Споделена история от Образование

Социология в СУ или право?
Здравейте! Аз съм момиче на 17 години(11 клас). Имам сериозни проблеми и колебания относно кандидатстването след 12 клас. Успеха ми не е много добър - около 4, но смятам сериозно да се стегна особено втория срок. Мисълта ми е, че в 12 клас ще успея да завърша с 5 - 5 и нещо. Та, проблема ми е, че не знам какво да кандидатствам, а нямам никакво време, защото дори не знам каква втора матура да карам. Родителите ми искат да уча право в СУ или ВТУ. Все още правото ми е вариянт, но се притеснявам, че няма да ме приемат, а и всички ме плашат, че е много учене и няма да успея и по-добре да не се захващам с това. Разглеждах специалностите в СУ и социологията ми хвана окото. Според това с какво се кандидатства смята, че ще успея да вляза, но рпоблема е, че нямам идеа какво може да се работи след това. Според родителите ми не трябва да уча нещо такова, нещо, което не знам каква реализация ще имам след това и като цяло как никъде няма да мога да си намеря работа. Да, може и да са прави, но въпреки това не съм особено навита за правото, а и наистина не смятам, че ще успея да вляза, а честно казано обмислях психология, политология, връзки с обществеността, но все някой ме разубеждава. Какво е вашето мнение относно правото и социологията, а дори и за другите специалности, които изброих? Приемам и всякакви предложения, просто имам наистина нужда от помощ, , защото нямам никакво време. Благодаря :))

Коментари

1.   И какво ще работиш когато завършиш социология?

2.   Две думи - Езици, Компютри. Това са двете най-важни неща, които ти трябват за да изкарваш повече от добра заплата. Освен ако нямаш истинско влечение към правото или социологията, просто няма смисъл. Насочи към научаване на поне два чужди езика на разговорно ниво и също е хубаво да имаш някакви специализирани умения за работа с компютър и си ти.

3.   Като изключим правото, която и от другите изброени специалности да завършиш, все ще работиш продавачка или сервитьорка. С тях няма да имаш практически никаква реализация. Послушай родителите си или се ориентирай към практична професия.

4.   От авторката:
Точно това исках да знам горе-долу каква може да е реализацията след завършване на Социология, защото нямам никаква идея.
Знам, бих казала доста добре, английски.
Ако не бях скарана с математиката нямаше да се колебая въобще, в икономическите специалности има доста хляб, но за съжаление не може да става и дума да уча нещо свързано с математика, въпреки че ме бива с компютрите.
Благодаря за мненията Ви :)

5.   Авторке, аз завърших Право и искам да ти кажа, че това е много добра основа, на която да стъпиш, дори да не искаш да работиш точно по специалността. Обаче за СУ ще трябва да изкараш космически резултати на изпитите, иначе с твоя успех се съмнявам, че биха те приели. Не знам как става в момента балообразуването, но си виж оценките по БЕЛ и История и си помисли дали има смисъл. Ако са шестици - супер, ако са петици - пак имаш някакъв шанс, но ако са четворки или тройки - нямаш шанс за Право.

6.   Като завършиш социология се хващаш за някоя партия, например Герб или Патриотичния фронт и само казваш колко широка обществена подкрепа имат - хаха!

7.   Правото е много добра специалност, но в СУ се влиза изключителноп трудно, с два приемни изпита по Български език и литература и История на България, и то писмени, не тестове. Във ВТУ, не съм сигурен, но мисля, че приемните за право са тестове, което е по-лесно от писмените изпити. В правото много се учило! ами ще учиш, апетита идва с яденето. И аз в гимнацията не учех, бях в пубертета, но да видиш като станах студент, яко учене и 100% посещаване на лекциите и упражненията, защото на лекциите се казват неща, които ги няма в никой учебник. Друг вариант, е щом знаеш добре английски да опиташ някакава фиология, има работа за преводачи.

8.   Социологията е добра дисциплина за изучавана, ама СУ не ми звучи добре.
Ще се срещнеш с мухлясали преподаватели от комунистическо време.