Споделена история от В чужбина

Живота в Англия- истина или мит?
Здравейте, след прочитане на доста от историите в раздела " В чужбина" просто не мога да се сдържа да не напиша коментар.
Абе, вие нормални ли сте? Това ми изкача в съзнанието като въпрос, когато чета 75% от историите и запитванията?

Хора съжаляващи, че са прекъснали кариерите си на ягодоберачи, хора, които се радват, че могат да си напълнят търбуха в Макдоналдс, въпреки, че живеят с още 10 човека на квартира хора, които мислят, че парите в Англия се берат по дърветата? Вече не знам аз ли не съм добре и съм идеалист или хората не виждат по далеч от носът си...

Живея в момента в Англия, имам висше образование, всички необходими документи, два езика знам и знаете ли, трудно се намира работа дори да говориш отлично английски, да си ходил на стаж в държавата им и да имаш опит.

Но да не се отплесвам, изумена съм как неориентирани хора дават акъл на други такива. Видиш ли можеш да дойдеш тук и да завършиш като работиш 20 часа на седмица? А къде добавихте, че с тая работа 20 часа на седмица не можеш и да се обръснеш? 20 часа на седмица трябва да взимаш 15 паунда на час за да събереш 1200 на месец преди данъци естествено... Аз нямаше да уча в България, а направо да се пльосна тук и да стана директор след 3 години? А заемите на година образованието стана 9000 x 3 години колко прави? И после си го изплащаш... Чааак след 25 години ти го опрощават.

Лесно се намира работа- ама разбира се, чистачи, детегледачки, сервитьори, но накрая на месеца и един лев нямат защото се живее седмица за седмица.

Аз смятам, че човек може да се откаже след като е пробвал В България, защото има такива, които наистина искат, но не им се получава, но голяма част просто си мислят, че тук в Англия живот се живее. Аз искам да се върна в България, защото тук ми е самотно, защото не ми харесва да пътувам с метрото от 45мин-1. 30 минути до работа, защотот парите не са всичко, защото тук няма живот- аз съм като робот. Алеко Константинов го е видял много преди нас... Не искам друг да отгледа детето ми, понеже аз трябва да работя и заради това си наемам бавачка, но важното е да мога да си позволя парцали от Зара, Мара и други там. До там ли стигнахме? Да оценяваме живота с дрехи и телефони. Тук идва момента на нападение- хората мизерстват, нямат пари как да не напуснат България! Искам да ви кажа, че познавам много българи тук- който няма пари в България, няма и тук, защото просто на него не му стига мозъка, за да ги пести. Винаги има изключения, така е! Не всеки е така, но масата ми е ясна.

Съвет от мен, не говорете с грозни думи, че мразите България, че има убийци и изнасилвачи, а прочетете новини за Англия, за Америка- СЪЩОТО Е! Просто за една малка държава като България е шок- защото нали занете -1 починал е трагедия, 100 - статистика!
Елате опитайте си късмета, може да ви хареса повече, но не лъжете хората, че тук е живота с главно Ж. Защото не е! Може ли млад човек, който живее 4 години в Лондон и все си е лейбър / общ работник/ по строежи да ми казва, че е постигнал едва ли не много, а той няма два лева в джоба? Нормално ли е да чакаш 1 месец за преглед? Нормално ли е да ядем храна пълна с нитрати? Не внесена от Гърция даже, а от Норвегия и Холандия? Нормално ли е да лягят пияни англичани по улиците полу-голи? Нормално ли е цял живот да чистиш къщи, да не ти стигат парите, но си в Лондон? Нормално ли е живееш с още 3-4ма минимум а си на почти 30?

Моля ви не създавайте грешно впечатление в хората, не ги карайте да си оставят и това, което имат, колкото и да е малко, за да дойдат тук и да се чудят какво да правят, не се хвалете с купените си Calvin Klein парцали, които сте взели от намалението в TKMAX! Не говорете, колко много има за правене в Лондон, а говорете, че няма с кого!!! Българите били лоши в Лондон, злобни- ами как да не са, те повечето живеят като скотове!
Проблемът на българина, е че винаги е на принципа: Не е важно на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле. Хвалим се, но спеставяме най- важното, че всяко нещо си има цена и идвайки тук повечето я плащат- оставят роднини, родители, приятели, някои дори и децата си...

Съжалявам, ако обидя някого, но съм млад човек и повечето ми познати и приятели, които са умни и работливи и останаха в България са добре- намериха си работа, издържат се, развиват се, тук дойдоха тези, които просто както каза едно момиче, когато я питах няма ли да се върнат в България някога ми отговори: Нямам какво да правя в България! Те нямат знания, не са учили нищо, не умеят нищо, търсят лесни пари, които харчат лятото в България, защото за другаде не стигат.
Не знам дали ме разбирате, но за мен това не е живот! Живях не много охолно, но бях щастлива, бях студентка с не много пари, но успях да отида на няколко места по време на обучението си по различни проекти!
За мен по лесния път е чужбина. Аз съм тук при други обстоятелства, но се надявам и моля скоро да се върна в България, защото ние сме бъдещето, аз искам да го градя, а не да го руша!
Извинявам се, ако се съм засегнала някого с думите си, отново повтарям, че има изключения винаги, но просто още не съм открила много за да променя мнението си :)
Бъдете щастливи и бъдете там където сърцето ви тегли, а не парите!

От млад човек, който се надява, че България има Бъдеще!

Коментари

51-100 от 162

51.   50, чудесно описа случаите на 99% от стредностатистическите български комплексари-гурбетчии!

52.   Ако човек няма достатъчно добър план за живот в чужбина, то би трябвало да не ходи там - личен избор.
Ако си мързелив, не умееш да търсиш, да се пазариш, не очаквай слънцето да изгрее :)
Факт е, че местните (в чужбина) опитват да те прецакат с възможно най-малко пари, въпреки 3 цифрените им сметки в банката.
Изобщо не съм съгласен за България, какво толкова се радвате?
Почти всички българи са много големи лъжци, измамници, за жалост.
Здравеопазване, правосъдие, заплата - това не съществува в България, не ми обяснявайте колко добре се живее.
Аз съм избрал САЩ за емиграция, работя като уеб дизайнер и програмист- шеф не ми трябва, само много бачкане ;)

53.   аз съм 32, до 36. познавам точно две чистачки, българки чиито доход е около 4 бона на месец чисто. ама бачакат по цял ден, и едната ако отстъства, другата я замества.
аз лично вече си намерих ( сравнително лесно) и друга нова работа, но сега съм в процес на обучение. тоест доходите ми ще се увеличат. има работа, дори в малкия град. познавам хора, които през време си сменят работата, търсят по добро за себе си. съжалявам много, но това в българия е неосъществимо. обичам си българия, имам семейство там, но колкото повече време минава, толкова повече се убеждавам, че не желая да живея там по ред причини, които повечето, които са живяли в чужбина по- дълго време ще разберат. тук мога да живея що годе нормално, да помагам по малко на семейството си в бг, да ходя в чужбина на почивки, съжалявам, но това няма как да се случи в бг със заплата 500 лв или около.. това е. всеки да си живее където иска, и където се чувства добре. щом в бг ви е добре, при мама и тати е най-лесно, шото колко от вас имат собствени жилища, вие лично да сте си купили???? на пръсти се броят тези. работа в бг бол. щастливи и усмихнати хора. изобщо живота там е песен. хайде със здраве, аз отивам да играя тенис в местния парк сега. :))

54.   [хайде със здраве, аз отивам да играя тенис в местния парк сега''
Със здраве и честито. :)) И да свалиш малко кг.

55.   От авторката до # 32, 53

Напълно съм съгласна, че е възможно да изкарват по 4 бона, но АКО са общо! Ако е всяка по отделно или работят момичета за тях илии работят по 30 дни в месеца, по 10 часа на ден, защото 4000 делено на 20 дни е по 200 на ден. Дори да работи 10 часа са си по 20 паунда на час, което не е възможно някой тук да ти плати. Досега такава сума не съм чувала, а познавам жени, чистещи къщи от 7 години в Лондон за семейства, които имат пари и пак им дават максимум 13-14 на час. Така, че има нещо не както трябва. А ако говориш за 4000 лева това вече е друго. И е малко

Аз също познавам жени изкарващи по 2000-3000 хиляди паунда, но от доста време са тук и са си вдигали тарифите постепенно. Освен това за тях работят поне 3-4 жени. Физически е невъзможно да работиш 15 часа като чистачка, а да ти плащат по 20 паунда е още по невероятно.
Но можеш да имаш добър доход стига да чистиш добре, да попаднеш на добри семейства и те да те препоръчват. Защото работиш ли за агенция или за човек максимум взимат 7-8 паунда на час.

56.   От авторката

Искам само да допълня към номер 53

Мисля, че много грубо се изразявате за това кой къде му е добре и кой какво мама и тате са му купили. Имали са купили са. При положение колко такива като вас познавам женени за англичанин. Едва ли вие сте купили къщата, в която живеете в момента. Или на него му е от мама и тати, или той си я е купил, или плащате ипотека- съответно не я притежавате и ако утре останете без работа или недай Боже ви изгони любовта може и вие да се окажете зависими.
Хайде със здраве, дано не ви вали дъжд в парка! :)

57.   Авторке, 53 си го е казала много добре и изобщо не е грубо! Ако не се лъжа, ти си тази, която е пуснала темата и която дава насока на хората как и къде да живеят! Нека все пак си припомним малко от твоите изрази:
"Хора съжаляващи, че са прекъснали кариерите си на ягодоберачи, хора, които се радват, че могат да си напълнят търбуха в Макдоналдс"

"Може ли млад човек, който живее 4 години в Лондон и все си е лейбър / общ работник/ по строежи да ми казва, че е постигнал едва ли не много, а той няма два лева в джоба? "

"Нормално ли е цял живот да чистиш къщи, да не ти стигат парите, но си в Лондон? Нормално ли е живееш с още 3-4ма минимум а си на почти 30? "

"не се хвалете с купените си Calvin Klein парцали, които сте взели от намалението в TKMAX! "

Ето, това са груби изказвания! Ако твоите родители са имали пари да те изпратят да учиш в Англия и да си купуваш парцали на Calvin Klein, много други са нямали твоя шанс! Точно и затова са в чужбина, защото със 600 лева заплата в България и без странична помощ, само ще си мечтаеш за Calvin Klein. Не прави сметка на парите на хората, ако искат и по 5 iphone-a ще си купят, това си е тяхна работа. Всеки е свободен да живее и работи където и каквото поиска. Колкото и да не ти се вярва, доста хора си купиха жилища точно с работа в чужбина. Както сама каза, имали са пари, купили са!

58.   Към автора. Като стана въпрос за жилища, искам да ви попитам относно качеството. Колко хора в Англия живеят в къщи? Как са подредени жилищните сгради? Със съседите ви само една гипсокартонена стена ли ви дели? А пред вас има ли магистрала на 1 метър? А строят ли пред прозореца ви на 1 метър огромен блок?
А карат ли пияни шофьори често по тесните (разбити) улици безнаказано? А дискотека или ресторант, или съсед надува ли музиката всяка нощ? А богати мутри правят ли каквото си искат?
Аз като завърша най-вероятно също ще замина.. защото то или се прави нещо, или се робува, а междинно положение няма.

59.   От авторката към 57

Понеже голям интерес предизвиква моето образование и как съм го изкарала да поясня.
Мама и тате не са го платили, защото тате почина когато бях на 7. Мама не е милионерка, да уточня, и на 18 ми рожден ден не се появи фея кръстница да ми дари 30 хилки за хубав живот. Всичко градихме аз и мама, и апартамента ни и живота ми. Където и каквото съм правила сама съм си го постигнала. Не съм ходила из Европа с парите на никого, заслужих си всяка една награда с участие в конкурси и знания.
Завърших работейки, лятото бях на работа, за да имам средства. Не съм завършила най-престижните училища, но пък съм много доволна. Дрехи Calvin Klein нямам купени, само бельо и то ми е било подарък. I Phone също нямам, просто не смятам, че си заслужава. Не обичам да купувам скъпи дрехи. Просто съм такава

Думите ми горе, особенно последните не са такива. Прочети отново и ще виидиш, че изразявам възмущение от хора, които тук едва свързват двата края, но си източваха кредитните карти, за да си купят дрехи и телефони, понеже в България искаха да покажат колко напред са стигнали тук!

Да възмущавам се и от хора, които смятат, че е много по добре да бъхтиш на полето при ягодите отколкото да взимаш 500 лв в град с 10 000 души. Защото за тях парите са най- важното нещо. Най важно е да можеш да си позволиш Макдоналдс, а не да си хапваш хубави домати и краставици на нормални цени. Тук в off licence- а килограм домати е 2. 39 паунда.

Възмущавам се и от хора, които никога, ама никога даже не са се опитали. Просто са решили, че ще работят в Англия по няколко часа на ден и им стига. Те даже и тук не искат да се развиват, защото има амбициозни хора, които за 6 месеца от лейбъри стават билдър.

Ами да, по добре ли е да живееш с чужди 12 души, понеже днес в метрото чух с ушите си, че още има такива случай, отколкото с роднини, на село дори. Защо едното е по обидно от другото? И идват и даже не работят, но после отиват в България и лъжат хората в очите. Защото на един българин като му кажеш взимам 1000 паунда ехеее, а тук са едно нищо. Квартира минимум 320-350, транспорт 170, такса на council, храна и опааа. Пак няма за пестене.

Не съм написала темата за да давам акъл, нито да обидя някого, а за да могат и хората, които не са били тук да видят и другото лице, да преценят сами струва ли си за тях или не! Ако няма работа и са безработни от години, разбира се, че ще заминат, за каквато и да е работа, но нека хората които имат някакви долу доре нормални доходи да преценят сами!

Сега към номер 58

Повечето живеят в къщи, но ако си на общинско жилище, а съм виждала и квартири не очаквай кой знае какво. Къщите си ги поделят обаче поне 4-5-6 души.
Да, дели ни. Чувам ги като се оригват, говорят, викат, лапето като реве! Къщите тук са прилепени една за друга!
Няма магистрала но чувам и усещам метрото като минава все едно съм в него! Много къщи има до линиите, до влаковете, няма как. Чува се.
Не строят огромен блок, но боклука от 3 седмици не бяха го взимали. Стачкуват хората и не ги интересува, че по улицата мирише на умрели катерици и лисици ровят из него! Казаха, че до Юни ще е така, и които не му харесва от 13 май ще има пунктове да си ги занесеш, но въпреки това ти взимат такса смет за всичкото време!
Ще ти предам три статии от днешния вестник. Ако имаш приятели тук да ти потвърдят
1. Синът на олигарх се блъснал, няма жертви, но е бил с 3 пъти по високо съдържание на алкохол от допустимото. Наказание 120 часа труд, 290 паунда глоба и забрана да кара без придружител.
2. Майка на 3 деца кара пияна и блъска човек. Човекът губи зрението и не може да се грижи за майка си, която е болна и за себе си. Преди това тя е била хваната да кара пияна 3 пъти и има само предупреждение. Знаеш ли на колко я съдят на 2 години! Човека няма да вижда цял живот!
3. Хванали шофьор на камион да чете докато кара по много заета магистрала, а тук са много по натоварени от България. Четял си книга човека да не му е скучно, не да говори по телефона, не да яде- Чете и знаете ли какво получава, малка глоба!

Вие какво мислите, че тука ги удрят с голямата маламашка и лежат години, векове в затвора! Не мутри не правят, но да ти кажа поне 2 пъти съм засичала охрани в уличката да "поздравяват" момчета. Просто ако тук започнат да обесняват колко катастрофи има на ден няма да им стигне един час само за това.
Знаете ли, че онзи ден в Метро прочетох следната статия:
Англия на 24 място по сигурност при раждане. Хората са проучили държавите където най- малко деца умират и родилки и къде най- много! Знаете ли България на кое е - 11! След топ 10 сме ние!

Не бих могла да кажа, че живота в България е песен. Ще излъжа, но нека не виждаме само черното, нека да сме образовани, да следим не само новините, но и това което не дават на екрана.
Просто ние българите винаги виждаме най- черното, най- мръсното, няма положително за нас. Ние винаги сме черногледи, все си мислим, че чуждото е най- хубаво.

60.   От коментар 58.
Мога да извадя най-малко 10 случая, в които тук шофьори убиват деца, карайки бясно, лежат 2 години затвор и след това отново шофират! Но там е работата, че дори не говоря за олигарси, ами за най-обикновенни хора. Сега за градовете ни. Просто, ако в Англия се поддържат пътищата, тук всичко извън центъра е направо чакъл. Плочките сигурно от съветско време не са сменяни и всичко става прах. А за мен е много важно здравословния начин на живот. Там е работата, че градовете ни обаче са много концентрирани. Вече не се строи нищо по план. Та се получава в жилищните квартали доста тегаво. А да не говорим колко малко паркове, велосипедни пътеки и тнт има. А не всеки може да си позволи къща във вилна зона или в скъп квартал. Разбирате ли, че средната ни класа е унищожена? Със заплата е немислимо (за мен) да се живее. Да не говорим здравната ни система каква е. На всякъде ти трябват връзки или власт, за да те обслужат. А за образованието ни... Внимавай какво си пожелаваш. Висшето във всички университети е заприличало на основно. Завършил съм гимназия.. Авторе, уверявам те, че безработицата е голяма. Някой ще каже, че като искам спокоен живот да ходя на село. А селата ни не забравяте ли на какво са заприличали? Хората спат при кравите и на нивата, за да си пазят продукцията от набезите на ромите.. А останалите земи са приватизирани от мутри. Това е. Няма как да функционира държава, ако само 10 процента от населението живеят нормално. Казвам ви, аз поне се интересувам живо от политика - Наблюдавайте какво се случва в Украйна, Македония, трябва да имате едно на ум.

61.   ОТ 32 и 53

Авторке, аз плащам наем и сметки. И пак ти повтарям - пак съм по- добре отколкото ако си бях в България, макар че там има къде да живея. Имах и сигурна работа, но не бих се върнала точно на тази работа. И изобщо минусите стават все повече в България с времето. Който мисли обратното е голям наивник. В никакъв случай не твърдя, че всеки българин е добре в Англия или където и да е в чужбина. Но много по зле са нещата в България и това е факт!! Аз съм на 35, ако нямам връзки няма кой да ме вземе на работа, независимо, че знам езици, имам висше и някакъв опит. Просто го знам. Годините. Нека младите да оправят страната. Те са там. Ако могат де... Аз лично и много други, са си добре тук. Разбира се, че ме гони носталгия, затова се прибирам два пъти годишно, и то не заради пътищата ни, прекрасното обслужване навсякъде, манталитета ни, а заради и само моето семейство и няколко останали приятели. Искам и смятам, че един ден може би ще сте върна, но това зависи от много фактори. Няма да изпадам в подробности повече. Живейте където ви е добре, пробвайте докато сте млади, а и не само. Работете това, което можете, или ви се предлага и стига с вашите закостенели и задръстени мнения от рода на ааа, ама тоя чистач, мияч и не знам си какво. Плащаш ли си сметките? Плащаш. Живееш ли нормално? Живееш. Ходиш ли на почивка? Ходиш.

62.   Аз писах преди в тази тема и отново се съгласявам с авторката. Не мога да разбера какъв ви е проблемът, ако сте завършили добра специалност (икономическа, IT, инженер, човешки ресурси, маркетинг), да се хванете в една компания в София и да работите не за 600, не за 800, а за над 1000 лева начална заплата? Като не ви харесва в България, същата компания си има подразделения навсякъде по света, прехвърляте се в друга страна. Ако така не ви отърва, отивате в Англия, приемат ви в някой хубав университет, теглите кредит, завършвате и там почвате в тези компании на над средна заплата.

Обаче, ако сте стигнали до положение, при което имате избор за нископлатена работа тук или в Англия, значи каквото и да правите, няма да ви е добре. Ако изборът ви е чистач в България за 500-600 лева или такъв в Англия, на под средна заплата, бих казал че сте в лошо положение навсякъде.

63.   От авторката към номер 58 и 60

Не си мислете, че тук случаите са по малко. Просто съдебната система е по строга. Ако и в България това се направи съдиите няма да имат избор. Ако в закона пише за непредумишлено убийство от 6-15 години просто минимума е 6. Не може по малко. За тези неща трябва да се борим, не за смени на правителството.
Сега за тези заветни пътища. знате ли защо са толкова хубави, защото се плаща солено за тях. По 200- 300-400 на година. Минимума е 200 и е за хора с книжка от много години. Има хора които плащат по 2000 на година застраховка на колата. Всичко зависи от колко време имаш книжка, дали команията ще ти дафе намаление въпреки че от скоро си в Англия, зависи дали е пълна, какво покрива. Има и congestion charge, който ако не се лъжа е 12 на ден, ако си в платена зона за деня. Има хора, които им излиза вдичко около 500-600 на година, но те са тук от 10 години. Едно момче искаше да си направи застраховка, тук е от 1 година и му предложиха минимум 1200.
Сега за здравеопазването. Не знам как е в малките градчета, но тук е трагедия! Не ти обръщат внимание, ангина даже се лекува с парацетамол, ако нещо ти трябва специалист и не кървиш до смърт може и 3-4 седмици да чакаш. И съм го виждала. Връщат родилки понеже няма достатъчно разкритие, шият ги ужасно зле, и ги оставят за по един ден в болницата. Само една малка подробност тук и да искаш да си платиш няма как, ако не се осигуряваш частно. А таксите са безбожни. А зъболекарите малеее, то от години се знае за зъбния туризъм. Тук едно лекарство само е 200 паунда. Приятелката на позната отива с болки в дясно и страх, че е апандицит и й казаха, ами ако заболи много ела. Не си мислете, че много ни обръщат внимание. Преглед над 3-4 мин е цяло чудо.

Това е тук, и пак казвам, че идеята ми не е да обиждам или да казвам, не правете това, не идвайте. Искам да видите, че тук има също минуси, и то не малко. Няма социален живот, няма излизания ( метрото е до 1). Бирите с приятели са рядкост, пътува се доста. Но нека всеки сам прецени като види и минусите, защото много хора връщайки се в Бг за почивка обесняват само плюсове, че и понякога ги преувеличават!

64.   Прочетох темата внимателно и Браво на авторката!!!
Абсолютно съм съгласен с мирогледа ти и аз не вярвах на такива думи преди време и си мислех че в Лондон ще съм по добре но уви. Ходих видях останах известно време и даже свикнах с живота там но за мен няма смисъл! Знам език сам си намерих работата и то същата като в БГ но всичко спира до там!

65.   От 58
Никъде не съм твърдял, че няма минуси, но колкото и да си говорим - от икономическа гледна точка обикновенния човек е с много по-висок стандарт, има държавност, не се краде, няма такава корупция. Напротив, от главата се смирисва рибата. Няма ли добри лидери и полицити, няма кой да наложи промяна. От долу сме никои. А медийте също носят голяма отговорност. За съжаление обаче аз поне не виждам изход, и да - към по-зле отиваме, но да не захващаме политиките. Авторе, аз също бих искал да живея в България. Много е добре, но само, ако имаш достатъчно пари. Но заразлика от други, аз не обвинявам неуспелите финансово в мързел и некадърност. Защото в много случаи щедрите и съвестни, интелигентни хора са най-гонени от където и да е по причина, че моралът ни се губи..

66.   Хората, които в България работят за 500 лева, както се споменава в един от коментарите, са необразованите. Аз съм студент 2-ри курс и взимам 1000, приятелите ми също взимат доста добри заплати, особено тези, които са в IT сектора (става дума най-вече не за български компании). Само че за целта трябва да си седнеш на задника и да понаучиш нещо преди да имаш някакви претенции. А тези, които работят за 500 лева и на които им е виновна държавата, те където и да отидат ще работят същата работа, с разликата, че в Западна Европа ще взимат повече пари, но след данъците стандарта им на живот ще е същия като в България, ако не и по-нисък, но поне ще могат да се хвалят, че видиш ли живеят "у Англия". За млади, готини и амбициозни хора бъдеще има и в България. Човек трябва да живее там, където е сърцето му. Хайде, живи и здрави! :)

67.   Голямо браво на авторката! Време беше да започнат да се разбиват легендите за приказната чужбина. Аз имах стабилна работа в България с добра заплата, но въпреки това реших да замина, за да поживея другаде. Е, това беше огромна грешка. И тук взимам добри пари, но съм отвратен от обкръжаващата ме среда. И да, колкото и невероятно да звучи, предпочитам България и само броя дните, които ми остават тук. Все пак призовавам всички млади да заминат, да видят как е и сами да си преценят. За мен няма по-хубаво място от родината. Бъдете здрави и щастливи!

68.   От авторката

Радвам се, че има хора, които виждат и не се страхуват да споделят и за другата страна на монетата. Защото повечето си мислят: Аууу, те са в Англия, не ги мисли, имат пари. И какви пари имаме? За да си купим телефон, малко дрехи, не ядем по-хубава храна от хората в България със сигурност, нито по-евтина. Но знаете ли какво нямам? Нямам време да си почина, да гледам спокойно филм, да изляза с приятели, да се напия понякога дори, та за Бога понякога нямам време и веждите да си оправя!
Денят ми започва така: Ставам в 6. 30, нямам време да ям защото трябва да съм на работа в 8, пътувам 40 минути и това тук е малко пътуване. Повечето удрят час, че и отгоре. Свършвам към 5, айде 40 минути, после да минеш през магазина да напазариш дори и един хляб и нещо друго чакаш на опашки, но не от по 5 човека, а от по 10 понякога. И докато се прибера е станало минимум 7. 30. В петък не мога да изляза почти, защото къде да се връщам, аз тъкмо съм се прибрала и пак да ходя на някъде. Познавам момичета работят детегледачки от 10 до 10 и добре взимат 9 на час. Но те едва се виждат с половинките си, камо ли с някой друг. И нека да бъдем реалисти, колко от хората тук си позволяват да ходят на почивки накъде другаде освен в България- ами почти никой. Защото ако си чистачка или детегледачка, но не за 9 на час а за 7. 50 като повечето, къде ще имаш пари за европа. Та стигам до извода, че където и да работят все само за България ще имат пари.

Съветвам всеки да опита, на едни им харесва, на други не, но това е действителността тук! Това е истината и всеки млад човек, колкото и да ви казва тука е мега яко напиваме се всяка седмица, забравя да ви каже, че и това омръзва. Като куче затворен между 4 стени, забравя да ви казва, че купона към 1 замира, защото всеки е изморен, някои и заспиват, забравя да ви каже, и на него сигурно му е писнало, но не смее да си признае!

Бъдете щастливи и здрави най-вече!

69.   Уууффф, авторке, престани да се оплакваш! Хора като теб и на Марс да отидат пак няма да им е добре. Свършвала работа в 5!!! А, в колко искаш да свършваш в 2 ли? Където и да си по света, ще ти се налага да работиш. Ти на 20 и няколко години щом нямаш енергия за работа и забавление, представи си на 40 как ще си. Аз работя всеки ден по около 10-12 часа, плюс няколко почивни дни в месеца, ама си се чувствам добре. Обичам работата си и не ми тежи. Сега докато пиша часът е 19. 15, след малко ще си тръгна и ще пия кафе с приятели, после ще мина и през магазина. Не виждам нещо кой знае какво в това. Преди 6-7 години, когато започвах работа, работното ми време беше до 17. 30. Докато се оправя и си тръгна ставаше 17. 45. Обичам да вървя пеш ( тогава нямах и кола ) и почти всеки ден изминавах по 5 километра до нас. Изключения правеха дните, в които валеше дъжд или пък беше много студено. Прибирах се към 19. 00 и повярвай ми изобщо не се чувствах изморен.

70.   Авторке, права си за всичко, но трябва да знаеш едно - човек за да узрее за тези неща трябва да си мине по пътя. Ако казваш на някой от България дето никога не е живял на запад и вижда само някакви розови картинки, че живота там не струва никой няма да ти повярва. Ти не без причина си отишла на запад, ако на времето някой ти беше казал - няма смисъл, нямаше да го послушаш. Все пак ти прави чест, че си честна за разлика от повечето наши сънародници и казваш истината такава каквато е, вместо да проявиш типичното наше качество да се хвалиш без покритие, за да може другите да ти завиждат.
Аз 6 години съм живял в Западна Европа, в страна близка до Англия. И бях много добре, работех по специалността си, от 9 до 17 часа, работата ми беше на 10 мин. път, без задръствания. Имах тристаен апартамент само за мен, с нисък наем. И пак в един момент ми писна, просто хората са различни, на някои им харесва, но аз вътрешно чувствах, че не е това мястото на което искам да живея цял живот, поради много причини. Нещата са приоритет докато не ги постигнеш, след това приоритетите се променят. В един момент понеже нямаше кой знае какво да губя реших да поема риска да се прибера в България и да си направя фирма. Всичко се разви слава богу добре. Не съм усетил корупция тук (т. е. тя е има, но е поносима), никой не ме рекетира (веднъж ме спряха ченгета за навлизане наобратно в еднопосочна улица и се пробваха, но като видяха, че няма да им мине номера ме пуснаха, не им се занимаваше; ако не правиш нарушения няма и да имаш проблеми). Имам си доста клиенти от Западна Европа, в които създавам впечатлението, че това да имаш нещо общо с българин е положително, а не отрицателно. В един момент на запад си казах - защо цял живот да отдам целия си човешки потенциал на една страна, която с почти нищо не е допринесла за моето развитие като човек?
Доста неща тук ме дразнят и доста неща от на запад ми липсват. Но човек винаги прави някакъв компромис с нещо в живота си. Като си помисля за всички нещастни хора които ме заобикаляха когато бях на запад (самотни, разведени и т. н. ) си казвам, че всъщност животът ми в България въпреки тези недостатъци въобще не е лош.
Никой не може да предвиди бъдещето. Отивайки някъде или оставайки в България човек винаги поема някакъв риск. Никой не може да каже какъв ще е живота в България или в една западна страна след 10, 20, 50 години. На запад също има огромен демографски проблем.
Между другото, колкото и неща в България да не са както трябва, напоследък в доста от големите градове се направи много по изграждане на инфраструктурата им. И да, колкото и банално да звучи, който има добра работа и доходи според мен живее добре.
Аз бих казал - хора, ходете на запад, за да разберете какъв е живота там! Ако аз ви кажа никога няма да ми повярвате. Човек оценява нещо единствено когато го изгуби.

71.   Аз живея в Англия от доста години, но не съм в Лондон а в средна Англия-в областен град.
Към н. 58 за къщите-има различни видове къщи:
-терас хаус-залепени една до друга като броеница, най-често много старо строителство на стотина години(има и по-нови с малки стаички), като долу са сервизните помещения, а горе спалните. Много често от улицата като отвориш входната врата и директно попадаш в стаичка, която играе ролята на хол-без антре/коридор. Те са съвсем базови-лоша изолация между къщите(всичко се чува какво става в комшиите) или вентилация, на 20 см от земята са строени, миришат на мухъл и влага много често. Те са като аналог на нашите панелки да речем. В такива живеят студенти, работници, емигранти, които за по-евтино живеят много хора на едно място и си делят наема. А дворчетата им отзад са колкото една тераса. Обикновено са в централната част на града или около големи фабрики.
За тях се знае, че са строени навремето (преди 100г), за да поеме работната ръка идваща от селата към градовете- към големите индустриални гиганти, да речем към Сименс.
На същия принцип са строени и по-нови сгради т. н. кансел хаус. Това са общински жилища, в които общината настанява крайно нуждаещи се по определен ред. Има цели такива квартали-за тях се знае, че не са добри места за живеене-сещай се защо.
-семидетач-слепени по двойки /на калкан къщи. Те са разположени по-в периферията, с повече пространство около себе си и с по-голям заден двор.
-детач-еднофамилни къщи, самостоятелни къщи(на един етаж или на два)с много пространство отпред, цветна градинка и паркомясто/гараж за няколко коли и каравана и отзад с голям двор с площадка, дървета и поляна.
Аз живея в такава.
Има и имения или ферми-те са къщи на средата някъде в нищото да речем в едно поле или гора. Не са в село или квартал, а са си съвсем самотни едни огромни постройки с някакви съоръжения около тях или нещо друго. Към някои има магазин, ресторант, някакви атракции или езеро за риболов.
В града ни има само 2 блока-високи 12 етажни, с няколко апартамента на етаж и те са общинска собственост.

Тук хората като цяло си живеят в къщи.

Има и караванен парк в който живеят т. н. травелърс -това са ирландски цигани, пътуващи или не, които като ходят от място на място, от град на град могат да си паркират караваната на едно такова място. Виждала съм към тях постройки-бани и тоалетни.

Много рядко, но аз познавам и хора, които имат лодка/яхта, които стоят по каналите, реките и някои даже си живеят там.

Като цяло тук хората ценят живота на тихо и спокойно място. Нещо, което на мен в началото ми беше много трудно да разбера или приема... защото у нас всеки се бута да живее в центъра на града-това у нас се счита за престижно, а не живот на диво място като тук.

Основната разлика е в манталитета на хората и в различното им светоусещане към нещата. Ние сме южен народ-по темпераментни, по-контактни... обичаме светлината и ярките цветове.... За човек свикнал на опън стрийт лайфстайл и друг/отворен начин на живот тук може да му се стори скучен, затворен, без тръпка.... просто всичко тук е много различно. Климата е много определящ, но не само той....
Просто е много различно.

Ж.

72.   аз също съм съгласна с авторката. Хората си мислят че е рай и се вадят мн пари но както казва тя разликата от фермата и да работиш в града е огромна аз съм бла на бригада и съм живяла в лондон знаете ли мили хора къде е разликата там е че като сте на ферма нямате разходи за нищо 35 паунда за каравана и това ви е всичко друго в джоба работата ви е осигурена и ако ви скимне мама и или тате или вие вземате си билета до България казвате си ай ще ми е... а майката и това е. Разликата да живееш в България и в англия е там България ти липсва нито парите са повече нито работата е по добра, с изключение както каза авторката за хората който се трудят могат да работят по нормална работа и то не става със щракане на пръсти

73.   Хора, всеки както се уреди! Чудя се защо във всички теми за Англия се говори как в Лондон ''било гадно'' и т. н. И съответно и в цяла Англия било гадно. :) Във всяка държава си има недостатъци - това е ясно. Няма съвършени работи! И в България не е гадно, НО на малко места. Лично аз съм в един много затъващ град (Варна), който е с деградиращо общество, супер много селяни, които са се заселили тук и съвсем малко свестни хора. Аз искам да отида в Англия след 3 години, когато завърша гимназия, но ще отида там с желание и в университет. За техните стандарти на живот е трудно човек да се издържа с заплата от чистене или подобни работи, които не изискват някаква квалификация. Вярно е, че в Лондон е трудно да се живее - няма лесно, но както казах, КОЙ КАКТО СЕ УРЕДИ! :))) И не мога да повярвам, че има хора, които си мислят, че като отидат в чужбина и парите ще валят от самосебе си... това няма как да стане. В Германия, Англия, САЩ, Франция, където и да отидете, АКО нямате желание, а просто искате да налапате пари без грам труд, просто ЗАБРАВЕТЕ. Трябва желание и труд. Аз примерно обичам да се занимавам с програмиране, почнах и да уча кодове, езици за програмиране, но искам да се пробвам и в Англия, Редингски университет и после може да замина за Манчестър, ако мисля, че ще ми е добре. Но ако работя като програмист там (дай боже! ), ще гледам да се усъвършенствам като такъв, а не да ми е гадно да работя и да търся лесни пари. Парите по принцип идват от самото развитие и шефът ти вече решава дали да я увеличи или не, пък и си имат огромен сайт със супер много обяви за работа от IT сектора. ;) Щастието се крие в общуването с близките, с приятелите, а не в парите. Много случаи на депресия на богаташи е имало, които са били на прага на самоубийство - имали са пари, но почти не са общували с никого, били са самотни. И в крайна сметка за к'ъв чеп са им трябвали супер много пари? Да си купят таблет и да цъкат Angry birds? Лол, аз искам да си създам семейство, да имам деца и добър доход, с който да мога да си изхранвам семейството. Нямам нужда от футболна заплата. С няколко думи щастието се крие в малките, безценните неща! :) Аз обичам родината си, но не и държавата. If you know what i mean. :) Аз съм сигурен, че ще успея да се реализирам.

74.   Парите не растат по дърветата нито в България, нито в чужбина. Не знам защо някои хора си мислят, че дали тук, дали някъде навън, ги чакат с отворени врати и едва ли не ще ги посипят със злато, докато те си лежат на плажа. Еми, съжалявам, ама такива места няма. Навсякъде се иска работа. Тези, на които не им се работи, никъде не им е добре. Вярно, в България добрите работни места са малко и доста хора търсят реализация в чужбина, в което няма нищо лошо. Но пък и не е честно да обрисуваме родината само в негативни краски.

75.   Авторката само за едно е права, че там и навсякъде парите не се берат по дърветата. Но за другото е много на погрешен път. Да работа с Българско образование се намира трудно защото не струва и пет лева. Но с конвертируема диплома която струва много пари за дъщеря ми се борят 8 мениджърски екипа. И ако не си в Лондон
дори само със стипендия можеш да не се лишаваш от нищо та дори и на екскурзии да отидеш и да спестиш 6 000 паунда. А за образованието си има кредити с ниска лихва и после ако взимаш под 21 000 паунда не ги връщаш. Взимат само за разликата над тази сума, Примерно ако получаваш 2 500 паунда на месец ще ти удържат по 75 на месец.

76.   Аз съм авторката към коментар №75

Първо бих искала да кажа, че да, както и по-горе съм написала българската диплома в Англия е просто един лист хартия. Но, не всеки може да си позволи родителите му да го издържат или да работи докато учи.

Второ, познавам много хора завършили както и в Лондон, така и извън Лондон. Не мога да коментирам за Шотландия и Ирландия, Уелс, но стипендията за която говорите е Student maintenance loan, което е 3000 паунда на година, но то си е пак вид заем, прибавя се към сумата за годишните такси и се връща с другия заем. Разбира се, има и други стипендии, но те са за успех 1000-2000 паунда на година, което пак не е много. Познавам учили в Бирмингам, в Манчестър и в Бристол и всички работеха или родителите им им пращаха някои лев. Няма нито един живеещ само на стипендия. Камо ли да спестиш 6000 паунда. Интересно ми е къде са учили тези хора за които говорите, ако ми дадете информация ще ми е от помощ, защото моя приятелка иска да учи, но няма кой да я издържа, а не знае дали ще само с 20 часа работа на седмица, които отпуска държавата ще се справи. А може и на мен да ми е от помощ, искам да уча магистратура.

И трето, кредити има да, започват да се плащат при заплата над 25 000 паунда, но според мен, ако имаш кредит от 30-35 000 е направо смешно да получаваш по малко. И искам да добавя, че моят приятел е от тези хора с кредит и заплата 30 000 на година. Не знам дали говорите за 2500 чисто на месец, но моя приятел взима толкова долу-горе след данъци бонуси и плаща поне 100-150, а се е случвало и по 220 на месец.

77.   №67, знаеш ли колко хора зминаха за западните държави, защото пресата им натъпка в главите че там е едва ли не рай и като отидоха там останаха не само разочаровани, но и отвратени от това което видяха там. Аз съм един от тях и за това се прибрах обратно в България. Много хора стискат зъбите и стоят още там, за да не им викат тука, че не са успяли защото са тъпи и неудачници. Но всеки виждат че нещата започнаха да се променят и един след друг да си идват обратно.

78.   Авторке, извинявай, но защо си мислиш, че в България хората не пътуват по 40 мин. в едната посока? Работила съм и в София, където съм ставала рано и пътувала, и никога не съм си тръгвала в 17. 30 от работа, защото се гледа с лошо око. Сега съм в друг град и понякога ми се е случвало да започна работа в 7. 30 и да си тръгна в 21 часа. Работя в офис, а не някъде на полето. И, да, такива като теб никога не оценяват това, което имат. Аз работя за над 1500 лв. месечно, а моята сестра е в Англия в град с население от над 200 000 души, работи обикновена работа (не много натоварваща) по 8 часа на ден и си докарва 1200 паунда минимум месечно. Съответно живее в къщичка с още 3 души (всеки от тях си има стая и т. н., т. е. не е пренаселено, ако ще се хванеш за това), имат си градинка, правят си барбекю (когато не вали) и така... И какво се оказва? Тя получава двойно повече пари от мен, а не се съсипва психически и физически, и ходи на кино, цирк и каквото друго се сетиш, докато аз живея в панелен блок и ако напаля барбекю в градинката зад блока, ще излязат един куп баби и ще викнат полиция. :)
Освен това, природата там е запазена, животът действително е малко по-скъп, но за сметка на това стандартът ти е по-добър. Лондон е нещо друго, там разходите ти са много високи и освен ако не получаваш над 15 паунда на час, наистина няма особен смисъл да живееш, но хайде не обобщавай кой какво бил правил и как живеел. Момичето например си заделя 500 паунда всеки месец, а преди да замине работеше за 400 лв. месечно и даже взимаше и нощни смени. Аз съм жив пример за това, че хубавата заплата в България означава много отговорности и нерви, и дълги часове работа. Докато в чужбина хората имат известна етика и не те търсят в почивните дни, в България всеки си мисли, че може да ти звъни вечер или в почивните дни, че даже се и сърдят, ако не отговаряш.
За да живеят 20 г. някои българи в чужбина, явно са преценили, че им е по-добре там. Не знам какво точно работиш, но ако си мислиш, че в България някой щеше да ти дава над 1000 лв. и нямаше да се скъсваш от работа и да се прибираш в 19-20 часа, си в голяма грешка. Темата е стара, но дано влезеш и прочетеш какво ти написах.
А колкото до българите, които не си правели сметката и т. н. - точно за тях да не мислиш, че в България щеше да им е по-добре??? В чужбина поне не те преследват мутри, когато си просрочиш кредита, докато в България няма проблем да ти пратят едни яки момчета да те "мотивират".
Не знам от колко време на живееш в България, но ако се върнеш, ще разбереш колко съм била права. У нас трудовото законодателство масово не се спазва. В Англия работиш и ти плащат на час, в България работиш на фиксирана заплата, осигуряват те на по-малка сума и ако си жена, се чудиш как ще гледаш детето с това минимално майчинство, което ти се получава заради спестените от работодателя осигуровки.
Ще добавя и още нещо. В чужбина децата работят и това е похвално, защото така се научават на труд. В България децата чакат на мама и тати, цупейки се, че не им е бил купен последен модел телефон със селфи камера. Освен това, в чужбина имаш много по-голям шанс да си намериш работа без връзки, докато тук ти трябват връзки и за позицията на чистачка във ВиК например. Животът в последните 5-6 г. тотално се изроди и вече един нормален млад човек трудно може да си намери работа без чужда помощ, камо ли да си купи жилище и да издържа семейство. Системата ни е друга, действително притежаваме жилища, но какво от това? Парите на родителите ни са блокирани в тях и ако потрябват спешно средства за образование, лечение или по някаква друга причина, НЯМА от къде да бъдат набавени. На самите англичани пенсията им стига да плащат наем и да живеят по някакъв начин, докато я се замисли за нашите пенсионери? С 200 лв. пенсия и с лекарства за 250 лв., как точно се съществува? Докато английския пенсионер ще го видиш да пие уиски в Слънчев бряг и да ти обяснява, че си изтеглил част от пенсията, за да си купи къща. Я се замисли малко, че ти ще получиш английска пенсия, докато ние младите хора в България ще се чудим дали въобще ще има пари за пенсии за нас?
Съжалявам, че не си успяла да се приспособиш, но тук няма да ти е по-добре, повярвай ми.

79.   Номер 78, точно тези българи които са живяли много години в чужбина са по-голяата част от хората които се прибират обратно в България сега.

80.   Здравейте,

аз съм авторката и отговарям на коментар № 78.

Първо искам да ви честитя Деня на независимостта! Бъдете силни, горди и справедливи. Нека всички се опитаме да сме малко по-добри хора!

Нека да започна с това, че никъде не казвам, че хората в София не пътуват 40 минути, по-скоро съм казвала, че в Лондон това е лукс. Аз съм пътувала по 1. 30 на ден, като не прибавям ходенето от работата до метрото и от дома ми до метрото, което е още 20-25 минути.
Ставала съм в 6, за да отида на работа в 9. И съм работила до 6, което мие беше регулираното работно време, но съм стояла и до 8, защото и тук, ако искаш да успееш и да се издигнеш трябва да работиш допълнително, като не се заплаща. Освен, ако не си в държавния сектор.

Давате за пример сестра си, но аз ще ви дам пример с мои приятели.
Позната работи в Recruitment agency, наемат бармани и сервитьори. Работи на смени, пътува по 1. 40 до работа, като става в 5 понякога, и в събота, когато се видяхме ми каза, че се е прибрала в 23, 00 от офиса в петък. Като това няма да се заплати. А тя е завършила тук. Работи и събота понякога, но го прави защото й трябва трамплин за напред.
Приятелят на същото момиче е в агенция за недвижими имоти- пътува със служебния автомобил около час до работа, работи през събота и е на процент от продажбите и едни 700 паунда на месец. Той и тя живеят тук от 7-8 години, работливи са и говорят перфектен английски. Той беше в друга агенция където работеше и неделя, но пак нямаш твърда заплата.

За да не кажете, че давам пример само с учили в Англия хора, ще ви дам пример с майка на приятелка, която чисти къщи. Жената е тук от 7 години, има 2-3 жени работещи за нея, но редовно си идва в 7-8-9. Печели добре, но все пак чисти къщи, което изтормозва организма много и не може да го правиш до 60 години.
Ще ви кажа и така, точно днес повечето в България имат отново този месец 4 почивни дни един след друг. Ами в Англия официалните неработни дни са 7-8 на година-това включва Коледни, Великденски и други. Българите имат 4-5 само септември???

Относно сестра ви.
Права сте, че тя получава двойно на вас, но моля не обръщайте парите, защото тук цените не са като в България. Хубавите продукти са по-скъпи, а и рядко се намират дори лятото качествени плодове и зеленчуци.
Второ, няма да се хвана за това, че всеки има стая, но нека ви попитам това. Ако утре сестра ви се задоми в Англия- ще могат ли тя и съпругът й/ ако той е българин/ да си позволят самостоятелна къща за тях и децата им? Като представете си тя няма да работи докато е по-майчинство? А майчинството е само 9 месеца в Англия. А ти плащат само първите 6 седмици 90% от заплатата ти до момента, а после преминаваш на 150 паунда на седмица и 30-35 на месец?
Нека ви кажа така, за да се равни нейната заплата на вашата в Англия трябва да взима, ако е извън Лондон- 2000 поне, а в Лондон-2500. А за да взима и помощи трябва да не се омъжи за партньора си, за да се води самотна майка?

Ще ви дам пример за това дали има етика?
Онзи ден понеже живеем на 4 етаж, от нашата тераса се откъсна циментов блок и падна на тераса под нас. Беше към 10 вечерта. Бабата под нас се обади на агенцията, която се грижи за блока и в 11, 30 дойде човек в нас да огледа щетите. Беше неделя и беше късно, но човека дойде от дома си.
Ще дам и пример с приятеля ми. Работното му време е от 8-5, търговски представител, но когато се прибере, той пише и-мейли на клиенти, отговаря на запитвания, вчера си легна в 1. 30, до 12 работи, а стана в 6. Просто работата не чака, ако не я вършиш си уволнен.

Работила съм в България, имам и приятели работещи там, много от тях в София, ами не съм видяла да се оплакват и да заминават. И даже повече от мен ходят на почивки, на разходки и заведения.
Не живея в България само от 2, 5 години и мисля, че едва ли разликата е толкова фрапантна, не са се променили много нещата.
Искам също да добавя, че почти всички познати и приятели, които завършиха в Англия се върнаха, останаха само 2-3, но те си споделиха, че като натрупат малко опит, смятат да се върнат.

Колкото до плащането на час, не е така, хубавите фирми са на твърда заплата. Имам познати и в частни фирми на държавна работа, само на строежите, чистачките, детегледачки, сервитьори и бармани и подобни се плаща на час.

За природата мога да кажа, че е така, но се плащат ужасно високи такси, за да се грижат за паркове и подобни. И хората пазят, ние не пазим в България.

За пенсията не мога да коментирам, защото в магазина съм виждала и много бедни пенсионери. Не съдете по тези , които идват в Слънчев бряг. Специално за това съм съгласна, че пенсиите в България са ниски, но тук таксите от заплатите, които се плащат са много високи. Пример- моя приятел на месец отделя около 100-150, което не е никак малко, отделно фирмата към тези 100, дава още 200 и така се трупат. Но не всяка фирма е така, а социалната пенсия в Англия е 120 на седмица. Което ще получат много българи, ако изобщо се осигуряват.
Колкото до рамото при работа и тук е така. На хубавите фирми си е друго да познаваш някой, да те препоръча, да пита.

Ще се повторя и потретя- Не казвам, че в България е рай, тук е Ад. Но темата беше написана, защото има много хора с грешна представа за живота тук. Пример- имат дом, техен в България, две деца, доход около 2000-2500, не са в София, но не са и в малък град и идва някой познат и казва: Ела в Англия, тук работа бол, малко се работи, много ще изкарваш. А когато дойдат се оказва, че децата ги връщат една година назад в училище, че не могат да си позволят къща и трябва да делят с още 3-4 и двете си деца, че живеят в кофти квартал с мангали и децата им учат със забулени и набожни откачалки.
Тук е подходящо място за хора, които в България дълго време са нямали работа, които изкарват малко пари, не им стигат. Имам много работа, за която не се иска образование. Но не е място, за хора, които си мислят, че тук с малко работа ще взимат много пари, ще си позволят хубав и просторен дом, в хубав и спокоен квартал. Дори за лекари, вече искат ниво на английски.

Живяла съм в квартала с най-много българи, ами ужас е. Африканци по улицата, бият се, редовно наръгани пред метрото, редовно пушат трева пред бръснарниците и викат. Виждала съм как си продават трева докато си купувам плодове и зеленчуци в кварталния магазин на главната улица.
Ние дори и с английско образование пак сме чужди, не ни дават добри постове, повече трябва да се доказваш и пак е трудно, но става. Ние сме след пакистанците, индийците, африканците, китайците и поляците.

А аз какво работя- различни неща съм работила, и чистачка, и в пекарна, и в библиотека и във фирма. И мога да кажа само едно, че всичките по- висшестоящи бяха англичани.

Колкото до децата, нека ви кажа за българските деца в Англия- затворени, не могат да комуникират лесно. Тук рядко има деца събрани пред блока да играят редовно, майките ги събират в тях и това е. Децата не говорят добре български и явно се притесняват. Но пример- братът на моя приятел е дошъл на 11 години в Лондон. Резултат- трудно общуване с деца, няма почти приятели, основно играене на игри... Но когато се прибра за едно лято в България да изкара книжка- чудо, то не беше излизане, познати, партита, пишат си, ходят си на гости и даже и това лято изкара в България и той, който никога не е казвал, че иска да се върне започна да гледа за работа и възможности и заплати в неговия сектор на образование.

Не искам да казвам кой как да живее, искам просто да дам по-реална информация от тази, която чувам в България. Масово се лъже и маже, за да се бият в гърдите и да се хвалят, а живеят мизерно и ядът най-евтиното, но иначе с маркови дрехи.

Искам да оценим храната в България, дори гръцките домати са по-хубави от Холандските, които продават тук. Българските дрехи и обувки, много от тях са по-качествени от тези, които тук са по 100-200 паунда. Българско палто тук струва 200 паунда, виждала съм с очите си на етикета къде е произведено. Нека не виждаме само черно- България и бяло- Чужбина.

81.   #78 съм, ще коментирам едно по едно

"Нека да започна с това, че никъде не казвам, че хората в София не пътуват 40 минути, по-скоро съм казвала, че в Лондон това е лукс. Аз съм пътувала по 1. 30 на ден, като не прибавям ходенето от работата до метрото и от дома ми до метрото, което е още 20-25 минути.
Ставала съм в 6, за да отида на работа в 9. И съм работила до 6, което мие беше регулираното работно време, но съм стояла и до 8, защото и тук, ако искаш да успееш и да се издигнеш трябва да работиш допълнително, като не се заплаща. Освен, ако не си в държавния сектор. " - Авторке, и в София можеш да пътуваш 2 часа, че и повече, а в разните фирми, ако искаш да ти повишат заплатата със 100 лв., може и 22-23 часа да седиш.

"Давате за пример сестра си, но аз ще ви дам пример с мои приятели.
Позната работи в Recruitment agency, наемат бармани и сервитьори. Работи на смени, пътува по 1. 40 до работа, като става в 5 понякога, и в събота, когато се видяхме ми каза, че се е прибрала в 23, 00 от офиса в петък. Като това няма да се заплати. А тя е завършила тук. Работи и събота понякога, но го прави защото й трябва трамплин за напред. "- Аз и преди обясних, че в Лондон разходите са високи, но в един по-малък град, където наемите не са така високи, няма никакъв проблем човек да живее дори без транспорт, да си позволява доста повече неща и да спестява. Друг е въпросът, че всички се хвърлят да живеят в Лондон и се наблъскват като сардини по 10 души в един апартамент, пътуват по 2 часа за работа и т. н. Разликата в заплащането между Лондон и другите градове не е чак толкова голяма, но за сметка на това разходите в по-малък град са в пъти по-ниски.
"Приятелят на същото момиче е в агенция за недвижими имоти- пътува със служебния автомобил около час до работа, работи през събота и е на процент от продажбите и едни 700 паунда на месец. Той и тя живеят тук от 7-8 години, работливи са и говорят перфектен английски. Той беше в друга агенция където работеше и неделя, но пак нямаш твърда заплата. " - Навсякъде има и ниско платени позиции. Специално за тези, които разчитат на процент, мога да кажа, че са единици тези, които успяват, защото определено не е за всеки.

"За да не кажете, че давам пример само с учили в Англия хора, ще ви дам пример с майка на приятелка, която чисти къщи. Жената е тук от 7 години, има 2-3 жени работещи за нея, но редовно си идва в 7-8-9. Печели добре, но все пак чисти къщи, което изтормозва организма много и не може да го правиш до 60 години. " - Тази жена едва ли говори перфектен английски и притежава някакви други умения, иначе досега щеше да е намерила друга работа. Най-вероятно живее в Лондон, моля прочетете какво съм написала по-горе.

"Ще ви кажа и така, точно днес повечето в България имат отново този месец 4 почивни дни един след друг. Ами в Англия официалните неработни дни са 7-8 на година-това включва Коледни, Великденски и други. Българите имат 4-5 само септември??? " Българите, уважаема авторке, рядко имат 20 дни платен годишен отпуск, докато в Англия, доколкото ми е известно, работодателите дори те карат да си ползваш отпуска. Тази година успях да отида на море единствено в тези 4 дни и на работата, която работя вече 5 г., съм получила отпуска ОБЩО 20 дни за 5 г., така че моля да не ми обяснявате такива врели-некипели. Изглежда нямате връзка с реалността! Аз например почивам само на официалните празници. Ако отсъствам през другото време НЕ МИ СЕ ПЛАЩА. И не съм с ниска квалификация, на много отговорна длъжност съм, работя с български и чуждестранни клиенти, нося материална и професионална отговорност!

"Относно сестра ви.
Права сте, че тя получава двойно на вас, но моля не обръщайте парите, защото тук цените не са като в България. Хубавите продукти са по-скъпи, а и рядко се намират дори лятото качествени плодове и зеленчуци.
Второ, няма да се хвана за това, че всеки има стая, но нека ви попитам това. Ако утре сестра ви се задоми в Англия- ще могат ли тя и съпругът й/ ако той е българин/ да си позволят самостоятелна къща за тях и децата им? Като представете си тя няма да работи докато е по-майчинство? А майчинството е само 9 месеца в Англия. А ти плащат само първите 6 седмици 90% от заплатата ти до момента, а после преминаваш на 150 паунда на седмица и 30-35 на месец?
Нека ви кажа така, за да се равни нейната заплата на вашата в Англия трябва да взима, ако е извън Лондон- 2000 поне, а в Лондон-2500. А за да взима и помощи трябва да не се омъжи за партньора си, за да се води самотна майка? " - Спрете да мерите с един аршин Лондон и другите градове. За друг град и 1000 паунда на месец са напълно достатъчно дори за двама души. Във въпросната къща, в която живее сестра ми, си делят наема и сумата е доста ниска, за такава къща дори в България щяха да плащат повече. Не я мислете сестра ми, тя е достатъчно интелигентна и може да прецени плюсовете и минусите.

"Ще ви дам пример за това дали има етика?
Онзи ден понеже живеем на 4 етаж, от нашата тераса се откъсна циментов блок и падна на тераса под нас. Беше към 10 вечерта. Бабата под нас се обади на агенцията, която се грижи за блока и в 11, 30 дойде човек в нас да огледа щетите. Беше неделя и беше късно, но човека дойде от дома си.
Ще дам и пример с приятеля ми. Работното му време е от 8-5, търговски представител, но когато се прибере, той пише и-мейли на клиенти, отговаря на запитвания, вчера си легна в 1. 30, до 12 работи, а стана в 6. Просто работата не чака, ако не я вършиш си уволнен. " - Както написах по-горе, работя на много отговорна длъжност и на мен също ми се налага да отговарям на телефонни обаждания и имейли през почивните дни. При това получавам такива и след полунощ, както и в 6 сутринта, защото на някои места по света по това време вече е обяд. Но за разлика от приятеля Ви, аз не съм така добре компенсирана.

"Работила съм в България, имам и приятели работещи там, много от тях в София, ами не съм видяла да се оплакват и да заминават. И даже повече от мен ходят на почивки, на разходки и заведения.
Не живея в България само от 2, 5 години и мисля, че едва ли разликата е толкова фрапантна, не са се променили много нещата.
Искам също да добавя, че почти всички познати и приятели, които завършиха в Англия се върнаха, останаха само 2-3, но те си споделиха, че като натрупат малко опит, смятат да се върнат. " - В България хората или се примиряват, или заминават. Едва ли има някой, който е на 100% доволен, може би не сте достатъчно близки и затова не споделят.

"Колкото до плащането на час, не е така, хубавите фирми са на твърда заплата. Имам познати и в частни фирми на държавна работа, само на строежите, чистачките, детегледачки, сервитьори и бармани и подобни се плаща на час. " - С голямо пренебрежение говорите за строителните работници и др. под. Хубавите фирми обаче дават и хубава заплата, но това удобно премълчавате.

"За природата мога да кажа, че е така, но се плащат ужасно високи такси, за да се грижат за паркове и подобни. И хората пазят, ние не пазим в България. " - Не знам дали по време на живота Ви в България сте се интересували какво се случва тук, но по този коментар съдя, че най-вероятно - не. В почти всеки наш град има по някоя градинка, за която пише, че са изхарчени 2-3 милиона лв. :D Друг е въпросът колко реално са похарчени.

"За пенсията не мога да коментирам, защото в магазина съм виждала и много бедни пенсионери. Не съдете по тези, които идват в Слънчев бряг. Специално за това съм съгласна, че пенсиите в България са ниски, но тук таксите от заплатите, които се плащат са много високи. Пример- моя приятел на месец отделя около 100-150, което не е никак малко, отделно фирмата към тези 100, дава още 200 и така се трупат. Но не всяка фирма е така, а социалната пенсия в Англия е 120 на седмица. Което ще получат много българи, ако изобщо се осигуряват. " - Ама моля Ви се!!! Високи били таксите 100-150? ХАХАХА. У нас, драга, плащаме близо 30% под формата на данък и осигуровки. Осведомете се по-добре!

"Колкото до рамото при работа и тук е така. На хубавите фирми си е друго да познаваш някой, да те препоръча, да пита. " - Не знам "на хубавите" фирми там как е, но В хубавите фирми тук трябват много сериозни връзки и да се съгласиш да работиш за малко пари. На интервютата за работа, ако си жена, си позволяват да те разпитват като престъпник, защото се притесняват да не решиш да забременееш. А колкото до пенсионерите - сравнете покупателната способност. Не само за пенсиите не сте наясно, но и за много други неща.

"Ще се повторя и потретя- Не казвам, че в България е рай, тук е Ад. Но темата беше написана, защото има много хора с грешна представа за живота тук. Пример- имат дом, техен в България, две деца, доход около 2000-2500, не са в София, но не са и в малък град и идва някой познат и казва: Ела в Англия, тук работа бол, малко се работи, много ще изкарваш. А когато дойдат се оказва, че децата ги връщат една година назад в училище, че не могат да си позволят къща и трябва да делят с още 3-4 и двете си деца, че живеят в кофти квартал с мангали и децата им учат със забулени и набожни откачалки. " - Лондон за мен лично е едно отвратително място за живот с много високи разходи и лоша среда, НО за България 2000 лв не са много за 4-членно семейство. А в по-малките английски градове хората спокойно се издържат и си гледат децата.

"Тук е подходящо място за хора, които в България дълго време са нямали работа, които изкарват малко пари, не им стигат. Имам много работа, за която не се иска образование. Но не е място, за хора, които си мислят, че тук с малко работа ще взимат много пари, ще си позволят хубав и просторен дом, в хубав и спокоен квартал. Дори за лекари, вече искат ниво на английски. " - И какъ е проблемът с нивото на английски?? Защо смятате, че хората не знаят езика? :) И коя сте Вие да определяте кое за кого е подходящо?

"Живяла съм в квартала с най-много българи, ами ужас е. Африканци по улицата, бият се, редовно наръгани пред метрото, редовно пушат трева пред бръснарниците и викат. Виждала съм как си продават трева докато си купувам плодове и зеленчуци в кварталния магазин на главната улица.
Ние дори и с английско образование пак сме чужди, не ни дават добри постове, повече трябва да се доказваш и пак е трудно, но става. Ние сме след пакистанците, индийците, африканците, китайците и поляците. " - Пак си изхождате от една и съща ограничена гледна точка.

"А аз какво работя- различни неща съм работила, и чистачка, и в пекарна, и в библиотека и във фирма. И мога да кажа само едно, че всичките по- висшестоящи бяха англичани. " - Аз пък да Ви кажа, че сестра ми е там от скоро и буквално вчера я повишиха, представете си.

"Колкото до децата, нека ви кажа за българските деца в Англия- затворени, не могат да комуникират лесно. Тук рядко има деца събрани пред блока да играят редовно, майките ги събират в тях и това е. Децата не говорят добре български и явно се притесняват. Но пример- братът на моя приятел е дошъл на 11 години в Лондон. Резултат- трудно общуване с деца, няма почти приятели, основно играене на игри... Но когато се прибра за едно лято в България да изкара книжка- чудо, то не беше излизане, познати, партита, пишат си, ходят си на гости и даже и това лято изкара в България и той, който никога не е казвал, че иска да се върне започна да гледа за работа и възможности и заплати в неговия сектор на образование. "- Това кой как живее и си възпитава децата е строго индивидуално. Когато си в чужда държава, или се адаптираш, или се оплакваш... както, междувпрочем правите Вие!

"Не искам да казвам кой как да живее, искам просто да дам по-реална информация от тази, която чувам в България. Масово се лъже и маже, за да се бият в гърдите и да се хвалят, а живеят мизерно и ядът най-евтиното, но иначе с маркови дрехи. " - Вашата "РЕАЛНА" информация е всъщност доста ограничена гледна точка. :)

"Искам да оценим храната в България, дори гръцките домати са по-хубави от Холандските, които продават тук. Българските дрехи и обувки, много от тях са по-качествени от тези, които тук са по 100-200 паунда. Българско палто тук струва 200 паунда, виждала съм с очите си на етикета къде е произведено. Нека не виждаме само черно- България и бяло- Чужбина. " - Българските дрехи са много качествени, но и скъпи, дори у нас. Повечето хора ходят с китайски парцали за 5-10 лв. Единственото нещо, за което съм съгласна, е, че храната ни е по-хубава. Но само заради едните хубави домати не си струва да мизерстваш.

82.   #78, защо не се преместите в Англия при сестра си, щом ви е така залегнало на душата и толкова много ви харесва?

83.   Здравейте,

Аз съм авторката към 78/81

В момента нямам възможност и време да ви отговоря обстойно, но искам само да ви попитам.
След като смятате, че на сестра ви и плащат повече за по- малко работа от вас, след като живота там е песен, а вие-нямате време за нищо и не ви оценяват подобаващо, защо не дойдете да живеете в Англия? А работите работа, която освен не достатъчно платена е и уморителна? Ами елате тук... хем време, хем пари? Няма нужда да ми отговаряте :)
А и само да добавя понеже най- смешно ми стана как можели двама души с 1000 да живеят ще добавя, че онзи ден помагах на приятелка да си намери дом с мъжа си и бъдещото им дете в град Reading, който е извън Лондон. Та one bed flat беше между 1000-1400 и то не луксозни.... интересно как с 1000 и ще се хранят и плащат и сметки. Делиш, делиш, но утре детето като стане на 4-5 или имаш друго какво правиш?

84.   Авторке, добре си описала нещата в Лондон. Големи разстояния, относително скъп транспорт. Стаите в къщите са много малки, но наемкте и цените им-нереално големи. Има и мишка! По принцип хората от Западна Европа се имат за 'първа ръка' хора, а всички останали са 'втора ръка' хора. Това е така, защото всички тези държави са били империи, имали са колонии, които са им работели о те са ограбвали труда им. Затова аз смятам, че е по-добре човек да отиде вСАЩ или в Канада, където няма деление на местни хора и пришълци.
За България ще ти опиша моят личен опит. Започнах работа по специалността си (висше образование) в частни фирми. На първото място не ме осигуряваха. Аз си внасях част от заплатата за осигуровка. На второто работно място един месец ми плащаха договорената заплата, на другия месец беше по- малка. Така всеки месец нямах никаква сигурност колко пари ще взема. На третата работа ме уволниха без предупреждение, просто защото се смени собственика, който предпочиташе за служители млади момчета. Как таботеха, нямаше значение. И така реших да отида в държавния сектор. Успях да си намеря работа в едно министерство. Там заплатите бяха точна сума всеки месец, а ако трябваше да работя извънредно, се даваше ден компенсация. Обаче на всеки 4 години, когато се сменяще правителството и имаше избори повечето нови правителства уволняваха10-15 процента от съсътава и си назначаваха свои хора. Та треперенето беше на всеки 4 години. А заплатите там бяха малки 550 лева, които след 10 годинитрудов стаж станаха 650 лева. За сметка на това се изоскваше владеене на два чужди езика, и доста други важни способности. Тъй като аз съм от София не плащах наем, но тази заплата едва ми стигаше да си платя парното. За да си купя хладилник и пералня взех потребителски кредит. Повечето ми познати работят на две места в България и са хронични изтощени.
Затова Лондон ми се вижда по-нормален град. Да, и мога да си купя дънки на Арчани, които в България изобщо не пристигат.
Та мисълта ми е, че от две злини се избира помалката.
Може в някои чуждестранни компании някой и да взима над 1000 лева и то само в София. Но това са малко хора и то предимно в банки, IT сектор. А другите? За да си позволят пералня или почивка в Гърция работят на две места и са преуморени.
Това е реалността.

85.   , да, авторке, да допълня, че в България съм работила много часове извънредно в частния сектор, вкл. Много съботи и недели и те никога не са ми били плащани. В Англия поне ти ги плащат. В България, когато работех в частния сектор, винаги съм работела на две места и така бях уморвна, че нямах сила нито да ходя по заведения, нито за купони. Имай предвид, че средната работна заплата в БГ е 750 лева. Т. е. Масово йората получават под 1000 лева. А с 700 лева на месец, ако жевееш самостоятелно, нищо не можеш да платиш, освен режийните и храната.
Ако си намериш приятел в Лондон и двамата работите ще ти е по-лесно. Ние сме тук двамата с мъжа ми и се справяме.
Желая ти успех, каквото и да решиш.

86.   П. с. Ако ти е трудно да запишеш висше в Англия, защо не опиташ в Шотландия? Има и други възможности - примерно има курсове за дентална сестра за 2000 лири за 9 месеца? Така все пак ще работиш нещо квалифицирано.
А твоите приятели-семейството, чакащо дете не са ли регистрирани за текс-кредит?
Ако решиш да останеш във Великобритания опитай да учиш нещо, това ще помогне.
Успех!

87.   Авторке, пак ти казвам, че разсъждаваш много ограничено. Има градове с по-евтини наеми, например:
https://www.propertypal.com/property-to-rent/newcastle

Мога да намеря дори по-евтини, това е само пример.

Аз отдавна искам да замина, но партньорът ми не е съгласен. Ти си живееш в твой свят...
Като толкова ти харесва в България и тук не си дискриминирана, а животът с 1000 лв.на месец е песен, защо не се върнеш?

88.   Авторке, виж и тук:

http://www. rightmove. co. uk/property-to-rent/find. html? locationIdentifier=REGION^550&minBedrooms=2&maxPrice=400&numberOfPropertiesPerPage=24&radius=0. 0&sortType=6&index=0&viewType=LIST&areaSizeUnit=sqft&currencyCode=GBP

Мисълта ми е, че не всички живеят в Лондон и плащат по 1000 и повече паунда на месец за наем. Ако човек търси, в един по-малък град може да плаща и по 200 паунда наем месечно за самостоятелна стая, че дори и по-малко. Не навсякъде пътуваш до работата, можеш да си намериш и на близко разстояние, което да изминаваш пеш... и т. н., и т. н.

Както неведнъж написах, спри да разсъждаваш толкова ограничено. Както България не е само София, така и Англия не е само Лондон.

89.   Авторке, чудя се дали си поредният трол или просто не си в час. Ако е второто, моля те прибери се от Англия, родителите ти си хвърлят парите на вятъра. Българско палто струвало 200 паунда. А тук колко мислиш, че струва, 20 лева ли? ! Най-вероятно тук изобщо не се продава, защото няма кой да го купи! Или просто в Англия хората са супер балъци и плащат четворно и петорно? ! Осъзнаваш ли изобщо какви тъпотии пишеш? ! Където и по света да работиш, ако искаш да получаваш добри пари, ще трябва да се трудиш здраво и да носиш отговорности. Такъв филм да стоиш от 8 до 17. 00 в офиса, да ти е спокойно и след това никой да не те занимава, го има само в развитите страни и пак заплащането не е кой знае колко голямо. В България обаче, за такава работа се дават по 500-600 лева максимум и ако имаш късмет те осигуряват на цялата заплата. По-интересното е, че и за много по-отговорни длъжности масово се предлагат почти същите пари. Пресен пример от преди месец-два, позната отива да кандидатства за главен счетоводител в един хлебозавод. Заплата цифром и словом 630 / шестстотин и тридесет лева /. Когато казала на собственика ( българин естествено ), че това е твърде малко, онзи се ухилил мазно и отвърнал - "мога да ти вдигна с 200 лева, но ще трябва да идваш и в събота, и да увеличиш печалбата"! Да, в България има добре заплатени позиции, но са в международните компании и са твърде малко. Останалите получават между 600 и 1 000 лева. Наскоро група пишман работодатели бяха ревнали чак в медиите как нямало кадри. Ми, няма да има, 600 лева са обидно малко дори за чистачка. В провинцията наемите започват от 200 лева и то за необзаведени и неремонтирани гарсониери! Като сложим още около 200 лева сметки, ти остават едни 200 лева за храна и всичко останало. Ами, ако имаш дете???

90.   Здравейте,

Искам отново да уточня, защото явно се се чете какво пиша, че напълно разбирам хора работещи за 500-600 лв в София или Варна на квартира биха дошли към Англия, Холандия или Германия.
Написала съм темата за хора, които идват, защото са подлъгани, а са получавали добра заплата в България, имат си жилище и им стигат парите, живеят сами, но си мислят, че тук могат да изкарват много повече. Познавам много такива дошли тук! Има хора, които не могат да се върнат, защото са си продали жилищата и са си изместили децата и не могат да се върнат, не че не съжаляват. Напълно осъзнавам, че много хора идват, защото работят за малко пари. Тяхното идване е напълно оправдано и разбираемо, но познавам и много хора живеещи дори по-зле отколкото са били в България!

Към номер 84/85

Радвам, че вие се чувствате добре тук. Разбирам ви напълно, не се оплаквам от моя живот. Аз живея много добре! Имам си приятел, живеем на квартира в хубав квартал, почти в централен Лондон, сами сме, парите ни стигат. Написах темата за хора, които са имали добър стандарт в България, но си мислят, че тук могат да живеят много много по-добре. И да имат 2-3 деца и всичко ще си имат, и жилище ще си купят.
Приятелите ми не са регистрирани, те идват от Манчестър и тепърва ще оправят нещата. Приятелят на момичето е англичанин и изкарва над 35 000-40 000 на година. Справят се добре, просто исках да кажа, че жилищата дори извън Лондон може да са скъпи. Има цели градове с имоти за по 5 млн паунда. Там няма как наема да ти е 200 на месец. Просто исках да обесня, че не е възможно както номер 78/81 казва семейство да се издържа само с 1000 на месец. В англия това не е възможно дори и без дете, камо ли ако единия не работи, защото е по майчинство.

Към номер 88
Тук има много села и малки градчета, но първо там няма как да си наемеш цяла къща за 200 паунда, можеш стая, но ако искаш къща поне 550-700-800 трябва да даваш. Отделно може да ти се наложи да си купиш някои мебели, трябва да плащаш сметки, има и council tax, която е средно между 90-120 паунда на месец. Да си намериш стая на 20-30 сам добре, но утре като имаш семейство и деца какво правиш? Не можете да живеете с 1000 паунда! Няма да се отпускам в размисли, че имам приятели и в Бристол, Бракнел и други места, където може да плащат по-малко от Лондон, чак пък 200 на стая не съм видяла... Освен това Лондон дава предимството да се развиваш, все пак аз не съм учила 4 години, за да работя в Макдоналдс за 7, 40? Така и не казах какво работя, но тук мога да се развивам. Работя като Recruiter, сега съм само консултант и взимам 24 000, но за старт е добре, въпросът е, че след 6 месеца до година ще взимам 26 000-28 000. В малките градчета няма развитие. А аз искам и деца да имам и да мога да съм събрала пари да си позволя да го гледам и 2 години, а не на 9 месеца да извикам майка си или да наема детегледачка? Не, че Лондон ми харесва, но тук идват хора дори от Манчестър и казват, че там също няма много развитие в кариерата.
Аз не се оплаквам, защото живея добре, в центъра, на 10 мин с метрото от Baker street, апартамента ми е голям и хубав и плащам нисък наем, защото имахме късмет, но знаете ли колко хора съм виждала да живеят в пристройки в градината, приятелка ми се беше оплакала, че имат мишки и нямат лампа в кухнята 2 месеца. И те не могат да излязат от Лондон, защото са дошли с децата и децата учат в унита и те не могат да ги издържат в Лондон, а родителите да живеят на майна си райна...

А сега към номер 89

Първо не съм трол, второ не, че му влиза в работата на някой, но работя от 18 годишна и се издържам сама, не ми пращат пари да си живея.
Второ купувам си бг дрехи и знам колко струва едно палто. Взех си от Роси тази година/ русенска фирма/ и беше вълна намалено на 100 лева. Много е хубаво. Колкото и да не ви се вярва, даже приятелят ми беше с мен, когато видях етикета в един магазин в шопинг в Лондон. Сиво много красиво палто, до коляното, на етикета пишеше MADE IN BULGARIА, а цената беше 195 паунда, фирмата също беше българска. Самият магазин продава дрехи от различни марки в Европа, а не само една. Даже приятелят ми се изненада, аз го видях лично и не мисля, че трябва да убеждавам когото и да е. Но е факт, че беше толкова. :) Явно са балъци.
Искам само да допълня, че на мен ми е ясно това, че няма как да ти плащат и да не те занимават, но моля не си мислете, че тук ти дават много. Даже вчера се бяхме събрали в нас и си говорихме кой как е. Сетихме се за поне 10 семейства, които се прибраха в България за последните няколко месеца, а си говорихме само 2-3 момичета, когато и другите ни чуха, добавиха, че и те познават поне още 20, а ние бяхме 9-10 души и нямаме много контакти с българи извън нашия кръг. Интересно защо тези хора си идват?
Аз пък мога да ви дам пресен пример за познат работещ като инженер във фабрика в източна България, които взима 1600 чисто, да вярно не го осигуряват на толкова, но той си довнася. Градът е много малък, почти село. Работи на 8 часови смени, работниците и те и взимат по 900 чисто, нямат тежка работа, основно на машини управлявани от компютри. А си само да добавя, че чистачките както вие давате пример тук се сами си внасят осигуровки! Както и детегледачките, както и на обектите и бармани и сервитьори и много още длъжности в големи магазини като M&S и други, които вече се изхитриха и си търсят персонал чрез агенции. В моя роден град, който е около 50 000 души квартирите са между 150 и 250, като 250 са центъра и са супер лукс над мола. Нямаш транспорт, както и в много други малки градове. И сигурно ако имаш дете ще имаш и партньор и няма да сте само с 600. Тук само частната детска градина е 200 на седмица, а държавната е 80-100, но работи до 15:00.
Интересно как ще работиш и ще се издържаш като трябва да си занесеш детето в 8 и да го вземеш в 15:00? И ако плащате квартира, майчинството е едни кирливи 150 на седмица и само 9 месеца. После оставаш с 30 на месец.

Ако живеете извън Лондон и имате дете и квартирата ви е 600 на месец, сметки още 200 на месец, може и повече, и детето ти е на 10 месеца, няма майчинство, мъжът ти взима 1200-1300 в някой малък град, как ще се оправят? Остават с 400 за храна, дрехи, детето и друго....

91.   #89, защо не емигрирате при големите пари в чужбина? #78, същия въпрос и към вас?

92.   Авторке, силно си противоречиш.
Нали не ти беше добре и искаше да се връщаш, сега пък живееш добре... :)))

И в България, ако само единият работи, положението не е добро. 1200 паунда стигат, ако живееш с апартамент с наем 400 паунда и правиш битови сметки, council tax и др. под. за още 200. Остават 600 за разходи, което, ако си спестовен, е достатъчно. Има намаления в магазините и т. н. А друг е въпросът, че обикновено преди да имат бебе, хората пестят, а и жената все пак има някакви доходи, докато е в майчинство, колкото и кратко да е то. Замислете се колко двойки имат деца у нас и колко повече се решават на това в чужбина, защото се чувстват финансово стабилни. Освен това, ако семейството е толкова закъсало, работещият мъж може да си хване и втора работа почасово, което в България като възможност клони към 0.

За да има повече от 2 милиона българи в чужбина си има причина. Авторке, ти сама казваш, че си отишла в чужбина да се развиваш. Пишеш, че имаш високи доходи. А я да те попитам защо не се развиваш в България, след като в чужбина е по-сложно? :) Нали си с висше образование, защо не работиш в кол център тук за 1000 лв.?

А колкото до дрехите на фирма "Роси", наскоро си купих рокля за 95 лв. от там, както и блуза за почти 60 лв. Не знам какво ще да е това палто за 100 лв., дори и при намаления в моя град няма такива цени. Колкото до цената във Великобритания - там се изнасят дрехи на много наши фирми, но качеството им, когато са шити за Великобритания, е много по-високо. Изглежда нямате достатъчно набито око, за да сравните, но ако все пак имате възможност да го направите, ще забележите разликата.

94.   91, не съм емигрирал, защото аз съм от малкото, които изкарват добри пари в България. Ако трябваше обаче да работя за 600 лева - да щях да го направя. Преди години се бях подготвил за това.
Авторке, ти пак не разбра за какво става въпрос. Прословутото ти палто може и 1 000 паунда да струва. Въпросът е, че същите пари ще струва и в България. Хайде, сега сметни колко време ще е нужно на човек с 600 лева заплата да си го купи! Хубаво даваш пример с инженера. Според теб 1 600 лева добра заплата ли е за инженер?! На всичкото отгоре си довнася и осигуровките, което честно казано практически е малко трудно осъществимо. Направи си труда и провери колко получава един инженер в Англия, пък и навсякъде в Западна Европа. Колкото до примера с родният ти град, добре е да кажеш какви възможности за работа има, защото съм сигурен, че няма почти никакви. А това, че при 600 лева заплата може евентуално да имаш партньор и да ти е по-лесно, по-добре не го пиши повече, че е смешно!
Нека пак ти го обясня за последно, няма как да сравняваш една от най-развитите страни с най-бедната страна в ЕС. Ако успееш да докажеш обратното, мисля че спокойно може да кандидатстваш за Нобелова награда за икономика. Друго много интересно нещо е, че твърдиш, че се издържаш сама. Как така в "лошата" Англия хем успяваш да си плащаш всички сметки, наеми и храна, хем да си покриваш таксата за университета, която както знаем не би трябвало да е хич ниска?! Интересно с каква работа успяваш да направиш всичко това сама?

95.   До 90 : Не се занимавай повече да им обясняваш на тези твърдоглавци. Тезата ти е напълно ясна и който има глава на раменете, ще се съгласи със теб.
Аз също живея в чужбина, във Франция, и напълно подкрепям написаното от теб.

Има много причини, поради които човек може да поиска да емигрира, но не трябва да се заблуждаваме, че във финансов аспект емигранта ще цъфне и върже.
Хората, които правят биха могли да направят много пари в чужбина са лекари, архитекти и адвокати със собствени кантори. Българите имат най-голям шанс, ако са завършили в топ унивеситетите назапад. Имам приятели завършили универститети от топ 10 в световната класация, и да, те наистина правят кариера, започвайки от ниво, за което потенциално дипломирания от някой по-скромен университет трябва да работи здраво 20 години.

Тук ти се опитваш да обясниш аргументирано на хората, че има такива и такива такси; че българите, които живеят "в къща", всъщност са 12 човека, който наемат къща с 5 спални и живеят в нещо като комуна; че държавната детска градина е скъпа, а освен това и работи до 15 часа, което прави невъзможно работата на пълен работен ден на единия от родителите или изисква още повече разходи - гледачка или частна градина; и т. н. и т. н... и какво получаваш в отговор - накой поставя обратно плочата в грамофона и те забива с аргумент от рода "Е, да ама ако получаваш 1200 паудна и плащаш за апартамент 400 тогава какво... ". Без да отчитат, че в "Лондон" 400 паунда за апартамент е сумата, която в централен Лондон се плаща на седмица за апартамент с площ 20 кв. м. А с техните 400 паунда единствения вариант е някое социално жилище на 2 часа от цивилизацията и от работата... Тогава аз ще ги попитам тези същите - в България защо не вдигнете една колиба в циганската махала - няма наем, няма нищо? ! Ама, защото като е в България и не можем да живеем по циганските махали, защото така и така, но като е в чужбина и никой не ни вижда, няма проблеми...

Общо взето конфликтът тук е конфликт на гледни точки - ти търсиш нормален живот, при който можеш да гарантираш за себе си и за семейството си определен стандарт, а болшинството от коментиращите търсят пълен хладилник на каквато и да е цена, без да си дават сметка, че за въпросния пълен хладилник със стоки от дискаунт магазина са готови да се сринат във всяко едно социално отношение. А да не говорим, че въпросните дискаунт магазини ги има вече и в България...

96.   Номер 95 е абсолютно прав. Аз живея в Германия и 99% от българите тук живеят невероятно мизерен живот. Тоест не живеят, ами преживяват. Хора на по 40 години живеят по двама в СТАЯ, работят за минимална заплата и едвам свързват двата края. Но въпреки това не спират да псуват България и гордостта им пречи да признаят, че са сгрешили. От позицията на живущ в чужбина, бих посъветвал тези, които живеят в България нещо. Ако искате да видите как наистина живеят приятелите ви в чужбина, не вярвайте на приказки, ами просто им отидете на гости. Уверявам ви, че повечето могат само да си мечтаят за нещата, които вие приемате за даденост в България - например това да имаш собствено жилище. Аз съм в Германия от 3 години и още не съм срещнал българин, който да си е купил жилище. А познавам хора на по 40 години - всички живеят под наем. Така че ако си мислите, че живота в чужбина е прекрасен, уверявам ви, не е. Да, България има доста проблеми, но и тук меко казано не липсват такива.

97.   №95, прекрасен коментар, който би трябвало да заключи темата, но надали...

98.   96, следваш ли или работиш там, в малък или в голям град си?

99.   До №95 и №96
Живял съм в три западно-европейски държави и мога да ви уверя че навсяъде е същата гадост като в Гермния. Живота на огромната част от емигрантите там е мизерен.

100.   Мен в Холандия ме потискат еднаквите им градове с изключение на Амстердам - неизмазани стени, потискащи сиви тротоарни плочки навсякъде. Вече ми липсва хаотичната мешаница у нас и в бившите соц републики от най-различни плочки и асфалтови тротоари. Тук е много сива средата. Хубаво е че си купуват малки коли а не излишно големи като българите и до там. Мисля, че Словакия е много по-добър избор от западна Европа за емиграция и средата е като у нас, но една идея по-добре.

101.   Здравейте,

бях решила да не пиша едно и също нещо. защото вече ме заболя главата, а и не мисля, че ще ме разберат всички. Няколко пъти повтарях едно и също, давах примери, но не и не...
Аз не съм казала никъде, че живея в мизерия, но от моите познати няма такива, които да живеят сами. Аз и моят приятел можем да си го позволим, защото той е завършил в Англия и си намери добре платена работа. Ако не беше той аз нямаше да дойда тук, имах добре платена работа. Както казва №95 трябва да си завършил хубав университет, за да градиш кариера. И пак казвам, моят приятел не взима 40-50-60 000 на година, взима добре, но ако искаме да имаме дете и още една спалня, няма да можем да си го позволим в този квартал. Трябва да отидем по- далеч.

Благодаря на № 95 за прекрасния коментар. Личи си, че ме разбирате и сте усетили какво се опитвам да кажа. Вие пишете по- добре, надявам се да успеят да ви разберат. Написахте точно и ясно каквото се опитвам да кажа от доста време с примери и обяснения.
Животът не е само пари и дрехи... Живяла съм с малко и знам какво говоря. Беше ми по-добре от сега.

И само да уточня, че аз не уча, завършила съм вече, а и в Англия кредита за университета се изплаща след като завършиш и е процент от заплатата.

51-100 от 162