Споделена история от В чужбина

Как да си потърся правата? Не ми плащат!
Моля ви помагайте, спешно е!
В чужбина съм. Напуснах работа, тъй като намерих друга. След като казах, че ще напускам отивах да работя там 2 месеца още и сега имам да взимам заплата от 2 месеца, не си вдигат телефоните.
Не знам какви са ми правата, не знам към кого да се обърна.
Страх ме е да се обадя на полицията, понеже аз имах договор, но не се спазваше. В смисъл договорът ми беше за по-малко часове, аз работих повече. Но поне да ми върнат тези по договора ще съм благодарен. Моля ви кажете какво да правя.

Коментари

1.   Не пишеш дали работата е била в чужбина или в България. Ако е била в Чужбина, обърни се за съвет в съответното Българско посолство или консулство, защото всяка страна има различни служби.
Ако е било в България - има си Главна агенция по труда, адвокати, счетоводители.
И в двата случая имаш право само на договореното официално с договора.

Според мен няма да си получиш парите, пий студена вода, но ако имаш енергия и време да се занимаваш - занимавай се. Самият факт, че са ти предложили подобен договор и ти си се съгласила е показателен, че не им е чиста работата. Можеш да ги обадиш и в НАП (съответна служба в държавата, в която живееш) за окриване на данъци и неплащане на осигуровки

2.   В чужбина е работата. Отидох на място говорих, казаха ми след 10 дена, че ще ми платят, но не знам дали ще ми платят и колко. Да кажем, че по договор трябва да взема 800 евро и още 200 евро, които са на черно. Благодарен ще съм и само на тези по договор.
Това с НАП са го правили и други хора, нищо не им правят. Понеже всички са на договор, но работят за повече часове. При което часовете се крият и при проверка всичко е изрядно.
Все трябва да има начин тези мошеници да бъдат поставени на място.

3.   Ходи да ги притесняваш, потърси услугите на адвокат. Има и безплатни за социално слаби хора, но аз те съветвам да се прибереш в България - за такива пари не си заслужава да бачкаш в чужбина и то без да ти ги платят!

4.   В коя държава си? Ако бъдеш по-конкретен може да получиш и по-адекватен съвет.

В някои държави има такива бюра, при които съветите и помощта са безплатни, но зависи къде си все пак.