Споделена история от Образование

Имали бъдеще физиката и математиката?!
Добър ден на всички! Момиче съм в 11 клас. Доста отдавна се чудех какво да продължда след 12 клас и най-накрая реших, че мечтата ми е да уча физика и математика. Още от 5 клас, си казах, че искам да уча тази специалност, защото интересът ми към физиката и математиката е голям. След доста упражнения, се научих да решавам диференциални уравнения. Говорих с моите родители.... ня бяха много съгласни с това, което искам да уча. Баща ми, ме прикамва да следвам архитектура, майка ми пък медицина, но аз вече съм решила.... След като говорих с преподавателката ми по физика, ми отоговори, че няма мног желаещи за тези, , СХОДНИ специалности. Оценката ми по физика и математика, винаги е била отлична. Но родителите ми ме спират!!! Аз не искам ставам лекар, а учител! Нито пък архитект! Учениците ми, които повечето са избрали да следват право, финанси, счетоводство.... се мислят за голяма работа... повечето ми съучениц ме критикуваха, защото ще уча физика и математика! Моят въпрос е, според Вас специалността физика и математика има ли бъдеще, достатъчно търсени ли ще бъдат, физиците и математиците? !

Коментари

1.   За жалост не сме от страните в който да си учител е много търсена и добра професия, бях чул в училище един от класът ми или беше класната да казва в Япония хората се кланят само на две неща- императорът си и учителят си. В България няма да имаш шанс с физика и математика като учител защото нали знаеш че технологията напредва и вярвам че в близкото бъдеще учителите много или малко ще бъдат изместени от технологията но всъщност за това има доста време... Заплатите са абсурдни за професия като тази. Срамота е един учител да получава 500/600 ли. заплата.
Ти па как точно избра тези два предмета, та аз ги мразя много :D. Всъщност мразя всички природни науки освен биологията, само тя ми се отдава от тях.
Майка ти и баща ти са избрали добри професии, се пак медицината и архитектурата имат бъдеще и не вярвам да отпаднат скоро.
Ако наистина ти харесват тези предмети и искаш да станеш учителка става, но да знаеш че ще ти е доста трудно.

hartszy

2.   С математика и физика не е задължително да станеш учител. Можеш да станеш инженер, програмист, архитект или нещо друго с тях.

3.   С физика и математика можеш да преподаваш или да ходиш в БАН. И двете да ги направиш, пак е нечовешки труд за жалки пари. Сега не ти пука, защото още не знаеш какво е да плащаш наем или да се чудиш дали парите ще ти стигнат за ток и вода.

Но много скоро след завършване ще усетиш какво значи да не те наемат на работа.

Математика и физика с нищо няма да ти ПОПРЕЧАТ на трудовата борса, но това е само ако вече притежаваш уменията за да работиш другото. Ако трябва да програмираш, p = m/V или принципът на Хайзенберг с нищо няма да ти послужат.

Похвално е, че си се научила на диференциални уравнения на такава млада възраст, но физика и математика е нещо, с което или трябва да преследваш научна дейност, или да забравиш напълно, тъй като практичните приложения клонят към нула. Просто ако не се занимаваш с наука, това няма възвръщаемост - можеш сама да научиш материала, който те интересува (сама си научила диф. у-ния) и пак да се занимаваш с нещо, което ще е доходоносно един ден.

Има такива, които казват "Следвай страстта си". Не ги слушай, те са идиоти. Не следвай страстта си, защото тя може да те въвлече в курника. Не я забравяй, не я спирай, не преставай да я развиваш, но не си залагай бъдещето на система от уравнения ако не желаеш твърдо да ставаш физик академик. Или поне опитай с инженерна физика ако държиш на това толкова.

4.   България тепърва върви по този път, но на запад много отдавна са осъзнали че прогрес без фундаментална наука не може да има. Честа практика е големи технологични компании да наемат хора с докторантура по физика в иновационните си отдели на доста високи заплати. Защото физика има това което инженера и архитекта нямат- нагласа да вниква докрай в нещата, да разбира същината на проблема и да намира най–простото решение. Аз реших с какво ще се занимавам някъде от началното училище и досега вървя устремено по този път. Що се отнася до математиката - тя е навсякъде. От фрактала на Манделброт през числата на Фибоначи до потоците на Ричи. Няма област от съвременния живот в която физиката и математиката да не са приложими. Дори напоследък се утвърди нова интердисциплина- иконофизка или приложения на физични и математични модели в икономическите науки, като например движение на борсовите пазари, динамика на човешкото мислене и др. Моят съвет е да не се отказваш от избора си. Щом можеш да решаваш диференциални уравнения (предполагам обикновенни, не частни) в 11 клас, значи имаш голям потенциал в тази област. Идеално съчетаване на двете науки е специалност теоретична и математическа физика. Имай предвид че всеки физик може да се преквалифицира в програмист, но обратния процес е много труден!
Поздрави и успешно следване