Споделена история от Образование

Струва ли си френския език и 9ФЕГ (София)?
Добър ден, пише ви седмокласничка с бал 32,455

От около 5 месеца минах на френска вълна и ми дойде огромната мотивация. От 5 до 7 клас учех немски като втори език (учех е силно казано, знам го колкото френския от сериалите които гледам). Таа... аз и семейството ми бяха в готовност за висок бал, който може да ми стигне за немската и френската, пък после аз ще си избера. Е да, ама не... една моя приятелка изкара 35 бал, ще ходи във Първа Немска... аз затънах. Не съм сигурна дори дали ще ме приемат.

Първо, страха че няма да ме приемат. И второ - въпроса дали ще ми е нужен този език. Много го харесвам, готова съм на всичко да го науча. Но колкото повече сайтове чета, толкова повече се отчайвам - немската елит, топ, само тя е нормална всичко друго е боклук...

Нямам идея какво си струва и какво не. И никаква представа ако не ме приемат във френската къде да отида..

Коментари

1.   Oф, хора... От десетките ми наблюдения на връстници, деца на семейни приятели и т. н. - няма особено значение дали ще си във френската, немската, марсианската или обикновена езикова гимназия. Освен в някакви крайно забити училища с деца от кол въже, но случаят не е такъв.
Учила съм в нормално училище с английски и руски. Имаше плява, но повечето ми съученици станаха адвокати, лекари, ветеринари, фотографи, актьори, зъболекари, журналисти и т. н. Останаха няколко, които ще са си бачкатори цял живот, но не може всички да ги огрее. Единственото изключение е СМГ.
Разберете, че 85% от успеха зависи от вас и от никой друг. Ако ти искаш да учиш, ще учиш. Да, нормалните учители винаги ще те подкрепят, ще ти покажат и насочат, но няма да ти натикат с фуния в главата. Същото става и по-нататък в университета.
Понякога си мисля, че дечурлигата записват елитни гимназии, за да се гъзарят пред другите и да се сравняват с останалите... Или защото мама и тати категорично държат отрочето им да стане генийче, въпреки че няма заложби за това. Вярвай ми, след години няма да ти пука особено.
Запиши каквото искаш, не се води по моди и родителски истерии. Учи си редовно, интересувай се и ще видиш, че по нищо няма да отстъпваш на тия в немската или каквото там искаш. Стискай палци да попаднеш на нормален клас и си живей живота.

2.   Оо, не се притеснявай. Моят бал е 32. 200. Консултирах се с човек, който се занимава с такива неща, и ми каза, че тази година минималните балове ще се понижат значително. На второ класиране е възможно да те приемат в по-"елитните", но ако не ти се рискува може да пробваш в 9ФЕГ.

3.   При подаванито на документи на първо място напиши това което ти харесва, дори и бала ти да е 2 единици надолу, защото има второ и трето класиране. Освен това се говори, че ще смъкват баловете заради двойките, а и във 9ФЕГ балът е 33 а твоят е 32, 5 което никак не е ниско. Все пак напиши някоя друга гимназия или СОУ за всеки случай, но на най-последно място. 9ФЕГ е доста добра от това което съм чувала, но все пак има и негативни коментари, защото винаги ще има хейтъри. И има смисъл да се научи френски, защото езиците не са в излишък. Успех с кандидатсването!

ПС: И аз съм седми клас и смятам да кандидатствам в 9ФЕГ, може да сме съученички :)

4.   Немският е значително по-добър вариант от Френския. Пиши немската каро първо желание и френската като второ.

5.   Авторката :

Номер 1 - аз винаги съм си учела и смятам, че каквото и училище да е няма значение за мен. Но родителите ми... няма как да споря с баща си. Майка ми е съгласна на всичко да съм щастлива, но той всеки ден ми бие канчето че няма да вляза в елитните гимназии и т. н. Така че, вече се предадох относно това да е каквото аз искам.

Номер 3 - само кажи в коя паралелка ще кандидатстваш ;д

Номер 4 - така ще направя

6.   Аз съм номер 3 и ще кандидатствам в паралелката с математика :)

7.   Авторката към номер 3/6 - Съжалявам, че го обърнах на чат, обаче няма как друго яче.

Язък, аз ще пиша БЕЛ и История.. ама ще видя ;д

8.   ooo френския е по-труден и определено е много търсен, именно заради това, че не всеки втори го знае. Няма да сгрешиш с френския

9.   ако може да ми кажеш името на сериалите които гледаш