Споделена история от В чужбина

Грац, Линц или Инсбрук
Здравейте. От известно време обмислям да се да се преселя в Австрия. Чудя се между трите града от заглавието. Виена ми се струва прекалено аристократичен и изискан. За Грац и Инсбрук знам че са в подножието на Алпите , а Линц е на Дунава. Моля който е посетил поне един от тях, живял, или още живее там да си даде мнението относно намиране на работа, заплати, социална среда, манталитет на хората, култура, отношение към чужденците и т. н. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Само във Виена можеш като българин да намериш работа и квартира - Грац е вторият по големина, но е нещо като Пловцив, но много заспала работа - има две-три големи фирми и толоз, да не говорим за останалите градове, които изброи - аристократична била Виена - ами тези по-малки градове какви са тогава?
Във Виена поне имаш някакъв шанс да се закачиш. Има едно предградие Wiener Vorstadt, където можеш да живееш и да ти дадат квартира, а и има други българи и студенти, които да ти помогнат. В по-малките градове шансовете са много ниски да успееш изобщо да се устроиш. За Австрия важи повече от за Германия, че ти трябва немски език на високо ниво - над В1. Във виена говорят книжовен немски, в останалите части говорят диалекти, които и те не си разбират, включително на работното място и в обществото като цяло, защото са горди с диалектите си. По-отворени са към източно-европейците от германците, но до тук. И в Австрия винаги ще си чужденец и ще намират начин на обличане, акцент, порядки, начин на хранене, живот и така нататък за чужд и няма никога да си част от тяхното общество, но поне във Виена има българска диаспора с интересни хора, които в началото поне да ти подадат ръка, а и като цяло много чужденци и няма да се набиваш на очи. Има много и разнообразна работа, но наемите са едни от най-високите в Европа и поне едни 1500-2000 евро чисто трябва да печелиш, за да живееш нормално, за преживяване стигат 800-1000 евро, но ще живееш като у нас по-бедничките хора. Внимавай с турци и югославяни - не плащат, а хървати и босняци отделно те мразят като роден православен - с тях не се занимавай. Гърците често наемат в ресторантите си българи, но плащат под минималното, но поне плащат. Успех

2.   Бих избрaлa грaц. Посещaвaлa съм ги 3 грaдa.... във виенa може дa видиш всякaкви други хорa нон не и aвстриици.... имa много китaйци турци a нaй-лошото е и цигaни. С 1 думa грaдa не ме впечaтли. Докaто в грaц е много приятно чисто и подредено. Aко искaш дa рсботиш кaто сервитьор или мaгaзинер отиди в виенa но aко искaш нещо по пристижно избери грaц:)

Късмет

3.   Грац е чудесен била съм там два пъти и признавам,че винаги фалирам-има страхотни магазини,но и страхотни забележителности и е прекрасно място.Обожавам го-градът не е голям и за мен лично е много по-хубав от Виена,въпреки че там не съм прекарала толкова време,но все пак,ако ще избирам къде да живея ще избера Грац.Въобще не е западнал и има много повече от две големи фирми;Хубаво е да говориш немски добре,но аз понеже винаги съм била на почивка се оправях перфектно с английския.