Споделена история от В чужбина

Ще остане ли някой в България изобщо?
Хора какво става в днешно време, всеки иска да имигрира без да се замисли за това, че така се спасява само той, а държавата загива още повече, от 5 години насам в моя роден град не останаха млади хора, докога ще е така не знам. Мисля сериозно, че медиите са виновни за това като промиват мозъците на хората всяка вечер, че тук е едва ли не най-ужасното място за живеене което мисля, че не е така напротив, тука със малко пари можеш да имаш доста неща които в Англия например не можеш. Ето, че и аз съм останал сам вече става все по-пусто навън само дядовци и баби и тук там някой по-млад, и се замислям какво в Англия например е по-добре освен заплатите, че то там престъпността е повече от тука. Разговарял съм с англичани и те се чудят как може да зарежем такава красива държава, и да не се обединим и да оправим проблема, явно точно това ни е проблема, че ние българите не може да се обединяваме и затова всеки гледа себе си. Много съм разтревожен за бъдещето на цялата държава и какво ще стане тук като всеки младеж избяга? Има ли хора които все още не мислят да имигрират?
М27

Коментари

51-100 от 119

54.   53, ако коментарът ти е насочен към мен (48 и 52 съм, не съм 50, както си писал), виждам, че нещо подскачаш като ощипана булка без повод. Явно много са те мачкали в чужбина, та искаш да си го изкараш на всеки, който СПОРЕД ТЕБ дръзва да накърни националната ти чест. Бъди спокоен, никъде не съм говорил лошо за България. Това дали "лъха злоба" е твърде относително и разтегливо понятие и ако си останал с такова впечатление, ще те разочаровам, но не "лъха злоба". Ако си навиваш сам фитилите, това е друг въпрос. Идеята ми беше хората да имат реална представа и за двете страни на медала, а от там нататък всеки да си прецени сам. Най-малкото защото и двете неща си имат плюсове и минуси.

"и съм абсолютно сигурен че ти не си никакъв българин"

напротив, българин съм, но явно ти по-добре знаеш от мен, нищо че не си ме виждал дори, няма да те убеждавам.

"С черногледия начин по който описваш нещата в Бг"

Объркал си се - в нито един от двата си коментара не съм "описвал" каквото и да било в България.

"веднага те познавам от начина по който пишеш."

Бъркаш ме с някой друг. Явно си екстрасенс, та без да ме виждаш, разбираш, че съм аз. Отново нямам намерение да водя безсмислени спорове, но наистина никъде по никакъв повод не съм плюл по България. Дори напротив гледам да съм максимално обективен и не отричам хубавите страни на България, както и тези на чужбина.

"защото съм сигурен че говориш и арабски много добре"

Вече знаеш дори и какви езици говоря. Явно наистина си се взел за екстрасенс. Няма да те удостоя с коментар дори по този повод. Без коментар.

55.   Вижте коментар 16 тук:
http://spodeli.net/9/story-18710.html?#comment16

56.   №54 продължавай да спамиш колкото си искаш с дългите си излеяния, но само запомни че най наивните глупаци могат да ти се вържат на пропагандата.

57.   Не виждам какво толкова е станало. Нека всеки си живее, където му е най-добре. Все пак, да се сравнява стандартът на живот у нас, с този в Западна Европа и Северна Америка, е малко смешно. Българите, заминали в чужбина, едва ли са го направили, защото просто така им се е приискало. Наистина, тук също можеш да си уредиш живота. Аз успях да го направя и в момента в България ми е идеално. Това обаче не означава, че за всички останали е така. Реално погледнато извън четирите големи града, в провинцията заплатите масово се движат около 500-600 лева. С тези пари, ако трябва да живееш под наем, пък дори и да живееш при родителите си, си обречен на мизерия. Все пак не може всички да са IT специалисти и началници, останалите хора също имат право да живеят добре.

59.   До 55 от 38:

Не виждам, защо трябва да се убеждаваме постоянно един друг какво "трябва да правим" и какво "не трябва да правим".
Мисля, че решението човек да емигрира (т. е. къде ще живее) е дълбоко лично решение, което най-често се взима с оглед на това, кое ще е най-добре за семеството ни според нас самите.

Коментар н. 16 е писан от някой, който има претенциите да знае всичко за живота и да е съдник на останалите.
Ето аз например съм емигрирал, преценил съм си плюсовете и минусите и съм решил, че в момента животът в чужбина ще даде повече на мен и моето семейство. Като в случая парите изобщо не са на първо място, например детето ми ще научи чужд език още проговаряйки, което само по себе си е богатство.

Разбира се, че ми е тъжно когато виждам как България се обезкървява и голяма част от "мозъците" й заминават в чужбина. Ще ми се да не беше така... Но това е положението и всеки се адаптира както може.

И още нещо за вездесъщия коментар н. 16 - вече ми е омръзнало да чувам как в чужбина хората отивали на по-лесното. Кое е това по-лесно? Да не би някой да ме е чакал на летището с куфарчето с парите? Първо човек отива в нова държава, губи социалните си контакти, губи контакти с роднини, приятели, трябва да възприема нова култура, нови привички, нов хумор, ако щете, да минава през една купчина административни процедури да учи или осъваршенства нов език - съвсем различно е да се използва чужд език на работа, и съвсем друго е да отиден на лекар и примерно да обясниш някакви симптоми, които имаш.

На мен лично в България ми беше много по-лесно - имах добра работа, имах жилище, среда... Отиването в чужбина си е малко или много авантюра и извеждане на човека от равновесното му състояние.

Иначе няма какво да се лъжем, и в България и в чужбина, най-лесно им е на тези, които са родени със златната лъжица в устата...

60.   След като се разпадне европейския съюз, всички ще се приберат.

61.   Подкрепям 59 - преди 10 г. отидох сама да уча в чужда държава без всякакви пари и познатаи на място и никой не можа да ме спре. После като тръгнах да се връщам, за да се реализирам с образованието си, знанията си у нас, пак не слушах разните „Луда ли си“ и тем подобни.
Просто човек си действа и всеки е отговорен за живота си. Манна Небесна е обаче, че влезнахме в ЕС и поне по-младите имате право на избор, защото аз навремето и визи оправях, и пред посолства спах и унижения големи за неща, които вие имате на готово и пак не сте доволни от гражданството си.

62.   Н 60 aко се рaзпaдне ЕС, много ще се откaжем от БГ нaционaлност и ще си вземем местнa тaкaвa. Тaкa че, не " лягaй нa товa ухо". Въпрос пaк нa личен избор. Aз примерно нямaм желaние, след всичките тези години и преживявaния ( добри и лоши, кaто нaвсякъде) дa се връщaм в Бг и дa зaпочвaм ново нaчaло. Честно кaзaно, дaже и зaрaди някои коментaри тук в темaтa - дреме ми вече, че могa дa подпомогнa Бг икономикaтa. Ми не щa!
Всеки дa се опрaвя кaк може, някой от тези, дето се пенят кaто зли песове тукa, дa не би дa му е дремело, по кaкви aджебa причини, aз си остaвих домa и подкaрaн семейството към зaпaдa. Е, сегa сме си ок. И със или без ЕС, в Бг не се връщaме!
Кaзaх!

63.   Една от причините, поради която ЕС върви към разпадане, е че на хората им е дошло до гуша, от вълната от чужденци която залива неконтрулеруемо държавите им. Мислиш ли, че след като вземат контрола на ганиците си в свои ръце, ще оставят емигрантие там?
Хич не е за вярване.

64.   Дa н63, естествено , че ще имaт възможност дa остaнaт всички устроени ( документи, доходи , някои дори жилищa си имaме).
Инaче би било престъпление с/ у човешките прaвa и aбсурден колaпс в цялa Европa.
Ти въобще мислиш ли , кaто се изкaзвaш?

65.   Н 45 нямa смисъл от обяснения. В Бг индивидът рaзсъждaвa по един нaчин, мaсaтa по друг... в зaвисимост от " тонa", който е подaл някой по- силен към моментa. Учудвaщо бързо и лесно се " изпрaзвa/ изтривa" от съзнaнието им кaкво сa " мислели " вчерa и им се нaливa, кaкво трябвa дa мислят днес. Не, че всички, които съскaт от тук сa ок в Бг, просто не им е ок, че други сa имaли " топките " дa нaпрaвят товa, зa което те мечтaят. И кaто не могaт, поне дa се връщaме, тa дa ги дръпнем мaлко по- нaпред. Е, кaк дa стaне с тaкивa хорa? ! Те не сaмо физически не искaт/ могaт дa изплувaт, a и емоционaлно сa сдухaни. Толковa сa свикнaли с " товa ", че още някоя годинa, и съвсем нямa дa им прaви впечaтление.
Някой е кaзaл " шaрен свят", .. но Бългaрия е толковa сивa...

П. п. след кaто без никaкъв опит зaрaзбирaне чуждaтa гледнa точкa ( толерaнция), някои можете грубо дa опитвaте дa нaложите вaшите си " песни", също не чувствaм необходимост дa проявя тaкт. Съжaлявaм aко някой се почувствa зaсегнaт, но... товa пък е моето мнение.
Н 36

66.   н 65 - дума „толеранция“ в българския език няма, а има дума „толерантност“. Освен това не разбрах смисъла на целия ти пост под номер 65. Мисля, че май си изчерпал това, което си искал да кажеш.

67.   До 66 от Един Голям Зевзек:

Що да няма "толеранция".

Ето аз съм толеранцен човек, който проявява голяма "толеранция" към околните, защото е възитаван от "толеранцни" родители в "толеранцна" обстановка!

68.   Н 65 веднaгa ти дaвaм знaчението нa товa , зa което питaш ( зa което си се хвaнaл/a) , въпреки съветa от същия линк.

http://cheti.me/tvorba/heytr-ili-shcho-e-heytr-subkultura

Поздрaви 65

69.   От 68 коментaрът е към 66 ( грешкa в номерa )
Чети добре 66, нa бългaрски е нaписaно!

70.   Забелязали ли сте, че когато някой напише тука, някаква истина за истинското положение в България и кой го създава, промивачите на мозъци (на които им е платено от сутрин до вечер да висят в този сайт) веднага се опитват да му скочат на врата и започват да го оплюват и спамят с дълги излеяния, да хвърлят димки за да създадат димна завеса за да десориентират и контролират по-наивните хора тука.
Те трябва да внимават как плюят, за да не се задавят в собствената си свинска бълвоч от лай*а и помия, защото това е също като бумеранг - ти го хвърляш по някого, но той се завърта и те удря по простата циганска тиква.

71.   56, щом претендираш да си толкова голям родолюбец, поне да се беше научил да пишеш правилно на родния си език. Почти нямаш препинателни знаци в коментарите.

Винаги ми е ставало смешно, като чета подобни коментари. Иначе големите патриоти, а не са си направили труда да научат елемнтарните правила на правописа, та да скалъпят поне две изречения без грешка.

72.   Ами накрая всеки сам решава. Аз съм решил да имигрилам поради много причини, защо мислиш че ще ми липсва България, аз нямам братя и сестри и много роднини на моите години, а и нямам и приятелка. А и идеята за започна от нула ми допада млад съм искам промени, а тук те не стават или стават с огромно закъснение. Все пак сме в една от най-лошите демографски кризи в света. Изгубили сме 2 милиона за 25г. Има постоянно истичне на мозъци. И казвате че в развитите страни има конкуренция на висококвалифицираните. Еми именно конкуренцията стимулира иновациите, кара те да се подобряваш да усвояваш нови работи и умения. Това че данъците са високи, но и обслюжването, здравеопзването, образованието и други публични сектори са на неимоверно по-високо ниво. Това че отделни специалности намират добра реализация не значи че при всички е така. Масово лекарите, учените и много инжинери имигрират. А и тук да учат как да се оплакваш да работиш малко и прецакаш другия. НЕК, пенсионната система, здравеопазването са пред разпад. Кои ще плаща пенсиите на пенсионерите работната ръка прогресивно намалява. 25% от младежите нито учат нито работят. А икономически активното население се концентрира в няколко града, а останалото провинцията умира, селата малките градове. Как ще функционира държавата изобщо. Другите държави в демографска криза стимулират раждаемността, имиграцията инвестират в хората, а нашата държава плаща 2/3 от цената на висшето образование и после ги изнася. Е полувава постъпления от имигранитите, но бъдещето не е розово.
Ако се разпадне ЕС нищо добро не ни чака, ще спрат парите програмите САПАРД, ФАР и много други.
А и трябва да прибавим глобалното затопляне валежите намаляват и ния ще се превърнем в пустиня според много прогнози.

73.   70, моля те пий си хапчетата. Сериозно ли мислиш, че някой би платил на хора да висят по цели дни тука и да спамят? !

То пък голямо промиване на мозъци ще е, при положение че тук влизат стотина души. Освен че си фантазираш кой какви езици владее, кой кого плюел, си въобрзяваш, че с 5 коментара в някакъв форум, ще преобърнат общественото мнение.

Толкова е просто - просто политиците ни са адски некадърни и големи продажници, а ние сме си овце и не им търсим отговорност. Дори един протест като хората не можем да направим, а само си траем и се оплакваме. Това е цялата работа, няма никакви конспирации, чужди национални интереси и т. н. Просто те си правят техните игрички, оправят си техните хора, което унищожава пазарната икономика, облагодателства корупцията и това е.

Такива политици има във всяка държава. Това, че сме овце и се оставяме да ни тъпчат, си е наш проблем, не техен. Не че в чужбина не се краде, но поне се краде с мярка, защото имат малко страх от хората.

74.   №71 отново получи мозъчни пръд*и и започна да лае като бясно куче. Напълно го разбирам и му съчувствам, защото ако не го прави, ще го изхвърлят от работата му в посолството и ще го пратят със самолета обатно в къщи, където ще трябва отново, да се нареди на опашката за безработни.

П. с.
Сега повече ли ти харесват запетайките и точките ми?

75.   Към бългaрите в чужбинa , вижте товa :
http://m.blitz.bg/news/article/278890#comments
Моля , всички бг в чужбинa , инвестирaйте пaрите си в Бг!
Някои от другaрчетaтa нa г- н Вaсилев нямaт същият късмет. Некa бъдем добри и им дaдем възможност дa си зaкупят остров/ хотел/ грaд или зa кaквото те си мечтaят. Инвестирaйте в Бг , некa осъществим мечтите нa остaнaлите!
Aз , кaто родолюбец , чувствaм силен копнеж , полти нетърпимо вече желaние , дa вложa всичко , зa което сме рaботили в годините , в тaзи безздъннa ямa и с умиление дa нaблюдaвaм , кaк трудът ми се топи , без следa. Товa ще знaчи , че някой е осъществил мечтите си , зa сметкa нa моите. И сaмо подобнa мисъл ме изпълвa с еднa тaкaвa силнa любов и умиление към родинaтa , сърцето ми от блaготворително чувство се рaзтaпя.... Доплaквa ми се от щaстие.
И aко сaмо ми покaжaт портретa нa Левски.....ооо, всичко придобивa още по- голям смисъл.
Aх , сърце нa родолюбец , ех , душa бългaрскa , ох , другaрчетa нa Цвети , дерзaйте , ние милеем зa вaс. Всичко нaше е вaше!

76.   75,
Събрал Ботев четниците и им казал: "Сори, пичове, обаче нема да правим въстание - нема пари! И Хаджи Генчо не дава, и оня бастун руския цар... Де'а мама им, не стига че отиваме костите да си оставим, ами и по некой грош нема да дадат!"

И потопили Радецки...

Съответно и стихотворенията си не написал, понеже никой не му ги платил...

78.   "Ще остане ли някой в България изобщо? " - аз ще ти отговоря на въпроса - НЕ, никой няма да остане тук в българия(нарочно с малка буква). Според учените до 2050 г. българите ще са около 300 хил., а циганите ще са 8 милиона. А защо никой няма да остане? Защото тук на никой не му харесва, тук правителството гледа и се грижи само за себе си, а за обикновените хора никой не помисля. Ето затова никой няма да остане тук.

79.   76 и към днешнa дaтa кaкво.... Бaреков или някой друг от новите " звездички" зaвaлийките, ще остaнaт без нaшите пaри?
Офф, aко не е Левски, ще е Ботев стръвтa:)))
Честно, имaм чувството, че остaнaлите в Бг сa системно облъчвaни.
Е, кaк може толковa хорa вече дa се сaмоубивaт или полудявaт, a не кротко дa си рaботят кaквото дойде зa хлябa, рaзликaтa в пaри от остaнaлaтa чaст нa Европa, естествено зa днешните " водaчи". Кaто ви е гот, стойте си, мен пък тук си ми е кеф, тук ще си стоя. Нямa плaщaм, че някой с чaстния си сaмолет дa прaви обиколки нaсaм - нaтaм. Дa хвaщa aвтобусa!

Пaзи Боже, сляпо дa прогледa! Е, излязох от " Бaлкaня" и взех, че прогледaх! От тогaвa гледaм, пуля се и не вярвaм, що пък остaнaлите предпочитaте дa се прaвите нa слепи. Aмa вaшa си рaботa. Сaмо не ни убеждaвaйте, кaк ние ТРЯБВA дa се връщaме!
Що не дойдете вие нaсaм, ние дa си вземaме от борсa, пък вие дa рaботите зa товa, a?
Те и тук си имaт рaзни геройчетa от минaли векове, ще ви рaзкaжем, aко туй е зорa.

80.   До номер 78.

Кои са тея "учени", да ги "науча" или друго да им направя?

Иначе и аз слушах един "Анал-лизатор" по телевизията да разправя, как 2050 година ще се роди последният българин и си викам на акъла "тоя като е ясновидец - да каже и точната дата, час и място на раждане, та да си нося камерата, че голямо събитие ще бъде" :D

А бе накратко - как може да им се връзваш на тия въобще? България има над 4000 години история и много пъти е била на "ръба на оцеляването", а къде са сега империи като "Византия" и др. :)

Аз писах по - нагоре, ще пиша и тук.

Аз ще остана, пък ако ще всички на които им се тича да избягат.

Аз съм от по - старо поколение родолюбци в което казваха "България е жива дори и да остане един българин"! :)

Ето - аз съм един българин, но има още много други, които ще останат, тъй че не се притеснявай! :)

Поздрави!

82.   Съгласна съм с н. 80 - България е преживяла много страшни периоди. Непосредствено след Освобождението сме били към 3 мил. като население (турди и цигани включително! ) и само 3% от населението са могли да пишат и четат.
Моята прабаба беше родена в Османската империя, защото моят край е бил до 1912 г. под Турско робство, тя живя до 2008 година и е преживяла две световни войни, Османска империя, Комунизъм, ЕС и едно казваше - кой каквото вика никога не сме живели толкова добре като сега.
Днес почти всеки българин има свое жилище, коли имат повечето семейства по две, приети сме в Европейското семейство и можем да работим, учим където искаме.
Аз учих в чужбина, но след завършването си се приберах у нас, защото разбрах, че у нас имам по-добри възможности за развитие. 2/3 от емигрантите ни се връщат, а в момента дори се връщат повече хора от емигриралите. Намаляването на населението е временно и се дължи на измирането на поколения, в които е имало много голяма раждаемост, когато хората са имали по 6 - 10 деца, за да им обработват земята. Тези хора ние можем да си ги компенсираме като дадем паспорти на потомците на нашите изселници в Украйна, на македонците например, което правим. Всяка година 20 хил. човека получават българско гражданство!

83.   №73, не се притеснявай за мен, вземам си хапчетата редовно. Последния път, като ходих на контроен преглед, моя лекар ми препоръча да прочета книгата "Аналните радости на №73", за да разбера, защо е така яко изчукан в главата и тъй като никой повече не му вярва, продължава да подлайва като побесняло псе.

84.   Н 80 " войнaтa " вече е икономическa! Събуди се, в 21 век сме!
Aко беше идеятa дa излезе с вилици и тигaни дa се бием, че дa се освобождaвaме, вероятно щяхме. Ние сме си диво племе. Но, не е товa вече. Мaчкaт икономически! Тaм кaкво прaвиш, когaто никой не идвa де те нaлaгa с мечa? Aко беше тaкa и aз щях дa си остaнa някое време още. Поне дa пробвaм. Нaред с други и aз ще хaпя, скубя, кaквото могa. Но, в днешно време нещaтa стоят по друг нaчин.
A никой ли не се е зaмислял, че товa смесвaне нa нaции, гени в световен мaщaб, може дa имa съвсем положителен ефект върху човечеството кaто цяло? Не, рaзбирa се.
Тук се изкaзвaт някои бедни мозъци, които никогa нямa дa погледнaт мaлко по- дaлеч от носовете си. В крaйнa сметкa, всеки решaвa, кое е нaй- добро зa него. Някои искaт дa остaнaз? Ок, нямa лошо. Щом си им е добре, чувствaт се щaстливи и реaлизирaни, знaчи зa тях е по- добрият вaриaнт/ избор. Други пък си имaме мечти/ цели извън пределите нa Бългaрия. Някои успявaме, други не. Кaкто нaвсякъде. Едно от нещaтa, които нa мен лично не ми хaресвaт в Бг, е че винaги ще се нaмерят хорa, които дa се опитвaт дори принудително ( кaкто е било в комунизмa), дa те вкaрвaт в техните си " рaмки"/ рaзбирaния зa прaвилно и непрaвилно. И прaвилното обикновено, зaвиси от товa, кaк нa тях лично ще се отрaзи.
Aз желaя щaстие и реaлизaция нa всички, без знaчение къде.
И aко толковa им се ще нa някои, бългaри дa се зaмислят зa зaвръщaне, време е дa сменят тонa. Че с този.... отблъсквaт още повече.
Успех, където и дa сте, мислете зa щaстието си, никой друг нямa дa го нaпрaви зa вaс!

85.   До номер 84, от номер 80 ( още и 35 и т. н. ).

Като цяло съм съгласен с теб - всеки има право да прави каквото си иска ( не знам и мен ме е прихванала тази болест, наречена "Толерантност" и май трябва да се лекувам ), но все пак има неща за които не си прав.

Примерно, мен какво ме "мачка икономически" - да в България има цял куп чуждестранни марки и магазини, но българите имат нещо наречено "избор" с което могат да избират българските стоки или както се казва "Купувай повече български стоки! ".

Още "в смесването на гените няма нищо хубаво" - факт е, че "бялата раса" е причина за прогреса на човечеството, докато негрите в Африка са яли банани ( не искам да съм расист - слушал съм рап и "черно" и т. н., но просто такива са фактите ). Още има цял куп "негърски гета" и т. н. които са известни с престъпленията си и дивашкия си начин на живот ( какво хубаво има в това? ). Все пак, гледам да не съдя за човек според "цвета" и т. н., но не можеш да не кажеш, че много от "циганите" са крадци и т. н. ( въпреки, че не всички са и черни ).

Иначе за "икономическото мачкане", то се прави с десетилетия, на "създаване на предпоставки", с наливане на купища пари, от разни компании и т. н., а ние тук в България искаме да махнем с ръка и да викнем "Да живее България" и всичко да се оправи :/ Не става - трябва да се поработи малко срещу това :)

Иначе - не знам къде си ( вероятно на Запад ), но явно коментираш в този български сайт ( т. е. защо обвиняваш нас, че налагаме мнение над теб, след като ти "от Запад" пишеш в български сайт и ни обвиняваш, че сме "болни мозъци" и т. н.? ).

Иначе и аз се радвам за българите, които се развиват успешно в чужбина ( бих се радвал повече и ако подпомогнат България, освен да дават акъл ), но има и много българи, които живеят по улиците на чужбина, такива които не искат да се върнат от срам или които не могат защото са продали всичко в България.

Не съм против "емиграцията в чужбина" сама по себе си, но съм против убеждението, че "емиграцията в чужбина е единственият начин за оцеляване", че "емигриралите живеят по - добре" ( зависи си много от хората - в по-голямата част е точно обратното ), "че масовата емиграция от България се възприема нормално" ( няма народ, които да смята, че масовото бягство от страната му е нормално... освен нас българите, разбира се ), "че тези които не са избягали са тъпаци, които ще съжаляват", че "България няма бъдеще - тъй че да бягаме" и т. н.

Ето това си е истинско "икономическо и политическо мачкане" и ти не знам дали осъзнаваш, но си част от него с бягството си - против това съм против.

Против съм и спрямо хората, които са в чужбина и говорят лоши неща спрямо България ( някои даже от "9 кладенци водя вадят", за да опетнят България и да я изкарат "по - черна от Ада" ), само и само за да оправдаят личното си бягство ( и да се изкарат, че "нямало е как просто да останат" и че "са направили най - разумната и смислена постъпка в живота си" ). Тея тъпаци - дори не осъзнават, че така подкрепят, тези които се опитват да затрият България и по - този начин "лъжат българите", че "най - доброто нещо е емиграцията от България" ( за това и някои родолюбци сред които и аз, можем да ги определим като "национални предатели" ).

Иначе има една поговорка "Който не иска да направи нещо, винаги ще намери причина - който иска да направи нещо, винаги ще намери време".

Ето за някои "проблемите в България" са причината да избягат, но за мен, точно обратното - те са причина да остана и да се боря срещу някои от тях. И направих някои неща за България, по - някои от проблемите, но както казах цели компании ( и даже "българи - емигранти" ), подпомагат проблемите - тъй че не е лесно за шепа българи да ги премахнат бързо, но не е и невъзможно.

Поздрави и на теб! Надявам се да се развиваш успешно в чужбина, но и много бих се радвал, ако се вършен и подпомогнеш България!

88.   Пак от номер 80.

Дори Апостолът на свободата е казал следното:

"Българина много обича свободата, но ако някой му я поднесе в къщи на тепсия. "

Тъй, че за тези, които са избягали по чужбина и се оплакват, че в България е зле, ще напиша следното:

Еми в някои други страни, хората сами са си направили да им е добре - вие като чакате "някой да ви оправи държавата" или да ви даде "добър живот", еми чакайте си.

А на тези, които им се работи - дайте да се хванем и да работим за България!

89.   70, "прогледна" ли? И накъде прогледна?

Това, че България те е отгледала и образовала, къде директно, къде чрез родителите ти, видя ли го като прогледна? И че това струва пари, усилия, време и т.н.
И че държавата, за да продължи да съществува, се надява по някакъв начин хората, които е отгледала и образовала, да вложат труд в нея по някое време...

Всеки специалист, който емигрира от тука, с труда и потенциала си отнася от тук едно $5M - от бедна България за богата Америка (или някоя друга западноевропейска страна). Това е като да обядваш в един ресторант, и като стане време да си платиш сметката да ходиш да я платиш в съседния, понеже тоя, в който си обядвал бил "гаден"!

Какво значи да ти е "приятно" тук, и то казано с тоя менторски тон? Джон Кенеди - 35-ият президент на САЩ в историческата си реч от 1961 г. е казал: „Не питайте какво държавата може да направи за вас, а се запитайте какво вие може да направите за държавата си.”

Какво означава "в България е зле!", след като ти лично си допринесъл за това да е още по-зле, понеже "не му било приятно". Каква разлика и кой тия обира, след като икономиката не работи нормално?

Знаеш ли, глупаците се МИНАВАТ най-много в старанието си да не се минат случайно! Лошото е, че много късно го осъзнават, ако го направят изобщо...

"Прогледнал" бил... Дребна душица, не виждаща по-далече от носа си и от собственото си кефче...

91.   Поздравявам те №85 за обективното виждане. Аз съм на същото мнение. Всички хора които напускат България, си мислят, че като отидат в западно европейска държава, всичките им проблеми ще бъдат решени и най после и те ще живеят като БЕЛИ ХОРА. Някои от тях, изваждат късмета и с много труд, постоянство и лишения успяват да постигнат нещо. Други, които извадиха по малък късмет, въпреки че пожертваха и пробваха всичко, стигнаха само до едно невзрачно и мизерно съществуване там и живеят, не като БЕЛИ ХОРА а като БЕЛИ РОБИ. Видял съм го и съм го и изпитал на собственият си гръб, не някой друг да ми го е казвал. Нали виждате че тези "преуспелите", непрекъснато са в българските форуми, защото носталгията яко ги гони.
Преди четири години, аз също поех пътеката. С много надежди и мечти заедно с братовчед ми отидохме в една от западно европейските държави. Аз успях да изтърпя там две години и се прибрах отново в България. Братовчед ми, си извади смелото лице и каза че ще се бори до края, защото не обичал провалите. Истината беше че преди да заминеме, аз не продадох нито апартамента си, нито къщата на село. Той от друга страна, си продаде и апартамента във Варна и къщата на село. Парите отдавна заминаха и истината е, че сега ако се върне, просто няма къде да живее. Преди да заминеме той имаше хубав двустаен апартамент в центъра, къщата си на село я беше направил много хубава, с механа, с барче отвън с площадка с навес, с барбекю, където доста редовно сме ходили с компания и сме си прекарвали чудесно, имаше , ходеше на фитнес почти всеки ден, играеше тенис, имаше много приятели, беше душата на компанията... сега това са само далечни спомени.
Животът му в момента, не може и да бъде по различен от това което беше в България. Живее в един краен и беден квартал, където огромната част са емигранти. Престъпност, наркотици и несигурност са ежедневие. Дели една малка стая с още един българин. Хазяина им не поддържа къщата в много добро състояние. Тоалетната е обща за всички които живеят там - до колкото зная 15 човека. Мръсотия и мизерия от където и да го погледнеш - само едно съществуване, нищо друго.

НЕ БЛАГОДАРЯ. Това не е за мене!

93.   До 91: ами като сте бачкатори какво очакваш, че ще живееш в центъра на града и ще караш последен модел бмв, ли?
Много ясно, че като работите ниско квалифициран труд ще сте зле и в България и в чужбина. Дано поне сте настоятелни и си образовате децата, та да имат повече шанс в живота.

--Образован Смелчага

95.   А дано се разпадне ЕС да изчезнат циганите и паразитити, и да не плащам с моите данъци детските на Асан и социалните на Аише, дето и един ден трудов стаж нямат в FRD, аз не се връщам в блатото от което съм излязла, в Бг идвам, за да видя само родителите си

96.   89, елегантно пропускаш факта, че цели села се издържат от парите на емигрантите. Тези пари са няколко МЛРД евро годишно и благодарение на тях българската икономика все още крета.

Не знам защо това, че човек е бил принуден от обстоятелствата да замине в чужбина трябва да се приема като предателство. Всеки си носи българското в себе си, без значение къде се намира. Никой не отива от хубаво. Всеки иска да помгоне на семейството си и да има работа. Уви тук колкото и да ви се иска не винаги има. Или ако има, то заплатата не стига да водиш един нормален живот и едва ли има някой, който го отрича.

Казвате, който е кадърен, и тук ще успее. Да, обаче пропускате факта, че държавата те гърби при всеки удобен случай. Едно магазинче да решиш да отвориш и те късат от глоби и рушвети, та сакън да не би да не дадеш нещо и на държавата.

Така че лесно е да се критикуват всички, които не мислят като вас и не са имали вашата съдба, но нещата са и така, и така. Всеки си е прави за себе си и кои сме ние да критикуваме. Иначе от страни всичко е цветя и рози, ама на практика е мааалко по-различно.

Аз лично останах в Бг, но това е само защото съм имал възможности тук, ако ги нямах и аз щях да бъда в чужбина и то не от хубаво. НИщо лично, просто вскеи си търси прехраната и където му се открият възможности, отива там. Това не значава, че мрази родината си. Просто не може да се кара на фотосинтеза.

Не виждам смисъл от всичките тези нападки, след като това си е дълбоко личен избор, всеки си е совбоден да си взима решенията и да си носи отговорността от тях, а вскеи си има глава на раменете и може да си прецени къде е по-щастлив.

Но типично по български пак трябва да се нападаме и да гледаме само от нашата си гледна точка.

98.   От номер 85 до номер 96.

Съгласен съм, че емигрантите издържат с парите си цели села, но да твърдиш, че "издържат българската икономика" е пълна глупост. БВП на България е около 100 милиарда, какво тук са 1-2 емигрантски милиарда в случая?

Още, прав си, че това да заминеш в чужбина не е "предателско" - по принцип има хора, които заминават там за да спечелят доста пари, а после се връщат и отварят фирми тук и наистина развиват българската икономика ( но не като емигранти, а като граждани на Република България ).

Иначе, аз имах в предвид като "предатели" тези от имигрантите, които нищо не правят за България, а гледат по всички форуми и на всякъде където могат да оплюят и засрамят България ( готови са куп нереални глупости да напишат, но да я изкарат "по - черна от Ада" ).

Иначе наистина разни българи заминали в чужбина са успели да създадат български общества в някои страни ( но и за това си трябва "социално мислене", а не търсене на "индивидуалното щастие" ), но в повечето случаи тези общества са малки и след време се претопяват ( историята е показала много добре, какво се е случило с повечето български поселения ). Наистина разни "българи" хич не ги интересува дали ще се претопят или не ( затова и ние можем да ги наречем "предатели" с право ), но в повечето случаи така се получава.

Иначе прав си - държавата, често пречи на разни хора да се развиват, но аз съм от хората, които предпочитат трудното, тъй че нямам нищо против това!

Но не си прав, че доста хора заминаха за "да си търсят прехраната" - някои го направиха заради това ( и не значи, че са я "намерили", а може би живеят по улиците сега ), но други го направиха от "алчност" и защото слушат приказките за "американската мечта", приказките на разни емигранти, които плюят България и твърдят, че "слънцето изгрява от запад" и т. н. ( т. е. тези българи, не са напуснали България от "нужда" или друга обективна причина, а поради пороците си като "алчност", "завист" и др. и заради приказките на другите - нищо чудно, че доста от тях се прецакаха после )! :(

Иначе дано тези които правят избора дали да останат или не - наистина да направят "дълбок личен избор" ( както ти казваш ), а не да погледнат "повърхностно фактите" и после да се озоват в чужбина "с... в ръцете".

Поздравявам те, че си останал в България и помагаш за развитието и!

99.   98, не знам от къде са ти данните, но БВП на България за 2013 е 78 млрд лева. За справка виж сайта на БНБ, едва ли има по-точни данни от тези на БНБ.

Второ, емигрантите пращат в България много повече от "1-2 емигрантски милиарда" - над 12 млрд лева (6 млрд евро) всяка година.

За справка

http://dnesplus. bg/(F(bCdnkjfzrnQRj4tsEXqUDnZ-k2piZpL2S5fyymCt4luZ64xisDJy929nVyWgan5POvkFjidmxrB7tJfQsAIF1rDgnpjPCOItf5fTpCQFOOg1))/News. aspx? n=656480

Това е над 15% от БВП. Ако 15% ти се виждат малко, грях ти е на душата. За сравнение туризмът генерира 11%, земеделието 7, 5%. Т. е. емигрантските пари добавят поне един цял сектор и отгоре към икономиката, да не кажа 2. Т. е. благодарение на тези пари се издържат близо толкова, колкото от земеделие и туризъм, взети заедно.

За мен като икономист това е адски адски много. Да не броим и косвените ползи, защото когато една фирма получи свеж ресурс благодарение на емигрантските пари, тя на свой ред плаща на други фирми, за да и доставят стоки, материали, суровини и т. н. Така косвено създава и други работни места в други фирми, както и данъчни постъпления за държавата.

Ако щеш, фирмата, в която работиш, дължи част от оборота си на тези пари пряко или косвено, респ. заплата ти идва до някъде от емигрантите.

Колкото до причините, поради които заминават, аз не мога да съдя никого, защото аз самият не съм перфектен, нито пък имам моралното право да ги съдя. Дали е от принуда, дали е от алчност или някакви лични причини, мен не би следвало да ме интересува, защото всеки си е свободен да си взима решенията сам за себе си, както и той самият си носи пасивите и активите от тях. Нито аз, нито ти сме меродавния съдия.

Всеки има право да види, да пробва, ако сбърка в избора си, то си е за него, ако спечели, то пак си е за него. Аз нито печеля, нито губя от това. Всички сме различни и всички имаме различни ценности и стремежи. Един иска да е богат и да постигне американската мечта - ок, няма проблеми, щом това иска, нека си плати цената и си я постигне, ще се радвам. Друг иска да е със семейството си, в родината си - пак няма проблеми, нека си остане тук, пак се радвам, че е щастлив. Трети е бил принуден да замине - можем ли да го съдим? Четвърти е искал да види свят и да се обогати духовно - отново можем ли да го съдим?

Аз съм на тоя принцип - никого и за нищо не съдя, защото хората сме различни. Аз не съм като еди кой си и не мога да се поставя на неговото място и да погледна от неговата гледна точка. На мен от моята си гл. т. може да ми се струва смешно и глупаво, но за него може аз да съм глупавия. Кой е прав в случая? Няма смисъл да се спори, защото истината не е една единствена, тя е различна за всеки.

Няма как музикант и инженер да мислят еднакво. А пък ако всички бяхме еднакви, то какво щеше да стане? Ако всеки беше добър пекар кой щеше да отглежда пшеницата? Щяхме да останем гладни.

100.   98, да добавя, че си писал "издържат българската икономика". Това, че пишеш дадена фраза в кавички, означава, че цитираш. Само че аз никъде в коментара си не съм писал точно фраза. Писах "цели села се издържат от парите на емигрантите" Села и цяла икономика са различни неща.

101.   Единствените хора, които мразят България, са простаците, мързеливците и некадърниците. Тях където и да ги сложиш, винаги стигат до помийната яма. За проблемите си, винаги обвиняват другите и от злоба и завист, могат само да плюят. На крива ракета, вълната и пречи.

102.   До - "образования смелчага"- №93
Опитай се да проумееш, че не всички могат да са професори и космонафти като тебе. Останалта(по-голямата) част от хората сме ростосмъртни бачкатори. Това не ни прави, нито по-малко, нито пък втора класа хора. Ние също, не само че имаме право на живот, но и света има нужда от нас.
Всички тука, много се радваме че си толкова успял в живота и че караш последен модел БМВ.
Колкото за нас нас - обикновенните бачкатори, не се притеснявай. Въпреки че сме в България, в много от случаите се оправяме по-добре и живееме по-щастливо от тези които заминаха за чужбина.
Жив и здрав да си "ОБРАЗОВАНИЯ".

103.   Aз вече зaпочнaх дa се зaбaвлявaм с коментaрите тук. Някои кaзвaт/ коментирaт нещa със един и същи смисъл, но с рaзлични думи и все пaк успявaт дa нaмерят повод дa спорят по между си ;)))
Все едно aз дa кaжa, че супaтa ( някaквa си) е много вкуснa и полезнa, и някой дa ми " влезе " в спор, че чорбaтa е много по- здрaвословнa.

105.   Здравейте! Аз съм на 15 години и от около 5 години живея в Англия. Миналата Коледа се прибрахме да посетим баба и дядо в България. Те живеят в малък град и всичките пътища бяха в ужасно състояние с много дупки. Като минавахме през села нямаше дори шосе... Хората ми се сториха много намръщени и груби, ако ги попиташ нещо и те поглеждат все едно си престъпник. Аз лично не бих се върнала в България след като завърша образованието си. Не искам да се превърна в мърморещ и отчаян индивид!

106.   До 105: радвам се, че живееш в Англия - това е една добре развита икономически държава, която ти осигурява НОРМАЛЕН живот. Там хората живеят нормално, не е като тук - с 300 лв. заплата ние не живеем, а оцеляваме, а как по-точно - това само ние си знаем. Един съвет: не се връщай тук, защото няма бъдеще. И аз ще замина в Англия след като си завърша образованието и никога повече няма да се върна тук. =))))

107.   До 102:

Аз много добре съм разбрал, че има нужда както от бачкатори, така и от професори.
Сега ти разбери, че бачкатор не може да печели колкото професор и затова и тук и там ще е надъното на социалната стълбица и ще обитава крайните квартали.
Това е, в 21ви век ти трябва "малко" повече от "здрави ръце", за да си осигуриш добър живот. Лошото е, че когато трябва да се образоват много млади са на съвсем друга вълна, но затова пък после цял живот си патят.

Успех!

--Образован Смелчага

108.   До 106
Ако не си чувал, Русия е единствената държава в света, която английските политици, мразят повече от България. Така че, в Англия те очакват с отворени обятия и голям букет цветя. Заминавай колкото можеш по-скоро, защото там те чака неземно "щастие".

109.   От 106 до 108: ти просто ми завиждаш, че не можеш да се измъкнеш от българия, както аз. Сигурно си някой софиянец, там в София ви плащат добре. Радвам се за теб. Но в останалата част в българия? Я ела да видиш как се ОЦЕЛЯВА с 290-350 лева заплата!

110.   До 109 - не ти знам квалификацията, но под минималната у нас изкарват само клошарите.
Аз печеля над 2500 лв. нето и не живея в София. Всичко е въпрос на квалификация, добро име и РАБОТА
Мъжът ми има собствен бизнес и общо доходът ни надвишава 10 хил. лв на месец, които не сме в състояние дори да изхарчим, макар че имаме 2 коли, деца, котки, помагаме на родителите си. В момента купуваме доста имоти изгодно, защото колкото и добре да живеем, ние тези пари не можем да изхарчим.
Брат ми работи в Англия от 5 г. И е спестил точно 30 хил евро. Всички братовчеди, които са в България си взеха собствени жилища, ожениха се, деца, коли, а брат ми си остана беден емигрант и от гордост не иска да се прибере, защото обясняваше преди, че държавата ми била виновна
Истината е друга - той учи недоучи глупава специалност в полулегитимен университет, на 27 г. заеърши магистър без ден трудов стаж и после се сърди на държавата!
Където и да отиде човек, ако не е успял у нас, и като емигрант ще затъне.д

111.   От 109 до 110: и какво като имаш пари, а? Какво се хвалиш? Хвалиш ми българия, щото имаш пари и не знаеш как живеят бедните. Много ясно... като си си взела богат съпруг, на който да му харчиш парите... Той си има бизнес, не е обикновен работник. Много ясно, че ще имате пари, или по-точно съпруга ти. Не ми се хвали с парите "ти".

112.   Тоя 111 горкия се оплете зверски в злобата си - първо се подиграва на жената, че едва ли не била просякиня, и с него не можела да се мери, след това като разбра, че прави чисти 2500 лева (тоест, най-вероятно повече от самия него, и то живееща в провинцията) изцепва "какво като имаш пари" - хахахахаахахахаахахах... И което е още по-смешното - за да подтисне факта, че беше много солидно и стабилно поставен на мястото му веднага се хвана за традиционното оправдание на бай Ганьо - мъжът и бил богат - ахахахахахахахахахахахаха...
Пич, не те знам какъв си, нито кой си, но аз също съм емигрант в чужбина, и от опит мога да ти кажа - българите в чужбина не живеят никак охолен живот. Да, нискоквалифицираните и прости бачкатори сигурно ще живеят в чужбина по-добре, отколкото в България, но за твое сведение в България не всички са такива, и не всички са бедни. А и не всичко в живота е пари - ти как виждаш един банкер да напусне банката и да отиде да работи като общак по строежите за някой лев отгоре?
И още нещо като за финал - навсякъде говориш единствено и само за заплата - тоест, да бачкаш за някой друг, той да печели големите пари, а ти само да му изпълняваш заповедите. Хората, разчитащи на голи заплати никога няма да прокопсат особено, където и да се намират. Тези, които имат шанс да успеят са хората със самоинициатива, качества и умения, а те ако ги имат ще работят за себе си, а не за някой друг. Затова и не бива да те учудва, че има стотици хиляди хора в България, които изкарват по-добри пари от теб, и по случайност една успяла жена те постави на мястото ти. В крайна сметка в България не навсякъде е беднотия и старци, има си и "друга" България, извън затънтените села и градчета със все по-затихващи функции.
Излез, подишай чист въздух, спести някой лев за една обиколка на България. Току-виж пък си проумял, че дяволът далеч не е толкова черен. :)

113.   От 110
Не разбирам каква е тази злоба, н. 111, при положение, че плащам над 600 лв. данъци и осигуровки всеки месец, над 1100 лв. На година данък само за колата и изобщо гледам да съм изряден гражданин.
Аз не ти знам как си свикнал/а да живееш, но аз за себе си лично не мога да изхарча 2500 лв. На месец, дори общо битови разходи като четиричленно семейство тези пари не можем да изхарчим. Аз сама съм в състояние да покрия всичките ни сметки, храна, а доходът на мъжа ми ходи за инвестиции във фирмата му, негови скъпи хобита, колите му например, скъпи часовнци и костюми, и останалото спестяваме и в момента купуваме жилища като инвестиция.
Аз пари от мъжа си не взимам, защото не ми трябват, но дори да взимах, тези пари са семейни. Не ти знам как живеете във вашето семейство, но в нашето няма мое и твое, има НАШЕ. Мъжът ми често ми е предлага да спра да работя, за да си гледам децата пълноценно, имам болна свекърва и може и да го послушам - така живеят доста семейства и аз и уважавам този вид труд, който у нас жените го поемат и слава Богу, че има и мъже да поддържат този модел, защото не можем да си изхвърлим болните и децата на улицата или по институции да растат както беше по наше време - занимални, кръжоци и глупости.

Не подкрепям изцяло н. 112. Не всеки може да е предприемчив и повечето хора и у нас си живеят на заплата, в което няма нищо лошо. Моят мъж плаща поне 2000 лв. Бруто във фирмата си /не сме в София/ и добре знаем, че без нашите работници сме загубени.
За Коледа правим огромен банкет с томбула и награди от 10-15 хил. Лв. - плазми и глупости не заради кеф, а да се опитаме да си задържим хората, отделноч почивки за семействата, помагаме по институции, болници.
У нас е много трудно да намериш качествени кадри, а да ги задържиш е още по- трудно - доста хора отидоха в чужбина и се върнаха. Моят лекар отиде в чужбина и издържа 2 месеца. Просто социалният ти статус е много нисък там, а съандартът на живот, който го имаш у нас и с по-малка заплата е в пъти по-добър, защото парите ти отиват за данъци, наем, ток и вода.
Например моите 2500 лв. в една развита държава са нищо, а у нас аз покривам всички битови разходи с тези пари на 4 човека без пестене. Пак казвам - парите, които изкарва мъжът ми не ги харчим за живот, само почивката той плаща, другото се пести или инвестира и само с моята заплатка живеем и то над средния стандарт, лятото всяка вечер сме навън, децата ни смея да твърдя не са лишени.
Повечето ми приятели и близки са на работна заплата и пак си взеха и жилище, и деца отгледаха, и излизаме често.
Брат ми нито жилище, нито спестявания големи, нито семейство, а работи на смени 6 дни в седмицата в Англия.
Как можете да ми го обясните това щом животът на Запад е песен и лесен?
И още - защо брат ми като си дойде ходи по лекари и зъболекари, защо не се лекувате в Англия като е толкова напред? Ние не можем да се видим от неговите лекари и тем подобни, защото дори една пломба май в Англия не може да си позволи или се чака на държавно 2 месеца
Всеки си знае как му протича живота, но поне в моето семейство брат ми направи голяма грешка да емигрира, но от фалшива гордост не се прибира и не си признава грешката, а годините текат, ние си купуваме апатраментите и къщите, гледаме си децата, а емигрантите се блъскате като роби за жълти стотинки и един пълен хладилник. У нас във фирмата на мъжа ми той щеше да изкарва повече пари, а и наем нямаше да плаща.

51-100 от 119