Споделена история от Образование

Не знам какво да правя с живота си. Кое да избера?
Здравейте, момиче съм в 10-ти клас. От сега трябва да започвам да мисля къде да уча, но предметите към които проявявам интерес са Английски език и Психология. Търсих из интернет относно Английска филология, Психология и Криминална Психология. Кое от трите бихте ми препоръчали? Имам желание да се занимавам с деца, но не в училище, а примерно които са извършили нещо, или като цяло с хора. Харесвам английския език, но не разбрах особено процесите за прием, какво точно се учи и какво може да се работи след това. Някой, който разбира може ли да ми помогне и да ми обясни относно трите или дори и ако знае за едното? Благодаря ви предварително.

Коментари

1.   С твоя добър английски и желанието да го учиш още, мога да ти препоръчам да не се занимаваш с университетите в България, защото само ще си пропилееш парите, времето и живота като цяло за едната хартийка, дето никой тук не я цени! Може да отидеш да следваш висше в чужбина, щом езика ти се отдава!
Пише ти го човек, който си пропиля времето и парите от най-хубавите млади години в живота за бакалавър и магистър. Много мои колеги взеха своя избор и отидоха в чужбина по бригади, където взимат много повече пари от мизерните 420 лв. бруто, дето ни залъгват в България!
Успехи и късмет ти желая от сърце!
М27

2.   Английска филология, ако искаш да ставаш преподавател или преводач. Другите две специалности които изброи, според мен нямат реализация (поне в България).

Помисли за нещо друго, защото английският няма да ти даде много голяма перспектива - вече криво-ляво всеки говори някакъв английски.

3.   От Авторката: Искам да уча в чужбина, но положението не ми го позволява.

4.   До Авторката - аз съм от бедно семейство и завърших в чужбина, но работих на 3 места паралелно и не ти го препоръчвам. С английски само (Английска филология) не виждам голямо бъдеще за теб освен като преподавател и преводач, защото днес английски на работно ниво всички си знаем и не ни трябват вече хора с английски във фирмите. Психология и Криминална психология означават кариера в МВР или някаква друга държавна институция - връзки?
Съвет - поне от изброените Английската ф-я остава най-млако безперспективната специалност и можеш да работиш в частна школа за езици някаква, но трябва да си много добра.
Истински глад у нас, а и в чужбина има за хора с технически специалности добри икономисти и мениджъри, както и към тесни специалисти. Хора с хуманитарна специалност с лопата да ги ринеш

5.   И филологията има перспективи, малко са добрите преподаватели и филолози, с чужд език няма да останеш гладна. Това, че всеки втори знае английски или дори първи си е чист мит. Малко хора владеят езика наистина на ниво, дори и преподавателите в школите масово не са филолози, просто защото държавата ни го позволява и разни лаици, повярвали си, преподават, което е недопустимо, но дано нещата се променят. Познавам такива, които са завършили кварталното училище, пишат с грешки на български дори, но преподават, абсурдно, но е факт. Каквото и да избереш е важно не просто да учиш, а постоянно да се развиваш в областта си.

6.   Така е, във фирмите в които съм работила няма и да те погледнат, ако просто говориш английски и нищо друго... хубаво е да научиш още един език и отделно да учиш нещо. Психолози в България с лопата да ги ринеш-не мисля, че е добра идея! Истината е, че каквото и да работиш или трябва да имаш връзки или просто да си добра-това е, ако искаш наистина високо заплащане и добра работа, иначе с английски все някъде ще можеш да работиш, но поне запиши някаква филология примерно японски и английски или нещо друго смесено, така поне като преводач имаш шанс.