Споделена история от Образование

Медицински университет
Много искам да уча в медицински университет, но не знам къде. Знам английски и френски. Мислех си да уча в МУ Варна дентална медицина, тъй като живея тук, а след това да запиша докторант в друга държава(Англия, Франция, Дания, Холандия... ) и да поработя малко там. След това да се върна, да си отворя кабинет и да работя. Все си мисля, че ако завърша в чужбина ще имам по-добра реализация. Изчетох много неща в Интернет и съвсем блокирах. Моля Ви се да ми помогнете с избора!

Коментари

1.   Уча дентална медицина точно в МУ-Варна и страшно много съжалявам - преподаването ми харесва, но конкуренцията е кошмарна. Късат студентите в последните 2 години на един предмет в края на 2 курс нарочно, за да ни отсеят. Накрая, ако завършиш, е толкова напълнено със стоматолози, че конкуренцията те смазва. Отдавна не е да отвориш кабинет и да почнат да текат парите, само така си мислят хората. Естествено, че има много, които печелят добре, но не са всичките. Да не говорим как на цялото това учене, се появяват нон-стоп разбирковци, които ти се смеят в лицето, че не си истински доктор! Общо-взето бих те посъветвала да учиш медицина - има глад на специалисти, учиш същите работи като денталната, но една идея по-разширено, не се забиваш в една област (зъби), хората изпитват уважение като чуят с какво се занимаваш (мани мангалите из спешните). Освен това, щом искаш да ходиш в чужбина, след като завършиш може директно там да си специализираш, а после ако искаш да се върнеш като супер гуруто с чуждестранно изкарана специалност! Успех, каквото и да решиш!

2.   Благодаря ти номер 1! Преди исках да уча медицина, но мисълта от това да допусна грешка и да навредя на човек ме уплаши. Не, че не може да навредиш на човек като стоматолог, но все пак не знам случай човек да е починал от грешка на стоматолог. Затова бях изкл. медицината от плановете си и се бях насочила към Правото, но някак си искам да уча медицина, а не Право плюс това че има толкова много юристи вече. Смятам, че е по добре да уча дентална медицина. Относно, , Късат студентите в последните 2 години на един предмет в края на 2 курс нарочно, за да ни отсеят'', това го има във всеки университет и тук, и в чужбина. (съмнявам се да е нарочно).
Нека да се включат и още хора и да споделят мнението си, за това къде е по добре в българия и къде точно или в чужбина!

3.   най-високо ниво на подготовка дава МУ в София, така че учи за там

4.   Мойто мнение е, че в чужбина медицинските университети не са по-добри от българските.
За пример ще дам наблюденията ми по отношение на работата - български и чуждестранни лекари.
Никой не хваля, но нашите са по-добре подковани, поне теоретично. За практика не говоря.
Практик се става, след като си много добре подготвен по теория и я прилагаш съвестно и на практика, а си вадиш заключения от всеки успех/неуспех...
От първа ръка сведение - чужд доктор ти предписва антибиотик против ухапване от кърлеж(съмнение за лаймска болест) след като търси информация в интернет?
Ще си повериш ли живота и здравето в ръцете на такъв?
Онова джи пи дори не знаеше какъв антибиотик да ти предпише?
Затова, учи си медицината в България, ако ще лекуваш в България.
Всяка държава си има собствени болести, които не е задължително да ги има в друга(не в такава степен)
Виж хирургията се учи наистина в чужбина, но това е международно сътрудничество как да направят човека безсмъртен.
С цената на много жертви - това го знам!

5.   Някой може ли да ми обясни, защо МУ София е за предпочитане? Благодаря предварително!

6.   Защото София е столица, т. е. всичко там е на най-високо ниво

7.   Истина ли е, че постоянно трабва да се учи, т. е. няма да имам никакво свободно време?