Споделена история от В чужбина

Живота в Англия- истина или мит?
Здравейте, след прочитане на доста от историите в раздела " В чужбина" просто не мога да се сдържа да не напиша коментар.
Абе, вие нормални ли сте? Това ми изкача в съзнанието като въпрос, когато чета 75% от историите и запитванията?

Хора съжаляващи, че са прекъснали кариерите си на ягодоберачи, хора, които се радват, че могат да си напълнят търбуха в Макдоналдс, въпреки, че живеят с още 10 човека на квартира хора, които мислят, че парите в Англия се берат по дърветата? Вече не знам аз ли не съм добре и съм идеалист или хората не виждат по далеч от носът си...

Живея в момента в Англия, имам висше образование, всички необходими документи, два езика знам и знаете ли, трудно се намира работа дори да говориш отлично английски, да си ходил на стаж в държавата им и да имаш опит.

Но да не се отплесвам, изумена съм как неориентирани хора дават акъл на други такива. Видиш ли можеш да дойдеш тук и да завършиш като работиш 20 часа на седмица? А къде добавихте, че с тая работа 20 часа на седмица не можеш и да се обръснеш? 20 часа на седмица трябва да взимаш 15 паунда на час за да събереш 1200 на месец преди данъци естествено... Аз нямаше да уча в България, а направо да се пльосна тук и да стана директор след 3 години? А заемите на година образованието стана 9000 x 3 години колко прави? И после си го изплащаш... Чааак след 25 години ти го опрощават.

Лесно се намира работа- ама разбира се, чистачи, детегледачки, сервитьори, но накрая на месеца и един лев нямат защото се живее седмица за седмица.

Аз смятам, че човек може да се откаже след като е пробвал В България, защото има такива, които наистина искат, но не им се получава, но голяма част просто си мислят, че тук в Англия живот се живее. Аз искам да се върна в България, защото тук ми е самотно, защото не ми харесва да пътувам с метрото от 45мин-1. 30 минути до работа, защотот парите не са всичко, защото тук няма живот- аз съм като робот. Алеко Константинов го е видял много преди нас... Не искам друг да отгледа детето ми, понеже аз трябва да работя и заради това си наемам бавачка, но важното е да мога да си позволя парцали от Зара, Мара и други там. До там ли стигнахме? Да оценяваме живота с дрехи и телефони. Тук идва момента на нападение- хората мизерстват, нямат пари как да не напуснат България! Искам да ви кажа, че познавам много българи тук- който няма пари в България, няма и тук, защото просто на него не му стига мозъка, за да ги пести. Винаги има изключения, така е! Не всеки е така, но масата ми е ясна.

Съвет от мен, не говорете с грозни думи, че мразите България, че има убийци и изнасилвачи, а прочетете новини за Англия, за Америка- СЪЩОТО Е! Просто за една малка държава като България е шок- защото нали занете -1 починал е трагедия, 100 - статистика!
Елате опитайте си късмета, може да ви хареса повече, но не лъжете хората, че тук е живота с главно Ж. Защото не е! Може ли млад човек, който живее 4 години в Лондон и все си е лейбър / общ работник/ по строежи да ми казва, че е постигнал едва ли не много, а той няма два лева в джоба? Нормално ли е да чакаш 1 месец за преглед? Нормално ли е да ядем храна пълна с нитрати? Не внесена от Гърция даже, а от Норвегия и Холандия? Нормално ли е да лягят пияни англичани по улиците полу-голи? Нормално ли е цял живот да чистиш къщи, да не ти стигат парите, но си в Лондон? Нормално ли е живееш с още 3-4ма минимум а си на почти 30?

Моля ви не създавайте грешно впечатление в хората, не ги карайте да си оставят и това, което имат, колкото и да е малко, за да дойдат тук и да се чудят какво да правят, не се хвалете с купените си Calvin Klein парцали, които сте взели от намалението в TKMAX! Не говорете, колко много има за правене в Лондон, а говорете, че няма с кого!!! Българите били лоши в Лондон, злобни- ами как да не са, те повечето живеят като скотове!
Проблемът на българина, е че винаги е на принципа: Не е важно на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле. Хвалим се, но спеставяме най- важното, че всяко нещо си има цена и идвайки тук повечето я плащат- оставят роднини, родители, приятели, някои дори и децата си...

Съжалявам, ако обидя някого, но съм млад човек и повечето ми познати и приятели, които са умни и работливи и останаха в България са добре- намериха си работа, издържат се, развиват се, тук дойдоха тези, които просто както каза едно момиче, когато я питах няма ли да се върнат в България някога ми отговори: Нямам какво да правя в България! Те нямат знания, не са учили нищо, не умеят нищо, търсят лесни пари, които харчат лятото в България, защото за другаде не стигат.
Не знам дали ме разбирате, но за мен това не е живот! Живях не много охолно, но бях щастлива, бях студентка с не много пари, но успях да отида на няколко места по време на обучението си по различни проекти!
За мен по лесния път е чужбина. Аз съм тук при други обстоятелства, но се надявам и моля скоро да се върна в България, защото ние сме бъдещето, аз искам да го градя, а не да го руша!
Извинявам се, ако се съм засегнала някого с думите си, отново повтарям, че има изключения винаги, но просто още не съм открила много за да променя мнението си :)
Бъдете щастливи и бъдете там където сърцето ви тегли, а не парите!

От млад човек, който се надява, че България има Бъдеще!

Коментари

101-150 от 162

102.   Аз съм авторът отново и искам да отговоря на номер 87

Извинете но New Castle e мястото с най-много benefiters, това е крайно бедна област, не харесват чужденци. Можете да видите статистиката, че там са най-бедните райони и най-много гласували за Brexit. Има много расистки прояви към поляци и българи.

103.   Изглежда авторът никога не е пребивавал там. Крайна бедност не съм видяла, нито лошо отношение в тази част от страната. Разходите за живот са ниски. Стига да искаше, сестра ми можеше да живее в апартамент и сама. Не знам за твоите приятели и честно казано не ме интересува, всеки си има глава на раменете и преценява. Естествено, че ако парите не ти стигат да си плащаш наема, няма да живееш в Рединг, а където можеш да си го позволиш.
Апропо, цялата тема се превърна в парадиране с образование и стандарт на живот от твоя страна. С това няма да попречиш на хората да заминават. А и поне да беше написала Нюкасъл правилно на английски език...
(Newcastle или ако се изписва цялото име: Newcastle upon Tyne)

Студентските заеми се плащат само ако имаш определен доход. Ако го нямаш, не плащаш нищо. А аз лично тук в България съм се спуквала от работа пред компютъра преди и след лекции, в събота и неделя, нощем дори, за да мога да се издържам по време на следването ми в български университет. Никой за нищо не ми е помогнал, тогава нямаше студентски заеми, а дори и сегашните, които дават в България, са с много тежки условия, които почти ги обезсмислят. Един кадърен млад човек навсякъде може да успее, но по-лесно се случва в държава с ясни правила и ред, каквато България не е. Може би не ти се е налагало да се сблъскаш с реалността, но тук най-добре и най-бързо се уреждат децата на силните на деня, а останалите се борим за трохите. Не знам от къде падаш, но ако за теб 1600 лв. заплата за инженер, от която ти да си внасяш сам осигуровки, означава ужасно много пари, изглежда не живяла самостоятелно и планирала самостоятелен бюджет.
Колкото до другите ти аргументи, сама ги оборваш един по един. Ако в Англия беше толкова лошо, досега да сте се върнали. Напротив, с приятеля ти ще си изградите хубав, удобен, приятен живот в Англия, а вечер пред камината ще изпадате в носталгия по идеализираната България, която реално никога не е съществувала, освен във вашите представи.
И, представи си, познавам хора, които взимаха нелоши заплати тук (от рода на 2000 лв. ) и със собствен бизнес, които предпочетоха да заминат за Великобритания и да работят съвсем обикновена работа (болногледачи и др. ), и се чувстват много по-добре, избягали от стреса. Те едва ли някога ще се върнат. Моят доход в някои месеци доближава 2000 лв., но само аз си знам с колко труд съм ги заработила и как си съсипвам здравето ден след ден. И, да, ако партньорът ми беше съгласен, с най-голямо удоволствие бих заминала някъде, където ще мога да работя за нормален доход само по 8 часа на ден и няма да си нося работата вкъщи, ще имам регламентиран отпуск и ще мога да си изключа телефона, когато си реша.

Бих искала да вметна и друго. Повечето нашенци заминават в чужбина без да знаят езика и чакат други българи да ги уредят на работа, след което реват, че са мизерствали. Имаше една такава история по-горе за българка, която отишла и не й харесало да чисти тоалетни и да й се дават по-малко пари. Само че същата едва ли е отишла да си изкара NIN (който е бил във Великобритания, знае какво е това) и едва ли е била с подписан договор, в който е определено заплащането й. За чужда държава не се заминава неподготвен и без да си научил езика на поне ниво B1-B2. Да учат език в движение успяват само хора, които имат някаква основа, а в останалите случаи се получава едно наизустяване на фрази и отнема твърде много години, докато се постигне желаният резултат. Без език си за никъде, винаги ще те цакат.

Не знам дали авторката е от платените тролове на една определена политическа сила, или просто самата тя не е много наясно с живота в България, но бих искала да посъветвам хората, които тепърва смятат да заминават, да бъдат подготвени да се справят сами, а не да разчитат на нашенци, които искат да изкарат по някоя лира на техен гръб.

Ще завърша с една фраза, която лично на мен изключително много ми допада: спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.

104.   103, докога, когато някой каже нещо реалистично за чужда държава, ще бъде определян като трол?
И откога работещите като болногледачи работят без стрес и са супер доволни от тази работа?

105.   Няма да коментирам, само ще ви дам статия, която да прочетете, не е в български сайт, подкрепена е със снимки. Прочетете и пак говорете! :)
Има снимка на плакат в центъра на Newcastle след Brexit!

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/06/26/spate-of-racist-attacks-blamed-on-brexit-vote/

http://www.chroniclelive.co.uk/news/north-east-news/north-east-sees-48-rise-9016580

Интересно , ако толкова добре им плащат и е толкова евтино, защо се се увеличили хората кандидатстващи за Housing benefits. Вижте и колко безработни има в региона.

За жалост не съм платен трол, защото според мен целта на правителството е точно обратната, всички да се изселят и държавата да изчезне. Като гледам новините ми става ясно как се опитват да накарат хората да се върнат- никак. Щеше да е хубаво да се опитват да го направят, но уви по- скоро биха платили на вас, вие да подпомогнете изселването :)

106.   Не знам защо се учудвате, че ви дискриминират в Западна Европа. Държавите там си имат колониално минало и манталитета им и до ден днешен е такъв. Още в училище им втълпяват, че са най-великите и че хората от всички други националности са нищожества. Така че не се учудвайте, това е част от културата на тези народи - така ги възпитават.

107.   До №103
Я не говори глупости. Кого и с каква цел си тръгнала да заблуждаваш? Опашките за жилища от държавата са километрични и местните хора чакат с години. Това е и една от причините заради които те гласуваха за brexit. А колкото за New castle не без причина се води като една от най бедните части на Вликобритания. Ако някой говори английски и иска повече информация, само трябва да погледне в интернета, където ще намери тонове.

108.   Хората в България, които живеят нормално са малцинство и те са свързани или с мутри, или с червената номенклатура и ДС. Другите, живеещи нормално са успелите да започнат работа в чуждестранни фирми, които плащат малко повече и не си позволяват да нарушават законодателството.
Проблемът в БГ не е само в ниските доходи, а и в липсата на ред.
От друга страна авторката има основания да пише на хората да нямат прекомерно големи очаквания от живота в страните ор Западна Европа. Хората там са с високо самочувствие и си пазят територията. Те гледат на чужденците като на колониите си от едно време - дошли да им работят и тайничко се възмущават, че имат същите права като тях. Според мен Брекситът е резултат точно от възмущението на англичаните, че поляци, българи, румънци и пр. имат равни права с тях в собствената им държава, а не че им берат ягодите.
Това, което ме учудва в българите, тръгнали за чужбина е, че заминават без да знаят дори на елементарно ниво чуждия език! Както и че повечето нямат занаят, който да работят там. Поне да минаваха ниво А1 кАто са се запътили в чужда държава. После се чудят защо живеят мизерно и вършат най-неквалифицираната работа.

109.   Няма да коментирам друго, само ще кажа, че за англичаните беден е човек, който за нашия стандарт на живот се счита даже за богат - т. е. такъв, който може да си позволи да си купува нормална храна, да си плаща всички сметки, да си купува дрехи и да ходи на някакви почивки. Това са техните недоволни социално слаби.
А колкото до коментарите на хора, които никога не са напускали България, както и на лицемерната авторка, няма смисъл да се изказвам по тях.
Харесва ли ви, или не, 2 милиона българи са навън и това, гарантирам, не е заради прекрасния начин на живот тук. Ако им беше толкова зле, надали щяха да стоят там. Хората мислят и за пенсия, защото с българските пенсии на нашите пенсионери не им остава друго, освен да работят, докато не умрат... Ако въобще доживеят до пенсията. А я да попитам дали с минималната английска пенсия не могат да си живеят добре в България. Ами, могат, естествено. Затова и толкова англичани си накупиха евтини къщички по нашите села. Друг е въпросът, че голяма част от тях бяха измамени и обирани, и си тръгнаха. Не съм чула в Англия да вилнеят безнаказани орди цигани и да обират и изнасилват стари жени, но авторката сигурно веднага ще намери аргумент и за това.

Колкото до това кой каква работа работи - вече има и доста българи, работещи квалифицирана работа и на високи позиции в чужбина. Когато си с ниско самочувствие, навсякъде те мачкат, и обратно - когато имаш самочувствие (с покритие) - те приемат и уважават. Проблемът на повечето нашенци е, че сами се третират като по-долна класа.
Това е последният път, когато пиша в темата. Който разбрал, разбрал.

111.   109, а за ордите бежанци в Германия и Швеция чувала ли си?
108, 109, щом в Англия е върхът, защо не се преместите там? Всеки има право да живее където иска.

112.   Поради края на Втората световна война, планът за намаляване на източноевропейското население (General Plan Ost) не се осъществява, за да се осъщесви 45 години по-късно. Но не насилственно, а чрез изкуствено създадена безработица, информационна стерилизация, звездна култура и негативен изкуствен подбор, в условията на нато и евросъюза. Всичко това, дори съпроводено с масова екзалтация сред оглупялото източноевропейско население, очакващо с нетърпение западните инвеститори. В световен мащаб, единствените които погресивно намаляват населението си в дадения момент, са източноевропейците, като България развява знамето най отпред.
Както през Втората световна война, руснаците първи се отървават от нацистите, така и при "циганската демокрация" съществуваща в момента, Русия е първата източноевропейска държава, която през 1012 година излиза от демогрфския колапс.

113.   АВТОРКАТА, да не идваме към Англия, защото ще ти вземем работата, или образованието, или тези на приятеля ти. Като си добре в Англия, що лъжеш, че се натискаш да се върнеш в бг. 'Аз съм добре, ама вие не идвайте", щото няма да сте добре. Проклета бг завист, и в чужбина българите са завистливи.
И какъв ти е проблема, че някакво палто било 200 паунда, в бг няма палта за 400, 800, 1000 или повече лв, разбира се че има.
От моите познати, които са в Англия и Сащ, нито един не се е върнал, явно имаш определена цел с тази тема, която си пуснала. Имам познат, на който дъщеря му е в Англия от години и в бг лъже, че в Англия били на помощи, манипулира хората да не заминават, а всъщност дъщеря му си е доста добре там, и си печели чудесно.? ! Дали някой ще емигрира си е лично решение, та не зависи от твоите писаници, всички имаме близки и приятели - емигранти.
Аз пък съм от областен град в бг, където заплатите на работниците са 400 - 500 лв, на специалистите - също 500. Нещо прекалено си информирана хем за бг, хем за Англия, но си вън от реалността. 1600 в провинцията - друг път, дори и за инженер, за тях пък изобщо работа няма.
96, и ти нагло лъжеш, имам близък в Германия, и картинката изобщо не е каквато я описваш, може би целенасочено.

114.   Правилно ,109,правилно си написал - авторката е супер лицемерна.'Ние тук сме добре,ще ставаме по - добре ,ама вие не идвайте,че да не станете и вие като нас''.Имам познати ,които едва свързваха двата края в бг ,в Англия - от 5 години и са добре,жилището вбг ,НЕ са си го продали,нито те ,нито други като тях.Авторката хептен ни взе за балъци.Авторке,всички имаме близки в чужбина !
А авторката - брекзит беше точно за такива като вас - тарикати и хитреци,но вие се натискате там ,въпреки че ви дискриминират,разбира се ,заради ПАРИ! и алчност.

115.   Хахахах

Знаех си, че ако кажа, че съм добре ще съм сметната за лицемерка. Само има една малка подорбност, ние живеем така, защото моя приятел е завършил тук колеж и университет!!! Не в България, не в Германия, а тук и другото е, че живее тук от 10 години, защото идва като дете с родителите си. Той печели добре, но не всеки има кой да го издържа докато учи и сега печели добре, но преди една година, опс 8 месеца сме живели в Източен Лондон със семейството му :) И в момента не спестяваме почти нищо! Минимум сметки и наем на месец имаме 1600-1700, но точно понеже не сме алчни, живеем сами, защото за нас спокойствието и да не се редиш за тоалетна с 3-4 непознати е най-важно. А и знаете ли колко ни беше депозита два наема---това е близо 3000 паунда.... Няма да ви казвам, че искаха и 3 наема напред, няма да ми повярвате, но беше така, защото наемаме за първи път и нямаме препоръки, а аз не бях на договор. Платили сме доста тлъста сума...
Аз не се натискам никъде, тук трупам опит, но като ви гледам коментарите разбирам защо хората и с добри доходи искат да емигрират понякога-заради злобата.
Сега живея добре, но утре ако имам дете трябва или да деля дом с непознати или да отида в краен квартал с африканци, сирийци и пакистанци, защото дори в трета зона хубавите къщи са 400-500 000 паунда и ти искат 15% първоначална вноска, разбира с има и за 250 000, но там си баш в циганската махала, така че не можем да си купим...
Хайде помислете колко от вашите познати и близки имат собствен дом в чужбина или живеят сами с мъжа/децата си и пак ще си говорим. И понеже всички са много добре, заради това последните седмици преди заплата ни звънят познати за някой паунд на заем... до заплата. Понеже даже им остават, и не те са млади хора и не пращат пари в БГ. Ние сме едни от малкото, повечето ни познати или са с родителите си на квартира или делят стаи....
Но моля, заповядайте, вземете ми работата, даже ще ви препоръчам, за моята ще успеете, както и за 90% от работата на българите тук-винаги се търсят детегледачки, чистачки, хора по обектите, сезонни работници, но нека си поговорим пак след 6 месеца, когато сте качили 4-5 кг от хубавата и евтина храна, когато ви е писнало да бършете сополи от плочките в банята на милите съквартиранти, тревата в градината е с размери на 6 годишно дете, пода в кухнята лепне, защото никой не иска да чисти, а и този, който е сключил договора за къщата тряска врати и не се съобразява, защото той ви е взел. Или живеете в пристройка в градината и ходите до тоалетна в къщата, нещо като на село ама обратно или нямате осветление в кухнята от месец... Сигурно в този момент, ако можете да се върнете и имате работа и за 400 в родния си град ще отидете... Ето така живеят част от нискоквалифицираните работници... Ами според мен по-добре да си живея на село с кравите и овцете, те поне са животни, друго не знаят.
Ние ще се върнем в България живот и здраве, защото парите не са всичко, защото се нагледах на хора на помощи, хора, които забременяват едно след друго и накрая са на общинско жилище с двете деца, и още двама непознати, защото сами не могат да си го платят, наслушах се на въпроси от рода на : колко ще взимам за двете деца, а майчинството колко е, а как да кандидаствам за общинско жилище, как да работя и да водя детето на дървавна градина, понеже частната е 200 на седмица минимум... Ето заради това искат да изгонят българи, румънци и поляци, не заради мен и моят приятел, защото ние си плащаме таксите, сметките, даже и здравеопазване допълнително, наема на англичанина, а заради тези с двете деца на общинското жилище и на помощи....
А колкото до 1600, аз няма как докажа, само мога да спомена, че в същата фирма, момчето, което работи на машината като обикновен работник взима 850-1000 в зависимост от смемите. Фабриката е голяма и фирмата е известна, изнасят и за Турция... Лично съм му виждала парите в плика и мога да гарантирам :) И на мен ми се струва странно мой познат в София да взима 7000, нооо е така, а и леля ми, която преподава в университет не в столицата взима 4000 -4500:) Та така, колкото и да не ви се вярва и тук има хора, които взимат 1000 чисто на месец, има и които взимат по 4000 паунда все българи :)
Заповядайте, помощите малко ги орязаха, но работа има ;) Мен може да ме няма, но все някой ще помогне за ден-два ;)

116.   №115 ха
Живееш спокойно в Източен Лондон!

117.   Извинявам се на авторката на 115 коментар. Но нямаш връзка с реалността. И на бялото да казваш черно, то черно няма да стане. Моля спри да лъжеш. Явно гледаш, че твоя живот е така, да но има хиляди българи с различен от твоя живот.

118.   Всички, които искате да отидете навън където и да е - пускам ви, отивайте.
Аз си оставам тук да пия вода от киселинни дъждове, да прегръщам умрели дървета, да плача за моите умрели близки и да ям каквото ми е дала майката природа.
Никой не ви е спрял да си пробвате "късмета" и да намерите "приятели" където си пожелаете.
Престанете да се карате - всички имате право.

119.   Авторке, бях казала, че няма да коментирам повече, но наистина си лицемерна.

ОК, казваш, че сама си си платила образованието и в момента работиш на добре платена работа. В такъв случай, обясни ми, моля те, защо смяташ, че други хора са негодни да го направят? И че те не могат да живеят добре?
Родителите на приятеля ти как му платиха образованието? Те какво работят? Или той си го е платил? Или изплаща заем? Ти какво работи, за да платиш твоето образование? Заем взела ли си? Защо смяташ, че другите са по-долу от теб и не могат да имат това, което ти имаш?

Колкото до притежаването на недвижим имот, България е може би единствената държава в света, където повечето хора притежават свое собствено жилище. В останалия свят много хора си живеят цял живот под наем и не го намират за странно, нито имат някакъв проблем с това. Можем да водим спор дали е добре да се закрепостяваш с едно жилище, което да изплащаш 30 г., или да си свободен и да имаш възможност за мобилност, напр. ако утре ти предложат работа мечта в друга държава, да заминеш и да не ти остане да виси заем за изплащане за твоето жилище. Всичко си има и плюсове, и минуси.

Пак повтарям, че си лицемерна, защото считаш, че останалите българи не могат да имат успех, да живеят добре в чужбина.
Преди няколко години мой приятел шотландец ми предложи позиция във фирмата, в която работи (доста голяма, с офиси в цяла Великобритания и не само), но тогава все още имаше ограничения за работата на българи, а и партньорът ми отказа да се местим в Абърдийн. Заплащането беше много добро и с потенциал за развитие. И това ми се случи, въпреки че нямам британско образование, понякога става просто чрез познати, контакти, точно както и в България. Същият мой приятел, след като му отказах, препоръча друга негова приятелка, полякиня. През годините многократно я повишиха, за разлика от шотландеца, който напусна и в момента работи в друга голяма фирма в Норвегия.

Има хора, които и у нас, и в чужбина, са си коне с капаци, и в нищо не успяват, нищо не им се получава, все другите са им виновни. За такива хора Великобритания не е добро място, по-добре да си седят в България, тук да мизерстваш излиза по-евтино. Всеки трябва да си преценява възможностите.

120.   Спокойно, ние сме с добри доходи и искаме да емигрираме - точно заради завистта и лицемерието, които и в чужбина си остават такива. Спокойно, авторке аз съм в сферата на ИТ и финанси и заплатата ми не е 400.
Разбрахме, че всички българи са зле, само вие с приятеля ти сте добре. Е, имам близки в Англия, Германия, Италия, просто престани да лъжеш!
1000 лв в провинцията никой работник в бг не взема, нямаш връзка с реалността и просто лъжеш.

121.   Спокойно, ние сме с добри доходи и искаме да емигрираме - точно заради завистта и лицемерието, които и в чужбина си остават такива. Спокойно, авторке аз съм в сферата на ИТ и финанси и заплатата ми не е 400.
Разбрахме, че всички българи са зле, само вие с приятеля ти сте добре. Е, имам близки в Англия, Германия, Италия, просто престани да лъжеш!
1000 лв в провинцията никой работник в бг не взема, нямаш връзка с реалността и просто лъжеш.

122.   Между другото, в друга тема си писала, че слагаш тагове, а в тази - че си била рекрутър. Все ни е тая, но недей да лъжеш.

124.   Разбутахте стара тема, няма да чета, но само ще кажа, че сестра ми се върна наскоро от Англия, за да роди у нас, защото там в болницата пълна мизерия и нямат ехограф да я видят и отделно мизерия е живота там, а у нас поне наем не плащат.
Аз самата завърших в Германия, където поне всички университети са легитимни и не се купуват дипломи като на Острова, но осъзнах, че там цял живот ще ме дискриминират и се прибрах барабар с мъжа си, който е скандинавец. Много сме добре - имаме къща в Драгалевци 1100 квадрата и строим закрит басейн в момента, две коли (Порше и Мерцедес), при ниските цени на имотите успяхме да купим и кооперация в пешеходна зона, която даваме под наем на една банка, отделно апартамент, който ремонтираме и скоро ще го даваме под наем на чужденци за 2000 евро на месец
Имахме начален капитал от спестявания на съпруга ми, но големите пари ги направихме у нас, защото тук и данъците ти позволяват да натрупаш капитал. Имаме проект с едни приятели от Дубай, които са се настървили направо да се преселват у нас, защото е спокойно, сигурно, чисто, хората са гостоприемни и можеш да живееш като цар с много малко пари, вместо да се гъчкаш в някой лондонски коптор на абсурдна цена и да се чудиш кой ще те наръга на някоя улица.

125.   Номер 124, точно това е причината все повече хора да напускат България. 5% от населението живеят прекрасно - имат огромни къщи, карат последен модел автомобили и имат големи доходи. Останалите обаче работят за 600 лв. и се чудят как да свържат двата края. Именно това е основния проблем в България - социалното неравенство. Има крайно богати и крайно бедни, средната класа просто изчезва. А именно тя е движещата сила на всяка държава. На Запад също има богати и бедни, но по-голямата част от хората спадат към средната класа и водят един нормален начин на живот - не живеят нито охолно, нито в мизерия, а просто един спокоен живот. Сигурен съм, че и в Бангладеш има милионери, които си живеят прекрасно. Това обаче не пречи държавата да е бедна и мнозинството от населението да живее в ужасна мизерия.

126.   125, мизерия ли? Ако у нас виждаш социално неравенство, то тогава просто на Запад няма какво да правиш. У нас 97% от хората притежават недвижимо имущество, много малка част от хората изобщо живеят на квартира и то само в София и други големи градове. На Запад 10-15% от населението притежават 80% от националния доход - в САЩ излезнаха статистики, че положението дори става все по-лошо - средната класа и бедните обедняват, горните 5% забогатяват на макс, а дохода на средната класа е паднал с 4000 долара годишно в сравнение с 20 г. назад.

У нас няма социално неравенство. Ако нещо постигна комунизма е, че всички сме родени и израстнали еднакво бедни
У нас и заради комунизма имахме горе-долу равен старт преди 25 г. и няма кой да виниш, освен себе си ако не си сред тези горни 10-20%

Освен това всеки, абсолютно всеки притежава някакъв вид жилище. Аз преди 10 г. нямах също жилище и живях под наем, но сега имам. Братовчедите ми и двамата си купиха жилище, сестра ми - всеки, а сме под 40 г. и хайде - аз съм учила на Запад, имам някакви предимства, но моите близки са среднисти и не са живяли в чужбина, не са работили за западни компании и така нататък.
Е, отиди на Запад да видим кой човек притежава собствено жилище
Специално за Германия мога да ти кажа, че едва 15-18. 5% от хората имат свое жилище като в селата, разбира се повече, но в градовете на практика цели блокове от кооперации принадлежат на инвестиционни фондове, отделни семейства или големите фирми - говоря за цели квартали. Представи си квартал Младост 1 до 3 да принадлежи да кажем на Софарма, а половин Варна на Марешки и дори детската градина да е негова, а съседният квартал и всички магазини, всички сгради да са на Химимпорт.
Това на Запад е почти винаги така, а в страните, където има или е имало аристокрация се получава така, че техните наследници притежават цели селища, улици и квартали, просто защото земята е била тяхна. Говоря не само за Англия, където си имат и до ден титли хората, но и в страни като Франция, Германия, Австрия, където аристокрация официално няма, пак така се получава - семейството на наследниците на баварския крал притежава почти всички села около Мюнхен, а те на практика са квартали станали и ако искаш да си построиш свой дом на тяхната земя сключваш 100 г. договор и им плащаш към 200 евро месечно наем за земята, а като изтече този период си ти взимат и земята, и къщата, което се случва с много хора - 100 г. не са много, това са ти да живееш в тази къща и вече децата ти ще бъдат изгонени и дори ще са задължени да бутнат къщата на техни разноски, за да си върнат земята в изходно положение, а после ще построят въпросните наследници на аристократи огромен небостъргач с около 500 жилища в него, ще ги дадат под наем на твоите наследници и така следващите 2 поколения отново ще плащате наем, но дори и къщурка няма да имате, а само жилище с 2 спални и кухня.

В нашата семейна къща в България живее вече 4-то поколение и никой не ни е изгонил. На село имаме 2 къщи и земята под тях е наша, земята под къщата на съседа е негова и така нататък и нито ТИМ, нито Софарма, нито Марешки могат някога у нас да притежават цели квартали, просто защото всеки си е собственик на собственото жилище и дори държавата му го ремонтира без пари. Това на Запад никога няма да се случи
Има огромна разлика дали ще си под наем или ще имаш собствено жилище. У нас всяко следващо поколение наследява и не почва от нулата. Е, с изключение на мен и съпруга ми, които нямаме нищо по наследство, но път моите деца, техните деца няма да са роби нито на държавата, нито на някой голям капиталист, защото не плащам 50% от дохода си под формата на данъци, а мога да трупам лично състояние, което да оставя на следващите поколения и така на практика няма у нас безимотни хора.

Социална несправедливост ще търсиш другъде. В България всеки има шанс. Аз не се срамувам от стандарта си на живот, защото сме го постигнали с много учене, работа, лишения и риск и си плащаме всички данъци от самото начало.
Мъжът ми е почнал работа на 15 г., аз на 19 г. и от тогава нямаме прекъсване, нямаме връзки и идваме от обикновени, но честни семейства.

Ти намекваш, че заради хора като нас напускаш страната - ами чао, но няма да се крия, просто защото някои хора не можете да постигнете желания от вас стандарт. Ще си карам колата, ще си се радвам и на имотите.

Да, може би не е справедливо към хората, които са се родили с по-малко акъл да кажем, но хората не сме еднакви. У нас обаче и хората с малко акъл имат собствен дом, докато на Запад спят под мостовете и по гарите или живеят в гета, докато при нас имаме микс от всякакви хора и дори в нашия квартал живеят бедни хора, пенсионери в наследствени къщи, цели семейства и това е добре така, защото примерно работят за нас и всички са доволни.

Живяла съм много години на Запад в около 4 страни и ти гарантирам, че който у нас не е постигнал нищо, и на Запад няма да постигне. Емиграцията си заслужава само за хората без никаква квалификация, никаква работа у нас, защото у нас просто за такива хора няма работа, но който има професия, жилище у нас ще остане много разочарован.

Бедност на Запад има също много, но ние не я виждаме, защото имаме различна представа за бедност като страна, която е неразвита, разбира се. Това са общества с 100 пъти по-висок БВП от нас - разбира се, че стандартът ще е по-висок, но дали начинът на живот и стандартът за вас лично ще е по-висок - съмнявам се

127.   Аз съм авторката с последен коментар по темата в разискване на едно и също

Първо, аз НЕ съм завършила в Англия, завърших в България и се запознах с приятеля ми в моя роден град. Учих държавна поръчка и имах малки такси, малки в сравнение с НБУ, където са над 1000 лева. Всяко лято работех, защото майка ми можеше да ми праща само 300-350 на месец, понякога работех и през учебната година.
Второ моят приятел е дошъл с майка си и баща си, по-скоро баща му е дошъл, работил е 2 години сам, делял е стая с 3 души, после идва приятелят ми, които живее с него няколко месеца, докато се запише, но се оказва, че трябва да полага изпити за приравняване и т. н. и заради това завърши по-късно. Но по темата, той е живял с брат си в стая, а майка му и баща му в друга. Ако техните бяха в България нямаше как да завърши тук.... защото едно средностатистическо семейство не може да плаща дори само квартира без да тегли кредит.

Колкото до работата ми, явно трябва да не си сменям позицията, защото това е невероятно невъзможно. Ако си бяхте направили труда да погледнете кога е писан единия и другия коментар ще видите, че са 2-3 месеца разлика. Аз работих в тази компания 1 година и ме повишиха скоро след обучение и тест.

Никъде не съм казала, че хората не могат да постигнат нищо тук, темата беше написана по съвсем други причини. Всеки ден срещам хора, които са си напуснали работата, някои от тях не съжаляват други да, но не могат да се върнат. Не е и написана да казвам кой трябва да учи тук или не, аз лично смятам, че повечето родители не могат да си позволят детето им да учи в чужбина. Имах колежка, която беше от Франция и тя даже ми сподели, че работи допълнително да слага тагове с нас, защото парите от техните не й стигат. Камо ли от България от лев в паунд.

Колкото до това какви пари се изкарват в малките градове, абсолютната истина е, че познавам такива хора с над 800 на месец чисто. Имам познати в държавния сектор, които взимат по- малко. Приятелка работи в магазин за парфюми и взима 750 чисто, няма транспорт, няма квартира, работи от 10 до 19, с един час обедна. Това, че на вас не ви се вярва, не означава, че не е така, както и не означава, че масово е така. Както тук в Англия повечето са на 7. 20-8 на час, което за малките градове и села може да е ок, но за Лондон, Бирмингам, Манчестър не е много... Да не говорим колко много карат на кредитни карти, да не теглят кредит, но какво е кредитната карта? Била съм и в САЩ, масово оцеляват на кредитните карти, една две три, покриват се една друга. Не говоря за българите, а за самите американци.

И като финал искам само да добавя, че ако се бяхте опитали да вникнете в написаното, щяхте да осъзнаете, че аз никъде не казвам кой къде трябва да ходи. Написах темата, защото ми става жално, когато гледам хора подлъгани как нямат избор. Казвала съм многократно, че ако си бил дълго време безработен или имаш деца и гладувате тук е мястото, защото има работа дори без език. Но ако имаш стабилен доход и си мислиш, че идваш тук и те взимат и започваш да изкарваш по 2000-3000 на месец след 1 година това няма как да стане.
Колкото до злобата, тук е често по-голяма, защото знаете ли как се чувства семейство, което е живяло 15 години в Англия, а още е под наем, а отива на гости на семейство, което е тук от 10, а си изплащат къщата от 5. Ами озлобени са, радват се, ако видят, че нещо не ти е наред, хората приятелства развалят, жените искат мъжете да не пращат пари на децата си от предишни бракове и какво ли още не. Тук не е по-малка, заради това много българи казват: В чужбина по-далеч от българи. Аз лично не смятам така, но просто може би не съм попадала на такива, но щом една голяма част го мислят значи има защо.
Пожелавам ви късмет където и да сте, надявам се да се чувствате щастливи. Да имате пари за всичко, което искате и да успеете. Защото не парите са най-важното, аз съм живяла с малко, понеже бях с един родител, но бях много щастлива. Надявам се вашите деца и вие да имат и пари и щастие!
Благодаря на всички, които коментираха, хубаво е да се дискутира и да се видят много гледни точки!

128.   Не разбрахте ли всички, че авторката е трол! има още няколко подобни теми и в тях също са описани подобни глупости! Сравняват се най-бедната държава в ЕС с една от най-развитите в света? ! Не проумявам какво изобщо има да се коментира. Авторката сама не осъзнава какви взаимоизключващи се неща е написала. Уж е много зле в Англия, а бащата на приятелят й за няколко години работа успява да го изучи! Питам се защо ли тези хора са напуснали "прекрасните" си работни места в България и са отишли в английската мизерия? Как така не успяха с "високите" си заплати у нас да си изучат детето в чужбина?
Истината е, че положението у нас вече и за родните тарикати работодатели изобщо не е розово. В провинцията особено, вече няма никаква работна ръка, ама никаква. 99% от хората, които имат някаква амбиция изчезват в чужбина. За какво да стоят тук? На 100 човека 1 успява да постигне приличен доход! Не европейски, а приличен. Останалите ако останат трябва да работят за 600-800 лева! Не, че са лоши специалисти или нещо друго, просто читавите работни места са изключително малко. Затова е целият този рев. Тарикатите, наречени БГ работодатели няма вече с кого да се подиграват.

130.   До №124
Направило ли те е впечатление, че когато някой като тебе напише истината в български сайт, веднага троловете и тъпите нещастници ще се опитат да ги задушат, като им дават по еда звездичка и започват да пишат коментари с които да ги дискредитират като ги изкарат лъжци. Троловете го правят, защото им е платено да влизат в българските сайтове и да навиват българите да се изселват, но напоследък започнаха да го намират трудно, защото много хора отидоха и вияха колко "хубав" е живота на запад и започнаха да говорят и пишат за това. Другите които го правят, са наивните тъпанари. На тях никой не им плаща нищо а само ги навивт да лаят като бясни кучета, защото са тъпи и си мислят че всичко което хвърчи се яде. На тях така са им промили мозъците, че си мислят че като отидат в друга държава, всичкит им проблеми ще са решени и понеже са с много ограничени умствени способности, минават години докато проумеят истната. Когато този тип хора си дойдат на почивка, зпочват да лъжат и изхвърлят колко са "преуспели" там и в никой случай не казват че живеят като скотове в превъзхвалената запдна Европа с още двама-трима в една стая в най бедните квартали, с другите утайки на обществото, където наркотици, убийства, насилие и всякаква друга престъпност са ежедневие.

131.   Американците оцелявали на кредитни карти. Ами ако американците оцеляват, какво да кажем за българите в бг. Истината е, че в Америка се живее на кредит, но за тях това не е проблем.

132.   Американците оцелявали на кредитни карти. Ако американците оцеляват, какво да кажем за българите. В Америка по принцип се живее на кредит, но за тях това не е проблем.

133.   До №132
Не само американците оцеляват на кредитни карти, но така е и в цяла западна Европа. Храна, дрехи данъци и всеки непредвиден раход се плащат с кредитна карта. Всички разходи за Коледа се покриват с кредитната карта също, която обикновенно успяваш да изплатиш до Май - Юни, само да да си натовариш картата отново, като платиш с нея лятната си отпуска, от която напълно се нуждаеш за да не полудееш и се депресираш още повече. Ако искаш да се изхвърлиш и впечатлиш другите, въпреки че повечето от тях, дори и не харесваш, също можеш да го направиш с кредитната карта. Проблема е в това, че трябва после да се изплаща и ти си в дно постоянно надбягване със сметките. Колата там в повечето случаи е необходимост, защото ако я нямаш, работният ти ден се удължава с няколко часа. Как купуваш кола след като нямаш пари за това? - Вземаш заем, който докато го изплатиш, в повечето случаи трябва да теглиш нов, защото бръкмата ти е започнала да се разваля и ти струва много пари за поправки. Ако си късметлия и си успял да събереш достатъчно пари за първоначалната вноска и банката те одобри за заем, едн ден упяваш да купиш жилище, което не е още твое, защото трбва да го изплащаш през следващите 30 - 40 годни. Ако извадиш късмета и не се разболееш сериозно или не си загубиш работата по една или друга причина, като станеш на 60 - 70 години, най после това жилище ще е твое и тогава, нищо че си станал една стара пръдня и не ставаш за почти нщо, ще дойде и твоето време да благодестваш. Единствените сметки които ще са ти останали да плащаш, ще са за данък сгради, който ще е равностоен на поне 8 седмици от пенсията ти, ток, вода, газ, пътен данък за колата и разходите по нея, храна, дрехи, лекарства и от време на време някоя и друга непредвидена сметка. Ако след десетина години си още жив и не са ти изхлопали сандалите в повечето случаи ще трябва да отидеш в старчески дом, където обикновенно старците ги третират като буклуци, за което много често се пише във встниите и показват отвратителни случаи по телевизията. За да си платиш за това "удоволствие" и те приемат в старчески дом, ще трябва да си платиш със жилището си което ще ти вземат и за което си работил цял живот и си живял със страх и притеснения през всичките тези години. На края, докато лежиш в леглото си и чакаш Свети Петър да те прибере, обмисляш живота си и едва тогава, най-после разбираш че още като малък, са ти промили успешно тиквата и са те вкарали в така наречения "Rat race" - "Надбягване на плъховете" или казано по нашенски, са успяли да ти теглят патката, като ти самия си свалил гащичките по собствено желание и старата българска поговорка; "Лъган, мамен, прилъстен, , бит, изчукан и изоставен", напълно важи в твоя случай.

134.   124, интересно с какви пари правите бизнес в бг, с тези, които сте ги спечелили, гъчкайки се в някой лондонси коптор? В Лондон нямало ехограф, сериозно ли? Имам познат на когото дъщеря му роди там и това, което пишеш, е абсолютна лъжа! Май вие сте трловете, а? ития глупости с басейните и пешеходните пътеки, ги пиши някъде другаде!

135.   124, интересно с какви пари правите бизнес в бг, с тези, които сте ги спечелили, гъчкайки се в някой лондонси коптор? В Лондон нямало ехограф, сериозно ли? Имам познат на когото дъщеря му роди там и това, което пишеш, е абсолютна лъжа! Май вие сте трловете, а? ития глупости с басейните и пешеходните пътеки, ги пиши някъде другаде! x

136.   Авторката не е трол, защото напълно обективно описва състоянието на нещата в Лондон. Истината е, че във Великобритания цените на жилищата са изключително високи, тъй като на малка площ (остров), живеят много хора. При това жилищата са с малки стаи, често с мухъл, а и нерядко- с мишки. Съответно наемите са много високи. Това е проблемът на живеещите в Лондон. Конкуренцията е голяма, предвид многото хора от бившите колонии. Но има и много плюсове.

138.   До коментар 5

Ти човече си един от тези, които обвинявам за състоянието на България. Ти си с бедна душа. много ясно, че няма да ти стигат 6 паунда на час мизернико селски. Хората бягат от България с надеждата поне за по-добро финансово състояние, а като ти чета тъпизмите, банковата им система чак обсъждаш, глупендер такъв, ми идва и аз да се изнеса от БГ и да не казвам, че съм българин! Какво ми пука по дяволите за тъпата им банкова система и някое друго развлечение, като ги няма най-близките ми да споделя емоцията с тях. Заради системата ли отиваш там материален гъз? ! Момичето е написало много точно и вярно какво е положението, а от такива българи като теб ме е срам от родината си! Глупав и продажен народ сме! НЕ уважавам ора, които са готови да заменят близки и приятели, заради една по подредена система, която ти позволява малко повече от БГ, защото хората в чужбина живеят там без да успяват да спестят кой знае колко. Това не е ли същото, като в БГ? Питам аз...

139.   138, добре е хората да се уважат, както и изборът, който са направили. Светът е свободен и всеки има правото да живее и работи, където намери за добре. Ако някой иска, може и в Африка да се премести. Да не говорим, че повечето ни сънародници не са си оставали семейства и приятели от хубаво, за да заминат за чужбина. Никой не бяга от меда. Когато обаче ти се налага да работиш за 600-700 лева и то в най-добрият случай. И мама и татко нямат пари да ти купят жилище и да ти гледат децата. Тогава предпочиташ да отидеш някъде, където със заплатата си ще можеш да си гледаш семейството нормално. И преди някой да е скочил, искам да подчертая, че живея в България, но имам много добри доходи. Ако трябваше да разполагам със 700 лева на месец и аз щях да съм част от сънародниците ни навън. Живея в провинцията, където заплатите са масово са около 700-800 лева и това е горна граница. Поне 80% от тези, които все още не са заминали, са хора получили или получаващи помощ от родители. Мама и татко са купили жилището, мама и татко са го обзавели поне половината, мама и татко продължават да помагат с пари, че даже и децата гледат. Аз винаги съм се радвал на хора, които се амбицират и постигат успехи навън.

140.   " Мама и татко са купили жилището, мама и татко са го обзавели поне половината, мама и татко продължават да помагат с пари"

Не виждам лошо в това. Аз се учих и стажувах, а сега съм на много добра заплата. Какво по-хубаво ? Без блъсканици, без зор и стрес :)

141.   140, не съм казал, че е лошо, макар, че аз лично не съм фен на подобни практики. Идеята е, че онези, на които мама и татко не можеха да помогнат, отидоха в чужбина и си го осигуриха сами. Аз не виждам нищо лошо в това, дори подкрепям подобни решения и се радвам за такива хора. Не виждам на какво отгоре някой има правото да ги нарича предатели! Кого са предали? Бай Пешо ли? Защото са спрели да му работят за 300 лева, без да имат договор и без да ги осигуряват!

143.   Хора в България! Излезте по улиците! Вижте разрухата, грозотата, мизерните кофи, кучетата, бесните дрогирани шофьори, убиващи деца.... Ами здравните разпадащи се заведения? Ами лицата на уморените от по 16 часа работа za 550 лева? А болните старци по селата с по 80 лева пенсионна, босите циганчета, които помагат на майките си с метлите и метат липа за чай от изкъртените тротоари... Хора не виждате ли? Има ли значение опита, образованието дори да си построиш палат тук ще можете ли да не виждате тази гадост? А измислената полиция а неписаните закони на кой е по-по-най? А западащите малки бизнеси? Абитуриентки със силикон навсякъде.... Плеймейтки и измислени Випове, певци с по 1песен... Не всички са по Боровец и Слънчев бряг.... А самотните майки с болни деца или дори със здрави? А младите, които бягат в която и да е чужбина просто за да могат да ядат нормална храна а не бурканите пратени от баба по автобуса.... Това се правите, че не виждате и много е самотно без ракия чалга и приятели по кръчмите.... но когато няма пари тук няма приятели, няма ракиика със салатка. Има само тревога за идните сметки и полу празен хладилник с 2 кучешки кренвирша вътре... А ако живеете на 8 етаж внимателно с 40 годишния асансьор може на път за летището да не стигнете.. Но за тези които имат носталгия "Добре дошли в България" и дано не търсите пари на заем за да избягате от тук.

144.   Много точно 143, но у нас умните и интелигентни хора бяха и продължават да бъдат прогонвани, защото ако останат, тогава политиците няма да могат да съдират и последната кожа на народа. В момента е много по-лесно. Населението масово се интересува от чалга, наливане с евтина ракия и гледане на простотии от сорта на Къртицата и турски сериали. Това им е главната и единствена цел в живота. Хвърлят си боклуците, където им падне, спират на места за инвалиди, лъжат се един друг и после пак лющят кючеци. Иначе са големи патриоти, нищо че за Левски освен името друго не знаят. Ако някой се опита да подаде някакъв сигнал или да се изправи срещу системата, започват да го сочат с пръст, викайки си: "Вижте го тоя балък, не си пие ракийката, ходи да се занимава с глупости". Не им идва на тъпия акъл обаче, че и те страдат от същата тази система.

145.   Разбира се, че където и да отидеш не ти е предоставено всичко на готово! Трябва да работиш, за да си добре. Разбира се, работата не е най-важното. Всеки за себе си решава кое е най-добре.
Да, в България може да платиш 30лв и да отидеш веднага на предлед, но на каква цена? Повечето лекари са подкупни и не знаят нищо(Поне от личен опит и каквото са ми казвали... Рядкост са наистина образованите лекари) В UK чакаш по месец за преглед - да. Но всичко почти е безплатно. За брекети даваш около 200 паунда и другото е от касата. Повечето лекартсва, които ти предписва GP-то също са безплатни. Ако има нещо по-спешно просто отиваш в болницата и там чакаш да те прегледат. Случвало ми се е да чакам 8 часа, но се е отплатило. Случвало ми се е и да кажа, че ми трябва спешен час за личния и са ми давали да влезна след час. Записвала съм си час, и след седмица е първият свободен. Да, за някои това е зле, за други добре. Всеки си решава! Дали да платите и да е бързо или да е безплатно, но да чакате.
Никъде не е рай, трябва сам да си го направиш. Въпроса е в това, че в UK с минимална заплата можеш да оживееш. (Ако си готвиш вкъпи, а не купуваш готова храна) В Бълагария не можеш.
Докажете ми обратното.
Трудно е да си купиш къща в UK, но не е невъзможно. Двама да сте с минимална заплата ще си вземете няква малка къща, нормална за живеене. Изкачете се нагоре по стълбата(Следвайте кариерата си) и ще имате повече пари. Не, не говоря даработите като луди всеки ден. Има и по-малки градове, в които не трябва да пътувате толквоавреме до работа. Много по-спокойно е също. Всеки си избира къде и какво да работи. Трудно може да сравнявате 2 страни, които са кроенно различни. Не само това, но и в самите страни на различни региони е различно! В Лондон е много скъпа храната, много е шумно, квартирите са скъпи, но заплатите също са по-високи от други места. И въпреки всичко това в Лондон имаш по-голям шанс за креативна работа като изкуство, фотография, прочие... Има повече начини да се забавляваш. В по-малките градове е по-спокойно, заплатите са малко по-ниски, но и кватирите също.
Аз лично много харесвам идеята да си взема къща в България, защото са евтини, но да не живея там. Да е лятна къща и просто да я имам за вски случай и може би като взимам пенсия. Всеки случай в UK не мисля да оставам. Тук е хубаво за хора с кариери, да изкарат пари и образование. За дълаг период е потискащо заради 2 неща: 1. Времето и 2. Природата е прекалено контролирана. На някои хора им харесва да има много хора, града да в жив, не харесват природа, искат клубове и магазини. Няма лошо в това. Всеки си решава, пак казвам. Трябва да познавате себе си и да знаете какво искате. След това проучвате и си правите план какво, как, къде и за колко време. Това е! Всяка държава, както всяко нещо на този свят си има предимства и недостатъци! Вие трябва да решите за себе си коя държава ви пасва по-добре. Никога няма да може да решите чрез какво другите хора са изпитали. Не всеки среща същите хроа. Не всеки има същата работа. Не всеки живее в същия град. Всичко е различно.

146.   Здравейте мили хора, аз съм авторката на темата.

Мина доста време, в което бях забравила за темата. Време, което ми помогна да науча повече за себе си и целите си, за живота и важните неща в него.
Искам отново да кажа, че напълно съм съгласна с всички, които споделят, че в България с минимална заплата не може да се живее! Имам приятели, които успяват, но в малките градове, където имат жилища и не плащат заем за тях.
Но мога да ви кажа, че от опита на 2 години в мултинационална компания, работейки с много хора на различни нива научих, че независимо колко много работите, колко сте компетентни или колко надграждате, не сте ли native или фаворит на някой, няма да стигнете много далеч.
Не искам да влизам в подробности за нещата, които аз изпитах с невероятните "безплатни" прегледи, как три пъти пих антибиотик за 4 месеца и накрая благодарение на частната ми застраховка се оправих и трябваше просто да ми почистят ухото. Няма и да разказвам паралелно как за майка ми в България се погрижиха бързо, когато имаше нужда без да й искат и лев, а бащата на моята колежка в Англия чака месеца лечение да му бъде изписано.
Единствено ще ви кажа, че когато си мисля дали правя правилен избор да се върна в България сравнявам едно: Колко са постигнали приятели/познати в Англия и колко в България.
Извод: Всичките ми приятели/познати в България имат или апартамент, който те са си купили, женени са или имат деца, някои имат и трите. Ходят повече от мен на почивки, излизат по-често и в тях не усещам злоба, когато се видим. Напротив всеки до един ми каза, че ако може да ми помогне с нещо да си намеря добра работа са насреща. Поискаха ми CV и благодарение на тях имам няколко интервюта в календара. Казаха, че ако си търсим жилище ще ни помогнат. Бях забравила какво някой искрено да иска да ти помогне, тук когато се местихме на квартира повечето се покриха. Справихме се и без тях, но все пак.
Приятелите/познати в Лондон делят квартири поне с още трима/четирима, озлобени са, не ходят никъде и вечно мислят за пари. Тези, които се върнаха в България не мислят да идват пак в Англия.
Не знам може би само аз съм така, но все пак аз искам да направя това, което ще ме направи щастлива. А то е да се върна в България. Може и да греша, но винаги си казвам: По-добре да пробвам и да се проваля, отколко никога да не опитам.
Смятам, че държавата има нужда от млади хора, смятам, че можем да я спасим. Ще стане бавно! Промяната не идва бързо, но да живея живот в нещастие не си заслужава.
Пожелавам ви успех, където и да решите да живеете, важното е да сте щастливи!
Когато бях дете и трябваше да пишем какво искаме за коледа, аз винаги исках едно: Да съм щастлива! Така е и до днес! Бъдете щастливи и вие! Желая ви го от сърце!

147.   Авторке, много ми харесват писанията ви, защото съм минал по същия път. Същите разсъждения, размишления по темата, и същото заключение - там има пари и само пари. Там е самотно, има много за правене, но няма с кого. Просто същите съждения.
За капак - и аз съм домошар и моя дом е моята крепост - не искам да деля жилище с никого.

Аз обаче завърших в чужбина, и работех там няколко години. Изкарвах заплата, която като ставаше на въпрос каква е точната сума - хората си мислеха, че се шегувам и казвам нереално висока цифра, за да не кажа истинската. Аз обаче не се шегувах, просто се преориентирах много рано към сфера, в която има чудовищен недостиг на кадри и възнагражденията рефлектират върху това - специфична част от ИТ сектора.
Там дори си имах приятелка - българка и много добре ни се получаваше съжителството и чувствата един за друг.
В един момент обаче ми писна и си стегнах чукалата и се прибрах в България. И за забелязах, че нещата при хората останали в България и тези в чужбина са много различни. Тези в чужбина са на квартира (в по-добрия случай - самостоятелна), ходят на почивка 2 пъти в годината на някоя евтина самолетна дестинация и това е. Тези в България купуват/стоят жилища, градят дом, семейство, деца. Тези в чужбина - са "граждани на света" и буквално двете двуседмични почивки (едната в България покрай коледа или великден, другата в тайланд, бали, сингапур) ги спасяват от останалите 345 дни гадост.
Та събрах смелост и се прибрах в България. Тук съм от години вече. Нещата са горе-долу такива - каквито изглеждат.
Все пак съм българин - да започна с лошото. Работата - там се чувстваш най-прецакан. Ако имаш акъл - ще си намериш добра фирма, с готини хора и нещата ще са приемливи. Но винаги го има чувството, че си заменил 25-28 делнични дни отпуска в чужбина с 20 в България. Говорим за между седмица-две допълнителна отпуска. В България отново си я "докарваш" тази отпуска - отиваш на лекар, пишете един болничен и 10 дни от ноември си болничен. Пак ще си докараш достатъчно почивни дни, но по най-гнусния и долен начин, това не те кара да се чувстваш добре или горд от себе си. Работното време е друг аспект - 9т5 в България е 9т6. Работя един допълнителен час всеки ден от седмицата. Всички го правят. Отвратителна история и ми е много трудно това да го приема, дори след толкова години, като си погледна часовника в 16:50 и се замислях, че в чужбина свършвах работа, но сега ми остава още час и 10 минути.
Заплатата ми е добра, стигат ми и ми остават пари. Но знам, че за всеки изкаран 1 лев, фирмата печели 3-4 лева. Че можех да вземам тройна-четворна на това заплата, ако работех в чужбина.
Но пък всеки уикенд съм на пътешествие, имам приятели, семейство в близост, с приятелката говорим за дом, бъдеще.
Това в чужбина липсваше, там бяхме по-скоро съквартиранти некст левъл. Имаше обич, но някак не беше пълно.
Не можеш да замениш това, да си на 30 минути от балкана.
Хубаво е в България, но трябва да можеш да се примириш с неща, където вярно си доста прецакан - в работата е най-зле положението. То прецаква и доста други неща. Осъзнавам, че след като дори при високо-платените позиции хората остават с леко-горчив вкус в устата, сигурно при по-неквалифицираните ситуацията е дори още по-неприятна.
Все пак не ми се ходи в чужбина пак, стига толкова пътуване със самолет и гражданство на света, искам по-скоро да имам семейство и дом. Пък и не ми се занимава. Ако можеш да се върна във времето и да избирам да продължа в чужбина или да се върна в България, с тези си знания сега - не съм сигурен какво бих направил. 50/50 е ситуацията.

148.   Много емоция има в поста ти, но сега виж и другата страна на монетата. Не всички са имали шанса за добро образонание и два езика. Хората тръгнат от България от немотия, всички онези които описваш, че живеят по няколко човека в стая и са "втора ръка хора". Няма как всички да са като теб и добре, че е така, защото някой трябва да изчисти и изхвърли боклука. Ако си от северозапада и работа няма, или единят работи и не си получава дори заплатата имаш ли избор. Англия ще ти се види рай, а Макдоналд, както иронично го споменаваш истинска радост. Моя познати чисти не в Англия, на пълен работен ден и заплатата и чисто е 2 000 Е, да работа е празници, почивни дни и е с висше образование и добър стаж в България. Гледай на Любомира Бенатова предаването за мигранти в Англия, две от младите жени бяха чистачки в хотел. Едната се издигна и е станала шеф на прочистването в целият хотел. Много симпатични и двете, чистят много свестни хора из Европа, защото сигурно това им е работата мечта. Така че, нещата не са толкова розови, както ти си ги преставяш. Всеки си знае какво му е и всяко начало е трудно. И аз съм в чужбина, срещам страшни отрепки, но това са просто хора с такъв начин на живот. Ти си млад и вярваш, че всичко лети. Жалкото е, че все повече хора напускат България. Много истории можа да напиша. Изборът е твой, но не съди и не вменява тезата си. Аз живях в чужбина, върнах се и пак събрах багажа, този път цялото семейство вече. Продължавам да уча, да се развивам, да правя кариера от нулата. В България само в топ компаниите има реално нормални доходи и шанс за нормален живот, но с напредването на годините нямаш място там. Това е реалността.

149.   Четох, четох и аз та се сетих май и какво и къде съм коментирал.
Ще бъда много кратък... в ук идват хора от най долна класа във финансовия свят, които много често действат емоционално като деца. На доста народ помогнах и да ви кажа всички взимат колкото мен или повече от мен а пари нямат. В България имам три стари коли които ми харесват, един мотор четири имота от които два са на юного добри за. мен места другите два не толкова. А да купих и апартамент до центъра.... благодаря на студентските фашиски финанси.
Който може го може.
п. с.
ако имаше и престъпен начин бих го използвал за обогатяване но не съм видял добра схема и всичко е на заплатка

150.   Авторке много правилно си го описала. Зная го, защото и аз съм минала точно по този път. Преди да замина, хвърчах в облаците и си мислех че паветата там са направени от злато. Всичко това беше така, заради глупостите които бях чела по българските сайтове. Не знам защо някои разпространяват толкова лъжи и умишленно заблуждават хората за живота там. Това са едни дебелашки лъжи! Аз заминах и живях там три нещастни години. Сега съм обратно в България и откакто съм се върнала, вече я виждам в съвсем различна светлина. Няма да пиша повече по въпроса, защото само ще повтарям това което ти си написала.
Само ще кажа, че тук съм щастлива, а щастието не можеш да го замениш, нито с пари, нито с вещи!

151.   Аз също имам опит там и повечето неща от написаните са верни. Пълно е с емигранти, доста простовати и необразовани хора навсякъде. Като цяло хората са злобни, нещастни и доста затворени. Трудно е да си намериш приятели и да попаднеш на свестни хора. Социалния ти живот е на много ниско ниво, дори и да имаш добро ниво на английски език. Не се говори правилен английски, произнасят думите по съкратен и неразбираем начин особено в Северните части. Българите също не са сплотени и не си помагат. Ако имаш някакъв проблем, рядко се намира кой да ти поомогне. Климата им е ужасен, дъждовно и ветровито. Всяка сутрин се будиш и гледаш мрак и тъмнина, рядко можеш да видиш ясно небе и слънце. Трудно е да си намериш хубава работа, където да си щастлив и да ходиш с желание, дори и да си завършил там. Повечето им работи за хора без образование са по разни пилешки фабрики и са доста тежки физически и отегчаващи психически. Друг вариант е офис, ако имаш добър английски, където също не е рай. Според мен каквото и да работиш, ще си добре финансово и според зависи как харчиш, ще можеш да пестиш. Но като цяло не е добра държава и живота там никак не е лесен. Има доста повече негативни неща, отколкото позитивни. Винаги ме е мъчила самота и съм била супер нещастна, когато съм била там.

152.   До 50

Казваш "едва" 1000-1100 лева, все едно не е трагично ниска сума. Вероятността, да са карали на филии, дори и в България, особено зимата, е доооста голяма. Не казвам, че не е смешно, че се правят на паралии, но може би, за тях поне е по-добре. Аз лично, никога няма да се хвана и да хукна към англия, да бачкам черноработник, ако заплатата ми е 2500 лева и имам къде да живея, ама ако е 500 лева и сме двама, ще предпочета 1 година мизрия в Англия, а после поне да имам известна сума пари в България, отколкото 1 година мизерия в България, без нищо на среща ...

153.   Чакай че ме напуши на смях. Тука някой каза: Къде сравняваш България с една от най развитите в света. Хахаха.

Авторке, прочетох ти повечето постове. Съгласен съм със всяка една твоя ДУМА. Само не можах да разбера защо се хабиш? Не си ли забелязала какви хора идват в Лондон? Сигурен съм, че си член на фейсбук групите. Не виждаш ли що за измет се е събрала там? Та си тръгнала да пишеш фермани, спорейки с идиоти. Те са програмирани да страдат, приятелко. Програмирани са да са зле. В душата им е да мразят България. Възпитани са да мразят България. Възпитани са да мразят всичко родно и всички роднини. До такава степен са промити, че ще си изкривят душата пред фактите. Нереални мечтатели, неудачници, неспособни на нищо. Повечето дори бъшгарски не говорят, за английски да не говорим.

Да, хората, с които спориш тук са такива. Представителите на българския Low life.
----
Тук, в Лондон си заработвам средно 2800 паунда, след такси. Самонает съм и имам колкото си искам свободно време. Въпреки това нямам търпение да си събера пари, да си стегна къщата в България и да се прибера завинаги. Още повече, че и в БГ не съм бил на малка заплата.
Това е мечтата на повечето българи тук, които владеят английски над средно ниво (разбират тукашната "култура"), нямат английски заеми (независими са финансово от Англия) и са специализирани в някаква област, така че и в БГ да си вадят хляба, сравнително нормално. Те знаят че ще успеят в БГ, също както са успяли и в Англия да се впишат в средната класа.

За останалите : вие си ходете, ако искате и зад Англия.
Няма да споря колко живота в Англия е на ниво "оцеляване", докато друга част от населението, са се затворили в аквариумчетата си в Челси и Фулам. Ако питаш поша, ще ти кажат че на Англия всичко й е наред. Сития на гладния не вярва. Реалността е друга и е в пъти по-зле от това което авторката казва. Реално в Лондон има не повече от 15ина квартала със средна класа, в които живеят щраусите, заровили главата в пясъка. Другите са пълни със всякаква сган и мизерия. Мизерия, която никога не е била в България

Това което искам да кажа е: причината България да е в това положение е комплексна. Факт е, че не сме добре. Но това че родината ти изнемогва не е повод да я мразиш. Така че не сравнявайте Англия с България. Навремето и двете държави бяха добре. Вече не са. Само дето си мисля Англия прогресивно върви към дъното, докато България се опитва да остане на повърхността, на блатото. И не, економичеките показатели не решават колко една държава е добре. И ние навремето имахме фабрики, индустрия, влакове през 10 мин(които не закъсняваха). Но имахме и супер силно образование и водещо здравеопазване. Имаше и щастливи хора по улиците само до преди 30ина години. Имаше и деца. Нямаше престъпност и безработица(буквално нула)
Сега и в Англия има безработица, огромна. Децата са само мангалчета. Няма щастливи хора, само задоволени (някои). Няма свобода на словото. Няма даже хора, те белите са или са или по провинцията, или изобщо не присъстват в Лондон. Няма и индустрия Влаковете закъсняват с два часа или изобщо ги няма. В училище учат антирасизъм и как да решават какъв пол да имат, вместо география и математика. За здравеопазването изобщо да не говорим, вече казахме за това как се прави изследване на кръв за 5 дни. А за престъпността? Наистина ли я сравнявате с Българската? Пътувам с метрото всеки ден. Не е минал ден в който да не съм бил свидетел на агресия и налудничево поведение. Тука лудите са пуснати навсякъде, докато не утрепят някого. Култура? Хахахаха. Досега не съм чувал българин да се е изсрал в метрото. Тука има един сниман, стана сензация, потърсете го в нета, да се посмеете.. Аз обаче всеки петък и събота ги виждам как опикават и осират пероните. Моите великопочетания, драги читатели... верно е че БГ деградира... ама е смешно да се сравняваме с тези дегенерати.

Онзи ден гледам един в метрото, наконтен. С прическа. Костюм и палто за 1000 паунда сигурно. Задника му беше окалян, дето е седял/лежал на асфалта. Миришеше на микс от пот, джибри, Армани и урина.. Изблъска трима човека и не спря да псува с някакъв селски северен акцент. Ей това им е типичното лице. Кален селянин, мърляч и лицемер в костюм, често пиян на мотика : това е англичанина.

154.   153, не живея, нито работя в Англия, но не смяташ ли, че си противоречиш? Не виждам защо българите, които живеят в Англия трябва да мразят България. Аз не съм виждал теми, пуснати от емигранти, които да плюят родината си. За сметка на това е пълно с теми против работещите и живеещите в чужбина. Не разбирам какво ги бърка хората кой, къде живее! Това, че съседа Иван се е преместил примерно в Швеция или Англия, не виждам защо трябва да ми пречи на мен. Напротив, аз се радвам за него, че си е уредил нещата. Да не говорим, че емигрантите не са напуснали страната от хубаво. Никой не бяга от меда. Ако изкарваха толкова много пари в България, никога нямаше да се втурнат в Англия или където и да било. Истината е, че България е най-бедната страна в ЕС и разликата с останалите бедни за съжаление става все по-голяма. Достатъчно е да се погледне другата бедна Румъния.

155.   Ми Авторке, аз не съм живяла в Англия и като цяло нищо не мога да кажа за живота в Лондон, но кой ти е виновен, че си избрала крайно мизерен и препълнен град? Това е реалността в твоите очи в чужбина! Моята реалност е друга - живея в друга страна в Европа и работя проста чистачка и спокойно мога, ако искам и всеки месец нов айфон да си вземам! Не прави с на хората парите сметки!
Аз заради това отидох в чужбина, искам на задника ми само оригинален келвин клайн и виктория сикретс да слагам! В България това със средна заплата е абсолютно невъзможно да си купя оригинални, да не говорим с минимална. Откакто съм в чужбина хладилникът ми е вечно пълен до горе и се чудя кое първо да ям, а в България не веднъж съм стояла гладна или не съм се наяждала докрай, за да си оставя храна и за утре, понеже пари да си купя нещо друго нямах.
Оо, щях да забравя и най-важното - работя по-малко от 8 часа и изплащам къща в чужбина, събирам пари и за нова, подчертавам Нова кола, а не гробница на 10-15-20 години, каквато само могат да си позволят 90% от българите, а чистачите в бг и кола не могат да имат. Така че ти си си виновна, че си отишла в една от кочините на Европа - Лондон.

156.   155, браво, радвам се за теб! Може ли да споделиш коя е тази страна?

101-150 от 162