Споделена история от В чужбина

Америка
Здравейте. Аз съм момиче на 19 години, завършвам 12-ти клас и след 2 месеца заминавам за САЩ, Калифорния. Ще работя като сервитьорка в закусвалня на първо време, защото момичето при което заминавам успя да ми уреди само това, иначе заминавам заради мечтата ми да стана актриса, и не ми казвайте, че нямам шанс, чувала съм го вече хиляди пъти. До тук добре, но колкото повече наближава да заминавам, толкова повече ми се иска да остана, но не мога защото всичките ми документи са готови, планирам това заминаване повече от година...
Според вас ще ми е добре ли там? Момичето което ми намери работата в заведението за бързо хранене ми казва, че там било хубаво и, че ще ми хареса но тя живее там със семейството си от години, а аз отивам сама и някак си ме е страх.
Нашите първо бяха против, но накрая се съгласиха.

Коментари

1.   Иди, пробвай, опитай. Моят съвет към теб е при първа възможност да си вкараш пари на дебитна карта, които да са ти за билет за прибиране, ако нещо недай си Боже се случи и искаш да си прибереш и нямаш пукната стотинка, да знаеш, че имаш скътани пари и с тях ще си дойдеш. По-добре да отидеш да видиш какво е, как са нещата, дори да не ти хареса поне ще си видяла за какво иде реч. Поне някой ден няма да си кажеш, че не си отишла. По-добре отколкото да мислиш ''можеше.. трябваше'', използвай си шанса, няма какво да загубиш. Ако не отидеш после цял живот ще се чудиш как ли е щяло да е и къде щеше да си в момента, ако беше заминала, дали си щяла да намериш любовта или да имаш кариера. И ако станеш актриса, да не забравиш да ме споменеш като взимаш Оскар.

3.   Към номер 2: Хора като теб направо ги съжалявам, твоя мозък май е промит, изрично съм написала да коментират хора които са живяли в Америка, а не жалки и завистливи отрепки. :)

Авторката.

4.   Живея в САЩ Вашингтон от 10 години и мога да ти кажа, че тук е страната на неограничените възможности. За начало хубаво си избрала да си сервитьорка, тук се дават много добри бакшиши. За актьорската кариера всичко зависи от теб, ако имаш данни - имаш шанс за реализация. За езика нищо обаче не си споненала, много е важно да го знаеш перфектно, ако не по-добре изчакай още няколко години преди да заминеш и през това време ходи на уроци.
Желая ти успех и не се влияй от негативно настроените коментари, забелязал съм че в този сайт САЩ е тема табу за повечето и то все такива които не са и стъпвали тук.

5.   Не слушай никой следвай мечтите си, щом си се уредила заминавай мен някой да ме уреди в Америка оставям всичко и бягам, Успех

6.   За този упадък се говори от 1910 насам. "ограничения си и промит мозък". Защо все трябва да се обиждаме?
Има три важни неща, които трябва да направиш.
Да се подсигуриш, че твоята приятелка е напълно искрена и не е част от множеството канали за трафик на хора.
Да получиш добро образование, за да можеш да имаш добра професия и добри финанси.
Да си подсигуриш добри връзки с добри хора.

7.   Отиди. Може и да не станеш актриса, но все пак ще се пробваш. Ако искаш да станеш актириса трябва говора ти да звучи добре. Например много пъти руснаците си личат, че са руснаци когато говорят в някой американски филм и затова ги търсят много рядко главно когато им трябва някой лош.

8.   2, звучиш ужасно злобно. Къде по - точно видя, че момичето е с "ограничен и промит мазък"?
До авторката : звучи чудесно, да, ти имаш шанс да станеш актриса, бори се за мечтите си и не се отказвай :)

9.   Пак почнахте да изказвате некомпетентни мнения за чужбина...
Накратко:
При всеки е различно, най-важното е да имаш достатъчно пари за що годе нормално изкарване на месеца и спестявания;
Най-добрия начин да разбереш дали нещо е хубаво е да практикуваш повече - в твоя случай трябва да отидеш и сама ще разбереш.
Има много фактори, според мен във чужбина е по-добре за работа, образование, лайфстайл, кариера, но разходите са по-големи.
(от личен опит знам)
Аз също съм решил да работя в Америка, засега ще съм тук.
Успех :)

10.   Колко злобни хора може да има на този свят? Еми защо пък да не ти е добре, изобщо не слушай тъпи коментари от толкова ограничени хора, които след време ще са съжалявали повече за нещата които не са направили, отколко за тези които са направили. Живота не ти е даден за да се изживее на едно място, следвай мечтите си, бъди различна. Слънчева Калифорния е един нов свят. Хората там изобщо не са като нас българите, снобари и грубияни, ти му се усмихваш, то се чуди как да ти направи гадно. Съветвам те да не се отказваш от мечтата си, колкото и хора да има, които преследват същата мечта като твоята. И какво като някои ти е казал, че нямало да успееш, само защото те не са успяли? Вкарай малко позитивизъм в живота си. Остави ги всичките злобари, които ги е страх да опитат и които ще си умрат с мисълта, че не са изживяли живота си както са искали, само защото са слушали хора, които са им натяквали как няма да успеят.

11.   Ако не си сигурна недей да заминаваш, но Америка ти дава шанс за развитие! Късмет :)

12.   Няма как да знаем дали ще ти е добре там, хората са различни :)) Поинтересувай се за държавата, хората, манталитета им и всичко което те вълнува и може сама да достигнеш до извод дали там ще ти е добре. П. П. Тук в категория Чужбина има много теми, които биха ти били от полза.

15.   Наистина ти завиждам, Калифорния е мечта :)

16.   Помисли си добре дали искаш живота ти да мине само в работа и спане...

Поздрави, Узунов

18.   Благодаря на всички за коментарите и подкреката! Ще замина и ще пробвам, ако не се получи поне ще знам, че съм опитала.
Очаквам още мнения. :)

19.   авторке, щом си решила, замини и виж как са нещата. проучи добре момичето, което те урежда, за да нямаш неприятни изненади.
за актриса не вярвам да ти се получат нещата по много причини. предполагам, знаеш, че там всяка година се изсипват хиляди момичета от къде ли не със същата цел. защо според теб ще те изберат измежду тях? знаеш ли английски поне на ниво С1? (дори и така да е, пак ще имаш акцент, който ще ти пречи. за певица примерно би имала повече шанс, ако си добра) ходила ли си на школи по актьорско майсторство? в какви постановки си участвала (поне ученически, любителски)?
тук имаше и други подобни теми, ако искаш, потърси. но иди, поработи и виж как са нещата.
Ж43

20.   Номер 16 - няма гаранция, че това няма да се случи и в България.

21.   Аз си мечтаех за Бевърли Хилс заради един анимационен сериал. Е може един ден да го посетя като турист, знае ли се.

22.   Наистина трябва да отидеш и да разбереш сама. При всеки е различно. Аз живях 3 години в чужбина и не съм бил по-нещастен през целия си живот. Откакто се върнах в България се родих, както се казва. При някои мои познати пък е обратното, зависи си от човека. Едно мога да ти кажа: където и да си, винаги носи България в сърцето си и се гордей с нея! Виждам много злоба от емигранти включително и тук в коментарите, които плюят по родината и за съжаление се оказва, че след като отидат в чужбина вместо да се обогатят и да станат още по-интелигентни, става обратното. Успех ти пожелавам!

23.   Всеки има мечта. Всеки иска нещо по-различно от другия, но общото между всички мечти е това, че всеки иска да е щастлив. Ти в тази степен от живота си имаш невероятната възможност да изпълниш мечтата си. Не се страхувай от това, че няма да успееш. Не давай право на другия да каже какво е възможно и какво не. Ако ти вярваш, че ще станеш актриса и го искаш наистина много - то това означава, че ще ти се случи. Америка е страхотно място за живеене - може да се каже и най-доброто в света. Сервитьорство то също не е никак работа за подценяване в Калифорния. Само трябва да повярваш в чудесата, кой знае може би в заведението в което ще работиш да се отбие някакъв Холивудски режисьор и до 5 години да си една от най-популярните звезди. Пожелавам ти много късмет и щастлив живот, а на останалите нека пожеланията им се връщат многократно. Поздрави.

24.   Защо винаги се намира по някой хейтър, да се изкаже пръв (става въпрос за коментирал номер 2, който сега видях че е премахнат. ). Авторке, с каквото и да искаш да се занимаваш, каквато и да искаш да станеш, задължително ще почнеш от нулата. Въпреки всичко, не се отказвай да преследваш, мeчтата си до край. Никога не трябва да се отказваш, защото не знаеш, кога точно може да те сполети късмета. Това че си избрала Америка, не означава че си с промит мозък. Не слушай глупостите, на платените тролове, дето се разпространиха навсякъде. Тук в България всички тези "русофили", плюят за щяло и нещяло по Запада но същите тези, пращат децата си да живеят и учат в страните от Западна Европа и САЩ, същите тези носят западни марки дрехи и стоки, телефони, автомобили, но като стане въпрос за Америка, тя е най-лоша, черна, краварска, фашистка държава. Тези "други места, които в момента набират скорост" са любимите места на русофили, комунисти, путинофили, това са - Русия, Китай, С. Корея. Не съм чул досега, някой да е успял да избяга от тези тоталитарни страни и да е искал да се върне отново. Никакъв упадък няма в Америка, това е долна пропаганда
разпространявана от троловете. Аз също не съм съгласен с Америка по някои, международни въпроси, но мислиш ли че им пука на тях за нашето балканско мнение, какво мислим ние за тях. Така че момиче, бягай на Запад независимо, кой какво ти казва. САЩ и останалите англосаксонски страни, винаги ще са еталон за стандарт на живот. Аз те подкрепям, в решението ти. Давай смело напред и следвай мечтите си! :) А хейтърите и русофилите тук ги остави да си тракат устата, на тях само това им е останало

25.   Ей малка и самонадеяна госпожичке... съобразявай се как говориш на хората, които си правят труда да коментират "мечтите" ти. Това, че някой ти е писал как стоят нещата в действителност и те открехва за реалността не го прави НИТО завистлив, НИТО отрепка...

В Хамерика всеки иска да е богат и известен...

Да не говорим, че там се е изсипал целият свят и много хора, които желаят да станат актьори са го учели предварително в специални училища за филмово изкуство, после са в такъв колеж.. някои хора бачкат много много здраво МНОООООГО преди на теб да ти дойде на ум да станеш такава и пак не са успели, но знае ли се... може пък и ти да успееш.

Само с това "аз искам" или "много си мечтая", или пък "обичам актьорското майсторство" - НЕ СТАВА. Щатите дават, но и вземат много! Както казах по-горе конкуренцията ти ще е целият свят!

Поздрави, Узунов

26.   Без връзки и пари си за никъде, само това ще ти кажа.

Ти недей си мисли, че това с връзките и парите го има само в БГ, щото именно от САЩ идва цялата ни система, начин на живот, престъпност ако щеш... и всичко е горе-долу по американския модел в последните ни 25 години.

Пък и за да успее човек в дадена сфера, която го влече трябва да хвърля почти цялото си свободно време в работа и усъвършенстване. Хората, които са превърнали хобито и мечтите си в реалност ще ме разберат, другите китуци ще хулят, щот са на 300лв. заплата, неквалифицирана и без никакво развитие и си изпушват половината кинти.

Няма да хулиш и ще се вслушваш в абсолютно всичко, което ти се казва и ще гледаш да извличаш полза и от негативното.

Поздрави, Узунов

27.   В Америка нали знаеш как се ходи? Със зелена карта (за да я спечелиш играеш на търг), работна виза (компания да те изтегли от там) или на бригада (чрез университета, редовна форма на обучение). Ти по кой точно от трите начина мислиш да влезеш? Тва да не ти е Европа... или са те излъгали и използват очакванията ти и мечтите ти и както на братята роми, заминали за Швеция през януари месец да берат капини се озовават на улицата с чашка пред някой магазин да просят...

И изобщо не казваш нищо за себе си...

Оспамих ти темата, но мисля, че трябва да се изяснят някои неща ;) Лошо е да се живее в заблуда!

Поздрави, Узунов

28.   Узунов, внимавай с тона. Май ти си написал коментар номер 2. Ами повече от ясно, е че съдържанието е било неуместно щом е изтрит от модераторите, не мисля, че аз имам за какво да се извинявам.
И точно ти ли ще ми кажеш дали ще стана актриса или не? Къде видя, че съм самонадеяна? Защото следвам мечтите си ли? Нито ти ще ми плащаш самолетния билет, нито квартирата така, че недей да ми говориш така както и нашите не биха си позволили.

Номер 19, да знам английски много добре. За певица не мисля, че съм достатъчно добра, но като малка съм ходила на уроци по музика доста време и мога да свиря на пиано и китара. В школи по актрьорско майсторство - не, но съм участвала в почти всички училищни пиеси и точно от там тръгна всичко с желанието ми да стана актриса, още във втори клас учителите ми казаха, че имам талант.

Авторката

29.   Ух, че люта тази авторка. Май иска само поздравления да чува. Защо задаваш въпроси, след като не искаш да чуваш скептични мнения? Такива като теб там са милиони, така че шансът за добра кариера клони към нула, кръгла нула. Но след дългогодишно, упорито сервиране, ще можеш да си осигуриш добър живот. Дерзай! Ама защо не стана първо тук актриса, после, като се отракаш, бягай в Америка. Защо изключи този вариант? Или смяташ, че е много важно за кариерата ти да работиш като сервитьорка? Всъщност коя българска актриса има успехи в Америка? Нина Добрефф, може би. Пази, Боже!

30.   Ако сте прочели внимателно историята ми щяхте разберете какво точно Ви питам, а именно за живота в Щатите, а не дали ще стана актриса или не. Знам, че шансовете са почти нулеви, но нищо не ми пречи да се пробвам и да си поживея в Калифорния, та дори за 2-3 месеца само. Отдава ми се възможност и няма да я пропусна само заради няколко злобни коментари. Съжалявам ако съм била груба, но единственото намерение с което написах тази история беше някой който е живял там да ми каже как стоят нещата и някои от коментиращите ми обясниха за което им благодаря.

Авторката

31.   Живея в САЩ и влизам тук, защото ми е едно малко прозорче към хората в България.
Ти си още малка и можеш бързо да се приспособиш тук, аз дойдох по-късно. Като цяло първите две години си като турист, ориентираш се, откриваш какво ти харесва и какво не, осъзнаваш възможностите си и превъзмогваш липсата на приятели и семейство. Това, че имаш работа и приятели е много голям плюс. От там нататък има много зависи... първо от теб и после е на късмет - какво търсиш като начин на живот и бъдеще. Ако искаш да си актриса, трябва да си в Лос Анджелис (не казваш точо къде в Калифорния), а това е голям град, разпръснат по крайбрежието, много трафик и стрес. В града има район където живеят the-wanna-be-s, или тези които чакат своя шанс, не е скъп за наеми. Без познати в бранша и без връзки трудно ще стане, няма да те забележат на улицата или в закусвалнята, защото наистина цял свят мечтае за Холивудска слава. Но ти си млада, не се отказвай. Има училища за таланти, препоръчвам да се запишеш в такова (и имай готовност да плащаш доста за това). Така ще намериш връзки и повече конкретна информация за възможностите - как и какъв агент да си търсиш, как се ходи по прослушвания и т. н. а и езика ти ще стане по-добър - речник и произношение.
Много е трудно, в Лос Анджелис всеки барман и сервитьор е актьор, които ходи по прослушвания и чака своя шанс, но ако стигнеш до Калифорния, тогава давай до край.
Хората са много весели и дужелюбни, лесно се комуникира с тях, но имай предвид, че има и доста престъпност и гета, където не се препоръчва да ходиш.
Като отидеш, имай търпение, дай си време да свикнеш. Шофирането е доста по-различно там, ще ти отнеме малко време да свикнеш с големите магистрали и висенето в тафик по повече от час ( в Л. А. няма градски транспорт или поне не такъв, който да върши работа).
Като пристигнеш и посвикнеш, ще ти трябва информация от първа ръка - как да станеш актриса, може ли само с курсове или ще ти трябва училище, как да си намериш агент, за да те викат на прослушвания и т. н.
Не отивай с нагласата, че ще е лесно и че ще стане веднага, но не се отказвай!
Успех!

32.   Номер 31, наистина много ти благодаря, точно това исках да ми обясни някой! :)

П. С: В Лонг Бийч ще живея, казаха ми, че е на около час път до Холивуд.

Авторката

33.   от Узунов

Комплексарски екип и това е :). Писах толкова неща, а са постнали само 1-2 от около 4 коментара. И то градивна критика и нещам върху които да се замисли авторката и да слезе на земята.

Не съм писал коментар номер 2. Можеш да провериш по хаш тафът ;).

Поздрави, Узунов и екипа да позволява да се изслушват и двете страни, не само едната

34.   Здравей.
Дали ще ти е добре там? Не смятам, че някой може да ти отговори, това зависи от теб. Как виждаш, възприемаш и усещаш нещата. Как ти влияе обстановката и хората, динамиката в живота, темпото.
Лично аз не съм бил в САЩ, но предполагам в началото ще ти е трудно... началото винаги е най-трудно, докато си стъпиш на краката, докато изградиш нови приятелства, докато свикнеш...
Но това, че е трудно, не е оправдание. Точно тогава човек се учи най-много!
Така че горе главата, имаш мечти за сбъдване :)).
И един съвет - не забравяй смисъла на пътешествието.
"Дойдох, видях, победих. "
-Юлий Цезар
Успех! Желая ти щастие!

36.   Живота в Америка е страшно скъп. Американците живеят цял живот на кредити, пък какво остава за българите там. Като цяло за почти всяка една професия имаш по-голям шанс да се реализираш в България, отколкото навън, но за актриса не съм сигурна. Няма лошо да опиташ. Аз работих известно време навън и сега това ми помага доста в България. Успех ти желая!

37.   Здравей, прекрасно е, че следваш мечтата си. Не слушай хората, повярвай в себе си, и Брад Пит е бил портиер, а Джаред Лето мияч на чинии. Не знам от кой град си, но се поинтересувай от школата на Мариета Милева, място, на което ще получиш най-добрите насоки от първа ръка, от момиче като теб, което сбъдва мечтата си.
Успех и смелоо напред:)

38.   До 37: Брад Пит и другия може да са били кенефочистачи, но те са си чистокръвни американци. Погледни колко успели актьори в Холивуд са от други страни - основно са от Автралия, Канада и Англия. Единици от Германия, Франция и т. н. От България кой е успял до момента? ! Отговора е никой. Имаше един тип с няколкосекундна роля в Хари Потър и толкова. Може и да се намери някаква пълнежна роля тук-там, но за супер звезда не може да става дума. Нека не се залъгваме, хората, който са на върха, не са задавали въпроси по форумите.

39.   Какво стана Авторке, добре ли си, всичко наред ли е?
Надявам се, че си добре и всичко при теб е спокойно, дай малко feedback, като имаш възможност.
Успех!

40.   как ще стане актриса, като няма образование? в америка университетското образование е страшно скъпо

41.   Аз също се интересувам какво е станало с авторката, но щом не пише тук, явно е заминала. Надявам се всичко да е наред и Господ да е с нея.