Споделена история от Образование

РУДН, Русия
Ще кандидатствам другата година в университет и съм си избрала РУДН в Русия. Проблемът е, че никъде не мога да намеря информация за това дали преподаването там е на руски или на английски. Най-се бъркам от една страница в сайта им, където пише, че руски език ще е необходим за чужденци да го знаят поне на основно ниво, за да може живота им в Русия да е по-лесен. Но никъде не пише на какъв език се преподава... Или поне аз не намерих тази информация. Та, ако някой е запознат, моля да ми разясни как стоят нещата. За да знам дали да уча по-задълбочено руски (имам ниво А2.1) или не.

Коментари

1.   Ха, ами добре дошъл в Русия тогава. Сам ще се убедиш на място, че нещата са в по-голям хаос от в България и всичко, което те е дразнило у нас там ще го видиш в много по-остър вариант, защото у нас последните 15 г. все пак сме понапреднали, а там тъпчат на едно място много от удобствата, на които си свикнал (но не осъзанваш) там няма да ги намериш. Реалността ще те удари с огромна сила.
И още - даваш ли си сметка, че образованието ти няма да е признато никъде в ЕС, включително в България?
Съпругът ми работи за руска компания.... до края на месеца и просто няма да ми стигне мястото да ти описвам що за манталитет имат тези хора и с какви ужаси ще се сблъскаш, но и няма да ми повярваш. ФАКТ обаче - близо 300 000 руснаци трайно искат да живеят и да се устроят у нас, а сме най-бедната страна в ЕС и то все качествени хора, не простолюдие. Ако искаш да се нагледаш на свинщина обаче Русия е правилната страна. Там може да се живее също и добре с нормално хора, но трябва да имаш много пари, а ти няма да ги имаш. Успех все пак и дано ти се сбъднат мечтите

2.   Номер 1.
Авторката търси обективна и реална информация.
Не иска хейтърско мнение.

3.   Имаш 1 година подготвително отделение, за да напреднеш с езика. А2 ти е напълно достатъчно за начало. На руски е обучението.

4.   Номер 3 - Благодаря ти много за информацията!
- Авторката

5.   Какво хейтърско има в коментар номер 1.

6.   А в България дават ли безплатно образование както в Русия? (до N1)
Според мен в Русия си имат техните минуси но имат и доста големи плюсове.

Ето един от предишните ми коментари относно образование в Русия:

Аз уча в Русия град Казан. За да учиш в Русия не ти трябват много пари, лично на мен 2000 лв ми стигат за година, тъй като Казан е по евтин град от Москва и Санкт-Петербург. Има програма в Руско-културно информационният център в София за безплатно образование в Русия. Приемат около 200 човека на година, държавата поема цялостното образование, единствените разходи са за общежитие и храна. Общежитието ми излиза около 200 лв за година с включени ток и вода, а храната е 2 пъти по евтина от България. Мляко - 80ст, Яица-10 ст, Хляб-40ст, това са основните храни сравнени в български левове.
Като цяло университетът в който уча (Казански Федерален Университет)
има доста добра научно и лабораторна база, но самата система на образование е доста консервативна, ако ти харесва да наизустяваш материала или да мамиш като преписваш с микрослушалка или друг метод тогава е за теб. Аз лично прекъсвам образованието си тук поради тази причина. За мен е издевателство над мозъка зубренето, а маменето не спада към моралните ми ценности.
Безплатно образование
Евтин живот
Постоянни мероприятия от всякакъв тип
Избор на много видове спорт(безплатен)
Избор на чужд език като Английски, Немски, Френски, Китайски и др. (Безплатни)
-Консервативно остаряло образование
-Слаба толерантност към чуждестранните студенти
-Затрупване с материал който не е изяснен по време на лекциите
-Изпитите са на памет а не логика (за техническите специалности)
-Огромна бюрокрация
-Трудна реализация на пазара след завършване

7.   И после какво ще я правиш тая диплома, като никъде не се признава? Ще си я окачиш на стената и ще разправяш, че си учила в Русия...