Споделена история от В чужбина

Обратно в България и никога не съм бил по щастлив
Причините поради които се върнах колкото и да е труден живота тук но и в чужбина не е цвете за мирисане след 5 годишен престой. Омръзна ми от западняци с самочувствие без покритие алкохолици, наркомани, мързеливи егоистични болнаво манипулативни създания които като ти казват добър ден не го казват от сърце и след 3 секунди те плюят защото си от източна Европа. Омръзна ми от селяните без никакво образование да ми се правят на шефове и да работя най-мръсната работа защото хубавата работа на нас българите няма да е дадат. Нито са ми на образованието нито на езиковата ми култура. Ако не е майката държава да им дава по 1000 Евро социални помощи тези хора нямат никакъв опит да се справят с трудностите в живота. Разбрах че никога няма да създам семейство в чужбина защото грозните им дебели жени без никакви качества освен пороци водят индивидуален начин на живот. Аз хубавия български надарен мъж с образование семейство приятели и покритие разбрах едно живота е твърде кратък и трябва да го изживеем в щастие. Парите са важно нещо но не всичко, предпочитам да работя за 600-700лв на месец но да си разхождам кучето да водя социален начин на живот да сам си в къщи с жена и деца а не като емигрант който живее в стрес и самота. Аз съм безумно щастлив сега.

Коментари

1-50 от 82

1.   Това реклама ли е? :)
Стойте си в Бг, че навън много лошо!
Ти всъщност какво образование имаш, какъв университет си завършил?

Y D

2.   Хиляди пъти ЕВАЛА!
Още един осъзнал се и прогледнал човек!
Евала!

3.   Първо да отбележа, че по никакъв начин не обиждам никого, а просто изрзявам мнение, което няма да се хареса на псевдородолюбците. Нищо лично, всеки си има мнение, така че спестете си конспиратвините теории как от посолствата ми плащат, то пък все едно не е очевидно.

1. Като идват сирийци тука, ревете, само защото са сирийци. А на вас като гледат като на източно "европчани", пак ревете. Е, не става, няма как да има двоен стандарт във ваша полза.

2. Не бързай с изводите за щастието. Стой и тук 5г. и пак ще говорим.

3. В България хората не са по-малки лицемери.

4. "Аз хубавия български надарен мъж с образование семейство приятели и покритие" - колко си "скромен". Ако беше толкова "хубав" и с "покритие", щеше да си успееш, а не да ревеш колко са зле европейците, па ти колко си "убав", та затова не си успял. "Хубавите" не търсят причините за неуспехите си отвън, а ги търсят първо в себе си. Никоя държава и никои хора не са ти виновни за успехите и неуспехите.

5. Още едно доказателство, че само неуспелите се връщат.

4.   Евала, Евала, Евала!!!

5.   Е, случва се. Носталгията те е преборила. И аз като се връщах бях щастлива, но изживявайки реалноста в българия разбрах, че няма смисъл, всичко си е по старому, народът не е поумнял, само се е озлобил още повече.

6.   още 1 доказателство, че хората са различни: на някои им харесва в чужбина, други не успяват да се приспособят и се връщат. всеки има право да живее там, където му харесва и никой няма право да налага на друг мнението си.

7.   Явно си бил в Англия (от описанието ти) и звучиш като хората, които са били там. Първо - не разбрахте ли вече, че там само индийците и пакистанците са на почит (бившите им колони), та едно и също повтаряте като папагали? Второ - ако беше толкова интелигентен, колкото се пишеш, нямаше да слагаш под общ знамнател всички страни "на Запад" само на база впечатления от една единствена държава. Щом ти харесва тук - живей си и бъди щастлив, не мога да разбера какво ни занимаваш и какви са тези пропаганди?

8.   Щом толкова харесваш всичко българско, можеше да научиш къде се пишат запетаи в БЪЛГАРСКИЯ език.

9.   Да, хората са различни, по образование, умения за работа и възможности за приспособяване в нови условия.
И разбира се имат правото да го духат където и както намерят за добре.
Да отбележа, че аз не давам съвети, а просто зададох въпрос на автора.
На който би било полезно да отговори сам на себе си.

Y D

10.   Тази история е разкажи на всички кандидат-емигранти, които си мислят, че там парите растат по дърветата и хората ги чакат с отворени обятия на летището. Ама не, то човек докато сам не види какво е и не вярва, защото малко са тези, които са честни като теб. Повечето върнали се невърнали и почват "Оуу! Колко е мръсно тук! " "Ах, ама как можете да работите са толкова пари! ", "А пък да знаете какво е в Германия! " и т. н. и никои не си признава, че всъщност в Германия е спал в мазе и е работил работа, която никой германец не е пожелал, а местните са го гледали от високо като не втора, а направо трета категория човек. Ама, нали как да си признаеш?
Та за това много се радвам, че има и такива като теб, които да отворят очите на непросветените, които тръгват с идеята, че там е раят. Е, не е. Колкото и да не ви се вярва!

11.   Оф, където и дa е в чужбинa, с кaквaто и дa е рaботa, дори неквaлифицирaнa ( вaжното е рaботa дa имa) живееш човешки, в Бългaрия оцелявaш по- зле от животните вече. Мързеливия глупaк си е тaкъв нaвсякъде, и нa мaрс дa отиде, все тaя!
Койо може, си го може нaвсякъде! Някои предпочитaт в Бг, други извън, но истинaтa е, че много мозъци си изтекохa нaвън. И го знaете- всички!!!

12.   От автора до номер 3 напротив много повече съм постигнал отколкото самите тях но са материални успехи и много преуспели българи са се върнали които познавам

13.   Бил си сред алкохолици и наркомани, селяни ти били шефове, работил си най-мръсната работа, но си постигнал повече от ВСИЧКИ тях....
Наистина, потресаващо постижение :)

Y D

14.   От автора до номер 1 завършил съм мениджмънт на хотели и ресторанти с доста богат опит, 5 години живеех в Амстердам градът на стреса и най големите данъци.

15.   Авторе, всичко зависи от квалификацията в Амс. - ние там не плащахме данък общ доход като специалисти. Можеш да живееш така 10 г., но иначе данъкът стига 80% и зъболекарят ми му се ревеше :)
За другото съм съгласна, но пак не важи за всички, а само ако не ти признават образованието. По принцип супер град, но ми доскуча, макар че живяхме на много хубаво място с изглед към парка, но ми писна да ме вали, а и решихме да се приберем заради децата, защото все някога щяха да ни одерат с данъците си, а и до последно се съпротивлявахче да учим езика :)
У дома си е най-сладко.
Не само българите се пречупват, между другото - виждала съм всякакви чужденци да се прибират и да и писва по някое време, а и системата и начин на живот са им ОК само за временно оставане.
В България имаме дори по-добър стандарт. Отворихме си фирми и работим по 3 дни в седмицата и като се наложи само ходим по срещи и въртим телефончета. Данъците са вярно смешни, но малко разходи ни признават, но и с това се справяме. Много хора се прибрахме, особено квалифицирани, защото поне за квалидицираните стандартът на Запад нли у нас си е същия, но за неквалидицираният труд разликите все пак са големи и доста хора поне там някаква работка намират, а и данъци не плащат заради нисък доход и дори социални и детски някакви май им плащат, което у нас няма как да вземат.
Аз съм спокойна, дори е полезно неквалифицираните да си стоят на Запад, защото у нас работа вече за тях трудно се намира, а и хранят разни роднини и си плащат кредитите. Всеки трябва да си прецени сам, но определено си заслужава да се поскиташ на Запад, да учиш там като нас при възможност и после да се прибереш. В началото ме дразниха някои неща в България, но после разбрах, че е глупаво да сравняваш така страните и, че има хиляди пъти повече предимства да си си в страната.

16.   Aвторе, с коментaрa ти под н12, пaднaх от смях;)))
Сaмо товa ти изкaзвaне, докaзвa к ъв си бек. Глaднa кокошкa, просо сънувaлa;)

17.   О, Амстердам, чудесен град :)
Там обикновено отсядам в онова хотелче, Краснаполски, дето е близо до въртележките :)
Авторчето сигурно го знае, щом е в този бизнес :)
От Ам-Ам си купувам соленоводни рибки за моите аквариуми.
Значи Авторе, ти и в Бг можеш да менаджираш някой бардак по Златните, добре че си се прибрал :)

Номер 15, ти до Китай телефони въртиш ли? :)
Можем да сме си полезни :)

Y D

18.   Y D, голям шегаджия си!
До китай телефони не въртя, но често пътувам до Чунцин по работа, но Краснополски още не си отворил там - чакаме теб

19.   18, не знам кое от всичките си ти :)

Споменах хотел Краснаполски в Амстердам, който е там от близо един ВЕК.
Често си говоря с Китай по телефона.
Няма да си ми полезна, вече разбрах.
И не виждам голяма разлика между теб и Авторчето.
Но не се цупи де, за Бг ти си велика :)

Y D

20.   Номер 3: "Като идват сирийци тука, ревете, само защото са сирийци" Моля, по-леко с изопачаването. Хората реват, щото трагедията на сирийците се използва за организиран трафик на субекти от места, където се изповядва радикален ислям Нищо против обикновените мюсюлмани, имам приятели и са много свестни. Освен това има организации, които на практика се борят тези имигранти да имат повече права от българските граждани.
Никой българин като отиде в чужбина не се ползва с повече привилегии от местните и никоя държава няма да спести пари за лечение на собствените си деца за сметка на удобства на имигрантите.

21.   Браво на автора!!! Много кратко и наистина точно постче. За всички, които лелеят и мислят, че в чужбината ги чакат с отворени обятия, нека ги разочеровам - точно обратното е. Какъвто и специалист в областта си да бъдеш, както и да владееш езика, си оставаш ШИБАН ЧУЖДЕНЕЦ. Това е простата и елементарна истина, която осъзнах през далечната 2004 година, когато още трябваха визи, когато беше почти невъзможно да изкараш разрешително за работа, които две неща имах по това време. Имах и перспективата там, имах и възможностите, но ми дойде до гуша точно от нещата, които описва автора. 1 към 1. А това дали съм се реализирал или не там го оставям във въздуха, само ще спомена, че за времето прекарано там постигнах това да бъда на ниско управленско ниво в една доста сериозна компания, а заплатата, която взимах на месец, в България я взимаха експертни кадри на високо за година. Както и да е. Точно след като се върнах за постоянно в България, по-щастлив човек нямаше. И така вече 10 години. А човек ще успее, ако ще и на Марс да е. Стига да има малко сиво вещество, амбиция и хъс за работа. На всички кандидат-чужденци - успех, а на автора - отново едно огромно БРАВО!!!

22.   "Човекът е човек тогава, когато е на път. "

Според мен няма нищо по- хубаво от това човек да пътува, да поживее в чужбина, да види различни култури, да общува с нови хора и да се обогати, развие и промени към по- добро.
За това поощрявам всеки, който има желание, да пътува и да отвори съзнанието си към новото, различното.
Много се дразня на тия многострадални Геновеви, отишли в чужбина с голямата кошница, търсели на баницата мекото, не го намерили, и се връщат и реват колко гадно било и т. н.
Все на българите се давала гадната работа.
Аз съм в чужбина и общувам с други емигранти. Как мислят те? Никога не се оплакват, че им е кофти работата, че не им плащат достатъчно и т. н. Те са дошли тук, защото търсят по- добър живот за себе си и семействата си. За тях важното е, че имат работа, че си изкарват парите и че имат спокойствието, което тяхната родна страна, не им дава.
Всичко е въпрос на гледна точка и светоусещане.
Не разбирам тези българи, които заминават в чужбина, намират си квартира и работа и това е. С години не излизат да разгледат града, в който живеят, не желаят да се приобщат към местните, не се интересуват изобщо от културата и традициите на страната, в която се намират.
Отричат всичко различно и ново.
Най-забавни са ми българите, които се опитват да налагат бг манталитета на чужденците и ги убеждават как всичко в България е по-, по-, най. :D Ама що не се връщат в България? Щото не им стиска.

Чужбина не е България. Няма шкембе чорба и чалга. Ако някой не може без тези неща, най- добре да си седи дОма. :)

23.   А аз научих мои приятели чужденци да правят шкембе чорба.
И яйцата по панагюрски, като рецепта са на моето име :)
Уж мина социализмЪ, а пролетариите пак дават акъл как да им заработваме доходите :)

Y D

24.   Наскоро говорих с една моя позната, която преди близо година се върна от Англия. Каза ми, че се е върнала, защото повече й харесва животът в България, но най-вече, защото цитирам "взех от чужбина това, което ми трябваше". С други думи - спестила е някой лев (отвори си малко магазинче за дрехи в малък град в провинцията), подобрила си е значително английския, видяла е свят, докоснала се е до друг манталитет и култура, но дето има една приказка - всяко нещо с времето и възрастта си.
Като е била по-млада е искала едно, а сега когато е почти на 30 години вече иска съвсем друго, и е преценила, че го иска в България, а не е като да е имала гадна, или нископлатена работа в Англия.
Просто за някои хора наистина е много трудно да изкарат живота си в чужбина, и рано или късно се връщат за постоянно. Имам и една приятелка, която също в Англия стигна до ниво счетоводителка в голяма фирма, но гледа да се прибира колкото се може по-често, и колкото се може за повече време в България - просто си я влече родното, и макар и реализирала се повече от успешно в чужбина не може да се пребори с носталгията.
И аз живея в чужбина, и на мен ми е писнало, и аз планирам връщане в обозримо бъдеще. Чужбина определено не е за всеки, защото наред с безспорните предимства си има и множество недостатъци, които за някои хора са "бели кахъри", но за други са непреодолими препятствия. ;)

25.   Заради такива като теб, които пишат ''е'' вместо ''я'', всички Ви мразят където и да отидете! Мисля, че не мога да намеря подходящите думи с които да опиша как лъха на селски манталитет по типично български. Описанието ти не може да ме убеди, че си образован, толерантен и готов да се впуснеш сред различните от теб, защото си глупаво селско животно, което си харесва само българското и другите не могат да стигнат на нивото ти( кое ниво точно , не знам). Съветвам те да не излизаш от България, защото има българи, които искат да бъдат приети там , където ти не си бил (няма и да бъдеш, естествено) , а ти правиш лошо впечатление и така им излиза име ..

26.   Сериозно се замислих дали да не се върна и аз. Ако не друго ще си отворя фирма за телефон секс.

32.   Аз се върнах обратно в България, не защото съм тъп и неуспял, а защото ми дойде до гуша цялото лицемрие н хората и живота като цло там. Пред теб се правят на либерални и добри, но амо да се обърнеш с гръб към тях и вадят ножовете. Двулични до ента степен. Който е бил там или все още е, знае за какво става дума. Спред разбиранията на много хора в БГ, там вземах добри пари, но като си платиш сметките, накрая ти остава много малко. Хората тук се впечатляват от 2000 евро заплата, но там са нищо, защот всичк много по-скъпо. По масовите средства за инфомация в БГ, тъпчат главите на хората с лъжи и небивалици и ги навиват да се изселват от тук. Някои от кретените които са навън, лъжат и се изхвърлят коло са забогатели и устроил на запад, за да не ги изкрат че са тъпи и не стават за нищо(не че не са). Ако са толкова преуспели, ащо не поканят да гости роднини и приятели че да се изфукат? ... Не канят никой, за да не ги видят че живеят по няколко човека в стая, в гетата сред измета на света и накая на месеца си броят стотинките.

34.   Y D, от няколко години ти следя постовете и друго освен остроумен сарказъм не съм забелязал. Почваш да се излагаш и ставаш вече за смях.
А ти какъв опит имаш в чужбина? Колко успя ти там? Ако толкова ненавиждаш България, какво правиш в този форум и коментираш на български? Спокойно може да ползваш някой от чуждестранните анонимни форуми, пълен е нета с такива.

Поста на автора е доста грамотен. Лошото е че хората не разбират едно основно правило:
"Връщам се в България! "
"Да бе, ше работиш за 600лв ли? "

А кой е казал че се връщам да работя? Защо връщането трябва да се свързва с работа? Някакси мисленето на българина автоматично се свързва с робуване. Защото за мен асоциацията с "работа" е "ниско квалифициран труд" Истината е че на България й липсват предприемачи. Роби и бай-мангал има колкото искаш, по целия свят. А и без тях спокойно може да се справяме.
Съжалявам, че звуча малко като Хитлер, ама това е истината. Жалко е българин да звучи по мангалски: "Няаа раота е бате"... а това вече слушам от 25 години. Сякаш някой е длъжен да ти сложи работата в ръцете. Някъде българското достойнсво е избягало още по времето на Паисий Хилендарски.

Робите се радват на чужбината, защото там им ценят робския труд.

Аааа, и още нещо. Точно успелите хора в чужбина се връщат в България. Тук не се работи, тук се живее. Парите са другаде. Не го ли разбрахте вече.

36.   Ако България беше нормална държава:

- човек нямаше да се прибира в къщи със уплах да не си намери къщата разбита, престъпниците нямаше да бият полицаите
- циганите нямаше да бият лекарите
- хората нямаше да се самозапалват посред бял ден на улицата
- кварталният дилър нямаше да продава до кварталното училище под благия поглед на кварталния милиц.. полицай
- по кафенетата нямаше да има групи от нищо неправещи здрави и прави индивиди, които пият бира в 11 сутринта и се оплакват, че нямат пари
- моделът за поведение нямаше да е някоя полуграмотна дама, която вие с ориенталски извивки и изказва мечтите си за червено ферари и богат чичо, който да и задоволява капризите
- щеше да има сносна държава, която да защитава гражданите си зад граница и нямаше да предава чужденци на съседния диктатор-психопат в противоречние на всякакви законови норми само защото са и скръцнали със зъби.

... Спирам, че роман може да се напише по темата.

Ех, тази прекрасна майка България. Държава ли беше, да я опишеш!

37.   Ако гледаме само негативното то в света няма нито една нормална държава. САЩ, където средностатистически има много по-голяма престъпност (убийства, изнасилвания, кражби и т.н.)? Германия, където по Коледа в Кьолн имаше толкова много изнасилени жени от арабски имигранти? Белгия и Холандия, където е пълно с педераси и педофили и където има много повече изнасилени деца, отколкото в България? Във всичките тези страни има места, където риска да ти оберат къщата, ограбят колата и т.н. е много по-висок, отколкото в добър квартал в България. Тревата на съседа винаги изглежда по-зелена, но не и за тези, които вече са я опитали. Защо чом е толкова зле положението у нас Лео Бианки например си живее щастливо в България без да се оплаква, че работи само за една заплата от 600лв.?

39.   Подкрепа за автора. Опитът на Запад (НЕ "в чужбина", а именно на Запад) е безценен, но най-безценното му е, че може да се пренесе в България за нейното подобрение.

Аз поне се опитах да направя точно това и до не малка степен смятам, че съм успял. Познавам и много други такива. Ако същото направят още 1 млн. българи - или дори само още 100 000 - родината ще се подобри коренно към по-добро. Вече се случва, за съжаление много бавно, защото имаме много утежняващи фактори, но важното е, че се случва.

40.   И в България човек може да живее нормално, стига да има богати родители, които да му дадат добър старт в живота.

Аз имам късмета да съм от заможно семейство и съответно и средата ми е такава. Родителите на повечето ми приятели имат много големи възможности и задоволяват всичките им нужди. Например, веднага след завършването им купиха скъпи коли, апартаменти и изобщо им дадоха всичко, от което имат нужда, дори прекалено много. Въпроса е, че са много малко семействата в България, които могат да отделят суми от порядъка на 100 000 лева, за да купят апартаменти на децата си, когато са на 18 години.

Проблема е, че колкото и пари да имаш в България, мизерията те заобикаля постоянно. Бездомни кучета, дупки, намусени хора, мръсотия и т. н. Аз например живея в затворен комплекс, карам скъпа кола и прочее, но просто ми писна от мизерията в София. Предпочитам да събера пари и да отида в някоя чиста и уредена държава и да живея нормално, отколкото да съм богаташ в блатото.

Пак казвам, имам късмета родителите ми да са богати и това е причината да не съм искал да емигрирам по-рано. Но напълно разбирам хората, които нямат моя късмет. И именно това е разликата между България и чужбина. В България 90% от хората мизерстват, докато останалите 10% живеят като царе. В чужбина няма такова огромно социално неравенство - има много малко бедни и богати. Повечето хора са средна класа, имат добри доходи и имат много добър стандарт.

42.   Аз съм много далеч от материалното положение от автора на коментар 40, но съм напълно съгласна с него. В България имаме много наброй много бедни хора, почти никаква средна класа, т. е работещи не мизерстващи хора и богати, които не дават дори 5лв за благотворителност, за разлика от бедните, които дават. Не е ли ирония? !
Разликата между България и др. страни в Западна Европа например, е че там има силна средна класа: работиш и се издържаш сам, наем, храна, здраве и дрехи. Поне за това стигат парите на всеки. За тук не можем да кажем същото, за жалост.

47.   Защо не публикувахте коментара на Н41?

48.   През последните девет години, аз живях в две западно-европейски държави. Живота ме прекара през такава въртележка и ме очука така отвсякъде, че накрая проумях, че без значение къде си, ако имаш ум в главата си, ще се оправиш навсякъде. Ако ти е празна кофата, навсякъде ще си на дъното и ще обвиняваш другите и най вече държавата за твоите провали и неудачи. Сега съм обратно в България и също като автора, съм по-щастлив от всякога и всякъде.

49.   Хората в България не мизерстват защото държавата им е крива, но. 40. Хубаво е, че цениш това което имаш, обаче. Но хората сами са си виновни. Тези дето се усетиха навреме че всичко хубаво идва от собствените ни ръце, сега са сравнително заможни. Повечето ми приятели са такива. Бизнесмени, ИТ специалисти, лекари. Някой останаха и на нормална работа за по 800лв, но и те са доволни и не се оплакват. Тези дето се оплакват, че държавата ни не става са онези дето искат много, а нищо не могат. Повечето от тях си бяха и си останаха мамини детенца. На тия хора им дай да плюят някого и да обвиняват другите. Повечето от тях превъснясят запада защото никога не са били там, и унизяват страната си, защото нищо "хубаво не са видели от нея". Той Господ дава, ама в кошара не вкарва.
Да ви дам пример. От всичките ми познати този, който най-много мрънка беше най големия двойкаджия в класа. Сега е селския пощальон, дето сигурно и майка му го е "уредила" :) Подобни "нереализирани" хора са гръбнака на клишетата дето виреят на всяка трапеза със селски алкохолици.
Останалите не си губят времето с глупости.

50.   На мен едно не ми е ясно, защо е това плюене по хората, които са в чужбина? Всеки има правото да живее, където си иска и където се чувства добре. България е една от най-бедните страни в Европа и това е факт, който милион коментара да се напишат, няма да се промени. Номер 40 го е казал много точно, у нас много малка част от хората живеят добре. Останалите буквално си броят стотинките за хляб, да не говорим за нещо друго - еми, не може така! Наскоро си говорих с едни приятели и те също изказаха мнение, че не "одобрявали" емигрирането. Хубаво, ама на тях родителите им извадиха, точно, както е казал 40, едни готови пари и им купиха и обзаведоха просторно жилище, освен това продължават да им помагат. Аз също получавам много високи доходи, но мнозинството хора едвам свързват двата края и никой няма право да ги обвинява, че са потърсили по-добър живот.

51.   Никой не ги обвинява, Но50 затова че са заминали или искат да заминават. Обвинявам ги че плюят държавата. Особено след като са си виновни за собственото положение(болшинстовто, определно).
Това е като вегетарианците. Никой не ги спира да ядат маруля.Те защо тръгват да упрекват хората, които ядат месо.
Когато човек е сигурен в подбудите си, той няма нужда да тръби наляво надясно колко му скапана държавата. Той просто се маха.

Особено да насторйваш децата си. Това вече е престъпление.Малките деца растат със съзнанието, че един ден ще живеят другаде. Растат в депресия , защото никога не си намират мястото в БГ, а след това и немогат да си намерят мястото и в чужбина, защото пък вече са хронично депресирани. Затворен кръг.
Ако си щастлив, можеш да си щастлив навсякъде. Ако си идиот, идиот ще си и където и да отидеш. Въпрос на избор.

52.   51, тя самата държава си е наистина много зле. Това не е плюене, абсолютен факт е. Пък и повечето хора просто споделят, че тук са имали мизерни доходи, което също е факт. Щом 2. 5 милиона българи стоят в чужбина, значи са си оправили положението. Ако има някой виновен, това сме тези, които сме още тук и позволяваме да имаме управление и институции на ниво от третият свят.

53.   Но. 52... аз съм 49 и 51.
Бил съм в 37държави досега. Живял съм в 3 от тях. Ако човек има опита ми само на 1/3 разбира, че това което говориш са клишета от селските маси с алкохолици.
Като някакъв припев е и всички повтарят едни и същи глупости вече 28 години. За едно съм съгласен. Дохода на българина не е на високо ниво, но това е защото все още много от нас мислят в рамките на страната. Парите са навън, пак ще го кажа. Друго не виждам. Нито данъците ни спират, нито условията. Ако има някой тук, завърнал се от чужбина и се е опитал да направи бизнес, но не е успял, да каже, моля. Интересно ще ми е да видя с какви препятствия се е сблъскал.

54.   До 53 (не съм писала до сега тук). Жена съм
2002 г. напуснах България, на 18 г., веднага след като си взех дипломата за средно образование. Идвам от бедно семейство, меко казано, така че всичко съм постигнала сама - визи, издръжки в университет, търсене на квартира и работа. Отидох самичка и на 18 г.. По това време в моя роден град безработицата беше 33%.. Отидох като детегледачка като мноог млади момичета по това време, заради визата. Бях експлоатирана - работила съм за семейството 24/7, тормозена и унижавана тогава за 250 евро на месец. Мои колежки се самоубиваха, имаше вече специални психолози, изнасилвания, психически и физически тормоз бяха много разпространени, защото си зависим заради визата от тези семейства, в които работиш, храниш се и живееш. Моето средно образование не беше признато... така че 2, 5 г. минах през АДА и моята ситуация беше използвана от различни работодатели - семейства, но и съм работила в гастрономията, охранявала съм складове, градинска работа - какво ли не. Всичко на черно, разбира се, защото нямах право да работя официално, докато учих за тяхно средно образование 1 г. в специално училище за чужденци

Това го казвам, за да се сетите днешните емигранти, че вие поне имате права като местните хора. Ние навремето нямахме право и на здравна осигуровка... беше страшно, а преди нас избягалите от комунизма особено са ги държали в бежански лагери-затвори, по 2 години в Гърция и Италия - без никаква информация какво ще се случи с тях.

Днес е лесно. Отиде куцо и сакато да се пробва, без език, без квалификация, без нищо и съвсем естествено се проваляте 70%. Това е нормално и не е само сред българите така. Описва Автора не западняците, а западняците, с които той работи - най-ниската класа хора там, най-долните, които живеят в неговото гето. Аз с такива хора дори в най-лошите си години съм нямала работа. От самото начало ме експлоатираше средната класа, живях в „белите“ квартали и бях интегрирана, защото владеех езика почти перфектно още от гимназията.

Аз след 6 г. истинска мизерия, 3 работи, паралелно следване в елитен университет си завърших, още по време на следването работих почасово в голяма фирма.
Другото е история - живяла съм в 4 Европейски държави, владея 3 западни езика.
Прибрах се в България в най-голямата криза, защото видяхме със съпруга ми шансове тогава - пазара на имоти беше много зле, цените бяха ниски и хората продаваха на безценица. Основахме фирма за развитие на имоти, купихме с лични средства имоти в центъра на Столицата, по морето парцели и една огромна вила в лошо състояние, а наскоро основахме и търговска фирма - имаме връзки в бившите страни от СССР и Арабския свят - купуваме стоки и суровини у нас и ги продаваме. Не живеем само в България, оперираме с фирмите си и в чужбина, там също купихме евтини имоти в лошо състояние, но с топ локация, пратихме работниците си там и реновирахме, после продаваме.
Доволни сме! Имахме до 15 работника, 10 командировани в чужбина по наши обекти.
В България и данъците са ниски, но и данъчната система е проста. Имаме публичен търговски регистър, какъвто нямат много страни. Примерно в Германия нямат и сега говорят да въвеждат. При нашата дейност важно беше, че има кадастър. В общината в отдел Технически има специалисти с добро отношение, защото в кризата бяхме едни от малкото, които строяхме и искахме разрешителни за строеж. Никога не ни е искан подкуп. Имахме една данъчна проверка, но мина гладко - никога подкуп за нищо. Трудности само при пускане на ток, вода, но като знаеш веше процедурите, почват да се случват нещата.
Мъжът ми си работи в интернационални компании, живеем и в България, и в голяма Европейска столица и си пътуваме. Скоро заминаваме за Щатите заради работата на съпруга ми, но можем от чужбина да въртим нещата у нас вече - купуваме имоти на търг при ЧСИ в момента, регистърът е публичен. Това е уникално - адвокатът ни купува с наше пълномощно каквото му кажем. Изнасям стоки през пристанище Бургас с контейнери - всичко по телефона и с мейли, фирмите са сериозни и буквално до секундата всичко върви като по часовник. 1 път съм била на пристанището от интерес, но може и изобщо да не отидеш и да изнасяш по 10 контейнера дневно по телефона! У нас дори годишните финансови отчети можеш да внесеш онлайн. В останалите страни, в които сме живяли сме имали специално консултанти само за данъчна декларация. У нас ти трябва елементарен счетоводител и ти самият с елементарна логика си знаеш как стоят нещата.
Просто, ясно и лесно.

Мога да препоръчам само на хора да се върнат и да създадат бъзнес у нас. Ако у нас не успеете, никъде няма как да успеете. Проблем е само капиталът и ето тук беше добре, че имахме спестени пари и добър кредитен рейтинг, контакти за инвеститори.
Смятаме след 4 г. да се приберем окончателно и да развием дребния си бизнес. Имаме идея за фабрика и пазар за продукцията, а до тогава закупените при ЧСИ ще се ремонтират, ще се продадат вече на други цени. Капиталът винаги реинвестираме, живеем скромно.

На Запад за нашата дейност се заплаща 55% данък печалба.
У нас плащаме 5% данъци от капиталови приходи АКО си изплатим печалбите. Ние реинвестираме всичко и данък печалба не сме плащали до момента.
На личен доход на Запад бяхме в най-високата категория - стигна до 75% данъчна и осигурителна тежест.
У нас 10%.
Помогнали сме на наши приятели да основат 2 консултантски фирми в гр. Варна, живеят у нас 181 дни в годината, иначе са по света - 10% плосък данък
В момента убеждаваме една фирма да отвори фабрика у нас, вместо в Западна Румъния и ще имаме успех.
Тоест гледаме да докараме още инвеститори у нас, които да ползват и данъчните облекчения за инвестиции в изостанали райони примерно.
Има бизнес паркове, вече и инфраструктурата е по-добра. Като се върнем можем да основем и консултантска компания и да помагаме на инвеститори да стъпят у нас - тоест да поемаме цялата бюрокрация, да им помогнем да намерят парцели за фабрики и складове и бизнес-партньори, работници. Има голяма нужда.

Да, България не е богата държава, но животът у нас е добър. Били сме по работа в страни в Африка като Алжир, Египет, в Азия (Бангладеж, Казакстан и какви ли още не) - просто се прекъстете и бъдете благодарни на това, че живеем в Европа, а престъпността е толкова ниска, че в моя роден град полицаите вече закопчават баби заради саксия с марихуана да си оправдаят съществуването или броят мечки в гората и тем подобни. Безработицата е 8% при това и жените работят (не като на Запад).. Болницата в града ни е напълно ремонтирана, училищата също. Имаме нова спортна зала, плувен басейн, околовръстно шосе, нови тунели.

Който не е бил в чужбина, той не оценява България и я плюе. Това е истината. Който е бил в чужбина и то не само на Запад, но и в развиващи се страни, той е благодарен на Бога, че е роден именно в България, не няколко стотин километра по-назапад или в Африка, Азия или Латинска Америка.
Да, има 64 по-развити държави от нашата, но има 150 държави, които са много по-зле от нас - нямат достъп до вода, до сигурност, до елементарна мед. помощ, образование, умират като мухи от елементарни инфекции...живеят 30 г. по-кратко от нас.
Ние пак недоволни.
Напуснах България, защото просто такава ми беше личната ситуация, бях млада и исках да видя свят, да се образовам, върнах се заради възможностите, но днес не виждам особена разлика в начина на живот тук или на Запад, освен че страната ни е малка и няма много интернационална публика, но и това ще се промени
Успех каквото и да решите

55.   53, след като си бил в толкова много държави, би трябвало добре да познаваш стандарта на живот в нормалните страни. Ако имаше дори 1/100 от "опита", за който претендираш, нямаше да бълваш подобни небивалици. Клишетата от "селските маси" не мога да ги коментирам, тъй като не съм бил на подобни места. Да си говорим за пътувания през 2017 година е леко несериозно, тъй като дори циганите отдавна познават половин Европа. До тук с глупостите.
Много хора ще ти бъдат благодарни, ако ги светнеш как могат хем да си стоят в България, хем да си повишат доходите драстично. Всичките учители, работници в производство ( доколкото го има у нас ), техници, чистачи, обслужващ персонал и т. н. направо ще те позлатят. Понеже питаш за бизнес, мога да ти изтъкна няколко основни причини, поради които инвестициите у нас са смешни на фона на останалите държави. Първо - огромна корупция и неработеща администрация. Второ - абсурдна съдебна система. В държава без установени правила нормален бизнес не се прави. Трето, огромен дял на сивата икономика, съчетан с изключителна ниска покупателна способност на населението. Та, помисли си над тези неща. Ако все още имаш работещи идеи за сериозен бизнес в България, спокойно можеш да ги осъществиш или споделиш с инвеститори.

56.   32 много точно си описал. Видях го с очите си.

57.   Защо по дяволите сравнявате нашата държава, със страни от третия свят? Ние имаме училищна система от век и половина. Дори по време на турсото робство сме имали училища. Имаме плодороднна земя, не сме били във война от 73 години, имаме достатъчно университети, нямаме остри вътрешни конфликти (от рода на, едното село избило другото село, защото гласували за другата партия). IQто ни за държавате не е 65, както в някой от тези страни. Ние имаме възможностите, да сме толкова повече, а вместо това, пенсионерите ни мечтаят за минимална пенсия от 300 лева, което си е вечеря за двама, в хубавите страни. Когато чуем, че човек имал финансови проблеми, със заплата от 1000 лева, веднага се почват коментарите от рода на "Да видия тоя/тая, как АЗ живея със 550 лева. Разглезени келеши! ", а забравяме, че и двете заплати са смешни.

Това, което искам да кажа, че ние сме, като детето със спортните и академични заложби, което вместо да отиде да играе в топ отбора и да учи за прием в елитен университет, ние решаваме да пушим пушим коз и да се напием в задния двор в 8 сутринта. За утеха, си казваме, че не сме като умствено изостаналите и сакатите.

Нека спрем да се сравняаме със загубеняците и да се опитаме даа бъдем победителите, които несъмнено можем да бъдем.

58.   57, Не можеш да си победител ако първо не си щастлив. А щастливите се сравняват с третия свят, за да оценят това което имат. Ето и ти си го направил, сам. Много мъка има по този свят приятелю. Ако един път си бил в третия свят, както една жена каза по горе "ще се кръстиш и ще благодариш на Бога че си се родил в България"

Ние сме разглезени. Точка.

59.   Поживей няколко години в държавата, която прави всички нещастни и ще те питам дали ще си толкова доволен.

60.   58 Моето щастие не се измерва според чуждото нещастие ...

61.   №59
Ако България те прави толкова нещастен, махай се от тук и заминавай някъде другаде. Знаеш ли колко хора като теб съм видял? ! Те си бяха нещастници тука и си останаха същите нещастници и в дргите държави където отидоха. Тука нямаха пари и там, въпреки че вземат повече пари, пак нямат, защото всчко е много по-скъпо. За собствно жище там, дори е могат и да си мечтаят!
Запомнете че материалните неща могат само да направят живота ви по-лек, но не и щастлив.
Богат може да си навсякъде по света, но щастлив може да си само в родина си!

62.   Съгласна съм с н. 61 - човек не може да избяга от себе си.
Щастие може да се постигне и извън родината, но който е нещастник в България, и в Нова Зелнадния ще е нещастник

63.   "Нито са ми на образованието нито на езиковата ми култура. " - Липсва една запетая, пред второто "нито".

1-50 от 82