Споделена история от В чужбина

Признават ли ни дипломи в Германия
Искам да попитам хората който за запознати дали признават нашите дипломи в германия. И ако може малко повече инфо

Коментари

1.   Не

2.   Кои дипломи? За средно, за висше?

3.   нищо не признават и с право. имам по едно висше от софия и от берлин и няма нищо общо. в бг е мижи да те лажем. няма работодател, който да те предпочете с диплома от бг. все едно да вземеш някой от зимбабве в бг. няма начин.

4.   Ако и дипломата ти отговаря на писането, тя и за България не става.

6.   За какво да ги признават? Дипломи преди 1994 г. не признават за продължаване на образованието, а след това ги признават - например с бг. Бакалавар можеш да учиш Мастър в Германия, но в реалния живот никой няма да те назначи само с гола бг. диплома - и не само в Германия, а в цял свят е това.
Нямаме ние нието един университет в ТОП 500 и не направихме реформа във висшето си образование, не се сертифицирахме и по ECTS (с малки изключения) и не развиваме почти научна дейност в университетите. Нашите специалисти с гол университет не са ценени, освен ако нямат поне 3 г. стаж в интернационални компании в София, не са работили по важни проекти и нямаш връзки, защото и на Запад връзките са много важни.
Хора с бг. дипломи се взимат от нужда в областта на медицинските услуги, но за работи много под образованието им -ако си лекар ставаш асистент на някой лекар за гнусната работа, ако си мед. сестра те правят санитар и така нататък.
Информатиците са признати, но пак само с опит - всичко останало забрави. Особено икономистите могат да забравят за всякаква реализация в чужбина, освен ако не направят там Магистратура

Съгласна съм и с останалите, че коЙто пише „коЙто“ за множествено число, коЙто не може да напише две изречения на кръст грамотно и разбираемо, той не може да бъде реален висшист, а просто е притежател на диплома, а диплома не знам къде назначават и кой плаща работна заплата на диплома.

7.   Колко много песимизъм и комплекс за малоценност строи от повечето коментари пак. Поне да бяха верни. Дипломите за средно образование се признават навсякъде в света (не случайно има български студенти из цял свят). Даже сега ще информирам песимистите по-горе: В Германия има различни по степени на трудност училища. Единствено хората завършили Gymnasium (най-престижното) имат право да учат в нормален университет. Нашата диплома за средно се счита за диплома от Gymnasium ако щеш и техникум да си завършил и всеки българин има право да подаде в немски университет. Приемът е вече друг въпрос- в Германия не е важна само дипломата и оценките, а и мотивационото писмо, CV-то и т. н...
Що се отнася до дипломите от университетите (сега не оспорвам колко заслужени са тия дипломи и колко се е учило за тях) те също са признати в целия Европейски съюз (за другаде не съм сигурна). Повечето бг университети са вече в програмата Еразъм, която дава възможност да изкараш семестър или два в чужд университет. Също така вече е въведена кредитната система, която съществува в останалите ЕС страни, и ти дава възможност да кандидатстваш за магистър където пожелаеш в ЕС. Или иначе казано: Признати са българските дипломи- поне тези от последните 5-6 години.

8.   Чета простотиите на част от хората, написали отговори и направо ви съжалявам. Не се ли научихте вече, че работодателите не гледат каква диплома имаш, а какво можеш? ! Какъв е смисъла да се явя с диплома от Харвард, а да не знам елементарни неща и общата ми култура да е под или около минимума? Хахаха.
Лично на мен дипломите за висше са ми от не много добре познат университет в България. Той обаче е държавно акредитиран и дипломите му се признават в цял свят. Въпреки всичко ако поискам, бих могъл да се реализирам навсякъде, защото аз знам какво знам и какво не знам, и съм пределно наясно какво мога. И знам, че няма изпит в сферата, в която работя, който да не мога да взема.

9.   " все едно да вземеш някой от зимбабве в бг. няма начин." не мога да спра да се смея хаахха. Наистина откъм образование, мисля че сме назад

10.   Номер 8 - малко пресилваш нещата. Ако извадиш диплома от Харвард повечето работодатели имат 2 варианта: 1) да откажат, защото не могат да ти плащат, не си за тях един вид, а за по-сериозни фирми; 2) да те вземат без да те препитват. Първо в Харвард няма да те оставят да влезеш и да завършиш, ако си глупак. Второ - ако си глупак няма кой да пилее толкова пари за да финансира подобно учене.

11.   Защо пишете, без да имате вярна информация. За кои дипломи питаш, авторе? Моята диплома от СУ от далечната 1992 година - английска и немска филология беше призната през 2007 за учител по английски език в гимназии и за учител по немски като чужд език. Работя си по професията.
А това, че дипломата не я гледа никой, просто няма как да стане. Как ще работиш като лекар без диплома. Направо глупости пишете, без да мислите.

12.   Дипломите се признават за да учите в Германия. Но за да работите принципно да, ама не. По-скоро първо отличен немски и стаж. Рабога в Германия има много и може да си намерите добра работа. Тук масово хората не са вишисти според българските разбирания, но са добре образовани и работят това, което са учили. Обикновенно след стажа остават там на работа. Ако сте инж. не очаквайте заплата, като на инж. от немски университет, но това не означава, че няма да си намерите добра работа.

13.   На мен ми се наложи да си преведа дипломата за висше на английски, немски и да получа немска оценка Zeugnisbewertung за да мога получа работа по професията.

14.   За средно образование мога да кажа, че съм пробвал.
Диплома от техникум в София - ПГАВТ "А.С Попов".
Не я признават тъй като има голяма разлика между теоретичните часове и практическите и познай в чия полза. (не в бг) ;)

Съвсем накратко казано, в Германия имат около 1600 часа повече практическо обучение за целият период.

Накрая завършихме дискусията, като немците ми казаха, ти все пак ако искаш можеш да пробваш да работиш като Elektroniker.

15.   До номер 13.
Авторът пита за Anerkennung, а не за превежда (Übersetzung)