Споделена история от В чужбина

Моден Дизайнер в Испания?
Обожавам да рисувам, да се занимавам с мода и всичко свързано в тази област. Второто, което е, че искам да уча и живея в Испания...
Ако завърша висше с такава специалност ще мога ли да се реализирам?

Задължително ли е сама да си шия дрехите? :Д

Много искам Испания, но се колебая м/у Италия, Франция, Англия и Америка???

Та, споделете вашето виждане и избор?

Коментари

1.   Ами не можеш да се реализираш поне не в Европа. В Испания има над 50% безработица при младите хора - най-голямата сред развитите страни. Там няма текстилна индустрия, освен една Зара, но и за нея трябват 10 дизайнера.
Моя приятелка завърши това в България, където има и без това много повече шанс за работа в текстилния бранш - сега живее при майка си и баща си и шие калъфи за телефон, които иска да продава по интернет. Образованието ? излезна сума ти пари, а на 30 г. я хранят техните.
Испания за следващите 10 г. я забрави просто за живот. Лошото е, че и латинска Америка е тръгнала надолу и то много надолу.
Не хвърчи в облаците, а се стегни и учи нещо с реализация, освен ако имаш богати родители или любовник да те хранят

3.   Н 1, въобще нямaш инфо зa Испaния, тъй че шт!
Aвторке, виж инфо зa "INDITEX"- в групaтa сa Зaрa, Вершкa, Стрaдивaриус, Мaксимо Дути ( не съм сигурнa нa бг тaкa ли се пише) и други големи фирми. Изобщо не е вярно, кaквото кaзвa н1.
Друг е въпросa, че именно в Испaния, Итaлия и Фрaнция модaтa е много рaзвитa, конкуренциятa огромнa и е много трудно дa пробиеш. По- достъпно е в Гермaния, беднa модa, но вероятно aко те хaресa някоя фирмa, ще ти предложaт рaботa нa зaплaтa, кaто моделите ще излизaт под името нa фирмaтa. Нямa дaимaш прaвa върху тях. Другa възможност е дa продaвaш в бутици уникaти, предвaрително пaтентовaни.
Никогa- никогa не прaщaй/покaзвaй снимки нa модели, aко не сa зaщитени от крaжбa!
Aко имaш готови, виж дaли не можеш дa се включиш във фериятa нa модaтa. Не знaм къде ще сa в моментa, но със сигурнист ще имa инфо из нетa.
ИМA възможност и шaнс дa успееш в Европa! Зaвиси от рaботaтa и много хъс, ходене, нaтискaне, предлaгaне! Но, имa шaнс!
Aз пробих! Живея в Испaния, продaвaм тук, в Гермaния и Aвстрия. Сaмо че, aз директно продaвaм моделa и не се зaнимaвaм повече. Коствaхa ми тия контaкти 3 години и много пътувaне, презентaции и т. н. Моето обaче, сa дрехи и aксесоaри нa високи цени. Дори един шaл не бих нaпрaвилa, aко е под 100 евро.
Тaкa че- рaботa, проучвaне, хъс... много хъс!!!

4.   Подкрепям номер 1 в мнението му за Испания. Аз след дълги години живот там реших да се прибера в България, защото в момента ситуацията в Родината е къде-къде по-добра, отколкото в Испания, колкото и на масовия българин това да му се струва невъзможно.
Ако ще емигрираш някъде заради мода, то май освен Франция, Италия и Америка нямаш друга опция, и то говорим само за т. нар. "модни столици" като Париж, Милано, ЛА, Ню Йорк и т. н. Но си помисли добре дали може да живееш в забързания и на моменти дори луд живот на ОГРОМНИЯ град, защото това определено не е за всеки, и повярвай ми - няма нищо общо с живота в София, който в сравнение с тези градове си е едно малко, тихо и спокойно градче. :)

5.   До 4: "ЛА" и модна столица????

Лос Анджелис никога не е бил модна столица. Май, че много много не са ти ясни нещата.
Това, че си работил евентуално като общ работник в Испания и заради кризата в строителния сектор е трябвало да се прибереш в България, не ти дава правото да даваш компетентно мнение по въпроси, за които очевидно нямаш подготовка.

Поздрави,
Груев

6.   Груев, аз съм номер 4, и за твое съжаление не съм работил като общ работник в Испания, дори може да се каже, че не съм работил и емигрантска работа, но това е друга тема, по която не смятам, че ти дължа обяснения.
И след като ЛА е световна столица на киното, смяташ ли, че там няма предостатъчно бутици и като цяло поле за модна изява за дизайнери, за да може да мине за модна столица? Да, не е някоя от всепризнатите столици на модата като Милано, Париж и Ню Йорк, но да се неглижира като едва ли не някакво незначително от модна гледна точка място е меко казано нелепо.
Поздрави и от мен! ;)

7.   Номер 6, аз по случайност бях в Л. А. това лято и по случайност съпругът ми е живял там дълго и ще трябва да те разочаровам.
Имат бутици, разбира се - чети за легендарнтата улица Rodeo Drive (гледай „Хубава Жена“ - там ходи например тя да пазарува), но за съжаление в Л. А. няма дизайнерска сцена, а просто богати хора, които консумират скъпите европейски марки. Става дума само да се покажеш и да бъдеш видян. Няма дребни шивачи да кажем - те наем не могат да платят, а има само лъскави магазини, където едно копче струва 100 долара.
В Европа се прави голямата мода, а за САЩ само Ню Йорк има такава сцена и може би Бостън, но Л. А.? Дори Родео Деайв не е кой знае какво - тези магазини ги има на всяко летище. По-скоро е да се покажат кой каква кола кара и каква жена има. Нищо повече, а нормалните американци пазаруват в Аутлетите и МОЛ-овете и се носят размъкнато - няма просто пазар за скъпи немаркови дрехи, ако ще да са дизайнерски. Всъщност не става дума за дрехата - хората искат да носят марки, да се показват. Дрехите се мислят в Европа, шият в Азия и се пазаруват в САЩ.

8.   Груев до 6: ЛА световна столица на киното??? Пълен потрес! Излагаш се и по други въпроси вече.

Жокер: световната столица на киното е в същия щат, в който е и ЛА, но не е ЛА. Що е то?

9.   Номер 8, събери парички и отиди най-после до САЩ да видиш свят, стига се заяжда, защото Холивуд е част от Л. А. - то си е кварталче направо!!!
ОТИДИ, МОЛЯ ТЕ, ОТИДИ И ВИЖ СВЯТ!!!

10.   До 9: кажи го това на месните и бягай бързо :-)

11.   Стига сте с тая Испания, аз живея тука и е ужасен расизъм спрямо българите..
Колкото и да си умен все те ще гледат да се изкарват от горе, а и недей да идваш, криза е ;д

Няма работа, има само за гледане на бабички и да ходиш на лозето ;д

Нямам търпение да си изкарам образованието, което тука се вади със 300 зора, щото са расисти и нарочно те оставят да повтаряш и след това може и да отворя един фризьорски, щото тука това е много заплатено..

Ама ако си за мода, ходи във Франциа, забрави за Испания, тая скапана държава.