Споделена история от В чужбина

Въпроси за Америка!
Здравейте,
пиша тук единствено от интерес. Нямам конкретни планове да заминавам за САЩ (въпреки че обмислям да замина на бригада, но това ще е евентуално другата година). Както казах съм тук само от интерес. Видях, че има вече теми за живота в Щатите, но не от тази година. А аз искам да прочета актуална информация. Ако има някой, който е бил или е там ще се радвам да напише няколко реда за живота в Америка. На мен ми са интересни следните области: образование, здравеопазване, храна (чувала съм разни ужасии за американ фууд

Коментари

1.   Здравей!
Аз съм ходила на бригада и мога да ти кажа, че е едно от най-уникалните преживявания! Обаче, да знаеш, английският е много важен, особено за Визата, защото много хора не ги пуснаха. Средното им образование е по-добро от нашето, ходят с един автобус всички, часовете им са с различна продължителност, междчасията доста кратки, колкото да отидат до шкафчетата. Но се учат много по-малко предмети и не се натоварват толкова с глупости, колкото е тук. А за висшето- колежа е към 25 000 мисля че на година, изключителен елит, влизат там хора, които наискина знаят, не са отсъствали от часове, и имат висок успех от SAT. Задължително трябва да имаш здравна осигуровка иначе е много скъпо на доктор. Храната мога да ти кажа, че ако си по здравословното, ще ти е малко гадна. Цените са като в България, дори малко по-високи, зависи къде си. От щат до щат има много голяма разлика, затова не знам ти къде си се насочила. Аз бях в Ню Джърси и след това имахме месец на разходка, ако желаеш, и отидохме в Ню Йорк (скъпичко:D) обаче си заслужаваше!

2.   Храната наистина е отвратителна. Американците са най-дебелата нация не защото ядат много, а защото храната им е боклук, меко казано. Има и качествени храни, но те са скъпи. Затова и богатите американци са по-стройни и слаби.

3.   Аз,живея от 5г в САЩ , имам зелена карта ....
Ако някои е решил да тръгва за америка без зелена карта да не го прави.

Заплата 1500-1800$
Наем 900-400$
Кола 200$
Храна и други 500$
...а пари за адвокати по легализиране и евентуално за свадба, а легализиране със свадба е около 25000$ и процеса е около 2г...

5.   Образованието - заслужава си, ако получиш стипендия или поне частична такава, в противен случай е доста скъпо, а студентските заеми са заробващи.

Здравеопазване - по-лошо уредено е от нашето, макар че пък техническата база като цяло е по-съвременна, много по-скъпо и се налага за почти всичко да доплащаш.

Храна - положението с масовите продукти е отчайващо, освен ако нямаш възможност да си купуваш био или фермерска продукция. Всичко е наблъскано с хормони, овкусители, консерванти и дори не са по закон длъжни да обозначат спорните съставки на повечето етикети.

Въпреки това ужасно ми харесва - имат буквално всичко и като природа и забележителности и като климат. Ако си мотивиран и сериозен се пробива по-лесно отколкото в България.

6.   Приятели имам, които са били там и те са ми разказвали всички тези неща. Не съм бил там, може да съм сбъркал тук-там, но аз лично не бих заминал:
Като за начало съм чувал, че здравеопазването им е на светлинни години от нашето, НО нямаш ли пари на никого няма да му се занимава с теб, ще ти посочат вратата и ще те оставят да си умреш като куче без да им мигне дори. Друго, което съм чувал е, че храната им е много зле - ГМО-та до ГМО-та и храни тъпкани с консерванти и хормони и т.н. навсякъде! Ако искаш да ядеш нормална храна също ще трябва да се бръкнеш дълбоко, защото така наречените "Organic" неща са доста по-скъпи от боклуците, които повечето хора там ядът. И естествено всеизвестният слух за абсолютно лицемерната им нация - гледат те да са добре, а единствените хора, с които са откровени и поддържат някакви отношения (но не винаги) са семействата им и най-близките роднини. Съседите повечето дори не си ги познават, а да се съберат на по чашка например дори не си и помислят. Само докато замине човек минава през сумати премеждия, а като пристигне едва тогава се започва битката! Най-лошото при нас е, че сме от източна Европа и сме на челните места в списъка с чужденци, които мразят, а лайфстайла, който показват по долнопробните си клиширани филми живее малка част от коренното население, а от Българите там вероятно по-малко от една десета от процента. В крайна сметка са ми казвали, че може да се живее добре и там - ако си си сцепил задника да учиш по някоя търсена в момента специалност и ти предложат добра работа със заплата от поне 60-70к на година, а не да бачкаш в пицария или да миеш съдове в ресторант като повечето ни сънародници там.

7.   Благодаря ви за споделената информация! Иначе са ми резнали половината текст и свършва посред нищото. Но както и да е. Успешна година на всички.

8.   Аз работя като психиатър в САЩ вече 23 години и мога да ти кажа, че не е много хубава държава както я представят. Има добро образование само в частните училища. Държавните или са към някоя църковна секта (пълно е с християни фанатици ) или са с много долнопробни ученици. Здравеопазването е на ниво само в частните болници, а в държавните има открита дискриминация от страна на негри служители. Те се правят на жертвите, но жертвите сме ние. Същите са като циганите и какви золуми правят. Ако си купуваш храна от скъп магазин пак не е много полезна, а пък да не говорим за по- евтините магазини. Масово американките са дебели. Аз съм 172 см и тежи 63 килограма и винаги съм била пълничка на фона на българките, но в Америка минавам за манекенка. Пълно е с луди, самото население е психично болно. Почти всеки е на хапчета, възрастните масово страдат от Алцхаймер, а имаме най-много серийни и масови убийци. Аз и затова не оставам без работа. Искам да се махам вече, но племенницата ми и майка ми са в България, а майка ми е с ниска пенсия и им изпращам пари всеки месец. Чакам да минат още няколко години и да се пенсионирам и американската пенсия да си я харча в България.

9.   Има ли дискриминация? И към КОИ?

10.   До 8 Вие как заминахте за САЩ? Променили ли са се нещата в последните 15 откакто сте там? Когато заминахте харесваше ли ви страната? :)

11.   Аз съм номер 8. Има огромна дискриминация. Негрите изнасилват, крадат и правят какви ли не глупости срещу бялото общество, но после се изкарват жертви. Същите като циганите в България, но са по-многобройни. Заминах за САЩ преди 27 години. Преди толкова време страната беше наистина очарователна. Имаше свобода, безопасност и всеки си знаеше мястото. Сега е анархия. Белите сме подложени както казах на дискриминация, но за това не се говори. Когато започнах да работя като психиатър душевно болните в цялата страна бяха 35, 6 % по статистика, а сега надвишават 72%. Това не е държавата, която беше. Сега е в много лошо положение, но за това не се говори.

12.   До 8 Благодаря!

13.   8, християнството НЕ е секта! нито фанатизъм. Вие всички американци ги изкарахтие луди, аман от психиатри и в бг, и в САЩ. Работите с луди и малко лудвате, но това си е ваш проблем.

14.   Аз съм номер 8. До номер 13. Естествено, че християнството не е секта. Казвам, че в САЩ има много християнски секти. Има разлика между основна религия и сектантски клонове, затова Моля да не изопачавате думите ми. Колкото до лудостта - все пак всяка професия взима нещо от теб и изисква жертви, така че не е коректно да се подигравате с това.

15.   В САЩ са предимно протестанти, а протесанството няма сектантски клонове, според мен не сте добре запозната.

16.   До номер 8. Знаете ли как най лесно се получава американска пенсия в България? ( не живея в София)

17.   Аз живея в САЩ от 10 години, женен съм за американка и мога да ти кажа че Америка не е толкова лоша колкото я преставят, но не е и утопия. Ето лично и моите впечатления

Заплата: $1100-$2000 (има и по-ниски и по-високи, зависи от сектора, щата, града и дори квартала)
Наем: $900-1400 (главно за апартамент с спални, в някой евтин щат)
Гориво за колата: $1100 (единствено за 100км)

18.   Аз бях в Лос Анджелис и мога да кажа, че относно образованието, доста по- добро е от европейските, тъй като уча в Франция. Относно храната, не всичко е боклук, както го описват. Принципно американците ядът много бързи храни, поради простата причина че са много по-евтини от здравословната храна купена от супермаркет.

19.   18 - Това е относително и строго индивиуално, според нивото университета.