Споделена история от В чужбина

Студент в Лондон
Здравейте :)
Очертава ми се да продължа образованието си в Англия, като Лондон е една от възможностите ми. С цел да не съм в тежест на семейството си, тъй като година живот там би следвало да струва над 20 хиляди лева, се чудя дали ще имам възможност да си намеря работа? Например да работя като съм чистач/касиер/сервитьор, колкото да се издържам докато уча. Някой може ли да сподели от личен опит или от опит на близък, дали в Лондон е лесно за български студент да си намери работа?
Много благодаря!

Коментари

1.   Може би ще те разочаровам, но в Лондон не можеш да преживяваш с 20 хил. лв. годишно - то няма и 7000-8000 паунда!
Толкова са ти само таксите в университета.
Имам близка, която учи в близост до Лондон и образованието ѝ струва към половин милион лева на родителите ѝ, а може би и повече - тук включвам и такси, и наем, и нормален стандарт на живот за 5 години.
Не дават вече студентски кредити на българи и румънци, защото не си ги плащат надеждно обратно. Тоест ти трябва и за таксите да изкарваш пари...
Ако обаче си много добър ще имаш стипендия поне за таксите.
Зависи си значи пак от теб.
Успех

П.П. Не е нужно да казвам, че близката ми след като завърши не си намери работа за над 1100 паунда...баща ѝ е богат и я върна в България, където я уреди с връзки в голяма фирма, но ти не ги мисли такива - те имат пари. Ами ти?

2.   Стига с тази дезинформация за кредитите! ДАВАТ студентски кредити!

3.   Преди всичко проучи живота тук.

- Какви документи е хубаво да си вземеш, как се отваря банков акаунт и какви документи биха ти изисквали?
- Как се вади NIN (National Insurance Number - работно разрешително) и какви документи биха ти изисквали за него?
- Общежитие или квартира? И двете си имат плюс и минус.

Повечето хора правят грешката да се тикат в Лондон.

Вярно, плюса е че намирането на работа там със сигурност би било по-лесно, но за пример, аз уча извън него, на Север, като преди това живях точно до Лондон. Разходите за транспорт, храна, квартири и като цяло всичко в града и около него са надвишени в пъти.

Според мен, напиши си домашното и проучи и тогава реши къде искаш да отидеш.

Успех

5.   От автора до номер 1
За жалост, по нашите земи има грешно разбиране че не ни дават заеми. Не ни дават заеми за живот, дават за такса за университет ( 9000).
На тема заплатата след това - мен не ме мисли, няма да уча празни специалности, като "бизнес администрация", "международни отношения" и т. н....

6.   Първо, студент съм в Англия и това, че не давали заеми на българи и румънци е невероятна глупост. Та нали аз в момента уча с такъв, хахаха. Иначе, в Лондон има МНОГО работа, но живота е безумно скъп. Защо не се насочиш към някой друг голям град - Манчестър, Бирмингам, Лийдс, etc.? В тези градове живота е поне 2 пъти по-евтин от Лондон, а също има много възможности за работа, ако имаш добро ниво на английски, разбира се.

7.   Преди беше лесно - англичаните умираха за български студенти, посрещаха ги с хляб и сол, и ги носиха на ръце. А англичанките само като чуят, че си българин и сваляха гащичките :) Но за съжаление сега на мода са бежанците от Азия и Африка. Нямаш късмет :( Пробвай да се боядисаш черен, ако ги излъжеш, че си негър ще те гледат като домашен любимец. Може да се направиш и на арабин, но ще трябва да резнеш пишока - едва ли би си го причинил.
А и светът не е само Лондон, има хиляди градове по света. Може да не е като в Англия, но ще си изпълнил мечтата си - да избягаш от България. На нас българите това ни е мисията в живота - да се родим тук на най-хубавата земя и да я напуснем възможно най-бързо. Който избяга най-млад - печели играта :)

8.   Оф, 100 такива теми има тука!

9.   Следете английската преса и новини - вече няма да дават заеми за нас. Който е в заварено положение, той си е заварено, но от следващата година няма да има повече такива „сладки“. Това е и част от предизборната програма, многократно го обещаха и ще го имплементират, но да - който си е сварил, сварил.
И още - заемът си е заем. Вие за 4 г. следване сте се назобили с 40 000 паунда заеми - почвате живота си на минус с две думи, а заплатите не са това, което са били... Заслужава си само ако човек учи със стипендия за успех или поне половин стипендия, ако човек учи в ЕЛИТЕН университет, а вие съветвате човека да учи по Провинциалните паланки -в Англия сами знаете, че е пълно с разни „университети“, но после върви връщай заеми с такова образование (ако ти дадат заем де).
Успех все пак - преследвайте мечтите си

10.   За какво ми е да следя английска преса и новини, след като те има теб, номер 9, дето си веща по всички въпроси! Защо, след като знам, че по всеки въпрос може да ме осветли историята на мъжа ти, на девер ти, на една позната и т. н...

11.   До #9 от #3;

Здравей,

Моят съвет е да гледаш какво пише в сайта на правителството, вместо да гледаш медии. (Особено български).

И аз следя играта с политиката на Камерън и мога да кажа, че специално заемите за университети няма да ги махнат освен ако на референдума 2017 UK не напусне ЕС, нещо което е абсурдно поради катострофалните последствия които биха следвали.

Не включваш че при тези заеми има висок interest rate и че после се връщат повече пари отколкото са дадени. Плюс факта, че UK инвестира в специалисти които после се предполага че ще останат да работят за икономиката на UK изплащайки си заемите.

UK до преди миналата година имаше политика да приема квалифицирани мигранти извън ЕС. Заради скандалите с миграцията решиха да им спрат кранчетата и да намалят притока.

Осъзнай че в днешно време става въпрос за икономическо надмощие. Всяка икономика иска мозъци.

Колкото до 'елитните университети', точно едни от най-елитните в света са извън Лондон. Това че Лондон е столица, абсолютно не значи че университетите там са от най-добрите.

Погледни ранклистата на университетите в UK и проучи кои университети покриват критериите за 'добър университет'.

А това с мечтите, направи го амбиция. Иначе мечтата си остава мечта. Има ли желание, има и начин. Просто трябва да се напише домашното и проучи като хората.

12.   Авторе, не се подвеждай по такива елементарни провокации. Заеми ДАВАТ И ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ДАВАТ на българи. Дискриминацията е много сериозна, но си заслужава. Образованието и опита, които придобиваш като се блъскаш сам в чужбина са безценни!

13.   Взимайки заем дори за образование, те прави РОБ и закотвен докато не изплатиш и последното пени.
А кой е застрахован от нещастие? Смърт, наводнения, фалит, земетресения?
Хайде да е хаирлия, иначе как ще живее богатата класа в Британия, че и навсякъде другаде.
Ако не искаш да си зависим и роб, не вземай заеми.