Споделена история от В чужбина

Задгранично пътуване с влак
Здравейте. Планирам скоро да пътувам с влак до Германия, най-вероятно в спален вагон и ме интересува дълго ли продължава документната и митническата проверка, много ли е щателна (обикновено това много забавя, затова питам, спестете си коментарите дали пренасям нещо нелегално или съм с нередовни документи, не е нито едно от двете), през кои страни най-често преминава влакът и освен от лична карта ще се нуждая ли и от паспорт? Не намерих еднозначен отговор в интернет, затова се допитвам до вас, хората от сайта. Ще се радвам на всякаква информация.

Коментари

1.   В ЕС сме и ако си гражданин на РБ, можеш да пътуваш и само с лична карта. Няма да те проверяват много, освен ако не изглеждаш подозрително. Изборът на влак ме озадачава, едва ли излиза много по-евтино от самолет, но ти си знаеш.

2.   Личната ти карта е достатъчна. Колкото до това колко време е проверката, ами зависи от митничаря. Може да реши, че няма смисъл да се задълбочава много, ама може и щателно да провери всичко. Впрочем това второто е доста вероятно заради бежанската криза и опитите на десетки хиляди емигранти да стигнат до Германия. Така, че зареди се с търпение проверката може и да е доста подробна, обаче си е просто една досадна формалност. Обаче до колкото знам не спират влака заради проверките. Митничарите се качват във влака и докато си пътува те проверяват. После просто слизат на следващата гара, така че това няма да ти удължи пътуването. Единственото тъпо нещо е, че проверката може да е посред нощ, защото тогава влакът е стигнал до границата и ще те събудят, но не е болка за умиране. Преживява се. С автобус е по-досадно, че те карат да слизаш и често пеша минаваш през границата, а когато е студено и току що си се събудил е неприятно.
Не се притеснявай, изобщо не е толкова страшно!

3.   Я кажи колко излиза до там пътуването с влак и колко време продължава?

5.   Това лято пътувах с влак до Виена и обратно. Няма никакви проблеми по митниците, никой за нищо не те закача. Качих се на влака от Белград, обаче. От София до там има само един нощен влак, който обикновено се движи с няколко часа закъснение и вероятността да си изпуснеш връзките от Белград нататък е доста голяма. Трябва да предвидиш това, когато гледаш разписанието. Не си купувай билети от България - по-скъпи са. Купих си билет Будапеща-Виена-Будапеща от Унгария, платих
29€. За същия билет в Пловдив ми поискаха 150 лв. През Видин влака е удобен, но пътува много време и също е доста скъп. За спален вагон от Белград до Будапеща ще доплатиш 12€, а за кушет 8€ в една посока. Другия вариянт е през Загреб, през там не съм пътувал и нямам представа. Успех

6.   Здравейте! Интересно решение да пътувате с влак до Германия. На мен също ми предстоеше пътуване до Германия, което се отмени, но все пак проучих всички варианти. За влака бързо се отказах, защото е по-скъпо от самолетния билет и защото е пълна лъдница по европейските гари сега. Доколкото гледах няма директни до Германия, но може би има, но Вие сте проучили тези неща по-добре от мен. Моят съвет е да не си го причинявате. Чела съм страшни истории на хора, който са пътували до Геемания по това време. Най-добрия вариант е със самолет дори е най-евтино от всички варианти.
Приятно прекарване в любимата ми Германия!