Споделена история от В чужбина

Учене в чужбина след 8 клас
Здравейте! Първо искам да помоля редакторите да публикуват историята ми, защото наистина е важно.
Аз съм момиче на 14 години. Сега съм в 8 клас. От известно време майка ми работи в Англия. След като завърша 8 клас, с майка ми взехме решение да се преместя при нея. Не съм наясно (изобщо) с гимназиалното образование там. Моля някой да ми разясни как стоят нещата и какво трябва да направя ако искам да се запиша да уча там. Къде мога да се запиша? Знам езика на ниво C1, мисля, че мога да се справя, но както казах не съм наясно с нещата. Извинявам се ако има допуснати грешки или неточни изказвания. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Знай че един от големите проблеми е записването училище поради твърде многото деца. Не съм сигурен как стоят нещата със записването в училище тук, но знай че образователната система е в пъти по-различна от тази в България.

Ако идеш да учиш 9-ти клас там, нея година учителите се предполага че ще ви напомнят за така наречетине 'GCSE' изпити.

10-ти и 11-ти клас ще трябва да се подготвяш за тези GCSE изпити,на които ще можеш да се явиш после при навършване на 16 годишна възраст. В UK, при минаването на GCSE изпитите вече децата са изправени пред избор дали искат да продължат образованието си или да си търсят работа и да останат неквалифицирани, нископлатени работници занапред. Ако искат да продължат образованието си, карат 12-ти и 13-ти клас, след което се държат други изпити, наречени 'A levels'. При взимането на тези A levels, после децата имат право да запишат колеж. Не можеш да се запиеш в колеж без да си минала GCSE и A levels изпитите. Ако искаш да идеш после в университет трябва да си минала колеж.

Общо взето, ако искаш да учиш тук в UK, следващите години биха ти били доста тегави и ще трябва наистина да учиш здраво.

Ако останеш в България пък и се запишеш във тамущно средно образователно училище, със дипломата от там ще можеш да се запишеш директно в университет в UK.

Това което ти написах може да изглежда стряскащо и сложно но не се притеснявай. Най-добре говори с майка си и обсъдете какво ще правите и как.

Ако решиш все пак да учиш тук, проучете добре как стоят нещата и си изградете план.

Има един сайт 'www.bghelp.co.uk'. Този уебсайт е на българите във Великобритания. Там може да зададете допълнителни въпроси ако имате такива. Сайта е много подреден и има много пуснати теми относно това което ви интересува.

2.   По-добре недей,
трудно е а и по-добре е да си завършиш средното тук,
и след това да учиш више или да работиш там.
Така е най-добре и ще е ти е ок.