Споделена история от Образование

Завършвам в чужбина. Какво мога да работя в България?
Здравейте,
аз съм момче на 24 г. и догодина се дипломирам в Англия по специалност "Медиа продакшън". Искам да се върна в България и да работя. Във връзка с това искам да попитам: мога ли да си намеря работя в България по специалността? Напр. в някоя медия. Мои познати от България ми казаха, че би било добре за мен да започна в "Кол център", понеже там заплатите били над 1500 лева, а иначе за медия да забравя, защото били необходими много яки връзки.
Ако можете бихте ли ме ориентирали?
P. S. Говоря английски, сравнително добре испански и датски.

Коментари

1.   Медиа продъкжън? Май си посещавала някой Мики Маус курс в някой провинциален университет, а за работа в Кол център не ти трябва никакво образование, а да знаеш език. С две думи - пълна загуба на време и пари на вашите.

2.   Можеш да се реализираш в България, най-добре пробвай в София, ще е трудно първоначално. Следи конкурси в големите медии като БТВ и Нова тв, продуцентски компании и филмови също, пускай CV-та. Успех! :)

4.   Дипломата не е образование а е документ който удостоверява положен труд в дадена насока. Уменията се добиват с практически опит. Опита се добива с участие в програми насочени към развитието на млади кадри, със доброволчество, със контакти и т. н.

Можеш да си инициативен и да създадеш свои проекти, портфолио което после да предлагаш на работодатели - все пак се и продаваш.

Само погледни в Youtube колко много канали има насочени в различни интереси и покриващи разновидни аспекти. Много от хората там дори не са завършили образование за това.

За Call Centre не ти трябва образование - нужни са комуникативни умения и щом владееш езици си и увеличаваш възможностите.

5.   Ти новини не гледаш ли? Искаш от Англия да се върнеш в най-бедната държава в ЕС? ! Ако Англия не ти харесва, потърси друга държава в Европа, а защо не и извън Европа...

6.   Не е вярно, че трябват връзки. В медиите често взимат стажанти и практиканти, не е изключено да намериш! Познавам бг-студенти в Германия, които вакнциите правиха такива стажове, после се прибраха и си работят в някоя медия... Като цяло това изобщо не е лоша специалнсот и ако имаш нюх не виждам причина да не успееш.

7.   Здравей,

Не знам какво е точно media production, но допускам, че е свързано с "производство" на медийни продукти - филми, клипове, реклами...

Ако е така - най-доброто, което можеш да направиш за себе си, на първо място, е да работиш в Англия или в друга Европейска държава с развита медийна индустрия. Натрупай опит и контакти и се върни в България... например след 10 години. Тогава си създай фирма и въведи тук опита от по-развитите страни.

Защото, ако сега се върнеш, ще те вкарат в "системата" - скучна и нископлатена работа, загуба на инерция и знания... и след 5 години ще съжаляваш, че си се върнала. С други думи - ще си пропиляла най-хубавите си години.

Стискам палци и успех!

8.   Не избирай кол център освен ако не искаш да се превърнеш в едно изнервено и изхабено създание докато си още само малко над 20!!! По-добре остани в Англия и там работи по специалността си - нали знаеш езика, какъв ти е проблемът? Няма да ти е лесно, но ще ти е значително по-лесно от това връзкарство в българските медии. Но и ти си ми странен, защо учиш такава специалност, ако имаш намерение да работиш на място, където тя не е развита? Я си стой в Англия, за да не ревеш после.

~Maribel~

9.   Ако си арменец позицията ти е уредена, надявам се ще се сетиш къде.
Ако ли не ще е по-трудно, но се надявам да се реализираш.

10.   Ако искаш нещо по специалността си, търси там

11.   Съветвам те да започнеш само в някоя голяма фирма, с горе-долу утвърдени стандарти на работа. Обърни се към големите посреднически фирми да ти търсят работа, подай си й директно СВ-то към големи фирми, като в мот. писмо уточниш кога се прибираш. Работа не се намира лесно и е по-добре да почнеш от по-рано.

12.   Много благодаря за коментарите. Дадоха ми някаква насока за размисъл.
P. S. до 9, българин съм по народност

13.   Напиши едно хубаво мотивационно писмо и прати по големите ни медии, дори да не предлагат никакви позиции за момента. Напиши, че искаш да започнеш със стаж, ако ще и неплатен да е.