Споделена история от Образование

Мнения за езиковите гимназии в София
Здравейте, аз съм ученичка в 7-ми клас. Вчера минаха матурите по БЕЛ, утре са по математика. Три месеца се подготвях, баща ми доста нерви изхаби. Той е завършил висше, математиката му е просто десетка. Таа.. не ходя на уроци, той ме подготви по математика, а по български сама. Пиша тази тема свързана с гимназиите, в които искам да кандидатствам. Не мога да съм сигурна, че ще изкарам нужния бал, но по български съм убедена, че ще е над 5. 500, по математика ще видим.. Надявам се да не звуча като някоя надменна лигла.

Преди родителите ми искаха в 91 НЕГ (първа немска), но преди няколко месеца минах на френска вълна, дойде ми желанието да уча френски и даже понаучих някои изрази, думи. Мога да се представям, да броя. Не е кой знае какво де.. В момента уча немски като втори език, но 5 и 6 клас не учихме, имаше проблеми. Кажете ми всичко, което знаете за следните училище :

9 ФЕГ - френската

91 НЕГ - първа немска

Първа английска (особено паралелките с френски и немски)

Втора английска - ходих там един път, сградата е супер, но съм чувала лоши мнения, пък и мястото където е забутано ми е много неудобно.

Ако не ми стигне бал, мисля да си остана в сегашното СОУ или да отида с една приятелка в 1 СОУ, но сигурно няма да си заслужава. Искам да допълня, че съм доста по-напред с английския сред съучениците си. Всичко благодарение на упоритост, видео игри и сериали. Не го владея перфектно и не разбирам много неща, но не знам дали е нужно да почвам от азбуката.

Благодаря предварително!

Коментари

1.   9 ФЕГ - изградил съм си мнение, че не е сериозно училище въпреки високия бал
91 НЕГ - при първа възможност влез там; всичко е на ниво
I АЕГ - уча в това училище и мога да ти кажа, че ако влезнеш тук няма да напреднеш много. В паралелка с немски съм и по немски не сме много добри. По английски не мога да кажа, че съм напреднал супер много, просто ми стана по-богат речникът. По английски зависи при кого ще попаднеш. За френската паралелка знам от познати и приятели от съседни класове, че не правят нищо. Влез ако можеш в 91 НЕГ.

2.   Здравей, аз уча в 9 ФЕГ. Имах бал за всяка гимназия, но след дълго мислене избрах френската и в момента смятам, че това е най-правилният избор в живота ми. Открих чудесни приятели, обстановката е прекрасна, учителите са на ниво. Горещо препоръчвам! :)

3.   Мисли си кой език искаш да учиш и за какво ще го ползваш после. Евентуално къде в чужбина ти се следва. Иначе немска, френска все тая - основното е че учениците които влизат не са случайни, а с каквито се събираш такъв ставаш. Учителите и самите училища не играят такъв фактор и са практически еднакви. Като завършил немската мога да кажа че има учители които наистина отговарят на името, но и такива които са по съвсем други линии, да не говорим за директорката. но въобще не е по различно и в другите така наречени елитни гимназии.

п. п. Ако имаш амбиции за два езика, едва ли е добра идея първият да ти е английски.

4.   Здравей,
Аз тази година завърших ФЕГ. Много хубаво училище е, на много неща ще се научиш. Виждам, че си амбициозно дете, затова се пробвай там, повечето учители ще ти доразвият умствения потенциал и ще проявят човещина в случай, че имаш проблем. Ще научиш езикаика, това ти го гарантирам и ще излезеш с много добра обща култура. Но само ако учиш... ще се радвам да знам, че там учат умни и амбициозни деца като теб. Успех мила и помни, ако четеш уроците и не разбираш нещо винаги питай, никой няма да ти откаже помощта си! Успех, миличка!!! :)

5.   Препоръчвам ти Втора английска, първа испанска и НПМГ :)

6.   Ако искаш да научиш френския добре ти препоръчвам ФЕГ-а. Аз сега съм 9 клас там и преди две години и аз се чудих много.. Доволна съм от избора си. Добро училище е, учи се доста, но пък все пак затова отиваме там.. Не ти препоръчвам 91НЕГ и аз мислих за там обаче моята учителка по немски ми каза, че е преподавала на някои от тях (като частен учител) и са били много зле.. и то хора в 11 клас. За тоя висок бал просто не си заслужава. Втора английска не ти я препоръчвам също- само ще скучаеш там (то там и по принцип не се учи много). Само един последен съвет ще ти кажа- избери ФЕГ ако искаш да научиш френския (там се учи сериозно). Вторият език във ФЕГ (която и паралелка да е) не е най-доброто в сравнение с френския.. Така че реши кой език искаш да учиш, не можеш и двата.. Успех!

7.   Значи аз само ще добавя, че немската гимназия е на първо място по балове и отличници, аз самия не познавам хора които са си взели матурите от там с по-малко от 5, 80. Даже едно момче в момента завърши там и по двете матури с чист 6, 00.

8.   До номер 2. Сега бях в същото положение. Балът ми достигаше за немската, в която през ЦЯЛОТО време исках да вляза, но напътствията на родителите ми, че френският е много по-хубав език, ме накараха да уча там. Та сега се записах там и по цял ден се чудя дали не съм направила голяма грешка. Думите ти ме утешават, така че благодаря! Радвам се, че ще уча френски. :)

9.   Завърших ФЕГ и мнението ми, както и на целия ми випуск е, че това не е добра гимназия. Обстановката не зависи само от ученици, а и от учители. Такива, като Елза Садулова във ФЕГ накараха маса народ да съжали, че е избрал гимназията. Мнението ми е, че само хора, които не разбират от качествено образование и не са били в добро начално училище могат да хвалят тази гимназия.

10.   Здравейте, мили хора!
седми клас съм и остава месец до матурата. Реших да прочета малко мнения и отзиви за желаните от мен гимназии и осъзнах, че всички имат различен поглед върху нещата. Определено се притеснявам дали балът ще ми стигне за място в елитна гимназия и от факта, че заради COVID19 учим дистанционно. Първоначално си мислех, че искам в 1НЕГ на 100%, но след като прочетох толкова различни отзиви започвам да се двоумя. Френският наистина много ме влече, и след толкова различни мнения наистина не знам кое е по-добре за мен. Ако някой може да даде съвети като цяло за нещата свързани с матурите...или малко кураж, ще съм ви много благодарна!

11.   Миналата година и аз бях 7 клас и също много се колебаех.
Помисли си какъв език искаш да учиш,защото мотивацията е едно от най-важните неща в езиковите гимназии.
Аз избрах 9 ФЕГ и НИКОГА няма да съжалявам.Учителите са печени,учи се доста,но пък си заслужава.Ако избереш 9 ФЕГ,ще научиш и много неща за френската култура.
Организираме концерти и ходим на театър с госпожата по музика.Има две театрални трупи-с френски и с испански.Имаме хор.
Всяка година за "зайците" се организира екскурзия до Франция,а преди началото на годината има лагер,на който можеш да се запознаеш с бъдещите си съученици.
Като втори език можеш да избираш между английски,испански и немски,от които английският е с най-висок бал.
Хората са интелигентни....ее разбира се както навсякъде има и изключения,но в случая говорим за масата.
Като недостатък е видът на сградата отвън.Но..спокойно..вътре е мноого по-добре.
Таа..лично аз съм за 9 ФЕГ,но решението си е твое.Пожелавам ти успех!

12.   Английските ги отпиши - всеки човек вече знае английски.

Препоръчвам 91 и 164, като 164 с две ръце :)

13.   Повече научих на частните уроци и от Дуолинго от колкото от езиковата гимназия. Учиха ни да казваме юит за осем на френски, а правилното било уит (като английското with горе-долу). Правете си изводите.

14.   Иза какво ти е езикова, за да вдигаш слушалката в кол център после?

15.   До 14,
за какво ли?
Има цели випуски от езиковите гимназии, които емигрират и никога не се връщат.

18.   За бъдещи 8 класници които се чудят дали да дадат шанс на 9 фег - в никакъв случай. Това е най-ужасното училище и не го казвам само, защото съм бивша ученичка. Като започнем от невероятните образи, които има за учители, сякаш са ги избирали с конкурс коя от коя да бъдат по-неприятни и скучни, та чак можем да стигнем до дървените глави, които мъдрят какво ще става с гимназията и макар големите си размери, в главата си остава празно... Много малко свесни хора и учители има там и просто най-вероятно са се отчаяли от положението. Наистина това училище не струва високия си бал. Съжалявам, че изгубих 5 години в тази ужасна институция.

19.   Здравейте! Тази годинаа съм седми клас и ми остават два месеца до матурите! Искам да кандидатствам в 9 ФЕГ и търся мнения. Френският много е влече,и за почнах малко да се подготвям(за сега знам само онсовни неща.). В началото на минала година исках да влизам в НПМГ,тъй като се запалих по Биологията,но се отказах. Търсих из сайтове,питах познати и приятели,който са в Фег, и всеки ми казва различно.