Споделена история от Образование

Медицина?
Здравейте. Реших, че искам да кандидатствам Медицина (за което имам още 3 години), но имам няколко въпроса:

1. Кой университет в България е за предпочитане?

2. СУ или МУ София?

3. Дипломата от кои университети се приема не само в България, но и Европа? А отвъд Европа?

4. Казаха ми, че това, което се учи в унивеситетите нямало нищо общо с това от часовете. Бихте ли ми препоръчали книги/учебници, които да ми помогнат с ученето?

5. Преди 2 седмици си купих "Всичко за кандидат-студента за специалности медицина, стоматология, фармация" - от Просвета - София, по препоръка от учител. Ако знаете какво представлява, мислите ли, че е достатъчно?

6. Как става приемът? Това ме обърка малко, защото учителят ми каза, че БАЛ-ът се образува от оценките от ДЗИ и тези от дипломата, а роднина, която учи в СУ каза, че се влиза с приемни изпити.

7. Всички университети ли са с приемни изпити?

8. Чувала съм, че ако изкараш над 5, 50 на определено състезание или на олимпиадата по химия, можеш да влезеш в МУ-София. Вярно ли е?

9. Приемните изпити само изучения материал от училище ли включват или трябва да учиш и от допълнители учебници?

Извинявам се за глупавите въпроси.
Благодаря предварително.

Коментари

1.   Аз съм студент по медицина и мога да ти дам отговори, предполагам!

1 и 2 - СУ е дал началото на медицината в България, базата им е по-нова, по-модерна. В МУ София базата е неподдържана и никой не може да ме убеди в противното, защото съм бил на няколко упражнения там.

3. Всички медицински университети в България са акредитирани и дипломите им се признават в целия ЕС.

4. В първи курс се надгражда, но по-натам става трудно има много нови неща. Повечето се учи на латински, като органи, болести и т. н. Също така идва и момента, в който трябва да приложиш знанията си на практика и се нуждаеш от много четене и здрава психика.

5. Помагалото е много добро! Аз се готвих по него учебниците от профилирана подготовка за 9, 10, 11 и 12 клас на Просвета за СУ/Му София.

6. Всеки университет има формат на изпитите по химия и биология. в МУ София са зубрачески теми около 70, които трябва да ги знаеш отлично за момиче и много добре за момче, по химия там са 4 задачи и една тема от неорганичната химия.
В СУ изпитът се състои от 20 тестови задачи и 4 логически задачи, които могат да ти обхванат целия материал. Там влизат по-добрите, тъй като не зубрят, а учат с разбиране и нямат предварително примерни задачи, както в МУ имат сборник с около 500 задачи. По биология в СУ има тест с 30 въпроса, които също са логически и 1 тема от 9 и 10 клас. В сайта им им програма, по която можеш да се готвиш. Баловете за момичетата са високи, трябва ти около 5. 20 - 5. 50 в момента, но след три години не се знае...

7. Да, всички университети приемат с изпити, все пак става въпрос за медицина, а не публична администрация или друго нещо.

8. в МУ София искат 6. 00, в СУ е 5. 50 или повече може да е по биология или по химия.

9. От учебниците, които учиш в 8, 9 и 10 клас.

2.   Може и с испит може и матура, дипломите от всички университети се приемат в Европа.

3.   Не може само с матура. Точно по биология много се преписва и затова не може с нея. И да знаеш че ако правиш матура по биология и имаш по-ниска оценка отколкото през годините от училище тя ще се гледа. Мойте съученици които учат медицина правиха матура по друг предмет, за да не си развалят 6-тицата от дипломата.

4.   2 не е прав. Медицинските дисциплини никога не приемат с матура, само с изпит! Иначе съм напълно съгласна с написаното от номер 1, но в СУ ако имаш, мисля, че над 5. 50 по химия на олимпиада или състезание можеш да влезнеш фармация. За МУ София съм сигурна, че единствено ако имаш 6, 00 от олимпиада по биология можеш да я ползваш оценката. По биология можеш да учиш по учебниците, но имай предвид, че има много, много грешки и неточностти. Бих ти показала по един урок от трите учебника, да видиш за какво иде реч. (Била съм готвена от най-добрата преподавателка в югозападна България). По химия, обаче нещата не стоят по този начин. В учебната програма не се включват доста неща от задължителните за КСК. Особено пък ако си в езикова или друга гимназия, в която не се учи химия усилено. Даже моя набор, които учеха в МГ профил химия-биология, ходеха на частни уроци, защото наистина в училище се пропускат много неща. Иначе бих ти препоръчала още помагалата на Анастасия Шубанова, много достъпно е написано всичко. Успех!!

6.   За медицина е най-добре да кандидатстваш в МУ. Дипломите на всички университети се признават в чужбина още от 2007г.