Споделена история от Образование

Биолог
Здравейте, имам огромно желание да стана биолог. От малък се вълнувам от животните и растенията и сега ми остава още една година, след което категорично съм решил да кандидатствам някаква биологическа специалност, най-вече в СУ. Въпреки, че в България не са добре заплатени и няма работа, аз не мисля да се отказвам. Сега цяло лято ще уча, за да се подготвя за матурата догодина. За чужбина нямам средства да уча, но съм мислил, ако ми се отвори възможност за потенциална реализация там, имам роднини в чужбина. Искам да Ви попитам какво е заплащането на един биолог тук и в чужбина? Искам да се занимавам с животни и растения, измервания на популацията, проучвания, както и възстановяване на популацията на застрашени видове. Също така и микробиологията ми е интересна и бих се занимавал и с това, морската биология също. Мечтата ми е да пътувам по света, в различни държави на експедиции, за опазване на застрашени видове, голям природозащитник съм. Но нашите не гледат много на сериозно на това, за тях е по-добре нещо добре заплатено, като програмист, но мен това не ме влече. Въпреки това не ме натискат да уча нещо, което не искам, а точно обратното. Но не знам коя е правилната специалност, която да избера. Колебая се между Молекулярна биология, която изглежда е най-добрата от факултета на СУ, но е главно за работа в лаборатория и Биология, която след това дава възможност за повече магистратури. Какво е Вашето мнение? Моля за съвети. Благодаря!

Коментари

1.   Аз съм завършила Молекулярна биология в СУ и все едно чета себе си преди години...
В Молекулярна биология по принцип влизат кандидатстуденти с по-висок бал, но какво от това? ! Според мен тази специалност би трябвало да е магистърска, а не бакалавърска. Като цяло материала и преподаването са доста хаотични, "оттук-оттам" образно казано. Например разглеждаме даден белтък - структура, субединици, домени, но се "пропуска" в кои клетки присъства този белтък, какъв е ефекта от действието му на клетъчно и на организмово ниво. Има предмет екология, но и там е пълна пародия. Казват някакви принципни неща, без да дават конкретни примери. На лабораторните упражнения пък правиш нещо, но не се обяснява достатъчно теоретично (почти по всичко упражненията са така). И не работи всеки поотделно, а на групи - един-двама работят, останалите гледат.
Съжалявам, че те разочаровам така, но за съжаление нещата са така.
Аз бих ти препоръчала специалността Биология, защото поне предметите са по-интересни, там ще учиш повече за животни, растения и т. н.
Каза, че имаш роднини в чужбина - поинтересувай се дали там висшето не е безплатно, защото в някои държави е. Или има стипендии.
Ако завършиш магистратура хидробиология, може да работиш в РИОСВ, там търсят биолози с такава специалност.
И с микробиология търсят на повече места, но работата е малко скучна и еднообразна.
А ако искаш да се занимаваш с природозащита и опазване на видове, опция е да завършиш например ветеринарна медицина.
Желая ти успех каквото и да решиш и да предприемеш!

2.   Биологията е прекрасна наука, върху която се базира всеки жив организъм. Страхотна е ако искаш да опознаеш себе си и заобикалящата те среда пълна с живот. Но като първо висше, мисля че не е добра идея. Тук в България ще се ограничиш като някой учител в някое село (защото по градовете местата са вече заети) или до научен сътрудник в БАН (ако учиш чиста биология, но там се влиза с връзки). Моята препоръка е да не спираш да следваш мечтите си, но с тях не можеш да се нахраниш, така че избери специалност, в която ще ти е също толкова добре, но ще има работа и ще е по-доходоносна (като медицина, фармация и т. н. ). А пък след като си изкараш висше за работа, си продължи задочно с биологията. Аз съм така, сега ще завърша висше в сферата на медицината и след това ще започна работа като успоредно с това ще следвам и второ висше Биология. Успех и късмет!

3.   Това, което прочетох дотук, отговаря много точно на специалност екология и опазване на околната среда, много е подходящо, за всичко изброено от теб, но едни съвет-кандидатствай и в Лесотехническия университет, базата е на много по-добро ниво от СУ, в пъти по-добро, особено за тези специалности!

4.   Автора: До №1. Имам братовчедка в САЩ, но за там нещата са трудни с визите, решил съм да кандидатствам за зелена карта, но това си е чист късмет.