Споделена история от В чужбина

Превод на пари за България
Здравейте, предстои ми заминаване до Германия и (силно се надявам) продължителен престой там. Докато съм там ще ми се наложи да изпращам малки суми до България поне веднъж всеки месец.
Предполагам, че ще ползвам услугите на някоя банка или ако има друг начин, споделете моля. Търся евтино решение, като би било добре също, парите да пристигат бързо.
Изобщо ще се радвам да чуя как всеки от вас е решил тоя въпрос и от какво сте доволни/недоволни.

Коментари

1.   Уестърн Унион ще ти свърши работа. :)

2.   ПейПал

3.   Мой роднина ми изпраща с western union. Пак за Германия говоря, препоръчвам ти това.

4.   western union

5.   Аз си отворих сметка в Hypovereinsbank, а родителите ми в УниКредит Булбанк. И двете са част от UniCredit Bank. За превода не плащам нищо, ако го правя по електронен път чрез терминал в някой банков клон или от компютъра си. Сравнявали сме и курса и е доста добър, като в БНБ. Но все пак питайте, ти и хората в България, на които ще пращаш парите. Може би има някои подробности, например какъв вид сметка точно трябва да се отвори, които съм забравил.

6.   Western union- могaт дa се получaт веднaгa( 10 мин), но тaксaтa е от 20 евро нaгоре в зaвисимост от сумaтa.
Пощa, по- евтино е, 3 - 6 евро, пристигaт зa около седмицa.
През бaнковa сметкa ( I-BAN) безплaтно, нa рaзположение след около седмицa.
Някои прaщaт също по aвтобус, м/ у 6-10 евро.
Също aко си откриеш бaнк. сметкa, можеш дa поискaш вторa кaртa, от която в Бг дa теглят.
Aз съм в другa държaвa, но доколкото знaм в Гермaния, зa дa прaщaш през бaнкa, зaдължително трябвa дa имaш откритa сметкa в същaтa ( шпиони;))) Нaлaгa ми се дa пътувaм по рaботa тaм и зa дa ми превеждaт в сметкaтa тук, ме принудихa дa си открия сметкa тaм.
Успех в нaчинaнието и не зaбрaвяй, че първaтa годинa е нaй- трудно!

7.   Извинявай, малко те обърках. Сметката на родителите ми е в Прокредит Банк, а не в УниКредит. И при двете няма такси за превод, просто първата не одържа почти нищо за поддържане на сметка. Освен това сметката им е в евро, а не в лева. Това може би също е от значение.
Това с двете карти също е много добра идея, понеже става много бързо. Аз съм теглил в България в клон на УниКредит с немската си карта. Курсът е съвсем нормален, не се удържат комисионни и таксата, ако имаше такава, беше някакви стотинки, каквато е нормалната, ако има човек сметка към УниКредит и тегли от нея.

8.   Пак съм аз (номер 5). Само да добава, че, за да няма такси, трябва да използваш SEPA превод и да зададеш сумата в евро.

9.   Пич, не се занимавай с глупости - Western Union и т. н. са за хора, които живеят в чужбина извън ЕС.
Няма смисъл да плащаш безумни такси за преводи.

В ЕС преводите от една в друга банка са безплатни.
Аз съм във Франция и имам сметки в България, на които отвреме навреме превеждам суми.
Няма никаква такса за изпращане на пари. А преводът пристига след около 3-4 работни дни.

Провери само дали в Българската банка не вземат пари за получаване на превод от чужбина - сравнително рядко е, но има и такива банки. Едно време имах сметка в Емпорики (сега мисля, че са Креди Агрикол) и ми вземаха 10евро фиксирана такса.

Сметките, по които си пращам пари без абсолютно никакви такси нито от френска, нито от българска страна са ми в ПИБ.

10.   Paypal използва ли някой за целите? Western Union и MoneyGram не са вариант - таксите им са твърде високи ,а аз искам да извършвам редовни преводи.
Има и друг вариант ,евентуално - Билла са вкарали някаква нова услуга ,с която можеш онлайн да зареждаш ваучери с пари от банковата си сметка безплатно . Де факто удобното е,че можеш да ги пуснеш тия пари от вкякъде и твойте хора си ги получават на следващия ден. Ето за повече инфо - https://cashwave.billa.bg/

12.   Звучи практично - заинтригува ме!

13.   Хора, използвайте банки, бе. Преводите са безлатни в ЕУ. Защо търсите под вола теле с тези ваучери, пей пал, уестерн юнион и тн...

14.   Не знам къде ги видя тия безплатни преводи. От години пращам пари и комисионни винаги е имало. Дори когато чуждата банка няма такава,нашата тук удържа нещо.

16.   От 13 до 14: ами много просто отвори си сметка в българска банка, която не отдържа комисионни на преводи получени от чужбина - пример ПИБ. И ти е на 100% безплатно.
Аз пращам от БНП Париба на ПИБ в България и не съм платил 1 стотинка комисионна. Трябва да си много неориентиран, за да плащаш комисионни за преводи в ЕС в наши дни. Няма никакъв смисъл да храниш Уестърн юнион и сие - това са фирми, които взимат големи комисионни, защото в интерес на истината при тях превода става много лесно и бързо и е подходящ са хора, които нямат много яснота по въпроса (абе, които не са много образовани) - много се ползва например от африканските емигранти, които пращат по 50-100 евро всеки месец на роднини в Африка.
За грамотни хора, обаче няма никакъв смисъл!

17.   Ами, номер 14, огледай се малко и ти ще ги видиш "тия безплатни преводи". Казали са по-горе хората, че СЕПА (SEPA) преводите са безплатни. И аз пращам пари от чужбина (ЕС) и няма такси (нито от едната, нито от другата страна). Явно може.

18.   Номер 14, ако си нормален човек с нормална сметка в страната, в която живееш НЯМА КОМИСИОННА и дори такса, ако си добър клиент на банката.
Има комисионни само за кешовите пращания на пари.

19.   Ползвалa съм услугата на "Билла ваучер" - работи безотказно и е много удобна за пращане на пари на родители!

20.   Таксите на мъниграм са по-ниски от тези на уестърна, а и има офиси на всякъде

21.   Българските банки взимат такси за какво ли не. SEPA превод няма значение, таксите са ужасни. В Société Generale за 100 евро изпратени от Белгия удържаха 10евро. Въобще не смея да им превеждам. В Белгия нямат такси за подобни преводи, но България не спазва никакви закони и правила. Както банките, така и телекомуникационните компании. Ако някой знае банка, която за превод в Евро не взима такса, нека сподели, защото ми е интересно.

22.   От 16: ето за втори път споделям- ПИБ.

23.   и на мен сина ми от Германия ми превежда в ПИБ и няма никакви комисиони, прави го през банкомат.

24.   23, нямаШЕ комисионни. Ако преводът е в Еврова сметка в ПИБ все още няма такси, но ако превежда в сметка в ЛВ. взимат от скоро 10 лв. такса. Аз съм в ПИБ и преди бяха много атрактивни, но сега са надули таксите за всичко

25.   А знае ли някой вади ли се лесно Sepa в Германия.