Споделена история от Образование

Ще правя ли пари ако се реализирам с право?
Още съм 9ти клас но всеки път като се замисля какво мога да уча една от най - добрите опции (в която ще бъда добър разбира се) е именно правото. Майка ми твърди че ако стана добър адвокат, примерно, все ще успявам да изкарам някой лев от тук от там. Другата ми опция е да стана програмист. но има проблем - по математика. поне на този етап. не се справям добре. Ако някой е учил право и работи като адвокат или съдия да каже има ли хляб в професията.

Коментари

1.   Да - много.
Адвокатите изкарват добри пари, нотариусите - също, обаче на пазара оцеляват само добрите.

2.   Има много пари, ако си добър. Ако не си, ще мизерстваш. Големите пари ги правят под 10%. За сведение, адвокат съм.

В 9 клас няма как да прецениш дали ще си добър. Учи езици, необходими са ти поне 2, които да говориш свободно. Единият задължително да е английски.

3.   Пише ти адвокат с 20 годишна практика. Голям мит е, че адвокатите изкарват големи пари в България. Не всички можем да бъдем адвокати на големи клечки, които ги дават по телевизията и създават неправилно впечатление.
Още нещо:
1. В България няма платежоспособно население. За един човек, който взима 700 лв. заплата 300 лв. адвокатски хонорар му е много.
2. Второ, българинът търси адвокат, когато ножа му е опрял до кокала или казано по друг начин, когато работата е "осрана". Той няма правната култура първо да пита, а после да предприема дадени действия и не пита адвокат, за да не плати пари за консултация. Той ще отиде на кръчма и ще хвърли 100 лв., но на адвокат няма да плати.
3. Българинът не се научи, че на адвокат му се заплаща за труда и усилията, а не за постигнат резултат.
4. Давам ти един пример в Истанбул има 6000 адвоката на 18 000 000 души, а в България има 10 000 адвоката на 6 000 000 души. Имам колега от гр. Ловеч, който ми казва, че ако изкара 800 лв. за месеца е направо доволен. Познавам колега, който работи допълнително като барман.
Не искам повече да те разубеждавам, но за да си изградиш правилното мнение нчтрябва наистина да поговориш с колеги адвокати, а не с хора извън бранша, които ще ти създадат погрешна представа за професията.
Успех!

4.   Пари може и да правиш, но се замисли и за здравословния проблем на нещата. Стреса не ти мърда с такава професия, а с това и нежелано заболяване.
Ориентирай се към работа, която няма да вреди на здравето ти.

5.   Номер 4, това за стреса е вярно, но не преувеличавай. Който не носи на стрес, да си избере друга професия. Познавам изключително много колеги (номер 2 съм) от всякакви възрасти и впечатлението ми е, че някои се поддават на алкохолизъм или наркотични зависимости, но ако не влизаш в този порочен кръг, животът всъщност може да е много хубав. Един успешен адвокат може за няколко часа да спечели толкова, колкото някой обикновен човек за цял месец. И съответно колегите, които имат толкова добри доходи, си отмарят прекрасно на всякакви екзотични места по света, например Куба, Ямайка и др. под., и се отърсват идеално от стреса. Повече стрес има общ работник със заплата 500 лв., който се чуди как да си изхрани семейството.

6.   Аз се двоумя между международно право и дентална медицина. Кажете ми къде има по-добра реализация.

7.   Аз съм завършил право, 2 години не мога да си намеря работа. Хляб в правото НЯМА. Наблегни на програмирането, математиката не е толкова трудна колкото си мислиш. Програмистите са много високо платени. Можеш още от сега да се ориентираш - влез във сайта на Softuni и Telerik Academy те имат видеа започвай да ги учиш от сега и след време ще имаш много висока заплата.
С две едно изречение - ако учиш програмиране ще имаш 1000лв стартова заплата, ако учиш право ще си безработен като мен.