Споделена история от В чужбина

Проблем с българското посолство в Турция
Искам да разкажа тук за проблем, с който се сблъскахме. Имахме доста сериозна грижа в Турция и се наложи да звъним в Бг. посолството. Никой не вдигаше. Беше през април в съботен ден. В Интернет са посочени всички телефонни номера, включително и мобилен, който е денонощен, НО нямаше кой да вдигне и постоянно се вкл. гласова поща, след което се вързах в Министерство на външните работи София. От там бяха много любезни и ми посочиха същите телефонни номера. В неделя продължих да звъня и отново гласова поща. Ден трети :вече е работен ден/понеделник/ на стационарен номер в Истанбул вдига някаква телефонистка и ми казва малко да изчакам да ме свърже с Консула и така над 20 опита... Представете си, че не знаете турски език и сте закъсали в Турция. Няколко дни няма как да се свържете с Българско Консулство, което е точно за помощ на българи. Нямам думи. След това чакаш на опашка пред Посолството. Невероятно грубо отношение към нас, както и към другите чакащи. Споделям пълното си разочарование. Дано не ви се налага по спешност да търсите помощта им.
Слушали сме доста истории за грубото и нехайно отношение, но ето че се сблъскахме и ние.

Коментари

1.   Бългаските граждани се обслужват с предимство във всички български мисии по света. Това е вътрешна наредба на МВнР. Затова, липсата на "дежурен по телефон" в почивни дни (събота и неделя) и извън работно време си е сериозен пропуск и очевидна липса на контрол в съответното посолство.
Независимо от естеството на Вашия проблем, следва да получите адекватни указания - стига някой да ви "вдигне" телефона, разбира се!
Станалото - станало! Щом пишете тук, значи сте живи и здрави!
Препоръчвам да не оставяте въпроса без последствие. За целта, ето линк към страницата на МВнР, където ще намерите e-mail за връзка, където можете да опишете случая.

http://www.mfa.bg/anticorruption

Към сайта има готова анкетна форма - стига да отговаря на Вашия случай. Бъдете коректни/обективни в обръщението си, ако желаете Вашия случай да има справедливо развитие.

Успех!

2.   Оплачете се в в МВнР в България.

3.   Каквато държавата, такива и консулствата. Какво чудно има? Какво ни е наред, че и това да е?