Споделена история от Образование

Италиански език сам?!
Здравейте. Момче на 18 години съм и ми се налага да науча италиански език добре, защото възнамерявам да уча и живея там. За сега говоря само английки език и сърбо-хърватски, който не го броя, тъй като беше фасулски за мен. Не мога да ходя при частен учител или на школа, трябва да го науча сам. Възможно ли е според вас да го науча на високо ниво чисто сам (с помощта на речници, учебници и интернет разбира се)? Научих основите сега, с произношението нямам никакви проблеми, но в граматиката се оплитам. По-труден ми се вижда от английския, вие какво мислите? И дали като науча италиански, няма да започна да ги бъркам? В гимназията учех френски и постоянно го бърках с английския, затова спрях да го уча, че да не си разваля английския. Много ми е трудно да раздалечавам езиците. Английския го знам перфектно, искам и италианския да го овладея до такава степен. Възможно ли е? Изтеглих си и приложението Duolingo, което ми помага, но е малко разбъркано.

Коментари

1.   Да, няма невъзможни неща. Ако си решил да учиш италиански сериозно ще трябва да съставяш изречения с новите думи, които си научил. Обикнояените бг самоучители по граматика няма да са достатучни за пулното овладяяане на езика. Ако искаш ще ти пратя издателството на един учебник по италиански? Струва около 30 евро, но ще знаеш всичко. Аори за грешките. пиша от тел.

2.   Виж по-горната тема, има за онлайн курсове и сайтове, които ти помагат.

3.   Аз съм учила италиански в Memrise, има го и в Google play и в интернет. Пробвай там, сайта е много хубав, аз съм доволна. Дано научиш езика! :)

5.   Аз заминах за Италия да работя, без да знам и една дума. Учих го на място, всеки ден научавах по много и така за един месец, можех да разбирам какво ми говорят, без проблем и съответно да отговарям. Отначало наистина е трудно и се бърках много с английския, вмъквах без да искам английски думи. Но с времето се свиква, дори забравих английския. Като се прибрах в БГ, чак мислите ми бяха на италиански.

6.   чужд език не може да се научи "перфектно", още по-малко самостоятелно.
"перфектно" за мен е сигнал за лошо владеене на чужд език, използват го само хора с повърхносни познания.

Та на въпроса: ти англииски как научи перфектно: с или без учител?

7.   По-добре иди и поживей в Италия за 1 година ще го научиш така, все едно си чел от речника за 3 години! Колкото до факта с английския, поне на мен ми помага това, че знам италиянски и английски, понякога когато не се сещам за някоя дума на един от двата езика, знам как е на другия и това автоматично ми отключва и другия :D

8.   До номер 6 - ще си позволя да не се съглася с теб. Аз чак на 14 г. почнах да уча немски език в гимназията си (НЕезикова) и за около 5 г. го владеех като граматика и писмено на ниво С1, за 1 месец някъде се отпуснах и да говоря добре в Германия, след 2 г. горе-долу говорех почти без акцент, после следвах там и т.н.. Днес владея езика перфектно и като казвам това е действително перфектно - мога да превеждам симултантно, да мисля на езика и така нататък, но човек не може да научи така сам език. Поне граматиката, произношението до ниво В2 трябва някой да ви покаже. Сам можеш да перфекционираш един език
Също нашите емигранти, отишли без теоретични езикови познания някъде и без да правят курс на място не знаят езици, а просто разбират и могат да отговорят горе-долу, за да се разберат с работодателите и клиенти евентуално. И 30 г. да стоиш така в страната, няма да научиш език добре, а все ще говориш просто грешно, но за ниско квалифицирана работа е ОК
Според целите ти с две думи..., но да - човек може да научи чужди езици перфектно. Освен немски знам също английски и нидерландски. Труден е само първият чужд език и се учат по-лесно езици от една и съща езикова група или от групата на майчиния - аз в момента уча руски примерно.