Споделена история от Образование

Борба с умората по време на учене
Здравейте хора! Надявам се да получа съвети относно това дразнещо нещо наречено умора. Имам няколко седмици до изпитите и искам да мога да уча доста през деня, но когато седна да чета все ми се доспива. Отделям 30 минути за сън но през тях не мога да спя кой знае колко хубаво, защото все си мисля, че точно когато заспя ще звънне алармата вече за ставане. Това, което уча ми харесва. Не е там проблема, чете ми се с желание, мотивирана съм но спи ми се и трудно се концентрирам и лесно се разсейвам. Вечерния ми сън е 8 часа, ако спя повече ми е кофти заради пропиляване на деня и още повече ми се спи. По принцип не харесвам кафето, но преди изпитите пия. И то понякога я помага я не.. Искам съвети за това как да мога да уча без да ми се спи. Сутрин отделям понякога време за тренировка и после се къпя и се чувствам бодра, но седна ли да чета отново се чувствам изморена. Вие как се справяте с умората преди изпити?

Коментари

1.   Умората се натрупва и няма как да се избегне. Пробвай с кратки почивки, учи на отворен прозорец или поне проветрено, следобедния сън също е важен, аз съм най-продуктивен след него, но поне един час сън ти трябва.

2.   Здравей.
Следи си приема на въглехидрати. Консумирай ядки, тоест фъстъци, тиквени семки, орехи по време на учене. Приемай редовно витамини и ако можеш да си позволиш си вземи качествени пробиотици. Направи си малко разследване за приема на магнезий. Не пий повече от две кафета дневно. Относно разсейването можеш да започнеш да контрираш, като свикнеш да четеш на включен телевизор или дори музика. И разбира се болката от това да надвишиш дневното време за учене. Неизбежна е, но после ставаш машина. : )

3.   от автора
Благодаря за мненията :) Ако има още съвети добре са дошли.

4.   Умората е най-вече от притесненията, а не от четенето и ученето. Спри да мислиш за това, че нямаш време, защото ако си спокойна, всичко ще става за много по-кратко време отколкото предполагаш. Няма смисъл да си навиваш аларми - така или иначе следобед няма да спиш повече от два часа, а след следобедния сън ще можеш да учиш до по-късно вечер и така ще се компенсира.

5.   Смени обстановката. Аз лично мога да уча и да се концентрирам само ако е проветрено, светло и съм сама. Иначе не мога да се накарам да уча. Пробвай и ти.

6.   Първо много е важно, кога си лягаш. Ако лягаш след 22. 00 часа винаги ще се чувстваш уморен, та да тръгнем оттам.
Казваш че спиш по 8 часа, значи лягаш си 21. 00-22. 00ч. спиш 7-8 часа и ставането ти да е към 5. 30 - 6. 00ч.
Пиеш си кафето и сутрешния душ и сядаш да четеш, като на всеки 2-3 часа се разкършваш, пиеш водичка и каквото там искаш за по 15 минути, и пак сядаш да четеш. Така продължаваш до към 16. 00 -16. 30ч. и след това никакво четене до следващия ден. Значи след 16 часа - релаксация в смисъл - спортуване, физическо натоварване, ядене, разходки, пазаруване - каквото си искаш.
А за да ти стигне времето си разделяш въпросите от конспекта на дните определени за подготовка и се стремиш да минеш всички определени за деня въпроси.
Телевизия и музика до 21. 00 часа и след това в леглото, за да се възстановиш за четенето на следващия ден.
И така до края, и накрая ще си много уморен след този режим, но пък удовлетворението от наученото ще си е лично твое.
Успех.
----
Само да добавя, че четенето на свежа глава се запаметява много по-лесно.