Споделена история от Образование

Професия помощник-фармацевт
Здравейте! Сега ще съм в 12 клас, предстои ми да кандидатствам 2017 година. Насочила съм се към специалност пом. -фармацевт в София в "Йорданка Филаретова. Отлична ученичка съм, завърших 11 клас с две петици. Проблема ми е химията и няма да мога да вляза за маг фармацевт в мед университет. Много ми е трудна химията, дори и с уроци. За това съм се насочила към специалността помощник-фармацевт. Живо се интересувам от това къде и какво ще работя с тази специалност. Мислите ли, че тази професия има бъдеще в България? Благодаря предварително на всички, които ще ми отговорят.

Коментари

1.   никой ли няма дами отговори? Моля ви, кажете си мнението.

2.   Щом химията ти е трудна и не се справяш и с уроци защо си избрала тази професия? Без хейт, но след като има други предмети в които се справяш, защо не се занимаваш с някой от тях. Ако химията не ти доставя удоволствие не се занимавай с нея, защото каквото и да правиш, то трябва да е с желание, за да ти се получават нещата и да си щастлива. Помисли отново, дали това е нещото с което искаш да се занимаваш цял живот и дали наистина го искаш. Това беше мнението, дано си ме разбрала правилно и да си обмислила избора си.

3.   Ще работиш в аптека като няма да имаш право да си отвориш собствена аптека или да продаваш лекарства без надзора на магистър. В София се влиза лесно, ще успееш. Специалността е много хубава и без работа няма да останеш. Обучението е 3г, а заплатата наполовина на магистър фармацевт. Учи се органична, неорганична, фармацевтична и аналитична химия, които са много над нивото в училище. С много учене всичко се постига. Успех

4.   Благодаря за мненията ви на номер 2 и 3. Точно това искам да уча, обмислям го вече две години. Но ми казаха, че обучението е 4, а не 3 години. Но това няма значение, ще кандидатствам това.

5.   От номер 2:
Радвам се, че наистина искаш това. Пожелавам ти много успех в следването! :)

6.   Всеки може да си отвори аптека, стига да има нужния капитал. Магистър-фармацевт е нужен за управител на аптеката, собственик може да бъде и човек с основно образование. Помощник-фармацевтите взимат доста по-ниска заплата от магистрите, учат по-малко и следователно нямат правата на магистрите... Винаги трябва да работиш с магистър-фармацевт, който да те "следи" какво отпускаш.
Друг е въпроса, че тази специалност вече не е предпочитана. Говори се, че от 2019/2020 година свалят акредитацията на спец. ''помощник-фармацевт" и ако ти решиш да запишеше тази специалност, а след година-две я закрият.. какво правиш?

7.   До номер 6:
Дори и да закрият специалността "помощник-фармацевт" щом си приет с нея преди да я закрият, няма как да ти спрат обучението. Просто от 2019/2020 няма да може да се кандидатства за нея, иначе хората които са там 1, 2, 3, 4 курс ще си изкарат годините не говори глупости :д.
До момичето, което се чуди дали да кандидатства:
И аз сега съм 12 клас, но съм се насочили към фармация и също като теб съм объркана какво да правя. При мен е другия номер никой учител не иска да ме вземе на частни уроци, защото според тях времето с което разполагам е твърде малко за подготовка. Въпреки това поради голямото ми желание да уча фармация купих си учебници и помагала и тн. и засега се справям. А иначе помощник-фармацевт е хубава професия и ако завършиш това ти също можеш да си отвориш аптека проблемът е, че трябва да плащаш на някой фармацевт за дипломата му, защото без такава диплома нямаш право да отвориш аптека. И запомни има ли желание, има и начин, щом имаш желание за това давай. Химията ти е проблема пробвай с частни уроци. С теб съм. :)

8.   И какво ще правят хората, които са завършили тази професия помощник фармацевт? Къде ще работят и какво, като я закрият? Разбрах, че в България има много хора, които са завършили помощник фармацевт, какво ще правят тези хора след 2020 година?

9.   В Испания, Италия, Венецуела, Франция и някои други държави има професия помощник фармацевт и тя се води técnica de farmacia y para farmacia. И тази професия си е престижна в някои държави.

11.   Магистър фармацевт съм и работя дълги години в сферата. Моето скромно мнение е, че в една аптека има нужда от повече помощник фармацевти, отколкото от магистър фармацевти. Достатъчен е един или двама магистри в една голяма аптека, за да изпълнява тя своите функции. В това число и болнична аптека. Под наблюдението на магистър фармацевт помощник фармацевтът може да продава лекарства и т. н. Така, че в една аптека, която е с 2 или три гишета е достатъчен един магистър на смяна. В болничните аптеки положението е същото. Освен това помощник фармацевтът излиза като заплата и разходи по-евтино на един собственик на аптека. В никакъв случай не омаловажавам нашата работа или на помощник фармацевтите. В крайна сметка и магистрите и помощниците работим в една сфера и всички ние сме колеги. Лично аз като млад магистър фармацевт съм била обучавана от помощник фармацевт, а помощник фармацевтите не отстъпват по знания на магистрите. Разбира се, има изключения, както при нас незнаещи и неможещи колеги, така и сред помощник фармацевтите. Така, че момиче, кандидатствай щом имаш такова желание за помощник фармацевт. Помощник фармацевтите са необходими във фармацевтичния бранш и ще е жалко, ако тази професия отпадне от колежите. Работата на помощник фармацевтите е толкова важна и значима, колкото и нашата. Успех ти желая!

12.   Аз съм номер 11: Бих искала да допълня, че работата на фармацевтите е много отговорна, цял живот четем и се информираме, знаем, че пациентите разчитат на нашата компетентност и знания и ние цял живот работим в услуга на клиентите и тяхното здраве. Момиче, щом си решила да учиш това, трябва да знаеш, че усилията и четенето не са само, докато вземеш диплома. Информирането, знанията в областта ще трябва да ги имаш докато работиш, тоест цял живот. Фармацевтите са отговорни хора, с много знания, постоянно четене на информация от фармокология, фармакогнозия. Имай предвид, че постоянно се произвеждат нови и нови лекарствени продукти, за които трябва да четеш, трябва да бъдеш информирана, да знаеш генериката и действието на продуктите върху човешкия организъм. Всички ние, фармацевтите, които работим в аптеките постоянно четем и се информиране за всяко ново лекарство, за да си вършим перфектно работата и да сме в услуга на клиентите. Фармацевтите не са продавачи на лекарства, а много повече от това. Желая ти успех, момиче и се приготви за четене и знания цял живот, за изключителна отговорност на работното място, ако те приемат да учиш за помощник-фармацевт! :)

13.   Хахаха, и какви са отговорностите на магистър и помощник-фармацевтите? Кажете? Медицинските сестри и лекарите са 1000 пъти по отговорни от фармацевтите! Фармацевтите имат отговорност да съхраняват лекарствата и да ги отпускат чрез рецепта от съответният лекар, те нито са учили медицина, нито имат кой знае какви големи познания по клинична фармакология и фармакотерапия на съответните заболявания. И нямат право да заменят лекарства с техните генерици, поради причината че не са в позиция да определят терапията на един пациент. В смисъл те са по-скоро квалифицирани и знаещи повече за технологията на производството на лекарства, отколкото тяхното въздействие над пациентите. Моля не им придавайте някаква важност в системата на здравеопазването!

14.   Хахаха. Трябва да видиш учебника на медиците/денталните и фармацевтите по фармакология. Този на медиците не знам дали е и наполовина.