Споделена история от Образование

Най-трудният избор в живота ми
Здравейте, предстои ми много тежък избор и не мога да взема решение кой път да избера.. Студентка съм. Уча магистратура финанси. Удобриха ме за стаж в банка, който е 3 месеца на 8 часов работен ден.. Стажа мога да го започна веднага, като след работа ще трябва да уча за семестриалните ми изпити и не знам дали ще мога да се справя с тях. Гледам, че колегите ми учат и работят и си взимат изпитите, но може би са по- умни от мен и по лесно запомнят нещата.. Целта на стажа е да натрупам опит и евнтуално да ме вземат на работа, но проблема тук е че ако след приключването на стажа ми направят предложение да остана може би бих отказала понеже няма как или поне ще ми е трудно да чета за държавния тъй като ще имам много малко време за учене.. Този стаж го виждам като единствения ми шанс за работа, мисля си, че като завърша няма да ме вземат никъде понеже нямам никакъв опит и нито един работен ден.. Правя го и заради родителите ми. Майка ми ме притиска да почна работа и да си изкарвам сама пари. Аз я разбирам и знам, че е права, но вътрешно си мисля, че момента не е подходящ.. Другия вариант е да не почвам стажа и да замина на почивка за 1 месец(бях запазила билети още от зимата) и да съм спокойна, като отделям почти цяло лято за учене... Моля ви, дайте ми съвет. Как бихте постъпили вие?

Коментари

1.   " Удобриха ме за стаж в банка" - значи са те Удобрили... Ще ти трябва стаж, за да може след това по-лесно да си намериш работа.

2.   Ако избереш да започнеш стажа ще ти бъде по - трудно за известен период от време но после ако те вземат на работа ще ти е много по- добре. Ако избереш да се откажеш наистина може да не успееш да си намериш бързо работа и може да се вкараш в доста неприятни ситуации. Бих те посъветвал да го вземеш

3.   Започни работа..

4.   М трудно е две неща едновременно, но защо не пробваш, все ще се справиш. Щом това е възможност.

5.   Почни от българския. Може ли студентка да не знае как се пише "Одобриха". После може би ще Удобряваш кредити.

6.   Безспорно най-важното в момента е да си вземеш изпитите. Но каква ще е ползата, ако после не можеш да си намериш работа, което е много вероятно, ако нямаш никъв стаж и връзки. Мисля, че трябва да се натовариш малко. Ще се лишиш от забавления временно. Ще учиш вечер и в почивните дни. Все пак е за кратко. Много хора го правят. Самата аз редовно работя по 10-12 часа на ден и поне в един от почивните дни. И нищо не ми е станало, а имам и семейство.

7.   Дано, това наистина е най - трудния избор в живота ти и отсега нататък. Бели кахъри, драги

8.   Като бях на 22, започнах работа в една банка, още не бях завършил, бях много амбициозен едва ли не си бях направил планове за години напред. Изкарах 3 месеца без няколко дена и напуснах. Тъй като не бях от София, живеех на квартира, като си плащах наема и всичко ми оставаха под 6 лева на ден, а не взимах от родителите си. Заради работата не можах да завърша на време и се провалих и на изпитите. Септември месец бях без работа и 4 години труд и следване бяха на вятъра понеже нямах и диплома. Бях се затворил у нас не излизах никъде, най много ми тежеше, че родителите ми, които не са толкова богати едва ли не съм ги предал и разочаровал, понеже с много усилия и лишения ме изучиха. Ноември постъпих в армията. Дипломирах се на следващата година. Преди една година изкарах курс за сержант отделно съм и най младият в поделението. Купих си и апартамент, вярно на изплащане, но за 20 години и вноската е малко повече от наема който плащах по квартири. Сега съм на 28 , за 6 години постигнах това, което някой хора не могат цял живот, живея и се издържам сам и имам собствено жилище. Научих, че най важното нещо е да имаш някаква цел и да си я преследваш, без значение образование и какво ти говорят хората и колко е трудно, най - важното е да имаш цел и амбиция в живота това е и да я преследваш винаги. И другото е, че никога едно дете няма да разочарова родителите си, те му мисля само доброто и живеят и страдат с неговите проблеми. Моят съвет е да се пробваш в банката и не му мисли какво ще стане после. И да не завършиш сега ще е следващия път, а ако не ти хареса просто напусни, като се затваря една врата се отваря друга.

9.   Първо не приемай така нещата. Най-трудният избор в живота ти това не е, да не е въпрос на живот и смърт. Освен това стажа и работата са ти много по-важни отколкото дипломата, в крайна сметка не си доктор, за да ти трябва задължително дипломата за да работиш. По-добри е да изкараш стажа, дано ти предложат работа, а за държавният изпит ще се мобилизиран и четеш, ако не на тази ще се яви на следващата дата. Проблема с работа в България е голям, помисли кое е по-важното дали да имаш една диплома прибрана в шкафа или работа. Знаеш ли колко хора с висше образование работят ниско квалифициран труд.

10.   На твое място ще се стегна и ще избера стажа. Да, малко е трудно хем да учиш, хем да работиш, ама сама казваш, че има голям шанс след стажа да ти предложат да останеш на работа там. А без него с една гола диплома и без опит? Така, че 3 месеца не са невъзможно много време и ако си добре организирана, ще се справиш. Колкото до държавния изпит, ако не се чувстваш достатъчно подготвена можеш да се явиш и на следваща дата. Никой не е казал, че трябва да се явиш веднага.

12.   " но вътрешно си мисля, че момента не е подходящ" - интуиция