Споделена история от В чужбина

Чужбина-къде?
Здравейте,
Последните месеци се замислям сериозно да си стегна багажа и да замина, но къде? Дала съм си време до края на годината да си подобря английския и да изчезвам на някъде. Инженер съм, но заплащането тук е меко-казано смешно, изискванията са до небето, а за отношението дума не обелвам (поне парите да си заслужаваха, да знаеш за какво търпиш всичко, НО.... )
Моля за съвет всички сънародници в чужбина- коя страна да избера? Какви съвети бихте ми дали?
Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Инженери търсят в ЦЕРН, Швейцария. Аз лично бих ти препоръчал страни като Дания, Швейцария, Скандинавието. Вярно, че климата е гаден, ама поне стандарта е по-висок от другите европейски страни. Иначе най-добре в Австралия, но там процедурата е сложна.

2.   Единствения начин да разбереш къде ще се чувстваш добре, е да отидеш и ТИ самата да провериш. Просто е много индивидуално, защото всеки харесва и търси различни неща. Там, където на мен ми е добре, на теб може изобщо да не ти хареса. Така че събирай информация, но най-добрия начин е да пообиколиш, за да не останеш разочарована. Ако имаш приятели някъде навън, отиди при тях. Хубаво е да останеш възможно най-дълго, защото има много дестинации, на които ако отидеш за няколко дни ще ти се видят рай, а ако останеш да работиш, ще разбереш, че не е точно така. Успех! :)

3.   Препоръчвам Англия, защото валутата им е най-високата. Плащат добре, няма голяма безработица, но английския трябва да го знаеш перфектно. Съветвам те в по-малък град, защото наемите са на половина по-ниски, отколкото в Лондон.
Тук заплащането е смешно, каквото и да работиш. Имаш късмет, че си голям и можеш да заминеш където си пожелаеш, и то веднага.
Успех!!!

4.   Ако знаеш английския на разговорно ниво, според мен най- добре в Англия.
Специалноста ти е хубава, но трябва всеки ден да учиш английския, ако ще имаш някакви претенции за работата и парите там.
Аз живея и работя в Англия от 6 години, благодарение на дущеря ми, която си намери работа по професията и.
Ако там има кой да ти удари рамо в началото, ще е добре.
Иначе да се установиш сама е трудно, ноо не е невъзможно.
Желая ти успех в избора!

5.   В Белгия като гледам обявите доста инженери се търсят, поразгледай и ти в сайтовете им на английски.

6.   Аз съм лекар и също обмислям заминаване след 1-2 години в Англия или Ирландия. Аз там ще кандидатствам на определено място. Ако и в твоята професия има такава възможност, нищо не ти пречи да опиташ.

7.   Инженери се търсехa доскоро много в Гермaния, но точно преди дни Aнгелa Меркaл зaяви, че повече нямa дa приемaт хорa от бaлкaните, ме дa помогнели нa сегa тaзи вълнa от мигрaнти- сирийци, aфгaнистaнци и т. н.
Все пaк не мисля, че изкaзвaнето и ще се отрaзи, поне не веднaгa. Имa във фейсa групa зa бългaри в Гермaния, често публикувaт обяви зa рaботa тaм бългaри, нaмери ги и виж обявите.
Зa Дубaй също имa възможности зa тaзи професия, търси в нетa сaйтове нa aнглийски обaче.
Испaния си върви много добре нaгоре, пaднa дрaстично процентa зa безрaботни, но все пaк първо се опитвaт дa върнaт нa рaботa испaнци.
В моментa Европa е "плaмнaли" зaрaди мигрaнтите и слушaх преди мaлко по новините, че и Шенген е зaстрaшен...
Ориентирaй се бързо и действaй, че имaм сериозни подозрения, че ще имa стaгнaция якa по грaниците.
Много е лошо, че достa сирийци, ливaнци, aфгaнистaнци прииждaт с бългaрско грaждaнство и в остaнaлaтa чaст от Европa губим и мaлкото доверие, което сме си спечелили повече години, които сме нaвън.
Нaй- добре би било aко имaш близки дa отидеш при тях поне зa някой месец, докaто те "вкaрaт в чaс".
Инaче личното ми мнение е дa се ориентирaш към Дубaй. Много високо зaплaщaне, дaнъци не плaщaш, престъпност нулевa, често фирмaтa ти подсигурявa жилище.
В Европa стaвa ( дaно грешa) стрaшно.

8.   Не даваш много информация, каква е твоята инженерна специалност - строителна, машинна, химическа? Освен това знаеш само английски и то не много добре. Значи нямаш голям избор, освен в англоезични страни, като САЩ, Англия, Австралия, Нова Зеландия. Но освен Англия, другите налагат визов режим и можеш да отидеш само ако имаш договор. Трябва да се свържеш с работодател от тук, да те одобри и да те покани на работа. Не е невъзможно и има хора, които го правят, но не е лесно.

9.   Какво значи няма да приемат. България е в ЕС, никой не може да го върне, ако иска да работи в Германия. Масово идват и работят и работа има за всички. И стига с тези бежанци, в Германия а ннавсякъде и нито застрашават пазара на труда, нито нищо. Ползват соц. система, движат се свободно, беж. лагери нямат нищо общо с България.