Споделена история от В чужбина

Русия
Здравейте. Искам да питам, как стоят нещата за емиграция в Русия? За виза, за намиране на работа и квартира. Абсолютна всякаква информация за един легален и нормален живот в Русия. Благодаря.

Коментари

1.   Нали в Беларус искаше

2.   Хахаха, та то Русия е по—зле от бг, за какво ще ходиш там.

3.   :-) Сложен въпрос. Трудно ще ти ги обясни някой тея работи при положение че всички се движат в обратната посока тоест от Русия на вън. Погледни само нашето черноморие и ще ти стане ясно дали там е нормалния живот защото от такъв живот никой не бяга

4.   В Русия можеш да водиш нормален живот само ако си олигарх. Иначе процесът за виза е дълъг, сложен и унизителен. Там годината все още е 1922. Съжалявам, че се изказвам толкова крайно, но не мисля, че това е мястото за по-добри живот, особено ако си млад. Да не си помисли някой, че съм проамерикански настроен. В никакъв случай не съм.

5.   Не ходи в Русия.

6.   Хората се чудят как да избягат от Русия, ти си се залетял да емигрираш там. Не че ще имаш проблем с гражданството, няма да имаш, но това е лудост. Човече, осъзнай се!

7.   В Русия нещата не стоят както в Западна Европа. Имал съм щастието да контактувам с много руснаци ( включително и съм ходил няколко пъти там за около 20-30 дни ). Моето лично мнение е, че Русия е много ама много оголемена версия на България. Хората са сърцати, но бедни ( говоря за обикновенните). За да живееш добре трябва или да си уникален специалист в дадена област, да работиш в армията ( за чужденци е меко казано невъзможно ) или да си олигарх. Няма както в Западна Европа да отидеш да чистиш стаи в хотел и да взимаш 1000 - 1500 евро/паунда. Дано съм бил полезен по някакъв начин :)

8.   Отиди в посолството им за да ти разяснят

9.   Как пък се изкаха хора дето не са били в Русия и дето я мразят само защото така са им казали, че е правилно.
Относно визата - послушай номер 8.
Относно живота там - както във всяка държава трябва да знаеш отлично езикът им. Да умееш да говориш свободно. Инак ако не го владееш свободно трудно ще си намериш работа. Относно намирането на работа - вероятно си има сайтове и обяви предлагащи работа - на всякъде ги има. Само че за разлика от запада - не съм чувал за бригади в Русия.
Има много сайтове описващи живота в Русия - почти всичко което ти е необходимо. Но за да не се получи реклама - на този въпрос трябва да ти отговори някой отишъл в Русия и реализирал се - до тук такива коментари не видях.
Другото което е - с колкото повече пари разполагаш там, толкова ще си по - добре. Ако търсиш тепърва работа и очакваш голяма реализация - то е добре да знаеш, че и в запада с предварително уредена работа - много малко хора са се реализирали.
Русия не е толкова либерална като запада - там закона трябва да се спазва.
И ако си умен - е добре да не говориш против другаря Путин.
Значи ще си добре в Русия - ако научиш езикът им, ако си уредиш високо платена работа, ако си спестовен, ако спазваш закона, и ако подкрепяш лидера.
Аз самият бих искал да живея в Русия - Москва - но не отговарям на условията. Не владея свободно езикът им, нямам много пари и тепърва ще трябва да ги изкарвам. За това за мен реализацията в България е много по - лесна.
Но пък ще пратя децата си там - след като ги доближа максимално до Руският живот - в това число, чрез руски училища в България, и им дам достатъчно пари за един дребен бизнес.

10.   Няколко години съм работил в руска фирма и мале, мале - тези си живеят още в шейсетте. Комустическото мислене не ги е напуснало. Всеки се прави, че работи, а всъщност дай им далавери да правят и после да се кодошат едни други.

Ако ще живея в такова общество като тяхното, предпочитам да се самоубия.

За протокола - ни най-малко съм прозападно настроен, дори напротив - сматям, че ако искаш да емигрираш, трбява да е на изток, не запад, но не и в това подобие на държава като Русия.

11.   А да - забравих да отбележа, че авно двама комунисти са се засегнали, та са опраскали единички на всички, а на 8 5. Хубаво, ама ако фактите се променяха смао със звездички в Сподели, светът щеше да е много по-хубаво място за живеене.

12.   Имам опит с Русия, само горчив. Една много тъжна страна с тъжни хора. Подкрепям №10.

13.   Хехе, номер 9, че човек ако изкарва много пари, защо му е изобщо да емигрира? ! Много ясно, че изкарваш ли добри пари, ще си добре навсякъде. Естествено, че няма да има коментари от реализирали се в Русия, просто защото такива хора са единици и повечето от тях са специалисти в своята област, които навсякъде биха изкарвали добри пари. Никой не отива в Русия да мие чинии и да става обикновен работник във фабрика.

14.   Сега в България има повече руски емигтанти отколкото когато и да било в миналото. Всички с които съм говорила казаха, че ет прекалено скъпо - квалификация, образование , нищо от това не помага да свържат двата края.

15.   Аз не искам да живея по добре, аз искам да напусна България завинаги, не защото я мразя, а защото ми писна да гледам как алчните управляващи продават българската земя и история за жълти стотинки на англосаксонските лайноядни кучета! Аз искам да живея бедно но спокойно, нейде в тайгата на Русия, не искам да ходя на гурбет, а да си завърша дните отдалечен максимално от продажната българска сган!

16.   Наскоро се запознахме по време на почивка с руско семейство от Петербург. Не спряха да се оплакват от какво ли не, въпреки че очевидно имаха повече финансови възможности от средностатистическия руснак - съдя по това, че казаха, че живеят в центъра на града, което е скъп район и разправяха за посещенията си в доста страни, като им се струваше, че навсякъде е по-добре от в Русия - оплакваха се от инфлацията, и от несигурността и от връзкарството. За справка - налага им се да ходят да си пазаруват хранителни продукти 2 пъти в месеца на близо 200 км разстояние от Финландия, защото там им е по-евтино и по-качествено. Според тях много руски семейства правят така. Стори ми се странно и попитах моя приятелка рускиня (живее в Германия, но редовно посещава родителите си в Росия), дали наистина е така или нещо са си измисляли. За нея не беше новина - каза, че и тя знае, че много руски семейства ходят по същите причини да пазаруват от Финландия, но скоро нямало да им бъде възможно, защото планували да въведат някакви ограничения във визовия режим за Финландия.
Ще ми е интересно, ако някой българин действително се премести трайно в Русия да сподели емигрантски опит и впечатления от първа ръка.

17.   Виждам, че темата се възобновява. Моля хората които смятат да се изказват в полза на Русия ( като номер 15 примерно). Да помислят още веднъж, вече арестуваха български гражданин, че е симпатизант на Русия подкрепял я в думи и говорил против запада, вече това в България се смята за престъпление. Вярно е,че няма написан закон за това, но пък се заема държавна сигурност и хайде в панделата.

18.   А защо не Полша - подобна култура и храна и същите алкохолици, наркомани и леки жени като в Русия. Но и без виза можеш да отидеш.

19.   До 15. България първо я продадоха комунистическите мекерета избили елита на България. Елита, който се е сражавал в балканските войни, ПСВ и ВСВ. Децата на Райна Княгина, отличени с медали за храброст в битки, бранещи България. Десетките генерали, които са се впускали в огъня за България. Стотиците учители, професори, академици, писатели и подобни, които са строели родината, обучавали са качествени хора и са дарявали средства за всякакво развитие. Всички те бяха убити или уволнени от комунистическите шумкари с второ отделение.
Същите тези комунисти пък сега си дадоха гъза на Запада. Просто комуниста е фурнаджийска лопата, без грам мъжество.

20.   До 18 В това направление мога да му предложа и Латвия.

21.   В Западна Европа съм, но съм работил и познавам украински и руски семейства.
Общо взето никой от тях не е доволен от положението в Русия. Всички бягат на Запад. Всички хулиха Путин и неговата политика.
Познавам руснаци с образование, които просто не виждат реализация в Русия, заради олигарсите, шуробаджанащината и Путин. В Европа им е много по- спокойно и виждат, че им се цени труда.
Покрай образованите хора има и много не до там образовани. От необразованите украинци и руснаци съм видял ниска хигиена, къпане със свински сапуни и подобни неща от преди 100 години.
Не знам какъв е този парадокс в България, българите да харесват Путин, при положение, че не живеят в Русия, докато руснаците хич не го долюбват.
Димитър Талев много добре е казал "Минке, помни, последният комунист ще умре в България, много след последният комунист в болшевишка Русия, какъв народ сме, какъв народ".
За протокола, към отявлените русофили, не съм русофоб, нито соросоид, или нещо подобно.

22.   В грешка си номер 18. Полякините са много по-нормални и свестни жени, отколкото рускините и особено българките.

23.   Какво съвпадение, че се натъквам на тази тема. Утре пристига мой стар приятел от Москва да ми погостува малко. Беше на морето и си отдели два-три дни преди полета и за нашата вила. Та! Аз съм завършила висшето си образование в Москва. Това беше в средата на 90-е години. Бурни времена, режимът се смени, разделихме се състудентите със сълзи на очи, всеки се прибра в своята държава, но държим връзка, както го доказва утрешната визита.
С удоволствие гостувам на свои приятели там, но никога не бих останала до живея. Причините са следните. Първо - климатът е ужасен. Второ - ако не си в Москва или Петербург, по-добре иди в Каспичан, условията за живот са по-добри. Тези мечти на автора за великата руска тайга са просто защото никога не е виждал истинско руско село в провинцията. Когато за първи път попаднах там, имах чувството, че съм на снимачна площадка и това са декори към филм за крепостните селяни. Те не са мръднали от 19 век. Трето - манталитетът. Това са изключително зависими хора - от политическа власт, от предразсъдъци, от икономика, от каквото се сетиш. И не на последно място - имат изключително чувство за класово разделение. Те все още се делят, условно казано, на "дворяни" и "простолюдие". В България можеш да седиш в киното до някой политик, а там прожекцията ще е изключително и само за политика, а теб ще те пуснат в друг ден. Това за мен е неприемливо. И най-накрая: в Русия все още се страхуват от "Биг Брадър", т.е. репликата "Този разговор не е за по телефона" там е ежедневие. Аз лично не мога да се чувствам притисната по този начин.

24.   Номер 21 добре, че не си. Инак не се знае какво още щеше да кажеш.

27.   Москва и Санкт Петербург са величествени и трябва да се посетят. Другите градове не са нещо повече от България.

28.   Ако звъннеш на приятел-руснак нощно време и му кажеш, че имаш нужда от помощ, той веднага ще се метне на колата и ще дойде да ти помогне. Ако звъннеш на приятел-българин, той веднага ще измисли оправдание да Не дойде. Например, че е пил алкохол и не може да шофира.

29.   Като под номер 23 заговорих за манталитета, да ви кажа как приключи въпросното гостуване на руснака, пък вие си правете изводите за културните различия. Посрещнахме го с мъжа ми като цар - радости, софри, спомени, ресторанти и т. н. Бре, минават въпросните два-три дена, той дума не обелва за заминаване. Настанил се е в къщата ни. А аз съм си взела отпуск, че да имаме време и с мъжа ми, след като го изпратим, да идем някъде. Междувременно ми висят на главата куп задачи от паралелната ми работа. Той, мъжът ми, се спасяваше в офиса, но аз съм си у дома пред комптъра и работата не търпи отлагане. А гостенинът ми виси на главата ежеминутно и постоянно нещо иска.
След първата седмица деликатно обясних, че ще има сериозни последствия за мен, ако не свърша всички тези неща, защото имам срокове. Все едно нищо не съм казала. Намеквам, че е време да зазимяваме вилата, а това отнема време. Пак все едно не е чул. Той си седи на масата, яде, пие и води нескончаеми монолози. Питаме има ли някакви проблеми с билета. Не, нямало, той изобщо не си е купувал такъв. Добре де, дай да поръчаме. Не, искал на място да си купи. Три пъти мъжът ми го откара да си купи билет. И трите пъти нещо не го устройваше. Дните минават, почивката ни се провали, отменихме ангажименти, продпаднаха ни театрални билети, отпуската ми свърши и я удължих, звъннах на колегата да се оправя без мен - и по цял ден слушам речи, слагам и вдигам маси, а човекът - щастлив. Излишно е да казвам, че един пакет кафе не купи за този период, нито пък си изми чашата. След ТРИ седмици на този режим, без никакви признаци, че руснакът има намерение да си ходи, съпругът ми стана по-настоятелен. Пак намекна за билет. Този път гостенинът отиде сам. Върна се без билет с аргумента, че "свършила хартията, на която печатат билетите". Тогава вече мъжът ми не издържа и само ми каза: "Моля те, ти само превеждай, за да съм сигурен че всичко е разбрал". И беше много кратък: "Виж какво, пич! - каза - Много те обичам, приятелю, но ако и в четвъртък вечерта те заваря тук, ще те пребия от бой. Днес е вторник, оправяй се". Това най-после оказа ефект върху Голямата Руска Душа и още на следващия ден руснакът си купи билет за четвъртъка. И честно казано, не изглеждаше никак обиден.
Сега. Човекът е типичен представител на, така да се каже, по-обикновеното съсловие, което няма никаква представа за европейския етикет. Те просто не разбират, че тук не може да се настаниш у хората, без предварително да съгласуваш с тях времето на престоя си. Както и не може да задаваш въпроси от типа: каква заплата вземаш, защо нямате деца или колко често правите секс. Както не може и да казваш на хората, в чийто дом се намираш, че много пушат, много пият, ядат много хляб, връзката им няма бъдеще и изглеждат ужасно. Аз вътрешно беснеех, когато в отсъствието на мъжа ми, руснакът по цял ден ми обясняваше колко кофти човек е той и как ще ме зареже, а може и да ме убие, за да ми вземе имотите. После най-спокойно си сядаше на масата и нагъваше пържолите и ракията, купени от този "злодей". Не знаят и че при продължителен престой трябва обезателно да се включат в домакинството. Нямат представа, че поне веднъж и ти трябва - поне на изпроводяк - да поканиш домакините на ресторант, след като са те хрантутили и развеждали къде ли не три седмици. Всички тези неща за нас са пределно ясни, за тях - не.
Разберете, че ние имаме културни различия с тези хора. Да, там има интелектуален елит, където порядките и възпитаниета са съвсем различни. Но това са хора начетени, обиколили света и поне в чужбина се държат прилично. Въпреки, че много хотели по европейските курорти не приемат руснаци именно, защото нямат елементарни социални навици.
Така че, авторе, прави си сметка какво ще е пък в тайгата.

31.   Не съм съгласна с номер 29 аз живея в Германия и 2020 година когато дойде коронакризата мои приятели се озоваха в нас март месец и си тръгнаха юли. Накрая оставиха едни 700 евро за целия си престой при положение че разходите на месец са ни 1000 евро да купуваха храна, но и ние си купувахме дадохме им и колата накрая оставиха багаж които стоя една година така, че и нашият манталитет не е много европейски навсякъде има хора и хора

32.   Към номер 29. Не може от един човек да се направи радикален извод за това какви са всипки останали. Било Ви е много неприятно неговото присъствие и разговори, е тогсва как се сприятелихте толкова много бе хора, че дс го поканите на гости? Явно сте намерили допирстелни точки? Човек не кани в къшата си кой да е! Абсолютно съм съгласен с номер 31. Всяка нация си има своите бай Ганьовци, но като чели в англосаксосонския свят са много повече. Това се вижда, когато дойдат тук на пичивка по черноморието и се правят на "водни змии" и не знаят на коя планета са и непрекъснато проблеми. И за протокола, аз пък съм русофоб, но ония на запад са ми по-противни.

33.   Към номер 29. Не може от един човек да се направи радикален извод за това какви са всипки останали. Било Ви е много неприятно неговото присъствие и разговори, е тогсва как се сприятелихте толкова много бе хора, че дс го поканите на гости? Явно сте намерили допирстелни точки? Човек не кани в къшата си кой да е! Абсолютно съм съгласен с номер 31. Всяка нация си има своите бай Ганьовци, но като чели в англосаксосонския свят са много повече. Това се вижда, когато дойдат тук на пичивка по черноморието и се правят на "водни змии" и не знаят на коя планета са и непрекъснато проблеми. И за протокола, аз пък съм русофоб, но ония на запад са ми по-противни.

34.   Съгласен съм с предните . Правиш си извода от един единствен човек .И то някакъв прошляк , очевидно. Аз пък имам един приятел руснак , с който се запознах в Красноярск (не ме питайте какво съм правил там). Когато му отидох на гости там ме нагости с Пещерска специална и шопска салата. Оказа се че има имот в България . После той ми дойде на гости на село, после аз на него в България. После той на мене в София. После се оказа че имаме общи приятели в Тайланд. Сега той ще ходи да ги види тях там.
Въпреки това никога не съм смятал, че всичките руснаци са хубави хора. Много добре знам и че има и загубеняци. Един път щяха да ме пребият едни гопники там.

Да се генерализира цяла нация особено ако е 20000км от единия до другия край е меко казано смешно.

Едно обаче ще ви кажа . Тука, във форума някой пита дали турците в България се чувстват българи. И нито един от отговорилите не каза "да". Стана ми обидно честно....

Ако питате обаче който и да е Татар, Башкир, Бурат или Чукча дори дали се чувства руснак , всеки един не само че ще каже "да" ами и ще вземе калашника и ще се бие за родината си.