Споделена история от В чужбина

Живота в Турция (Истанбул) - приятен ли е?
Здравейте! От много време обмислям да се преместя да живея в Истанбул. Откъм работа съм се ориентирал към транспорта. Та питам там развит ли е автобусния транспорт. От снимки гледам, че има много нови автобуси. Минималната заплата е около 1000 лири. За какво биха стигали тези пари? Дали ще мога да спестявам и т. н. Моля някой, който е живял там да помогне, мерси!

Коментари

1.   Първо е важно да знаеш езика. Второ, да си мюсюлманин или най-добре да си турчин, защото дори в Истамбул християните са дискреминирани ...и последно - ако ще живееш с 1000 лири минимална заплата - стой си у нас.
Да отидеш в Истамбул като европеец си заслужава, само ако си високо образован специалист - да отидеш на много висока заплата, да имаш хубаво жилище на Босфора, кола и социален статус. Да ходиш в Исамбул, само защото си видял нови рейсове на снимка? ТИ сериозно ли???
Ами те турците си правят рейсове...некачествени, но лъскави - защо да нямат нови рейсове в Истамбул. Какво те греят тези рейсове не разбирам. Отиди поне на една екскурзия...от снимки не става

2.   Н 1, кaквa "дискрЕ(И)минaция" те гони тебе в 16 милионен грaд? !
Мултинaционaлен грaд си е, модерен, рaзвит, имa християнски ( ортодоксaлни и кaтолически) църкви.
Нaскоро зaминaхa тaм дa рaботят приятелско семейство испaнци при брaтa нa мъжът. Сaмо три месецa сa тaм и сa възхитени, мислят дa остaвaт трaйно. Нямa нуждa нaвсякъде дa се изкaзвaш, придържaй към темите, по които си компетентнa нaистинa.
Aвторе, aко ти е сигурнa рaботaтa, върви и опитaй. Турците по принцип винaги договaрят в нaчaлото по- мaлко пaри, a в последствие вдигaт или не в зaвисимост от рaботникa. Тaкa или инaче, ти нa място ще можеш дa търсиш после и по- добро. Тaзи рaботa може дa ти е сaмо трaмплин.

3.   Незнам, има ужасни задръствания, иначе е много хубаво, но май доста пари ти трябват, определено език.

4.   #1, в случай, че не си запознат/а, повечето хора в Истанбул, както и в останалите по-големи градове в Турция изобщо не са религиозни. Религиозни са най-вече по-ниско образованите хора, както и тези от по-долните слоеве на обществото. Иначе не мисля, че Истанбул превъзхожда София особено. Може би това, че е разположен на река е огромното му предимство. Аз лично никога не съм харесвал София само заради това, че няма река, а това прави една столица (и изобщо град) много по-красив и атрактивен. Пример - Виена, Будапеща, ако щеш дори Букурещ.

7.   Номер 4, в София има тамън няколко реки.
А да не говорим за твърдението ти, че Истанбул не бил религиозен. Явно, че си виждала Истанбул само в турските сериaли.

8.   Истанбул е бил разположен на река. Истанбул е разположен направо на две морета (ако броим северните пердградия), барабар с проток между тях.

9.   Тук за пореден път се доказва какъв дървен философ е българина. В случая, специалист по география. :)

10.   Защо ще ходиш там заради 1000 турски лири те са 312. 18€ които може да изкарваш тези пари в държави в централна Европа като Чехия или Унгария. А и в Турция половината ти заплата ще отива за наем. В Истанбул да живееш нормално ще са ти нужни 1000€, докато в Чешката столица Прага ще са ти нужни 925. 12€. Наемите в Истанбул не са малки от 462. 81 €(1, 434. 02 TL) до 861. 99 €2, 670. 91 TL, а в Прага са 490. 60 €(13, 285. 34 Kč) до 878. 12 €(23, 779. 41 Kč). А и Истанбул е много престъпен град. Къде си тръгнала в Истанбул за тези 1000 турски лири. Цената на транспорта в Истанбул е 10 пъти по-висока от тази в Прага.

11.   Ако си от България - животът в Турция (Османската империя) винаги е бил отвратителен, ти какво очакваш? Ако ще ходиш на екскурзия по-добре в Москва или Санкт Петербург. Лятото е хубаво в Севастол или Ялта.

12.   Ходих в Турция - Одрин и Истанбул. Истанбул е много голям град - 14 милиона граждани, там някъде... Помисли дали си готов за това.. Там си имат различни квартали - квартали, където има хотели, квартали с пазари, бизнес квартали и мн др. Хората са големи търговци, ще ти изтъкнат парите със сламка... Леко... Много гостоприемни и дружелюбни. Те са едни от най-годтоприемите хора.. На ресторантите ти дават безплатно хляб, чай, десерт... На мен например, бях на една спирка и имаше една жена, носеше питка ли беше и почерпи всички а спирката, а там имаше многоо хора. Това ще го направи балканска душа... Най - различни такива неща ми се случиха... Много. Шофьорите на таксита.... За тях нямам думи, пазарят се за пари и нямат спирка обаче.. Голям град - многоо забележителности, за една седмица не е възможно да разгледаш всичките! И като беше станало въпрос за гостоприемните хора, нз сигурно сега ще започнат отговори от рода на : " напротив, не е така" и т. н. Предварително - ако не сте ходили, недейте говорите, че не е тъй.... И да сте чували, отидете, вижте и тогаз.... Като цяло мнението ми за Истанбул ми е положително, но ти решаваш. Помисли хубаво какво искаш и дал си готов. Успех!

13.   Здравей, ако знаеш турски, си заслужава да опиташ. В края на краищата и да не се получи, няма да е края на света - поне ще знаеш, че си пробвал. Губиш в най-лошия случай малко спестявания, които ще похарчиш за покриването на разходите през първите месеци.
С работата и да не стане от първия път, рано или късно ще намериш подходяща и по-добре платена.
Без език обаче трудно ще се оправиш, още повече че в момента турците са заляти от ниско-квалифицирана работна ръка, готова да работи за минимално заплащане.

14.   Българка съм. Живее и работя в Истанбул от около 2 години.
Това за религиите и че трябва да си мюсюлманин, за да живееш и работиш някъде в Турция, е абсолютна глупост и плод на нечия болна фантазия. Не ти трябва и турски, ако владееш английски на ниво.
Тук живеят много англичани и западно европейци. Търсят се кадри по инженерните специалности. Голяма част от мегаполиса е индустриална зона, съответно търсенето на квалифициран и високо платен персонал е голям.
Но автора говори за 1000 турски лири? НЕ, за никъде няма да ти стигнат тези пари, дори и за Макдоналдс. Наемите на апартаменти са 1000 лири за най-мизерният квартал.

15.   Живот в Турция? Не, мерси. Днес в Истамбул за пореден път се взриви някакъв мюмюн. Да, може да ти се случи и в Париж, но поне ще си щастлив там. Да живееш в мръсна дупка като Истамбул и да те гръмнат някакви луди ислямисти е много по-вероятно и става все по-вероятно и често. Отделно нощен живот няма и като жена не можеш просто да се движиш сама. Като туристка съм била там и знам за какво говоря, а да живееш там е пълна глупост. Инж. се търсят навсякъде -отиди в Германия, в Англия, където искаш, но да живееш доброволно в мюсюлманска страна е глупаво. Да не говорим за заплащането и то в глупавата им местна валута, която утре може да струва по-малко от тоалетна хартия.

16.   15, викаш друго си е да те гръмнат "мюмюните" в Париж, вместо тези в ИстаМбул, а? Ех, тези предубеждения! В Париж изобщо няма "мюмюни" и "спокойно" можеш да се разхождаш сама през нощта, а? Особено в някои квартали много ще ти се "радват" и то не само "мюмюни". Боже, Божееее...

17.   От номер 14 да 15
Живял/а ли си някога в Париж? Или си виждала Айфеловата кула на картички? Нямаш ни най-малка представа за многобройните гета, мизерия и нищета. Едва ли се обичаш с LV, но в бита и ежедневието си всекидневно ползвуваш/консумираш продукти произведени в Турция.

И запомнете че Истанбул не е Турция. Това е мулкултурен мегаполис с чуждестранни инвеститори. ДА, Истанбул не е като във Франция и рядко ще видите албанци, пакистанци и т. н :)

Истанбул и дупка? Ох, уникална инфраструктура, сгради които се реставриран на всеки 5 години. Естествено има и гета... вие какво очаквате? За сравнение гетата са по-модерни от Младост и Люлин.
За животът тук? Скъп и ти трябват минимум 3000 лири, за да живееш нормално. Без образование и заслужен късмет е трудно в живота... навсякъде :(

18.   n 17 - не съм живяла и няма да живея нито в Париж, нито в Истамбул поради сходни причини - тъмните и съмнителни субекти („мюмюни“ по ъглите, забулените майки с по 4 деца, миризмата на урина навсякъде, мръсотията, включително говоря за Париж, но в Париж поне има нощен живот, интернационална сцена, КУЛТУРА, а в Истамбул какво има? В Париж поне в центъра, в старата част на града е много хубаво и европейско, а в Истамбул единственият шанс да живееш нормално е да се барикадираш зад дебели дувари в някой лъскав, но изкуствено създаден квартал.
Уникална инфраструктура? Ти били ли си в развита страна изобщо?
И докато София се развива, излъсква все повече, то в Истамбул става все по-трудно за християните и жените. Да, преди години можеше да се говори, че Турция се развиваше добре, но винаги си е била мюсюлманска държава, в която като християнка-жена няма какво да правиш просто, а дори като туристка е ужасно - на всеки ъгъл неприлични предложения и подмятания, дори се случва да ти налитат някакви нищожества по-черни от най-черният циганин и миризливи отдалеч и отделно задължтиелно ще те оберат при първа възможност, а ако не успеят ще се пробват да те измамят. В София туристите се движат нормално, никой не ги притеснява, никой не те гони да ти продава боклуци и е рядкост да бъдеш обран (не познавам обран човек!). В Истамбул на практика като европейка е невъзможно да се движиш спокойно навън дори с придружител или в група и отделно имат най-развитата терористическа сцана в света - не само ислямисти, но и леви радикални, кюрди - вероятността да те гръмне докато се разхождаш нещо е огромна . Хубав град обаче да отидеш за 1 събота и неделя и да видиш забележителностите поне до вчера - да платиш с живота си за някакви джамии, които преди това са били църкви е твърде висока цена.
Била съм и в Кайро, но там поне има повечко неща за виждане на всеки ъгъл има полицай да те пази, а местните не смеят да погледнат чужденка, камо ли да ти налитат да те опипват или да ти правят предложения за повече!
Живяла съм в Северна Европа и Германия и който иска ред, инфраструктура и чистота да ходи там да живее - всяка седмица ти мият улицата, чисто, няма толкова „мюмюни“ и дори с новодошлите пак са под 5%. В България също е по-добре. Живеем поне в страна, която се развива в правилната посока и на практика „мюмюни“ нямаме - турците ни са светски и образовани хора, мюсюлманите като цяло са по-малко от 4% от населението и са повтарям СВЕТСКИ хора, а циганите си налягат общо взето парцалите и в сравнение с въпросните „мюмюни“ са супер - обаче и при тях само така наречените „турски цигани“ правят проблеми. масата са си мирни хора, а масата цигани са християни или нямат религия и само 30% от тях са мюсюлманите, което се търпи.

Нищо не би могло да ме накара да живея в мюсюлманска държава дългосрочно - няма пари на света, които да ти покрият стреса и тормоза, риска за живота и здравето, а и освен това няма на практика развита мюсюлманска държава освен ако нямат щастието да имат петрол. Връщате се просто в Средновековието и дори за мъж не мисля, че е кой-знае какво предимство иначе нямаше да ни заливат в момента и на всяка цена да искат да се доберат до нашите държави. В Истамбул примерно няма къде 1 бира да изпиеш като човек и няма нощен живот, освен за малкото заблудени туристи, които биват обирани жестоко.
Там вече и като туристка не стъпвам.
Толкова са „развити“, че „бежанците“ са навити да платят 10-20 хил. евро, за да се доберат до „недоразвитите“ европейски държави - все пак от Турция идват - защо не си стоят там като им е хубаво?

20.   Номер 18, съгласен съм с всичко което си написала, само с едно не съм - че в Германия и Северна Европа имало ред. Никакъв ред няма, там арабите и негрите правят каквото си искат - буквално изнасилват и пребиват бели жени на улицата, има и смъртни случаи. Откакто допуснаха "бежанците" да нахлуят, в Европа изнасилванията на бели момичета станаха ежедневие и фрапиращото е, че досега полицията и медиите прикриваха всичко, но истината излезе наяве. По цял свят една от най-обсъжданите теми в момента е точно епидемията от насилие над бели жени от страна на така наречените "бежанци". А в същото време ако бял християнин каже нещо против някой арабин или негър веднага го обвиняват в расизъм, е това какво е? Западна Европа загива, това е истината. Ние в Източна Европа може да живеем по-бедно, но скоро ние ще сме по-хубавата част от Европа, ако продължават да допускат разни чернилки да правят каквото си искат.

21.   Номер 18
Изписала си цял ферман, на кой искаш да се докажеш?
Автора пита за работа в Истанбул. И вече му отговорих съвсем ясно.

А що се отнася за жените? Че туркините се надпреварват коя по-къса пола да облече. Страшно модерни и красиви жени. Къде го видя тоя "мюмюн"? Правиш се на интересна с някакъв новоизмислен лаф. Ама браво. Изглежда не си била по-далеч от Шумен.
Факт е, че техниката с която боравиш, панелът на колата която караш са произведени в Турция. Религия? Ха ха, не забравяйте че Истанбул не е Турция ;) Разбирам че не виждаш по-далеч от носът си, че живееш в нищета и те бива в епитетите, но е много грозно да налагаш мнение.

Ако говорим за политическото положение на Турция в момента - да, и аз се ядосвам. Президента им е ужасен и направи големи гафове.
Но животът си тече и развива в пълни обороти. Нищо не е както преди месец. Изкуствено? ЧЕ НА ТЕБ ГОСПОД ЛИ ТИ ПОСТРОИ КЪЩАТА? Аре, бягай с плоските си обяснения. Стой си заключена у вас, философствай по цял ден да ти олекне :)

22.   Пак съм номер 17 до 18
Абе, жена! По Дискавъри имаше предаване за методите на египтяните да флиртуват и ограбват жени, специално. Ти в Кайро била ли си някога???? Ха ха ха. Моля те, излез от уикипедия!

Милиони чужденци (включително жени) работим там. Разликата е такава че в Истанбул се отива с диплома, а не като чистач. Така че ти няма как да живееш тук, определено.
Истанбул се мени с всеки един ден. Ти какво очакваш? Да "излъскват" само магистралите ли? Lol

Що се отнася до правата на жените - лудо надпреварване. Коя от коя туркиня по-красива и по-оскъдно облечена. То хубавата жена навсякъде по света е заглеждана. Но ти няма как да си наясно - щом и в Кайро не са те забелязали :)

Животът в Истанбул не е "фалшиво създаден". Има море, някой беше споменал реки ха ха, природа. Кое е създадено фалшиво, освен продукцията. Ама той Господ не строи къщи :)

23.   И още нещо:
Да, в Турция политиката е скапана. Бившият им премиер/сегашен президент вкара държавата в корупционни скандали. Но не си права за бежанците. Не Ердорган ги покани. Меркел настоя бежанците да преминават транзитно през Турция и си плати за това. Друг е въпросът каква е крайната цел на канслера? ! То и няма как бежанците да останат в Турция, щото тук никой не дава наготово. ;)))
Тук се работи здраво, никой няма желание да плаща голям процент от данъците си за нелегални бежанци, повечето от тях дори не са сирийци. Хайде да престанеш да се изказваш наизуст. Стой си у вас като те е страх номер 18. Той светът се развива и без теб.

24.   Едни от най-скъпите клубове се намират в Истанбул, например Рейна. До такава степен са се отдалечили от ориента и чалгата, че там няма как да чуеш от онези пошли ритми, които чуваш по 100лицата в България. Жените си ходят свободно по улиците, облечени оскъдно дори през зимно време. Дори ми става смешно колко показно искат да докажат, че всички тези съмнения спрямо свободата им, са някакво табу и едва ли не измислица.

Да, живеят и забулени мадами с по 4 "мюмюна", но това обикновено са кюрди и арабки. Те работят като хигиенистки или просят по улиците.

Номер 18 твърди че е била в Кайро, а всички които сме били там дори за кратка почивка, знаем че там мъжете са преследвачи и започват директно да свалят чужденки по историческите обекти. Представете си леки жени по центъра на Варна, но в мъжки пол и в Кайро! :)

Нека уважаваме труда на хората, които се борят за силното икономическо развитие в дадена държава. Политиците навсякъде по света ламтят за повече капитал. Важното е да има баланс, за да можем да си позволим почивка по-далеч от столичният кенеф или този на Истанбул. :)

25.   Пише се ИстаНбул!

26.   N18 никой от коментиращите не е споменал, че европейските държави са "недоразвити" - сама лепиш епитети и човек ако не прочете внимателно коментарите ще се заблуди по невярно написаната дезинформация.

Разбрахме че никога не би живяла в мюсюлманска държава, ако изобщо Турция може да се впише като такава. Специално Истанбул се изчиства от черни забрадки... светкавично, защото Меркел си ги покани в Европа с широко отворени обятия. Разбери че "мюмюните", както ги определяш, никога няма да успеят в държава като Турция, защото тук се работи и за съжаление социалните помощи са прекалено ниски за мързеливците, да не кажа никакви.

Естествено че арабеските ще мечтаят за Айфеловата кула и дюнерите на канслера, защото телевизионната пропаганда е мащабна. Мегаполис като Истанбул няма нужда от фейк рекламки, защото новотурците са практични по характер и имат за цел да са сред първите места на класациите по икономически растеж. За едно си права N18 - сегашната политика на Р. Турция се оглавява главно от некадърници, но е въпрос на месеци за да се разкарат.

И още нещо - изсмях се направо за това за Кайро xD xD xD Там е направо като мъжки пазар за туристките. Всеки, който е бил там, знае че тези казанови стоят и дебнат още от летището за да... Дори да сте космата - тея ще намерят къде да ви ущипят.

27.   казанови - нарича се насилие, като в Германия, а 21, 22, 23, и 24 не разбрахме какво иска да каже, мюсюлманската дъжава си е мюсюлманска и да ми обясняваш колко модерни били туркините, е смешно. Не ходете в мюсюлманска държава. Та живея във Варна, леки жени в ценъра на Варна няма, а в сравнение с Варна, Истанбул ряпа да яде

28.   казанови - нарича се насилие, като в Германия, а 21, 22, 23, и 24 не разбрахме какво иска да каже, мюсюлманската дъжава си е мюсюлманска и да ми обясняваш колко модерни били туркините, е смешно. Не ходете в мюсюлманска държава. Та живея във Варна, леки жени в ценъра на Варна няма, а в сравнение с Варна, Истанбул ряпа да яде

29.   Боже, Боже, Боже.... Колко глупости изчетох!? А, човека просто пита, дали да отиде да работи в Турция. И вместо наистина информирани и компетентни хора да го посъветват и да му дадат някакви практични насоки и съвети, всякакви словоблудци изписаха десетки редове, за да се самонаслаждават на писанията си!
"Истанбул бил на река" - Ужассс!
"Не можело туристка да върви спокойно по улиците" - Трагедия! Може и още как! Да, закачат те и какво от това? Гледаш си пътя и си вървиш. Нека си зяпат, нека се закачат. Голяма работа!
"Младите туркини ходели разголени" - Ха-ха. Няма такова нещо. Съвсем прилично са облечени, много от тях са и с кърпи на главата. Който го дразни маниера на обличане на турците, да си стои у дома. Никой не канят зорлем.
"Само нискообразованите били религиозни" - Ха ха!
Абсолютно не е верно! Религиозността им се подчинява на семейната среда и на възпитанието у дома. Ако семейството /майката, бащата, дядото, бабата/ е религиозно, синът/дъщерята и да са висшисти пак са си религиозни. Има и турци от по-младото поколение, които не се подчиняват толкова на религиозните канони, но вярата е заложена в тях.
И накрая : да знаеш местния език е предимство във всяка страна, не само в Турция. Така че е смешно въобще да се коментира това. Естествено, че е по-добре да знаеш или поне да поназнайваш езика на страната, в която искаш да живееш и работиш, отколкото бъкел да не знаеш. Също така 1000 лири на месец наистина са малко. Това са по-малко от 500 лева. Колкото би могъл да се справи човек с 500 лева в България, толкова би се справил и в Турция, да не говорим за Истанбул, където е по-скъпо от Карс или Текирдаг, например. Като се има предвид, че жетона за градския транспорт е 4 лири, а един чай е 3 лири, турското кафе е 5 лири, едно симитче е 1 лира, а кутия цигари между 7 и 10 лири правете си сметката, как се живее с 1000 лири на месец.
И все пак, ако човек е авантюрист и не иска да изживее живота си на едно място - в един и същи град, по едни и същи и улици, с едни и същи познати физиономии, може да даде воля на откривателския си дух и да замине, където му видят очите и да опита от сладостта да се бори с трудностите и на другия край на света, независимо в мюсюлманска или християнска държава!

30.   Турция е ислямистка диктаторска държава. Не бяха атентати, не бяха преврати, не бяха арести и убийства на опозиционери на Ердоган. Въвлечени са във войната в Сирия, а в югоизточната част където са кюрдите направо се води гражданска война. Могат да те арестуват и уволнят от работа само ако напишеш статус във фейсбук срещу Ердоган, и не се бъзикам - точно така е. В момента има рекордно висока безработица, особено сред младите хора. Западният свят все повече изолира Турция, защото никой не иска да работи с ислямистка диктаторска държава. От тук нататък ще вървят само надолу и причината е - Ердоган. От 1 година насам това е друга държава. Преди това - било квото било

34.   Аз също съм посещавал Турция, ходих на екскурзия и ми хареса доста...
Обслужването е доста добро и на ниво, чисто и хубаво е в развитите градове.
Но да си призная честно, има и доста опасни и съмнителни хора по улиците.
По пазарите са любезни и се държат добре с българите, но има и хора, които като минеш те гледат с един ужасен втренчен поглед и си личи, че имат лоши намерения, най-често гледат да те оберат, а и по-страшни неща съм чувал - Отвличат хора за органи и ги изнасилват, независимо дали мъже или жени.
Когато се движите по пазарите не се движете с големи суми, защото шансът да ви оберат е голям.
А също е добре да се движите с група, ако сте сам е доста опасно и нещо ако се случи, няма кой да ви помогне.

37.   Повечето, които коментират се правят на много умни, ама като гледам как пишат(някои, не всички)... Дори половината изобщо не са посещавали Турция, а седнали да ми говорят, че била религиозна държава, че било скъпо и т. н. Да ама не!
Турция е една прекрасна, красива държава. Да не говорим, че Е МНОГО ПО-ДОБРЕ В ТУРЦИЯ, ОТКОЛКОТО В ТАЯ ЗАТЪНТЕНА БЪЛГАРИЯ. Там всичко е чисто подредено, навсякъде може да си намериш работа. Няма никаква дискриминация. Та ние живеем в 21 век. Авторе, според мен върви и виж как е там, за да може после да не се чудиш "Ама ако бях отишъл какво щеше да стане? " и т. н. Така, че за да не съжаляваш по-добре върви опитай, пък ако не ти хареса ще се върнеш в България!

38.   Ако заминеш, не забравяй да си вземеш една туба с вазелин и избягвай малките улички.
Турците се чудят как да избягат в Европа, а ти си се запътил за Мала Азия.

40.   Истанбул става все по—радикален, например към жени, християни, гейове, западномислещи хора. Забраждането е задължително.

44.   На мен мечтата ми е да живея в Истанбул и никога да не се върна в България!!! На 16 години съм но изучих пет езика сред които знам перфектно техния авторе какво стана Как е в Турция отиде ли там да работиш

45.   А какви документи са нужни за по- дълъг престой, над три месеца да речем? Задължителен ли е договор за работа, съответно работна виза?
Може ли на място да направи след намиране на работа или трябва да се тръгне с предварителен договор?
Аз живея в друга страна, но съм (отново) на етап "обикаляй света".
Обиколила съм до момента почти цяла Европа, установила съм се в една от страните. Турция си ми остана една мечта, никога не съм ходила там.
Но искам да прекарам повече време там, да си работя през това време, но и да имам времето да обиколя всички места, които искам да видя.

46.   Не е като по филмите - хората са прекалено мургави, ниски и много от тях са дебели, защото много от тях не са виждали спорт и фитнес, особено жените са като свине. Тези по филмите са друга класа, по-малко са от колкото в България. Отделно климатът е лош - зимата твърде студен за толкова южен град макар и обикновено без сняг, лятото пък е твърде задушно и горещо. А и е земетръсна зона.

47.   Аз съм на 20 и съм била в много държави, включително и в Истанбул няколко пъти за по месеци и мога да ти дам адекватна информация, за разлика от коментиращите по-горе, които най-вероятно дори не са ходили в Турция, имайки се предвид нещата, които са написали. Последно бях в Истанбул преди две седмици и цените в магазините сега са доста по-високи сравнение с преди, почти достигат българските вече. Преди беше изгодно за много българи да ходят в Турция да пазаруват, но вече не е така както беше. В Истанбул турците са дребни мошенници, ако си чужденец ще се възползват от теб, например колата се развали и отидохме да я поправим в сервиз, майсторът счупи волана и трябваше ние да плащаме за неговата грешка, защото няма достатъчно пари. В много ресторанти и магазини, ако си чужденец ти дават друго меню с по-високи цени. В Истанбул почти масово хората не знаят английски. Ако не знаеш турски ще ти бъде много трудно, защото те няма да те разбират. В турският има много думи, които са същите като в арабският и ако знаеш арабски е по-лесно да се разбереш с тях. Истанбул е много голям и има много трафик, ще ти отнема часове всеки ден докато стигнеш до дадена точка. Автобусите са скъпи, защото има машина, чрез която плащаш за карта и после тази карта я маркираш както е за метрото в София и слизаш долу да чакаш автобуса, ще е около 30 лв на седмица за автобус. Автобусите са напълно нормални, като в България, не са нищо специално. Метрото в Истанбул е като в България, не е като в Лондон и Париж където минава през града и виждаш улиците и сградите. В Турция хората са много лоши шофьори, по-зле от България. Жените не са разголени, има много, които носят кърпи, дори бурки, при които само очите им се виждат, напълно нормални дрехи носят, например има млади момичета, които носят кроп топ например или къса пола, но това е нормално облекло и е сравнително рядко да видиш. Жените не са красавици, повечето са средно положение или леко грозни, при момчетата от друга страна е различно-повечето турски момчета са много красиви. Турските момчета много харесват рускини и бели и руси жени със сини очи. Наемите са високи, но жилищата са по-хубави от тези в България. В Истанбул има дори жилищни комплекси с басейн, градина, и те не са от най-лошите, но не са и лукс. В Истанбул има супер много араби и турците не харесват арабите, има дискриминация. В Истанбул много се краде, може да си на улицата и някой да ти открадне телефона, както всеки град и в Истанбул има определени места, на които много повече се краде като например Таксим. Ако ходиш да живееш в Истанбул задължително научи Турски, без него няма да се оправиш, освен ако не им превеждаш с преводача постоянно. Също ако отиваш там само за да работиш, не е добра идея. Ако ти е за парите, в Англия и Америка е най-добре, също става и в Германия.