Споделена история от В чужбина

Чужбина и бюрото по труда
Здравейте. Чувам от тук там как някои хора, завръщайки се от Англия.. в случая, защото и аз съм тук, се записват в бюрото по труда, разбира се отговаряйки на някакви условия, след което им се изплаща дадена сума. Не става въпрос за обезщетение, т. е от сорта на фалирала фирма или злополука на работното място... Обвързано е с осигуряването тук и в България. Мен ме интересуват тъкмо тези условия... на базата на какво можеш да се запишеш в агенцията по заетостта, та и пари да получаваш. Доколкото съм чувала това са хора, които са били осигурявани от работодателите. Аз се самоосигурявам и почти не мога да намеря информация при какви условия и в качеството си на каква мога да се запиша в бюрото по труда, ако се завърна в България, като безработна, като обезщетение, ноо обезщетение за какво, или друго..? Така или иначе мога да се запиша като безработна, но по каква схема става това записване след завръщане от Англия? Дано съм задала въпросите си правилно, самата аз не знам почти нищо по този въпрос. Благодаря предварително на всеки, който е компетентен и отговори:)

Коментари

1.   След като си се осигурявала в Англия, те от Англия са длъжни да ти плащат при трудова злополука или обезщетения за безработица, но дано не си се отписала прекалено рано адресно там. Не ги дават тези неща в нашето бюро, а там. Трябва обаче и да си работила винаги определено време, но не знам за Англия колко е, у нас мисля, че са 6 месеца за 3 месеца помощи
У нас ще получаваш пари, ако си се осигурявала у нас. Хората, за които говориш са били командировани от българска фирма в Англия, плащани са им осигуровките у нас и си взимат максималната сума за безработица, защото са осигурявани максимално.
ТИ ако си се осигурявала в България и си се водила на командировка в Англия например, също имаш тези права, но не знам за самоосигуряващи се дали важи.
Общо взето има и други предимства да се запишеш на бюрото по труда - най-вече да ти търсят работа :)
Усилено ти препоръчвам да си търсиш работа - от държавата трудно се врънкат парички, независимо от коя.
Ако си претърпяла трудова злополука в Англия и си инвалидизирана - консултирай се с адвокат, но май ще трябва да съдиш своя работодател, който има застраховка за такива неща.
Ако си инвалид и не можеш да работиш, но искаш да имаш пари от държавата, ще трябва да доказваш степента си на инфалидност през ТЕЛК.

2.   Мисля, че говориш зa " семейнa отговорност ", ( не знaм в Бългaрия дaли тaкa се кaзвa)към непълнолетни децa или още учaщи. Aко е тaкъв случaя, трябвa дa издaдеш документa преведен зa учещи се и/или непълнолетни собствени децa. Aко си рaзведенa или сaмотнa мaйкa, същи документ. Aко имa друг родител, се озчислявa общaтa семейнa сумa. В зaвисимост в коя от стрaните искaш дa получaвaш въпроснaтa помощ, ще трябвa дa издaдеш и документите зa безрaботнa от бюрото по трудa и предстaвиш с остaнaлите тaкивa. Aко се връщaш в Бългaрия, от бюрото по трудa в Aнглия изискaй от бюрото документa зa трудов стaж и зa безрaботнa, с които пък ще се регистрирaш в Бг.
Зa тук, където aз живея, социaлни помощи се отпускaт сaмо aко живееш в стрaнaтa.
Нaй- добре е дa влезеш в стрaницaтa нa бюрото по трудa в Aнглия и дa си провериш зaконите и възможностите сaмa.
Успех!

3.   Благодаря за отговорите. Всъщност май се оказва, че хората, които успяват да се запишат в Бюрото(така и не знам като какви) са заминали с агенции, които са им плащали осигуровките, без да имат прекъсване преди и след заминаването им... Абе сложна е като цяло, но дано не ми се налага. Благодаря още веднъж!