Споделена история от В чужбина

Болногледачи - трудно ли е?
Здравейте мили хора.
Като отчаяна стъпка искам да отида да работя в Англия. На 47 съм и чувствам ударите на критическата. Непрекъснато ми е притеснено, безпокойно. Пия антидепресанти. При малко по-силен стрес не спя, на следващия ден залитам.
За здрави хора ли е това? Може ли да се справи човек със слаба психика и инсомния (при стрес).
Може някой просто да се изсмее на напъните на една болнава лелка, но много бих искала да помогна на семейството си.
Моля, пишете.

Коментари

1.   Лелче ( както искаш да се отнасяме към теб) макар че аз съм на 40 и не се чувствам лелка.
Работата си е работа, когато те удари гладът, ти минава стреса, когато си заета с работа ти минават всички там психични разстройства, когато пък цял ден си бъхтил, като пчеличка ти минава и инсономията. Леките психични растройства, като инсономия и безпокойство са за богатите. При бедните, които са съгласни да работят, като болногледачи, трудът и заетостта им запълва времето и нямат време за глезене /оплакване от болести от които не ги боли до умиране/. В някой случай бедните нямат право дори и от счупен крак да се оплакват, дърпат количката със събраното от контейнерите по нагорнището и напред към пункта за изкупуване, хлябът на децата му е по важен от счупения му крак.
Всичко зависи от това колко си бедна.
Пробвай днес да извървиш 20км пеша на полеви условия, извън града на нивата в калта и ако довечера имаш инсономия значи си болна.

2.   Първо за болногледачка ти трябва англ. език. След това зависи какво търсиш. Ако си болногледачка в семейство, има стрес. Ако си болногледачка в старчески дом стресът е двоен, защото работиш не само с един болен човек. Иска се здрава психика, нерви и яко дупе. Ти сама прецени. Ерията в която аз живея има доста старчески домове за хора със спец. нужди. Познавам доста и то млади хора, които работят като керари и да ти кажа хич не им е лесно. Успех!!!

3.   Мисля че, ще ти е по- добре дa чистиш сaмо някоя къщa. Ти сaмaтa си изнервенa, aми някоя болнa бaбa/ дядо с всичките кaпризи и неудобствa ще те изнервят още повече. Зa товa трябвa дa си спокойнa, дa имaш физическa силa и дa умееш дa им угaждaш. Все нещa, които ще те зaтруднявaт, щом си в този етaп. Пък aко си чистиш, никой нямa дa ти виси нa глaвaтa, кaто нормaлнa домaкиня у домa, сaмо че със зaплaтa. Дори си мисля че, ще ти е по- леко децa дa гледaш, от колкото възрaстни.

4.   Всичко зависи от състоянието на болния. Дали е на легло или поне малко от малко може да се движи. Зависи също и колко тежи. Все пак едно е да помогнеш да се изправи една дребничка и слаба баба, съвсем друго някой едър мъж. Не на последно място зависи и характера на човека който ще гледаш. Има такива които са с доста крив характер и ще те правят луда. Много са факторите и трудно може да се намери еднозначен отговор на това което питаш.

5.   Аз ще се опитам по- оптимистично... Първо, ще пиша на ти. И второ - 47 са добра възраст за тази работа. Работят и много по-млади, но временно, докато учат или започнат друго... Добре е да има някой да ти помогне. Близка. Ако нямаш, трябва да имаш пари. Не за да плащащ за коквото и да е, а за приспиване и храна... Обърни се към български посредник. Не всички са добри, но има и добри. Чети в гугъл за всеки. Пишеш името и четеш. Ще има и хубав, и лошо, но повечето се разбира... Първата работа ще е трудничка, но така се започва. Зависи с колко хора си в къщата. Ако си сама с болен, е по-лесно... Като цяло хората не са лоши, но умората и болката идват от затварянето често по 24 часа с един болен... Хората казват, че е много трудно, ще чуеш и по-тежки думи... Не се хващай. Много тръгват без твоите "болести" и ги придобиват след това... Това не е заплаха. Просто това е най-голямата трудност, затвореността. Възрастните и болните са капризни, нямат сили и енергия и я искат от тебе. Трябва да можеш да се пазиш, като заедно с това си любезна и си вършиш работата. Оценяват това... Омъжена съм тук, но познавам жени. Работят отдавна. Има и 60-65 годишни. Успех!

6.   Никак не е лесно, зависи къде ще попаднеш.
Виждал съм, чувал съм за работа като гледач, но повечето не искат да работят това.
Ако имаш добри шефове и старица/старец може би ще е по-лесно, в обратен случай - бягай.
Ще те предупредя, че не трябва да се хващаш на всяка работа, която т. н "търсач" ти предлага, защото имам роднина и си взима доста пари от "риби".
За да ти намерят някаква работа не би трябвало да плащаш повече от 200-250 евро. (тази роднина като види, че си на въдицата иска по 400-700 евро, което е долна измама)
Трябва да си сигурна преди да заминеш на някъде...
Не работя като гледач, но съм говорил със доста такива "гледачки".

7.   Разбирам, че искаш да помогнеш на семейството си, обаче не си избрала правилната професия. Да се гледат стари и болни хора хич не е лесно и си трябва освен здрава физика (възможно е да ти се налага да вдигаш паднал човек или пък да повдигаш лежащо болен с цел преобуване) и много здрави нерви. От опит ти го казвам, въпреки че аз помагах на нашите да гледат собствения ми дядо. И въпреки това, когато беше вече с напреднала склероза, имаше ужасни моменти. Да не говорим как с мама едва сме го вдигали, нищо че беше уж слаб човек. Ама и ние двете слаби жени по 40 и няколко килограма.... така, че просто си мисля, че това не е работа за теб. Това е работа за силен човек със здрави нерви. Ако ще работиш нещо, намери си по-лека работа. За мен чистенето на къщи може и да е трудно физически, но поне не се натоварваш психически. Така, че май това е по-добре. Помисли за това.

8.   Работих в около 10 семейства като болногледачка в БГ, иска се опит, но се сблъсках с грубост и зло отношение без причина, униженията са непрестанни. Само в 3 семейства бяха възпитани и коректни- От 10-3. Надявам се другаде да е иначе...

9.   Авторке, нещо много ти е паднал гарда. Я по-оптимистично- и да се притесняваш и да мислиш по цели нощи няма файда. И аз съм на 47г-наборка съм ти, но нямам нищо от това, за което говориш, при което за сетен път се убеждавам, че всичко е индивидуално и не зависи просто от възраст. Много зависи от начина на живот и как човек приема нещата.
За работата.... Моите наблюдения са, че това е работа за физически здрави и силни хора-за да могат да вдигат, преобличат и къпят, както и за психически стабилни хора с здрави нерви и за непукисти/корави емоционално и негнусливи(работата понякога е мръсна).

Имам няколко приятелки, които работеха като керърки в домове-нърсинг хоумс(хората са в по-тежко състояние и има сестри), лежащи с дименция, в доста случаи абсолютно неадекватни, разкарват ги в колички. Има вдигане, миене, къпане, бърсане, хранене... понякога много се бърза. Оплакваха се от болки в гърба и от простоватите си английски колежки. Едната отиде в болница-на по-лека работа, другата работи в ресторант, а третата се премести в пералнята, където няма хора и капризи.
Другия вид домове са резеденшъл хоумс-за по-здрави хора в добро здраве, като санаториум. Там работата е по-малко, но вероятността да се намери работа там е по-малка.
Не е лесна и приятна работата с възрастни хора.