Споделена история от В чужбина

Вече има ли смисъл да се емигрира?
Здравейте, какво мислите по този въпрос? Може ли все още Западна Европа да предложи по-добър живот на българите, отколкото България? Знам, че отношението към нас и румънците е много негативно, а след бежанската криза, имам чувството, че местните тотално ще намразят всякакви чужденци. Говори се, че много скоро ще има референдум в UK за излизане от ЕС, в Скандинавските държави също. Така че не е ясно още колко дълго ще продължи да съществува Европейския съюз. Интересно ми е какво е вашето мнение. Заслужава ли си да се емигрира в Европа при тази криза и неясното Европейско бъдеще?

Коментари

1-50 от 79

1.   Няма и никога не е имало смисъл да се емигрира! Имаме ЗЛАТНА ЗЕМЯ, извоювана с кръвта на предците ни. Имаме (все още) 4 сезона.
Това което нямаме е държавност и организация. А ги нямаме тези работи, защото нямаме самосъзнание, духовност. А ги нямаме, защото прекалено много залитнахме към материалното, което ни представиха толкова изкусително и за толкова лесно постижимо...
Емигрират тези, които винаги са търсили "на работата лекото и на хляба мекото". Когато теглят чертата обаче... повечето от тях се връщат, а някои осъзнават, че са се разминали с много неща за сметка на други... Щастливи ли са? Обичани ли са? Човек, прекъснал връзката си с рода си, и да трябва да гради всичко от начало?
Сгънете малко егото, намалете малко "лесните" очаквания, и си задайте въпроса какво вие бихте направили за другите, за страната си, и дали най-успешните страни в света не се състоят именно от хора, които правят именно това, за разлика от вас...

2.   Да, заслужава си, но зависи какво търсиш. В твоя случай -не. Забравете това с лесните пари, по-добър живот и т. н. А относно негативното отношение - пак оправдания на неуспели хора, които търсят лесното, а се оказва, че никой не ги чака с питката и меда още на летището... За мен има смисъл да се емигрира от гледна точка на това да се обогатиш малко с по-различната западна култура, да си разшириш кръгозора, да се научил да се справяш сам в по-трудни ситуации и т. н. На мен например ми харесва тук, защото е съвсем различно от БГ, харесва ми да живея тук, не съм дошъл за "голямата печалба", но и съответно работя нормална работа, а не като роб. Също така се старая да се интегрирам така да се каже, отворен съм към този по-разлучен и интересен живот, не се забивам по български кръчмета, пълни с хора, които слушат чалга и си показват айфоните, докато са облечени с анцузи - това мога да си го гледам и в БГ. Така че - да, има смисъл да поживее човек тук, но ако идка да се интегрираш. Ако не - ще ти е същата мизетия като в БГ, че даже и по-зле. И досега никой не ме гледал лошо, защото съм от БГ, но зависи и от държанието ти. Това е.

3.   Рано или късно всички емигранти ще се върнат в България и то с голямо желание.

4.   Заслужава си, ако имаш добро образование и изгледи да бъдеш по заплащане от средната работеща класа, но само за да спестяваш като луд и после да се върнеш обратно. Ако мислиш да оставаш да живееш на Запад, трябва много да те разочаровам - приготви си да си даваш половината заплата за данъци и осигуровки и много голяма част от чистия ти доход за наеми. С това което ти остава, ако решиш да водиш някакъв живот, като теглиш чертата в края на месеца, ще бъдеш на нула. За собствено жилище не може и да се мечтае - всичко става с кредити за по 30 години. Всичко е направено така, че да робуваш до 70 години, а това ти си го можеш и в БГ.

5.   Зависи колко квалифициран си, и къде искаш да живееш. Ако едва-едва си избутал средно и искаш да живееш в малък или среден град в България, то тогава Западна Европа ще ти се види някакъв земен Рай. Ако обаче имаш квалификация, знаеш на поне средно ниво английски и искаш да живееш в голям град (София, Пловдив, Варна или Бургас), то тогава поне за мен вече не си струва да се емигрира в чужбина. Не и ако се емигрира, за да се работи емигрантска работа, защото ако ще е нещо по специалността, тогава вече е друг въпрос.

Аз точно затова и се върнах преди около година от Испания - за човек с квалификация, какъвто съм аз, си е чиста загуба на време емигрантската работа и живот, така че си дойдох в България. Ако за нещо съжалявам, то това е, че не се върнах по-рано, понеже тук нещата ми се развиват по далеч по-добър начин, отколкото в Испания, пък и поне за мен си важи поговорката, че камъкът си тежи на мястото.

В днешно време границите са отворени, и със самолет за 3-4-5 часа може да стигнеш до кажи-речи всяка точка на ЕС, така че за 1-2 години човек може да опита да емигрира, за да види дали е за него. Но поне моите наблюдения са, че нискоквалифицираните са тези, които остават, и то от немай къде, докато хората с умения и квалификация в повечето случаи се връщат в България, където прилагат придобития на Запад опит и образование. :)

6.   Разбира се, че си заслужава. Всичко е по-добре от тази кочина, наречена България. Бягай с всички сили оттук и не се обръщай! :)

7.   Мога да отговоря за Германия.
Тук в момента има смисъл да се емигрира ако:

- си квалифициран специалист в област, в която има недостиг на кадри - информатика, медицина, някои инженерни специалности. Интеграцията в такъв случай е безпроблемна и не ставаш жертва на социална изолация, освен ако сам не си наложиш такава, например заради невъзможност да научиш бързо езика или като комуникираш само с други българи или емигранти. Но като цяло това е най-привилегирования и безпроблемен вариант на емиграция - още по-добре, ако още от България намериш работодател и пристигнеш при вече сключен договор и със съдействието на работодателя си.

- ако в България си на дъното, безработен си или работиш ниско квалифицирана работа. В началото ще ти е много трудно, защото и тук конкуренцията за неквалифицираните работни места е голяма /включително от страна на немците/, още повече ако не знаеш езика, но веднъж намериш ли си работа доходът ти поне ще ти осигурява по-висок стандарт на живот отколкото си имал в България.

Ако работиш квалифицирана работа в БГ, за която обаче няма търсене на кадри в Германия или квалификацията ти не се признава, по-добре не се мести. Ще трябва да започнеш от нулата и да слезеш много назад по социалната стълбичка. Помисли дали си заслужава. Ако си млад и имаш възможност да учиш или да се квалифицираш отново - свързано е с време и пари, то след няколко години в Германия и с малко упоритост, нещата ще ти се подредят и ще се осмисли стъпката, която си предприел - първите години обаче ще ти дойдат нанагорно и определено ще дръпнеш назад. Ако имаш подреден живот и кариера в България, може би жертвата не си заслужава.

8.   Н 3, ни мъртвa могaт дa ме зaвлaчaт вече в Бългaрия. Не се изкaзвaй от името нa нaд 2 милионa бългaри.
Много от нaс НЯМA дa се върнaт, особено пък кaто виждaме кaк се "грaди".

9.   Лекар съм със специалности по ВБ и Пулмология, но не знам немски. Колебая се защото в Бг съм началник на отделение и с касата ми се събират около 2800 лв чисти. Работата е тежка почти всяка събота и неделя съм на работа. Отдено има удари под кръста от колеги в болницата. Много ми се иска да работя в чужбина заради уредеността. Учил съм английйски 11 мес в Амер. Унив. в Благ-д. и имам сертификат Б1 92 %. Имам предложения и за Дания, но се притеснявам за интервюто, което е на английски. Много се колебая?

10.   Извинявам се да доуточня въпроса си: Ако взимам 5000 Евро в Германия и 7500 Евро в Дания, но бруто, по-добре ли е отколкото 3000 лв чисти в Бг. Струва ми се че там поне в почивните дни ще отмарям, защото тук работя почти всяка събота и неделя, а и често се случва и през нощта да ме разкарват з спешните случаи.

12.   №8, №3 е много права, ама то си е доколко си си вдигнал летвата. В Западна Европа и особено в Германия нещата ще стават все по-зле във всяко отношение заради емигрантите мюсюлмани, които напускаха безконтролно. Стой и гледай какво ще остане от Германия след най-много 10 години и пак си стой там, ако си там.

13.   Въпросът не е има ли смисъл да се работи в чужбина, а има ли смисъл да направиш нещо за страната си - България?

Хората като No8 по добре хич да не се връщат. Това са хора паразити там в Чикаго или Хамбург, те ще са паразити и тук. Явно нито имат национална идентичност нито признателност от къде са тръгнали. Тези хора чакат на готово някой да им уреди държавата тук. На готово секи знае, нали? А онез хамериканци и хангличани някога са също са тръгнали от нищото.

Такива хора имат и винаги са имали робско мислене. Те се вживяват в ролята на роби. Някой трябва да им каже какво да правят и ако те не са добре от това, съответно той им е виновен. Се са ни виновни политиците и крадците, и циганите дори... А никой не се сеща да запретне ръкави...
В държавата ли ни е проблема или в самите нас? Тез БГ имигранти що не дигат стачки пред БигБена, че видиш ли Камерън също краде? Знаете ли защо - защото там те са перфектните роби! Искат съвсем НИКАКВА отговорност да не носят. Колкото по малко разбират от езика, страната и политическата обстановка, толкова по-добре. "А ние нали ще си ядем кебабчетата в Чикаго и ходим на концерт на Галена или Анелия в някоя местна зала или клуб... Аааа, и гледайте и американците кви са прости, малееее"
Ко ни дреме за България.... важното е ние да сме добре и добре да си робуваме.
Пак ви казвам, на никого не сте притрябвали в страната си, вие не я заслужавате!

Лично аз съм работил в Англия, Франция и Китай(в момента), бил съм и в 35 държави до момента. И ще ти го кажа много просто, авторе: Да работиш на гурбет, да. Да оставаш - не.

За малко да отидеш е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. За добро или лошо и е хубаво да видиш как живеят и да си обогатиш мирогледа, както казва No2.
Да оставаш там, обаче? Каква работа имаш там? На англичанин ще се пишеш, барабар с индийците и кенийците? Ние не сме като тях, и те не са като нас. Ако останеш, доста зъби има да поскърцаш, освен ако не искаш да си паразит рабира се. Като другите да се изолираш в БГ обществата там, да си затвориш очите и да чакаш да умреш един ден. Както правят наште цигани в БГ и ти да си циганин там? Ти за циганин ли се имаш?

Ако не ти е багажа, колкото на циганин, обаче преди да тръгнеш хубаво си сложи едно на ум, че един ден НЕИМЕНУЕМО ще се върнеш.
Това което е хубаво там, скоро няма да е(то вече му се вижда края и ти затова си пуснал и тоз пост, щото се съмняваш). Това което е лошо тук, също няма да е вечно. Нищо не е вечно. И бедноста ни, и циганите ни, и престъноста ни... също ще си отидат. България обаче винаги ще ти остане ей там между ребрата... докато сме живи поне.

М. В.

14.   До лекаря номер 9/10: Според моите наблюдения от първа ръка, при така изложените цифри, ще сте по-добре в България. Споменатите високи брутни заплати за Германия и Дания с данъците стават почти наполовина, да не говорим колко скъпо е всичко останало, особено в Дания. Ако в България сте достигнали такова положение и заплащане, не Ви съветвам да го напускате. Вярно, че в българското здравеопазване има тежки проблеми, но интриги от колегите се срещат навсякъде, вярвайте ми, имам опит и от Щатите, и от Германия.

15.   Номер 9 съм. Благодаря на номер 14. И аз достигнах до извода, че тук ще е по-добре, въпреки неразбориите в здравеопазването и недобрата корелация между отделните звена. Освен това тук все още може да се намери и много качествена и екологична домашна храна, каквато там ще ми липства. Мислих много и реших да остана и не само заради парите. Има и някои други неща. Единственото по-хубаво нещо там е, че след 10 години ще мога да добия супер пенсия, но тук пък си има други предимства.

16.   Номер 14 съм - до номер 9/10/15. Мисля, че сте направили правилния избор, както Ви казах и по-рано. Аз няколко години бях в Щатите и после Германия за образование и работа, но винаги съм си знаел, че ще се чувствам най-добре в родината, за която най-сигурната гаранция за успех (който вярвам, че ще дойде) е хора като нас да се завърнат / останат в нея! Тези дни се разхождах малко и си мислех колко е хубава родната ни земя и страна. Даже почвам да се замислям за преместване някъде в провинцията, ако успея да уредя нещата да работя дистанционно. Както и да е, успех Ви пожелавам, на Вас, а и всички ни, взели правилното решение да се завърнат или да останат в България, където ще си тежат на мястото много повече, отколкото където и да другаде по света!

18.   Винаги има смисъл да се емигрира. В българия всичко е имитация на истинското нещо. Образование, здравеопазване, бизнес, демокрация, политика, междучовешки отношения... всичко е фалшификат и груба имитация.

19.   Номер 18, личи си, че не си живял в Западна Европа. Ако мислиш, че в България хората са фалшиви, ела тук и виж за какво става въпрос.

20.   номер 18 ако мислиш че някъде има демокрация много се заблуждаваш,това което политиците наричат демокрация е чист капитализъм

21.   Толкова много истина има в думите на номер 13. Аз направих грешката да напусна България преди вече доста години. Съжалявам, че се подведох по "модата" да се емигрира. Имам образование, стабилна работа, нямам никакви проблеми с езика и въпреки това съм нещастен. Много добре казано - ние не сме като тях и те не са като нас. Просто сме страшно различни от западните общества. И слава Богу! Живота тук е толкова фалшив, че вече се отвратих. Тук наистина губиш идентичността си и ставаш като робот. Задължително трябва да се държиш и да функционираш в рамките, които са поставени на обществото. Ако мислиш или чувстваш нещо различно, моментално ставаш аутсайдер. Абсолютно съм съгласен, че е задължително за всеки млад човек да отиде в чужбина за няколко месеца, за да види истината. Да види, че в Западна Европа араби, пакистанци, индийци и какви ли още не, се приемат като местни, а с българите се държат като с животни. Писна ми да трябва да се оправдавам, че съм българин, заради проклетата пропаганда в медиите. Писна ми да съм бял роб. За съжаление, вече е късно да се върна в България и да започна от нулата. Знам, че в България всички мислят, че в чужбина е рай. E, може и така да е, но този "рай" определено не се намира в Западна Европа. Продължавайте да плюете по България, но когато стане напечено (а този момент не е никак далеч), само родината ще може да ви приеме. Навън не сте нужни на никого и винаги ще сте си останете чужди. Бог да пази България!

22.   В Европа - вече не. Ако става въпрос за друг континент, може би.

23.   Но22 и по другите континенти съм бил. Познавам и десетки хора, много от тях българи, които също са бил. Навсякъде е така.

По добро място от България няма. Опитвам се да не влагам емоция и патриозъм. Не го казвам защото така са ме възпитали, а защото виждам фактите.

Но18... Боже, колко си заблуден. В момента толкова сладкия запад масово се промива повече отколкото в Китай или Куба дори. Да не кажа и повече от Сев. Корея даже... напоседък наистина си го мисля, като гледам всичките абсурди по света.

Ние се пеним от това, че някой го били набили на околовръстното и че някакво момче го били убили на пешеходна във Враца. От това, че цената на бензина не била еднаква и че циганите ни вземали помощи.
А ти ходил ли си на Мадридската гара да видиш колко бездомници лежат по земята? Стъпвал ли си в Бирмингамско или Леонско гето? В Пекин съм виждал жена, проси с прясна рана на гърдите, все едно някой със сатър й я отсякъл гърдата, щото явно е нямала пари за операция. Мухите я кацат. Мъжа й бърше раната, а тя стои в безсъзнание, с живот не повече от 3-4 часа. Знаеш ли че 1. 3 млрд китайци готвят с мин. вода и едва дишат от мръсотия. Колко необразовани хора има в САЩ и колко пари трябва да имаш за да можеш да си позволиш елементарна здравна осигуровка там? В Англия съм работил в градче от 100хил. души, където ВСЯКА седмица, бяха извършвани убийства от деца 12-13годишни.

Смешно ми е, като слушам оплакванията на разглезените ми сънародници.
ДА, такива сте повечето мрънкачи! Все има някой от село да ви донесе по един буркан мръвка в София или 4-5 пресни домата, че да не купувате модерните Кауфландски пластмаси.... които масово преоблдават на датски, шведски и норвежки трапези.
За разлика от вас аз ценя всичко това, щото като бях на 17 спах по скамейките на градската градина в Ст. Загора, от немотия. А вие, тия дето все мрънкате имате телефони за по 1000лв и снимате по улицата простотиите за пред ФБ и ходите на безмислени стачки, щото жабата вдигнала крак, като видяла че подковават коня... А кой ще пасе овцете, че да я ядете прясно агнешко не ви е грижа.

Аз ще ви кажа. Имам двама братовчеди - овчари. На по 22-25 години са. Толкова пари правят от овчарлък, в Карнобатско, че всяка есен са на ексурзийка по Европа и си барат патлаците. Образовани са и двамата, да не кажете нещо. Защо правят пари ли? Ами щото вие се натискате да миете чинии за индийци в Лондон със колеги сирийци, само щото някой "ви е изгонил" или "принудил" или излъгал, че там е по добре. Еми, не е. Тези които не са съгласни просто никога не са успели да си подредят живота тук, в БГ. А там за да го направят се лишават от това, което им дава щастието че са НЯКОИ.

--------------------------------------

Но 21, можеш, приятелю! По-малко страх, повече вяра в себе си и съвсем малко пари, които си направил там. България има нужда от теб! Хора които разбират ситуацията. И аз и всички които искаме да направим нещо за родината имаме нужда от теб! Придобил си самочувствие и опит там - хайде връщай се, време ти е.

Хора, на вас ви трябват само парите на запада, другото България ви го дава.

24.   Здравейте, чета коментарите, и се чудя, как е възможно да има хора които да искат да останат в страна, не казвам дори държава, като България. Аз съм завършил висше образование магистър, нямам никакви връзки, и не мога да си намеря никаква държавна работа, и стоя безработен, заплатите са направо смеши, изискванията да имаш висше образование, чужди езици, компютър, за някакви 600 лв., заплата. Нищо в страната не е уредено като хората, навсякъде е безхаберие и хаос, и никой не си върши работата.

25.   24 - oтговорът на твоя въпрос е простичък - има хора, които си живеем прекрасно в нашата държава, защото вече правилото „Учи, мама, за да не работиш“ не важи!
И 10 висшОТА да имаш ако не струваш няма хвайда.
Казвам ти го това като висшист-човек, но работя от 18-годишна и всички мои служители са със средно-специално образовение, защото назначаваме хора със способности, не с висши „образования“. 2/3 от висшистите навън сте просто хора с дипломи. 1/3 имаме някакво реално образование и мъкнем цялата страна на гърба си, защото вместо да учите „магистратури“ не работите и сега хем сте необразовани, хем нямате професия и стаж. Проблемът на хора като теб е, че цял живот мама и тати са ви плащали „образованието“ и до 27-30 г. нямате един работен ден и съответно няма как и връзки да имате, защото не сте си ги направили. Връзките не са нещо страшно, а просто препоръката на хората. Какви препоръки ще имате като не сте работили...

Цитат 24 „Нищо в страната не е уредено като хората, навсякъде е безхаберие и хаос, и никой не си върши работата. “

В страната НИ - тази страна е НАША и НИЕ си правим и уредбата, и хаоса - виж в огледалото ако търсиш виновен за положението си. И в чужбина да отидеш, и зад чужбина - проблемите си взимаш с теб.

26.   Номер 24, ще те разочаровам, но в чужбина ти трябват 10 пъти повече "връзки", отколкото в България. Не знам защо в България думата "връзки" се възприема като нещо негативно. Най-нормалното нещо е да създаваш контакти с други хора и да си бъдете взаимно полезни. И пак казвам, ако в България без "връзки" си принуден да работиш за по-ниска заплата, то в чужбина не само няма да си намериш работа, ами буквално ще изгниеш на улицата, защото навън темпото е убийствено, конкуренцията - жестока и без контакти нямаш никакъв шанс. Да не забравяме, че в Европа се отнасят с българите така както ние в България с циганите. Както се казва, тревата винаги е по-зелена от другата страна на оградата. Ела в чужбина и виж реалността а не митовете, които се говорят в България колко е прекрасно да си емигрант и как парите растат по дърветата. И аз си мислех, че България ми е виновна и че тук, където съм ще правя лудите пари. Огромна заблуда, но си научих урока.

27.   Трябва ти език, поне Б2 за да можеш да работиш. С твоята професия гладен на Запад няма да останеш. Аз на твое място тегля един заем от 40 000 евро и заминавам. Първата година живея от тях, уча езика, разучавам начина на живот. Активно си ходиш на интензивни курсове и избягваш българи. Към осмия месец започваш да разпращаш молби за работа. Тези 40 хил. ще си ги върнеш много бързо. Да, работата ти пак няма да е лека, пак ще има лоши колеги, лоши дежурства.. Но ще имаш повече пари, достъп до специализации, шанс за спечелен конкурс за главен лекар и т. н. Стартово можеш да разчиташ на 4000 евро месечно в Германия, това е минимума. Ние живеем трима души с такава заплата доста добре. Можеш да се пазариш и за повече според опита си - докъм 6000 или пък да ги достигнеш с времето. При средна заплата за страната (за февруари 2016) 1430 евро никак не е зле.

А местните може и да намразят всички чужденци, имало е вече такъв филм. Но може и да ни заобичат повече като "бели", "християни", тоест да станем добрите чужденци. Например руснаците са по-добре приемани от турците. А за хора с добра професия никой нищо лошо не казва, все едно откъде са.

28.   Не, няма да си отмаряш събота и неделя, болниците си работят навсякъде еднакво и болестите не гледат дали е светло или уикенд.

29.   Здравейте, аз съм № 24, под връзки имам предвид шуробаджанащината която се шири в България, в чужбина има реална конкуренция на пазара на труда, в България ако ще гений да си в някоя професионална област, няма ли кой да ти ходотайства нищо не става. Както пишеше в една статия, "в България без връзки си заникъде". Така че не ми говорете тези работи, а съм виждал пълни некадърници, които веднага се уреждат, а качествени и можещи хора са на сухо. Къде в България, на престижна и високоплатена и високопоставена позиция ще назначат някой просто случаен, подал си документите и го одобрили. Аз много обичам правото и много исках да уча право, и всички в бранша ми казаха, ако нямаш връзки забрави да станеш нотариус, адвокат и т. н.

30.   Малко за връзките...

н. 29 - ти в чужбина бил ли си и работил ли си хубава работа там? Само и изключително с връзки става!
Не случайно има австрийска поговорка, която гласи „Връзките са лоши само за хората, които ги нямат“.

Да, у нас семейството като род е все още силно и често хора от семейството помагат с връзки, но в чужбина това не означава, че връзки няма - просто става дума за приятели и хора от обкръжението и класата ти, а там има още в университетите така наречените „студентски клубове“, в които особено мъже се събират да правят глупости и после цял живот се подкрепят. Съществуват подобни на мафиотските структури, но не се занимават с престъпления, а просто си помагат един друг, за да се наредят по най-високите етажи на държавата, управлението изобщо и компаниите.
Чувал си за „Илюминати“ или тем подобните рицарски разни сдружения - това не е някаква фикция или нещо тайно да кажем, а става дума точно за такива общества. Повечето имат разни смешни ритуали, но целта им е да обединят членовете си в обща тайна. Примерно събират се веднъж на тримесечие да играят „бунга“ полуголи - става дума за високообразовани хора от елита - не че им се играе бунга полуголи, а такова нещо ги сплотява, защото е нещо като тайна

У нас най-силното подобно общество е това на членовете на ДС, на бившите генерали и офицери от комунизма, масата спортисти, всичките допинговани.... След разпадането на системата тези хора остават без поприще, но забележете - знаят много тайни един за друг. Не е случайно, че до ден днешен ДС и техните приближени управляват държавата под една или друга форма, а мутрите бяха все от една черга хора - бивши спортисти.
Бивши военни, офицери и така нататък пък са ТИМ и така нататък са се развили и у нас подобни общества, но с различен бекграунд.
Евреите щат-нещат примерно са такова общество по рождение, защото си помагат, защото са били гонени и тормозени от столетия и това ги е сплотило.
Българските емигранти също са вид подобно общество, но са с ниски позиции в обществото и все пак в чужбина често си помагат за някакви съвсем елементарни работи.

Аз съм завършила елитен университет в чужбина и имаше много голям проблем в намирането на място за семинар, защото местата бяха малко. Кандидатстваше се с CV, с интервю, с моленици и много трудно. Познайте как всички българи получавахме места за семинар в най-престижният факултет по Маркетинг, защото там професорът беше световно светило - просто асистентът му беше половин българин - не знаеше български и не беше ходил в България, защото майка му починала като бил бебе, но чрез него българите бяхме окопирали целия факултет, докторантските места и какво ли не.
Имаме такава българска „връзка“ в най-неочаквани места. Примерно в Бостънския университет във факултета по химия, сред физиците - не случайно в СУ имат най-модерна техника в лабораторията по лазерна физика - пращат им е нашите хора... Отделно имаме източно европейски бонус на много места, но просто за съжаление сме много ниско в йерархията и помага само за ниско квалифицирани места, но не само
Аз работих в огромен концерн на много добра позиция, но едвам ме назначиха, защото се оказа, че чрез български връзки се бяха накачили там много българи и представляваха 1/2 от МЕНИДЖЪРСКИЯ персонал на ниско и средно ниво вече в отдел „Маркетинг“ специално. Аз добре, че кандидатствах в друг отдел, но ме предупредиха да не назначавам бъглари! И въпреки това назначавах само българи - просто, защото са българи!

Връзките на Запад дори са по-силни специално говоря за високо платените позиции. Забравяте, че там дори има хора с благороднически произход -това са десетки хиляди хора, които дори да не живеят вече в монархии се подкрепят един друг, бутат се по най-добрите интернати, университети и после се назначават един друг по висшите етажи на властта.

В България дори връзките играят по-малка роля специално за хубавите позиции в сравнение с на Запад, където почти е невъзможно нормален човек от работническо семейство да се издигне от класата си. У нас дори най-долният циганин може да се издигне ако учи, ако се докаже като добър в това, което върши. На Запад това е почти невъзможно.
Имат там класи, големи социални различия, което при нас просто не е така и ако в България не смятате, че имате равен шанс, то в класовите общества на Запад ще се сблъскате с много по-високи препядствия и по-силни връзки и обвързаности.
Но отидете и ще видите...

31.   Един от основните проблеми на тая нещастна държава е, че тука десетки престъпници си живеят с усещането, че все още сме в 90-те години и всичко им е позволено.
Някакъв анаболен дебил се е възприел много сериозно като охрана на друг подобен дебил

Треса се от нерви и бяс заради случката на Околовръстното - и не защото познавам пострадалите, а защото това може да се случи на всеки един от нас.
Току що чух, че кретените май били охрана на Иво Ториното - който и да е тоя нещастник!! Трябва ли да знаем и да правим път на всяко Торино, Милано, всеки Златко Баретата и не знам си кви Таки-Маки и подобна паплач??

Всеки свирка на идиоти по пътя - и аз свиркам, и вие свиркате, и кво - свиркате, щото някакъв анаболен дебил се е възприел много сериозно като охрана на друг подобен дебил, който отдавна трябва да е в затвора, и ви изтиква от пътя, пребива ви - без значение мъж ли сте, жена ли сте, а може би пребива и детето ви, и всичко е шест, заминава си, а ние си събираме зъбите от пътя.

А ако попаднат на някой, дето му е слаб ангелът и им отвърне - кво, ще го застрелят ли?

Вие съзнавате ли, че един от основните проблеми на тая нещастна държава е, че тука десетки престъпници си живеят като в сериала "Бригада", обградени от мозъчно предизвикани примати, въоръжени с палки и пистолети, с усещането, че все още сме в 90-те години и всичко им е позволено?

Може и да е крайно, но при такова нападение аз съм ЗА законна самоотбрана с пистолет. Ще ми се да кажа, че заслужават да им пръснеш мозъка, но тия глави са празни - няма какво да пръснеш в тях.

P. S. И тия, дето са се докарали дотам да имат охрани, щото са много важни, нямат ли малко - поне МАЛКО повече акъл, та да преценяват какви хора назначават за охрана? Щото ти, ако си Иво Ториното, Миланото, Златко Баретата и т. н. престъпник, ще назначиш ли шимпанзе, което не може да произведе три членоразделни думи, и което се бие с ЖЕНИ по Околовръстното, или ще гледаш да си down low и ще назначиш някой, който ПОНЕ може да прави разлика между обикновени хора, каращи си колата по пътя, и друг престъпник, който иска да утрепе тоя, дето вардиш?

Е. ати и тъпата държава - дори престъпниците ни не стават за нищо, майка му стара.

32.   Подкрепям изцяло съвета на номер 27. Най-бързия начин да се интегрираш, да завържеш читави контакти и да бъдеш социално приет, е като наблегнеш на езика и не се затваряш да контактуваш само с българи или с други емигранти. Просто хората те приемат по-лесно така. Да, в началото не знаят какво да очакват и може да са по-дистанцирани, но в краина сметка съдят по начина, по които се държиш и представяш и в някакъв момент, става даже неусетно, откриваш, че са те опознали и приели.

Това с търсенето на мрежа от българи и български връзки и изживяването като дискриминирано малцинство ми се вижда малко глупост - с такова мислене и нагласа, човек по-добре просто да си седи в България. Дали и как ще те приемат си зависи само от теб.

33.   Номер 13, при 14. 6 % смъртност, и 9. 6% раждаемост искам да ми кажеш кое ще се промени? Промяна ще има, но не за добро! България загива, и това не е нещо ново. На 25 съм, и всеки ден мисля какво ме задържа тук. Стигам до извода, че просто няма какво...

34.   Номер 31, Терминал 2 е отворен всеки ден - има полети до всички точки на света. Направи услуга на България и заминавай, защото за да си оправим държавата, не ни трябват мрънкащи, а правещи хора. Лек път!

35.   След събитията от последните месеци и дни, съветвам ви да стоите далеч от Европа! Западна Европа в момента не е никак спокойно и подходящо място за живеене, а и все по-зле ще става. Ако ще заминавате, търсете държава с по-строг пропусквателен режим, където няма много мюсюлмани и подобна паплач. Това е моя съвет. За съжаление, Европа умира бавно, но сигурно. Бог да ни пази!

36.   В Западна Европа скоро ще бъде престъпление да си бял човек. Но ако си негър, арабин или циганин - имаш право да изнасилваш и да крадеш от белите хора безнаказано.
Затова и в България през последните години циганите правят каквото си искат и държавата не си мърда пръста - защото ние сме в Европейския Съюз и се учим от Западна Европа :)

37.   До 34 и другите: защо все говорите за Терминал 2?? На Терминал 1 какво му е, да не би от него да няма полети?
Ако толкова държите на местоположението, казвайте "летище София", да му се не види!

38.   Спора дали си заслужава или не е стар колкото света.

А може би ще се окаже по-лесно да си подредим нашата кочинка, вместо да очакваме всичко наготово? !

39.   До номер 34: Те повечето, които уж щели да оправят държавата, същевременно бездействат. Само празни приказки. Айде кажете какво ще направите толкова като останете? Преврат? Убийство на политици? Не можете и да спрете мутрите, корупцията, нито нещо друго, което ни пречи да заживеем добре по родните земи. Даже запада ни готвил за лагер на бежанци и то огромен. Айде успех, като направите наистина нещо за тази държава, а не само да философствате, ми се обадете лично на мен! То многознайковци много...

40.   39, Западът може да си прави сметки да превърне България в чакалня за нелегални емигранти, ама ще й излязат криви сметките. Тогава ще видиш кой какво прави. А ти можеш да си караш някъде в либерална Европа сред бурки, фереджета и Ахмедовци. И ще бъдеш СЛЕД тях, защото си най-вероятно образован източноевропеец.. Така че бъди готов!

41.   Номер 39, добре че хората в развитите държави нямат твоя манталитет, че иначе сега нямаше да има къде българите да ходят на готово. Аз съм живял в Германия, която само преди по-малко от 100 години е била една развалина след Втората световна война. Тогава обаче немците не са си хванали куфарчетата, както е най-лесно, ами са останали и са започнали да градят държавата си от нулата. Цели поколения са се жертвали и са живели в пълна мизерия в името на по-доброто бъдеще. И забележи: не са обвинявали държавата, мафията, политиците или вселената, защото са знаели много добре, че всичко зависи само и единствено от тях. Така се прави. Слабите намират оправдание, а силните - начин. Както се казва, мишките първи напускат потъващия кораб. :)

42.   A къде живеят децата на БГ мутрите и мафията? Точно така - в чужбина! Еееех, тия хора и представа си нямат колко е сладък живота в българия....

43.   42, тези за които говориш могат да отидат и в Африка и пак ще живеят добре, защото са милионери и не си знаят парите.

47.   Съгласен съм с предишните коментари, че Европа вече не си заслужава. Западните държави нямат нищо общо с прекрасните места, които бяха до преди 10-15 години. Отиди на екскурзия в Париж, Лондон, Брюксел, Берлин и т. н и ще разбереш за какво ти говоря. Има цели квартали, превзети от араби и черни, в които дори полицията не смее да стъпи. Не знам какво ще се случва от тук нататък, но изгледите не са много оптимистични...

48.   "Аз съм живял в Германия, която само преди по-малко от 100 години е била една развалина след Втората световна война. Тогава обаче немците не са си хванали куфарчетата, както е най-лесно, ами са останали и са започнали да градят държавата си от нулата. "
Да, бе, да от нулата... или от няколкото милиарда по плана Маршал!

49.   Не е зле да се пообразовате мекло:

"Планът „Маршал“, известен официално като Програма за възстановяване на Европа (на английски: European Recovery Program, ERP), е програма на САЩ за възстановяване на неокупираните от червената армия страни в Европа след Втората световна война (с изключение на Испания). Турция също е включена в програмата. Инициативата е наречена на името на Джордж Маршал, който по това време е Държавен секретар на САЩ.

Прелюдията към промяната на американската политика към Европа е започналата студена война. САЩ се нуждаят от съюзници срещу доскорошния си стратегически съюзник СССР и ревизират изцяло довчерашната си политика, чийто своеобразен пик е предходния план Моргентау (приет преди само 3 години).

Планът за възстановяване е разработен на среща на европейски държави през юни 1947 по инициатива на американския президент Хари Труман и генерал Маршал. Съветският съюз и държавите от Източна Европа също са поканени, но Йосиф Сталин намира плана за "много опасен" и не позволява участието на нито една държава под съветски контрол.

Планът влиза в действие за 4 фискални години, започвайки от юли 1947. През този период 13 милиарда щатски долара са отпуснати в помощ на възстановяването на европейските страни, които са се присъединили към Европейска организация за икономическо сътрудничество. Генерал Джордж Маршал и Хари Труман са обзети от опасения, че отпускането на финансови помощи на Испания, която по това време се управлява от генерал Франко, може да предизвика въздигане на фашизма и поради което парични средства на страната не са отпуснати.

Това е политическият подтекст на плана Маршал, който в официалната си част е геоикономически. В плана е записано и условието, че за да получат помощи, в правителството на страните не трябва да има комунисти. По тази причина Франция и Италия изгонват комунистическите представители, които печелят изборите след Втората световна война, за да получат помощи по плана Маршал. Западна Европа е наричана още "Маршализирана Европа".

Планът довежда до разделянето на европейската икономика на два типа - пазарна (западна) и социалистическа (източна). По това време има 4 окупационни зони в Германия – американска, британска, френска, съветска. Британската и американската част се обединяват, създавайки Бизония. По–късно Бизония и френската окупационна зона се обединяват и на тяхна територия се създава ФРГ (Федерална република Германия) през април 1949 г. На 7 октомври 1949 е основана ГДР (Германската демократична република), когато СССР предава властта на ГЕСП - източногерманската сталинистка партия.

САЩ инвестират и в победената Япония, която става една от водещите капиталистически икономики в света. Тази политика на САЩ дава силен тласък за развитието и на американската икономика.

Изказване на генерал Маршъл: "Като работим за наше добро, работим за доброто на света. ""

50.   Истината е, че най-качествените българи се изнесоха от територията още през 90 години.

51.   В България страшно много неща не са наред - факт, НО вижте какво се случва в Западна Европа. Човек не смее да отиде на концерт, на ресторант, или просто да се повози в метрото, защото във всеки момент може да бъде взривен като животно. Да живее прекрасната толерантна, мултикултурна Европа, която вече е по-скоро Африка. Преценявайте добре и се информирайте, защото за всяко нещо се плаща някаква цена.

52.   И резултатът от плана Маршал, е че Германия, понеже става дума за нея, е все още окупирана от американците държава. Като прибавим и канцлер акт-а картинката се изяснява окончателно що е то ФРГ или Германия сега и защо се случват разни неща...

53.   много "качествени " българи се изнесоха - предимно необразовани и неквалифицирани, и тук - там - някой по - образован

54.   Пукнатините в това продънено корито наречено ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ се появха отдавна и сега с всеки малък стрес стават все по-големи и непрекъснато растат и в не далечно бъдеще ще потъне. Както всички знаят в UK и сканднавските държави ще имат референдум за излизането им от ЕС и ако не успеят да се измъкнат сега, ще се опитат отново и отново до като накрая се освободят. Тази вълна от бежанци, която залива Европа причинява огромни финансови, културни и здравни проблеми във всички тези държави. На много места хората се страхуват да излязт на улицата вечер. Изглежда че най зле е положението в Германия. С този брой имигранти които те пуснаха в държавата си не можеше да се очква и нищо друго. Тези неща не само че няма да се подобрят, но и непрекъснато ще се влошават. Отношението на хората в западна Европа, относно източно европейците и особено към българи и румънци е много негативно. За тях ние сме като циганите тука са за нас. Много от местните хора там не пропускат възможноста да те унижат и присмеят, и на теб не ти остава нищо друго освен да приклепваш и да се ослушваш като мишка в трици. Колкото до това дали да се изселиш от България си решавай сам. Аз го напавих преди няколко години, но както много други българи се прибрах обратно тука и в никакъв случай не бих го направил отново.

55.   Номер 54, казах го и ще го повторя. Като не знаете къде да емигрирате и ходите в държави без никакъв социален живот и климат и където местните мразят българите, eстествено, че така ще стане и ще се приберете с подвита опашка. 90 процента от българите се бутат в Германия, Англия, Холандия и тем подобните, без никаква идея колко скучен е живота в тези държави, ако изобщо може да се нарече живот. Местата, които си заслужават са Австралия, Нова Зеландия и САЩ. Да, трудно е да получиш виза, но именно това ги прави най-добрите дестинации. Виждаме какво причиниха отворените граници и свободното пътуване на Западна Европа. Държавите, които изброих с всичките си недостатъци са много по-добри места за живеене от България, но просто много малко българи могат да си ги позволят - в Западна Европа е в пъти по-евтино. Обаче да замениш България за Англия или Германия е пълна лудост за мен.

1-50 от 79