробват. Идвайте

34.   В държава от ЕС. За останалите държави има редица ограничения и визи. Не знам за Норвегия дали се изисква виза и разрешение за престой при положение, че е извън ЕС.
Испания не - те са много зле в момента. Може би Германия или Холандия.

35.   Номер 31 да точно така, отиваш и ти връчват парите, къщата и мястото веднага. Еххххх големи балъци има в тая страна... Всеки чака ей така да му падне от горе лесното без да направи нищо. Парите идват с труд, ама вас ви мързи и да гледате.
Относно Австралия се иска виза, а за нея се иска специално образование. Има си списък с нужните професии и квалификации и точкова система, за да кандидатстваш за виза. Искат и документ за владеене на език от ранга на Тоефл и Йелтс. Вместо да пишете глупости, вземете прочетете малко. И номер 31 не знам колко знаеш Английски, но щом пишеш България с малка буква и си толкова грамотен, че една запетая не можеш да сложиш, колко ще да го знаеш този Английски а?

36.   Пич, ти си решаваш къде ще ходиш, но все пак е по-добре да се ориентираш към страна в която се говори основно английски, за да смекчиш, доколкото е възможно, ефекта от промяната.

И си събери повече пари, защото с 2000лв. си за никъде (не искам да съм груб, но така стоят нещата)! Ще ти трябват за пътни, за квартира (без квартира не можеш да си извадиш адресна регистрация, а от там и документи) и за живот, понеже разбираш, че няма как да почнеш работа още на следващият ден в който пристигнеш - може да ти отнеме дори месеци докато изкочи нещо. За мен лично с под 5000 евро изобщо не си заслужава да се рискува.

Успех!
М29

37.   Но. 21 това за Англия е вярно.

38.   Носа Зеландия!
Там качеството на живот е много добро.
С.М.