Споделена история от Образование

Курс за програмист или барман?
Здравейте, трябва да започна 5 месечен курс за преквалификация, имам възможност да избера един от двата възможни квалификационни курса: за програмист или за готвач. Нямам никакъв опит и не съм работил нито като програмист нито като готвач, на 32г. и 9м. съм с висше хуманитарно образование. Кой от двата курса да избера? Благодаря за мнението Ви.

Коментари

1.   Нали беше за барман?
Ок, на 32 години и 9 месеца (??? ! ) е много късно да ставаш готвач. Ще станеш добър готвач на 35, но на 40 просто няма да имаш енергията на един 20 годишен готвач. Освен ако не станеш много добър главен готвач, които има собствен ресторант или поне е съсобственик в много успешен такъв, ще бъде много тежко.
Програмист - ок, програмистите са търсени, но не ззащото има много работа за тях, а защото добрите са малко. Но дори и един "пишмян" програмист, маймунка някаква, ще изкарва повече пари от всеки един готвач на средно ниво, особено в България.
Готвач няма да станеш, поне не и успешен такъв. Но виж, програмист, може и да прокопсаш, ако имаш добри заложби.

3.   Програмист, но имай в предвид че не е лесно. Иска се голямо желание и здраво учене

4.   Автора, извинявайте за заглавието, да дилемата е курс за програмист или готвач?

5.   Без да се налагам, според мен запиши готвач, за да научиш занаят. Не знам дали е така, ако има някой знаещ да каже, но ми се срува, че дори да не станеш много добър готвач, все ще можеш да си намериш работа, като помощник или нещо друго в тая сфера. Тоест разширяваш си възможностите за намиране на работа. В същото време у вас карай друг курс за програмиране, за да видиш дали ти ще ти се отдаде и евентуално да се ориентираш в тази област. Има безплатни онлайн курсове, без ограничения за време, ако не целиш сертификат. Каквото и да захванеш ще ти е нужно усърдие и много работа, за да станеш добър.

6.   Дано е шега.
Ти знаеш ли колко пари взима най-смотания програмист в една чужда компания? От 2000 лв ей така за старт. Ако си читав, схватлив и ти е интересно едни 4-5000 лв са реалните пари в средно голяма фирма. Понеже аз съм съдружник в малка софтуерна фирма, но работим само с чужди компании, предимно американски фирми, даваме средно около 3500 лв на момчета на по 20-22 г. Смятай сам това колко пари са за България.
Не знам изобщо има ли смисъл да се учи нещо друго, дори има ли смисъл изобщо да се учи за програмист, защото най-добрите ни момчета са самоуки, няма нито един да е учил за програмист :D
Но си трябва да си доста добър, за да работиш по интересни проекти с интересни идеи, изобщо не говоря за уеб дивелопъри - такива не взимат никакви пари. Понеже съм в тази сфера, само ще ти кажа, че за сериозни, западни клиенти около 60-80 евро на час са парите, които се плащат за проект. Поне 10-15 хиляди евро на месец прави един програмист за шефа си. Сега седни да си учиш нещата сам, за да не бачкаш за някой, а сам да си направиш фирмата, продукта и да печелиш реални пари.
Успех.

7.   Първо си изясни кое от двете те влече повече, пък реализация винаги има, стига да има и желание, както и упоритост. И за двете обаче ще ти трябва много труд, за да си успешен. Номер 6 ти е изяснил вече плюсовете на това да си програмист. Ако пък искаш да си готвач, след като вземеш курса, винаги ще можеш да намериш работа в някой добър ресторант, пък и предавания като Masterchef биха могли да са ти поле на изява. Дори би могъл да ди отвориш собствен престижен ресторант. И двете специалности са супер, важното е какво ТИ желаеш.

8.   Имаш ли качествата за програмист, да почнем от там... готвач не е лесно също, но е по-възможно да го научиш и да работиш, не като велик готвач, но поне няма да останеш гладен. Програмирането е тежко, изисква постоянно учене, математика, английски.

9.   Номер 6 и кое те накара да помислиш, че уеб девелъпърите не взимат пари? Това че във вашата компания не давате не означава, че не се взимат пари. Живея в Англия, фронт енд съм, взимам близо 50 000 годишно, които вярвай ми за момента ми е повече от задоволително... лек ти ден

10.   То хубаво програмист, но по фирмите търсят млади хора под 30.
Над 30 взимат такива с дългогодишен опит.

11.   Готвач.
Програмист за 5 месеца няма начин да станеш.

12.   Здравейте, от автора на статията, относно доходите на програмистите, аз съм виждал обяви където се търси програмист за Web приложения и заплащането беше 600лв., виждал съм и други обяви, където заплащането е до 1000лв., но никъде не съм виждал да се предлагат заплати по няколко хиляди лева.

13.   Номер 12, това е България все пак естествено, че повече няма да дадат