Споделена история от Образование

Кандидатстване за специалност "Медицина"
Здравейте!
Тази година ще съм 11 клас в паралелка с профил Биология, Химия и Английски език. Честно казано дълго време се чудих какво да кандидатсвам и към днешна дата не виждам какво друго да запиша, освен медицина.
Тук обаче настъпват някои проблеми :D Имам доста въпроси относно балообразуването и кандидатстването:
/Благодаря предварително за отделеното време и търпение!! :)/

1. Относно оценките ми по биология и химия в дипломата за средно образование.... как се образуват? Средната оценка на тези от 10, 11 и 12 клас или към тях влиза и оценката от часовете по ЗИП в 9 клас?
2. Чух, че в някой от университетите темата на кандидат студентския изпит е отпаднала... вярно ли е това?
3. Тази година какъв е бил минималният бал за влизане в някой от МУ (няма значение за кой, интересува ме приблизително)
4. Как се формира балът например в МУ София?
5. Доколкото знам има повишителни изпити.... предполагам, че може да се запишеш само на определен брой такива, също така става дума за поправка на оценка само от една година, или греша?

Охххх, наистина имам много въпроси! :D
Благодаря много още вендъж за търпението, отделено да прочетете/отговорите!!!

Коментари

1.   Здравей и аз бях като теб миналата година, не знаех какво и къде искам да уча. Тази година завърших и се записах в престижен университет, според мен де, то вече не е сигурно дали такива са останали въобще :D

Та подред на въпросите:
1. Оценките в дипломата ти за средно образование по биология ще са средно аритметично от годините, през които си учил биология, в зависимост от училището, в което учиш, предполагам, че си в езикова гимназия щом ще имаш биология и в 12 клас. Оценките от зиповете се смятат отделно, но пак ти вдигат общия успех на дипломата.
2. За тази година мога да ти кажа, че в МУ София си имаше изпити, няма логика да ги няма, защото има много желаещи за него и все пак трябва да докажеш знанията си по химия и биология.
3. Минималният бал от тази година можеш да разбереш като си направиш една справка в Гугъл, пишеш "МУ София" и ще намериш отговори на всички въпроси, които те вълнуват
4. Да не се повтарят пак за сайта, но със сигурност се вземат в предвид предварителните изпити, мисля че има 2 предварителни и 1 основен, ако се явиш и на 3те, ти взимат най-високата оценка и с нея ти образуват бала.
5. Да има такова нещо наречено повишителен, предполагам че искаш да се явяваш по химия и биология. Като можеш да се явиш на макс 3 повишителни и си поправяш оценката само от 1 година/примерно биология 10 клас/ Съветът ми е много да си помислиш дали го искаш, трябва да си сигурен в знанията си, за да се явиш и също така да знаеш, че ако изкараш 2ка няма да вземеш диплома.

Като цяло тази година випускът ни беше по-малък и университетите се бореха за студенти, затова повечето са влезли където искат. Ако твърдо си решил за медицината още от септември почвай с уроците по химия и биология, понеже си трябва яка подготовка. Късмет от мен и надявам се да съм ти бил полезен! :)

М 19

2.   От автора: Благодаря много за отговора, наистина ми помогна! А доколкото за уроците, със сигурност ги започвам тази година! Благодаря отново!