Споделена история от В чужбина

Да правя ли бизнес в чужбина?
Занимавам се с търговия на дребно, имам няколко магазина и заведения, изкарвам прилични пари. Напоследък обаче все повече започна да ми писва обстановката тук. Например кандидатстваме за кетъринг за някоя фирма. Предлагам доста добра оферта. Печели я друг, а впоследствие от други източници научавам, че са бутани пари под масата, за да спечели по-лоша от моята оферта. Като резултат печели другата фирма и управителя на фирмата-клиент, но не и този с най-добрата оферта и хората, които ще обядват. И това съвсем не са единични случаи. Аз по принцип съм справедлив човек и питам, това ли трябва да е начина да се прави бизнес тук? Така ли се стимулира бизнеса?

Отделно аз осигурявам работниците си на реална заплата, плащам им извънредни, ако се наложи да останат до по-късно. Конкурентите ми масово си плащат рушвети, където трябва и си се гаврят със служителите си, които няма къде да се оплачат. Отделно с проверките от данъчни, ХЕИ и т.н. същата работа. Значи аз мога да си плащам за всичко, за да си го купя и да инвестирам, а другите просто дават някой лев рушвет и готово. Да, ама това не е честно спрямо мен и спрямо клиентите, тъй като им се застрашава здравето. Излиза, че когато си честен и искаш всичко да е законосъобразно, си прецакан. Аз все пак отделям от печалбата си, за да си спазвам изискванията по закон. Да не говорим, че когато господата проверяващи разберат, че нищо няма да изкопчат от мен, ме заливат с проверки и се чудят за какво да се хванат на пук.

Ако бизнесът ни трябва да се гради не на реално облсужване и ценообразуване, а на рушвети, връзки и експлоатация, жална ни е мама. Не случайно се занимавам предимно с търговия на дребно, а не на едро, защото пък в големите фирми масово трябва да играеш с управителя зад гърба на собственика, за да има сделка.

Изобщо нагледал съм се на далавери до не знам къде. Имам син на 4 г. Мисля като порасне още десетина годинки да започна да го запознавам с бизнеса и да му изграждам трудови навици. Само че хич не ми се иска да го подлагам на тази пумия и да расте с убеждението, че трябва да си рушветчия, за да пробиеш.

Та започвам да се замислям да изляза в чужбина. Мисля да си продам целия бизнес и всички имоти и да си купя жилище в някоя друга държава и да започна бизнес там.

Има обаче неща, които ме спират. Опасявам се, че там може и да не си намеря среда, да се чувстваме самотни със семейството си, да не успеем да изградим бизнес, тъй като там доколкото съм чувал, това че си чужденец е проблем. Всички купували от местните дори да им е по-скъпо. Със сигурност ще има неща, които няма да ми харесат там, пък и тук съм си свикнал вече с пумията. А там тепърва ще трябва да свиквам с техните слабости.

Ако все пак замина, предпочитам държави като Австрия, Швейцария, Дания, Швеция, Норвегия, Германия и Австралия.

Въпросите ми са предимно към хората, които имат впечатления от чужбина и по-точно за бизнеса там. Струва ли си според вас да замина? Ако да къде? Препоръчайте ми някоя страна. И изобщо всякакви мнения, преживявания от чужбина ще са ми полезни. Какви възможности има за бизнес там и т.н.? Имайте предвид, че силните ми страни са търговията с хранителни продукти, с дрехи и обувки, с врати и прозорци и с мебели. Имам и партньори на едро от България, Турция и Украйна, които могат да ми съдействат за евентуален износ за Западна Европа.

Коментари

1.   Ами ти като в България не можеш да се справиш, как искаш да се справиш в чужбина, когато там данъците са над 30%, а осигуровките са към 80% - т. е. втора заплата трябва да плащаш само на държавата и ти трябва специална счетоводителна фирма по „счетоводен дизайн“, която те измъква с разни врътки и пак не плащаш нищо, а ако нямаш пари за такива екстри - кешиш като последния балък, но никога не можеш да дадеш добра цена и да вземеш поръчка, а да не говорим, че в Германия ти трябват едни 50 хил. евро, за да ти дадат да основеш ООД, които стоят на затворена сметка - всички други форми са с неограничена отговорност и като ти фалира фирмата ти взимат всичко без гащите.
Колкото до проблемите ти - ами подобни ги има навсякъде. Не забравяй, че думата „Гешефт“ е немска, а в държави като Холандия, Швейцария, Люксембург и така нататък гешефтът процъфтява. Ние често изнасяме за там неща и ни се плаща на ръка :) само, че там няма рушвети, а „комисионни“ и няма рушветаджии, а „консултанти“.
Ние купихме една къща с нерегламентирана пристройка там и я озаконихме в последствие като хванахме правилния „консултант“, който имаше правилните приятели и пристройката беше построена формално след като ни издадоха разрешително за строеж, направихме си чертежи на вече съществуващото, човекът от общината не видя пристройката (ха-ха) и тепърва я „построихме“ - продадохме вече озаконената сграда за двойна цена.
Така се случват нещата, скъпи - оцеляват силните - и у нас, и в чужбина! По-свободна и елементарна страна за бизнес от България обаче няма - тук всеки балък може да си направи фирма, докато в чужбина и фирма е доста трудно да направиш, 10 институции минаваш и трае сума ти време. Решавай си де.
Успех в начинанието

2.   От личен опит точно в твоята сфера мога да ти кажа, че това, от което се оплакваш в България го има и в чужбина, така че ако проблемът ти е само в т. нар. "бизнес климат" по-добре си стой в България.
Не си мисли, че в чужбина само тебе чакат, и едва ли не ако дадеш най-добрата оферта за кетъринг на компания Х тя ще избере теб, а не този, който се познава с шефа, или който си е платил, или който има някакви роднини на високи постове във фирмата, или пък ако някой спи с шефа и т. н. А и точно за твоя бранш нещата в чужбина не са никак розови, така че не си въобразявай, че само като емигрираш и моментално нещата ще започнат да ти се получават.
Пак повтарям и дебело подчертавам - говоря от личен опит, и то точно в твоята сфера на работа, така че приказките ми не са необмислени, нито са от типа на "аз имам един приятел, на който му казала лелята на вуйчо му".

4.   Живея, уча и работя в Дания, а преди работех като помощник готвач в ресторант на приятел. Покрай него обиколих много от тукашните ресторанти, запознах се с доста хора в бизнеса и ще ти споделя личните си наблюдения.
Имаш заведения и се надявам да имаш и малко опит в ръководенето им.
За Германия не знам, но Копенхаген е определено мястото, където би искал да отвориш ресторант/кетъринг. Било то бистро, гурме, или корейски ресторант, търсенето е огромно. Повярвай ми, едно средностатистическо бистро в рамките на града е резервирано седмица преди това. Освен това има пълна свобода в менютата, за разлика от България. За готвачите тук, мога да ти кажа, че хората са изключително добре дисциплинирани, учтиви и повечето са влюбени в работата си. Все пак не са много градовете, който са по-малки от Пловдив, които могат да се похвалят с 3 ресторанта в топ 50 (Noma, Gerenium и Rel?). Моя съвет е да дойдеш в Дания, макар и за малко и да обиколиш няколко ресторанта. Има множество места, които отварят дъщерни ресторанти и биха желали да влязат в партньорство с някой. Studio се готви да отваря нов ресторант, The Red Cottage има вече един, Rel? отвори трети, а това са все ресторанти със звезди. Отделно половината ресторанти в града са Michellin recomended. Човек с твоя опит и хъс би постигнал много, ако успее да се свърже с верните хора.
За бизнес страната на нещата - Не знам за Германия, но тук сумите, които трябва да имаш в банкова сметка са далеч по-малки, а да си признаем, ако нямаш 50 000 евро, едва ли ще стигнеш далеч. Данък печалба е 25%, счетоводни фирми под път и над път, работна ръка много. Заплатите са високи, но също така и цените. Аз си знам, че едно трикурсово меню с вино ми е минимум 120 лева, а едно тестово меню е поне 180 с някоя друга чаша вино. Един готвач получава поне 4500 лева, но може да поиска и двойна сума, ако ти е главния готвач, но за сметка на това винаги можеш да вземеш някой ученик готвач, който ще изкарва стажа си в твоя ресторант и да работи за без пари или наполовин заплата. Готви се само с най-висококачествените екологично чисти продукти. Застрахователите са изключително коректни. Лично на мен ми харесва, че не се изхвърлят в обзавеждането, а ресторантите се посещават както от пенсионери, така и от тинейджъри (на 16 години имаш право, да пиеш вино! ).
За кетъринг също има какво да се прави, но както някой спомена, всичко е с налагани, чрез познати и чрез приятели.
Най-хубавото на всичко е, че имаш пълна свобода, на това което правиш в кухнята. Щом Нома може да сервира мравки и гнили обелки от картофи (не се шегувам, познавам човека, който отговаряше за картофите и мравките), то всеки ресторант си позволява доста неща.
За комуникацията ти трябва английски. Датския е труден език, но за смекта на това, 99% от населението го говори на много високо ниво (най-добрия английски на страна в която езика не е официален).
За работа с чужденци: Стига да си достатъчно социален и отворен човек, който вдъхва доверие, всичко ще ти е наред.

Ако си решил да търгуваш със български и турски стоки, то едва ли ще ги купува някой друг освен българите и турците. Мнението за нашето родно производство е меко казано лошо, а това което е истинския проблем, е че не е безпочвено. Стандарта на храните е много висок, а броя на хората, консумиращи само еко продукти е огромен.
Не всичко е цветя и рози, институциите са мудно (то къде ли са бързи), но ако решиш да инвестираш пари, Северните държави са една от най-добрите опции.
Успех.
п. п. А да и за малкия ще има безплатно училище, освен това децата научават по един или два чужди езика на високо ниво. Да не споменаваме и безплатните университети, високи стипендии и други привилегии.