Споделена история от В чужбина

Измамни ли са обявите за работа в jobs?
Питам конкретно за обявите за работа в чужбина. Как да разберем дали няма да ни излъжат? Ако някой иска да си намери работа в чужбина как може да си намери?
Втория ми въпрос е, могат ли българите да работят легално в чужбина в страни като Германия, Австрия и Великобритания?

Коментари

1.   1. Измамни ли са обявите за работа в чужбина от jobs?

- Няма как някой да гарантира дали дадена оферта е измамна или не. По принцип заминаването за чужбина може да е сложно, като се има в предвид сам ли заминаваш или отиваш при някой, знаеш ли език и какво конкретно искаш да работиш, нает ли ще си или ще си самонает (ще развиваш бизнес). Аз лично гледам с недоверие на тези сайтове и тези обяви, поради причината че много от офертите са за неквалифицирана работа. Тези неквалифицирани кадри могат да ги намерят и в дадената страна за която се предлага офертата.

От 2014 година, българските граждани могат да кандидатстват за работа и да бъдат наемани на всякъде в рамките на ЕС.

Голяма причина поради която не вярвам на такива сайтове е освен мнимите оферти, че много от тях предлагат квартира, оправяне на документи и т. н. и има много опарени българи които в отчаянието си се връзват на хора, които ги експлоатират и накрая тези експлоатираните в много случаи се прибират в България без пукната пара, а дори и със заеми.

Важни въпроси над които човек желаещ да замине за чужбина и над които трябва да се замисли са:

- Какви документи е нужно да вземе със себе си зад граница?
- Знае ли език?
- Какво смятат да работят?
- Какви документи трябва да се извадят? (Като работно разрешително), как се вадят?
- Колко струват квартирите?
- Трябват ли някакви документи за да се наеме квартира и какви, как се вадят?
- Има ли при кого да отседнат или има ли някой който може да ги издърпа и да им окаже помощ? (По възможност доверен човек)

Трябва да се направи някаква организация върху това което смята да предприеме човек. Нужно е проучване и организация за да може да се предвидят колкото се може повече неща, за да се улесни заминаването и престоя.

Това което написах по-горе не го написах за да те обезкуражавам а го написах за да се замислиш за нещата по-обширно и с предвидливост. Каквото и да решиш - на добър път! Дано успееш!

Не се отказвай и търси варианти за да успееш, но бъди находчив/a. Животът зад граница също е труден. Наемът може понякога да е скъп, или пък транспортните разходи. В много случаи животът дълги години не е живот а борба за оцеляване, докато човек си стъпи на краката. Това значи че понякога няма разлика дали живееш в България или зад граница. В много случаи хората живеят с други непознати и делят къща, друг път стая. Или пък са нагъчкани 4-5-6-7 калпака в апартамент за да им излизат разходите по-евтино. Има и хора които не са така, но има и такива които са точно така. Опции всякакви. Лесно няма и хората дето викам се борят и се лишават дълго време докато не пробият.

Пак казвам, това го пиша за да знаеш реалността каква е. Много хора заминават с мисълта за по-добър живот и че всичко им е уредено - може и да е обратното.

Ако имаш възможност не заминавай сам/а. Особено ако не знаеш език. Не забравяй и където и да заминеш, ако не знаеш езика да се запишеш и на курсове по езика. Има много безплатни.

Проучване, проучване, проучване и максимална подготовка. Колкото повече знаеш за държавата където искаш да идеш - толкова по-добре. Организацията е важно нещо, така че се постарай да си я направиш докато имаш свободно време и да се улесниш самата/ самият себе си.

2.   Винаги има измамни обяви, но не всички. ( разпознават се най-често по нереалните заплати ) Просто е 50 на 50. Ние сме в Евро зоната и следователно можеш да се работи безпроблемно в гореспоменатите страни.

3.   От коментар #1;

Забравих да спомена че това което написах си е лично мое персонално мнение, та ти сам/а решаваш дали да се повлияеш от него.

На въпроса ти как се намира работа, ако има хора които както казах по-рано могат да те издърпат и да ти разяснят как стоят нещата в държавата където са, би било добре. Плюс това може и да ти помогнат с документите и да ти дадат насоки. Аз лично не се доверявам на българи, (казвам го като българин), такова племе няма просто. За това, разчитай предимно на себе си и се развивай, интегрирай се. Ако си по-млад/а, добра опция биха били бригадите. Пак хамалска работа, но биха ти осигурили квартира, работа и ще можеш да спестиш някоя пара евентуално. Плановете си ги гради въз основа на това какво искаш - за малко ли да си на вън или да пробваш изцяло да се изместиш. Ако знаеш език, би било хубаво и CV, мотивационно да подготвиш още от сега ако нямаш занимание. Мисли за вбъдеще и бъди една крачка напред за да ти е по-лесно;

От мен успех отново!

4.   Проучи си и правата като гражданин/ка на ЕС - ще ти е в плюс.

5.   Нaй- сигурно си е през EURES, можеш дa прaщaш CV в техните бюрa по трудa или директно нa рaботодaтели.
Нa вторият въпрос- дa!

6.   Могат навсякъде в ЕС да работят легално и няма нужда от виза!

7.   1. Мисля че в този сайт повечето са легални (особено тея обяви където са с многото звездички).
2. Легално е да. Братовчедите ми работят и живеят в Англия от няколко години. Имам познат пък в Германия работи там от година и нещо и за Австрия знам също.

8.   До #2,

Не сме в Еврозоната а сме в ЕС. Еврозоната е валутният съюз към който ние още не сме част. Разровете се за тия неща и си научете правата и какво може и какво не може.

9.   Влизаш в сайта на полицията и проверяваш лиценза на дадената фирма.Ако има-добре,ако няма-знеш какво значи това