Споделена история от Образование

Бюджетът на моето училище или къде изтичат парите
Както се разбира от заглавието, ще разкажа за бюджета на моето училище и за какво отива той. Наистина смятам, че това е тема, на която трябва да се говори, защото делегираните бюджети в образованието водят до какви ли не безчинства, които забелязвам все повече.

Нека започна с това, че уча в стая, която преди е била свързана с други две и поради това има две заковани врати, което освен, че е грозно, пречи, защото се чуват звуци от съседните стаи, които преди са били към тази. Дограмата ни е алуминиева, но е стара и е без уплътнение, духа през зимата, а и щорите са постоянно счупени (за мен трябва да се сложат външни, тъй като са много по-издръжливи). Паркета е стар, лакът отдавна е паднал и има дупки по половин сантиметър на много места. За сметка на това го мият. Кой, по дяволите, мие нелакиран паркет? Чиновете са издраскани, с налепени дъвки по тях и какво ли още не. Но пък имаме проектори във всяка стая. Половината не работят, ама какво пък. Лаптопите за отделните стаи също често не работят както трябва и с една дума за нищо не става цялото това компютърно оборудване. Имаме няколко компютърни кабинета, никой от които не е с нормални, добре работещи компютри. Никой не е отключен и не можеш да влезеш и да си свършиш някаква работа в него. Но пък са цели три. Страхотно, нали? Плочките пред училището джвакат заради колите на родители, които спират постоянно там, но има ограда пред тротоара пред самия вход. Смислено, нали? Но винаги има пари за неща, за които на никого не му пука. Музикални звънци. Ама, че глупост. А и скъпа глупост. Да се отличава училището. Достатъчно се отличава вече. В отрицателен план. Но няма пари да се поправят гореспоменатите неща. И изборът на песни уж е от учениците, а накрая пак пет човека ги избират тия песни. Но ни питат какво искаме да пускат. Не, че смятат да се съобразят. Просто питат. Защо пък да гласуваме, като може те да изберат две-три песни от предложените. Накрая се избраха песните, които най-малко дразнят учителите. И, разбира се, една на Васил Найденов. Изключително подходящо за училище, наистина. Нищо против Васил Найденов, но не е зле музикалният фон да се подбира спрямо времето и мястото. "Честно казано, всичко ми е наред. " Не, не ни е наред. Ама изобщо. Нека не забравяме и че училището го боядисват втори път вече. В сиво, разбира се. Нека максимално прилича на психиатрия. А любим ми е четвъртият етаж. До вратата на коридора сиво и бяло, след вратата бежово и жълто. Гениално, наистина. А качеството на боята е такова, че можеш да я излющиш с пръст от стената и много хора в действителност го правят. Постоянно. А какво да кажем пък за стаята на китайската паралелка, най-пропадналата паралелка в цялото училище (въпреки че тук конкуренцията е наистина огромна и неистова). Защо да не дадем няколко хиляди за една стая, вместо да направим нещо за всички? Проницателна мисъл цари тук. Истинска грижа. И нека преминем към друга идея. Да сложим камери в двора. То на теория много хубаво, защото ще спрат да пушат трева зад училището най-накрая, ама сме цъфнали и вързали, само това ни липсва. Може би не е зле ремонтите да се правят отвътре навън. Не знам, само предполагам. Стрелям напосоки, както се казва. И за капак, познайте с какво се занимава директорката по цял ден? Точно така. При всичките тези наистина чудесни и прекрасни обстоятелства, създали се благодарение на нея, тя си стои в кабинета и гледа безплатно реалити. Разбирайте, гледа камерите и кой какво прави в стаите. Някой учител е пуснал учениците две минути по-рано. Каква трагедия, каква драма, наистина! Колко са ощетени всички! Ами че то за тия две минути всички пропуски ще си запълним, как. И тя като един истински Робин Худ, обявява по интеркома да не се вършат подобни мародерства на гърба на бедния, жаден за знания ученик. Да не споменавам тоя безумен лов на вещици кой е с телефон. Оставяйте ги на бюрото на учителя. Да ви кажа под секрет, който не внимава и пречи, и да му вземеш телефона, все тая. Пък и доколкото знам не сме в затвор, че да ни събират вещите. Заповед на директорката имало. Ами, тя директорката може да издаде заповед да ни събират и гащите на бюрото на учителя. Даже удържат от заплатите на учителите, ако в техен час ученик е с телефон. И наказват. И учители, и ученици. Нищо против попринцип, просто е глупаво и не е ефикасно. Ето и още нещо. Ксерокса или така наречената библиотека. Това е една малка стая, почти като затворническа килия, с работно време от девет до пет, като в половината от него вратата е заключена. Има такъв огромен избор от книги, че можеш да избираш между невероятните пет автора. Какво колосално число! А и счетоводството им е на такова високо ниво, че когато се събират пари за ксерокс и те свършат, продължават да се снимат материали, а в края на годината се искат пари. Една кредитна карта когато си достигне лимита, дават ли пари от банката? Излиза, че аз мога да вляза, да открадна петдесет лева и никой няма да разбере до края на годината. Истинска приказка.

Приемете тази тема като призив най-после да се обърне внимание на всичко това. Приемете училището ми и състоянието му като метафора и символ цялата ни държава, защото е точно това, а на мен наистина ми писна да гледам безумия. Нагледах се.

Коментари

1.   Много мрачно и безсмислено. По мое време беше много по-зле и не се оплаквахме. Тези години ще ти липсват.

3.   Ами, по ваше време не ме интересува какво е било. Интересува ме, че щом има проблем, трябва да му се обърне внимание. По ваше време като не сте търсили гласност, ето до какво е довело. Затова аз казвам, че има проблем и казвам какъв е. Така трябва, човек да има мнение и да го изказва. Като си мълчим, нищо няма да се подобри, най-много да се влоши.

Авторката

4.   Ами те проблемите никога няма да свършат. В човешката природа е да си ги правим сами. Докато се усетиш и хоп, животът свършил и тогава си викаш "Абе, аз май не трябваше да се ядосвам за толкова много неща"

5.   В София ли се намира това училище?

8.   Извинявам се за късния си отговор, надявам се номер 5 да го види. Да, намира се в София, точно на пъпа даже. На Плиска е и се казва 138. СОУ. И на всички потенциални коментиращи ще кажа, че това е абсолютно реалният ми поглед над нещата, а това, че уж училището се води елитно и осигурява, разбираш ли, някакви космически възможности, са абсолютни митове и легенди. Какви ли не премеждия съм имала в това училище и ще ви кажа само едно- бягайте от там, бягайте с двеста. Сто страници да изпиша, няма да ми стигне да опиша всичките мизерии, които се случват там и го казвам от гледната си точка на отлична и възпитана ученичка- мнение на доста от учителите, които са имали контакт с мен. И тук държа да подчертая, ако някой е забелязал, че в текста си имам леки грешки, но го писах под напора на силни емоции и не съм следила зорко, защото по-скоро исках да споделя всичко, което ми се набива на очи от доста време, отколкото да проверявам запетайките. За някои учители също има доста какво да се изпише, но това ще направя евентуално в друг пост. НЕ ЗАПИСВАЙТЕ ДЕЦАТА СИ В ТОВА УЧИЛИЩЕ В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ. НИВОТО Е ПРИВИДНО ВИСОКО, НО РЕАЛНО Е ПОД ВСЯКАКВА КРИТИКА.

Авторката

9.   Миличка преди 4 години едната ми матура беше в 7 мо. Уж елитно училище разположено в центъра а вътре голяма мизерия - миришещи тоалетни, мрачни коридори стари чинове пред разпад. Сега уж училищата кандидатстват по разни проекти и благодарение на тях подобряват условията си. В моето (2 СОУ), когато пристигнах първоначално първо условията бяха ужасни, но постепенно нещата започнаха да се променят пребоядисаха стаите на малките в топли и весели подмениха, чиновете им с нови в цвета на стените - примерно ако те са оранжеви и чинчетата са им оранжеви, смениха и нашите чинове, компютрите също с нови тоалетните пооправиха, макар че още си намирисват, но поне не са старите мизерни откакто завърших и интерактивни дъски има в стаите. Но за сметка на това си има и проблеми в дисциплината един път минах оттам с колелото и чувам деца 4-5 клас да си викат :" Дай топката бе, нещастник" , поне откакто директорката наложи забрани и санкции учениците не пушат пред училището. Замислям се дали в бъдеще ако имам дете и финансова възможност да не го запиша в частно училище. Там няма такива мизерии, децата са по - малко в клас учителите могат да им обърнат съответно и повече внимание, базата естествено е по - хубава, но за жалост за повечето от българи таксите са непосилни.

10.   Момиченце, в някои страни от далечния изток или третия свят децата учат в такива мизерни условия ,че свят ще ти се завие . В някои части на Индия, Бангладеш, Непал и африканските държави децата нямат чинове ,стоят по пода или по земята често училището им представлява един навес или барака или са навън сред природата . Училищата понякога са далеч от домовете на децата и те са принудени да вървят по 10 км. пеша до най- близкото и все пак въпреки лошите условия в се обучават те ходят на училище с желание . Това е наистина мизерия ! Ако толкова държиш да помогнеш училището ви да стане по - добро място вместо да се жалиш по форумите направи дай гласност в ученическия съвет или парламент ако имате такъв и после заедно пред ръководството на училището се организирайте и изискайте нещата да се подобрят .С реване по форумите няма да оправиш нищо ! В училището ,в което бях до 7 клас благодарение на ученически протест преди около 9- 10 г. свалихме старата директорка защото тя разсипваше училището и децата бягаха от него . След протеста естествено тя се върна но не издържа и седмица на преследването от медиите и сама подаде оставката си . После дойде новата директорката и нещата потръгнаха паралелките за първи клас нараснаха от една на три . Ако пък не ти изнася училища в София бол ! В моето както ти писах по - нагоре нещата се подобриха с последните три директорки, но и те си бяха амбициозни и работеха и все го правят за благото на училището !

12.   А защо тогава не се махнеш от това училище?