Споделена история от Образование

СУ или ТУ
Аз съм 12 клас и ще правя втора матура по математика и ако изкарам 6 ще мога да вляза и в ТУ КСИ и в СУ Информатика. За СУ чак се учудих, че ще мога да вляза Информатика с матура, но в сайта го пише. С 6 ще изкарам минималния бал 18. Но съм от езикова гимназия, а в Информатика знам, че се учи най-много математика и затова повечето хора отиват Компютърни науки или Софтуерно инженерство. За ТУ знам, че трудно се излиза, но и не мисля, че от СУ се излиза по-лесно. Някъде прочетох, че в ТУ преподавателите се държат много гадно със студентите и нарочно пишат 2-ки, но в един друг сайт прочетох, че не е толкова трудно. Разбрах и, че трябва да се правят много протоколи. Кое му е трудното на протоколите, че отнемат много време или че се правят много трудно? Знам, че в СУ се учи повече за софтуер, а в ТУ са хардуер, но някой казват, че и някой неща за хардуера трябва да се знаят. Знам, че има и безработни програмисти с висше и затова мисля, че в ТУ сигурно е по-добре, защото ако не стана програмист мога да стана компютърен инженер. А и ако успея да изляза няма как да не знам много след 4 години доста учене. В ТУ физиката много ли е трудна. Аз в училище имам 5-тици. Математиката ми е много по-лесна. По физика дори не съм си и помисляла да правя матура.

Коментари

1.   Разбира се, че СУ!
А след него можеш да изкараш набързо и Софтуерната на Наков.
Изобщо не се занимавай с глупости като ТУ!

2.   Можеш също да пробваш Softuni и Telerik Academy те преподават програмиране в чиста форма и подготвят кадри за пазара на труда. Има безработни програмисти с висше най- вероятно защото нищо не са научили, работодателите гледат знанията пред дипломата. Много от нещата които се преподават няма да ти послужат за нищо, наблегни на програмирането и ще можеш бързо да си намериш работа по време на следването, не чакай докато завършиш

3.   Привет.
Аз съм момче на около 22 г. и се занимавам с Програмиране от доста време. В момента работя в голяма софтуерна фирма в София. Ще изкажа лично мнение по темата, което обаче е подплатено с факти. Ако искаш да работиш в ИТ индустрията, най-голямата грешка е да мислиш, че ще се научиш в български университет. Университетите в България ти продават заглавия. Влизаш да учиш в СУ Софтуерно инженерство и ти дават безполезна математика. Влизаш да учиш в ТУ Компютърно и софтуерно инженерство и ти дават да правиш чертежи на болтове и гайки. Дипломата от български университет няма значение, защото тук преподавателите не са от индустрията и ще ти преподават ненужни знания или в най-добрия случай - остарели знания, защото системата на висшето образование не ги стимулира да се развиват. Дипломата би имала значение, ако завършиш Stanford, Harvard, MIT и подобни, защото там преподавателите са такива, че 1/3 от заплатата им идва от научен труд, а 2/3 от работата им идва от работа в индустрията като програмисти. Ако искаш да станеш програмист, те съветвам да не записваш никакво формално образование, а да запишеш да учиш в някоя от софтуерните академии: SoftUni (той спада към университетите, но не държавните), Hack Bulgaria, Soft Acad, Telerik Academy и т. н., защото там ще станеш програмист. Казва ти го човек, който прекъсна ТУ заради ненужните знания и губене на време и който е учил в софтуерна академия. Ако си на моите години е много вероятно мнението на родителите ти ще е друго, както и на моите беше, но се промени и ако все пак решиш да запишеш държавен ВУЗ, ще го завършиш и ще видиш, че като кандидатстваш за работа, никой няма да го интересува това, че си го завършил, и ако все пак това искаш, по-добре запиши в СУ, защото там средата е по-силна: шампионите от олимпиадите ги приемат без изпит там и който е добър и не отиде в чужбина отива там, макар че сега няма студенти и нивото е по-слабо. Секторът е специфичен и не е като повечето, в които е задължително да имаш диплома, за да работиш. 90% от хората, които вземат 2 до 5 хиляди лева заплата в България нямат диплома... Ако искаш да се свържеш с мен, за да ти дам насоки как да се развиваш като програмист и да си поговорим повече по темата, се свържи с мен: https://www.facebook.com/profile.php?id=100012074169561

4.   Темата е стара, ама като цяло ще споделя моето мнение. Първо, не може да сравнявате ТУ със СУ. На ТУ-то може най-елитната специалност да е Софтуерно и компютърно инженерство, но там най-вече се изучава компютърното инженерство, докато в СУ-то се изучава софтуерното инженерство(от скоро май има и компютърно инженерство). Второ, дали в единия, или в другия ВУЗ, и в двата случая, ако избере компютърно инженерство ще учи химия, физика и други не толкова полезни предмети. Така че, ако се желае програмиране, по-добре ФМИ на СУ, а ако се иска компютърно инженерство, може би ТУ, ама най-добре в чужбина.