Споделена история от Образование

Програмиране или нещо друго?
Здравейте. Момче на 17 години съм за 11 клас. Знам, че подобни теми вече стават балани и няма как да ми кажете, учи това, учи онова, но ще се радвам ако ме насочите, защото найстина не знам с какво да се занимавам, знам само, че може би искам да е с компютри, ще разкажа защо по-долу.

Още от малък обичах да стоя на компютъра и си спомням, че цъках разни игри. Попринцип си падам асоциален, по-затворен съм, домошар съм и предпочитам да си оставам вкъщи в повечето случаи и да цъкам нещо на компютъра, това е единственото ми хоби. Попринцип до скоро цъках WoW, но вече спрях и в момента съм пристрастен към Ютуб. Харесвам също така и андроид, разглеждам какви нови телефони излизат. Преди няколко години работих за кратко и с Фотошоп, бях се зарибил по едно време, но по-късно спрях. Тук идва и въпросът ми към какво да се насоча. Тъпото е, че обичам страшно много компютрите, но никога не съм се замислял как се прави това или онова и не съм програмирал, или поне съвсем малко или разглеждал нещо по-специфично. В училище изучаваме програмиране, но нищо не правим в часовете, а и така и не се бях сетил, че мога евентуално да се подготвям за програмист и да започна да уча. Наскоро гледах разни клипове в Ютуб, има доста за програмиране на различни програми и написах една две съвсем елементарни на C++, но ми звучи скучно да пишеш разни скриптове по цял ден. Готиното е, че може да създаваш разни неща, но като се сетя през какво се минава ми става лошо. Въпросът ми тук е дали човек още преди да е почнал да програмира иска да работи това и му е интересно, или по-късно когато започва да разбира нещата се зарибява и започва да му става интересно. Другия проблем е, че с математиката съм за 4 последните няколко години, но не мога да кажа, че уча или пък слушам в час, само майка ми обяснява задачите преди контролно и уча всичко на веднъж. Алгебрата ми е лесна, но геометрията мисля, че ми куца. Това е за евентуален програмист (не уча в математическа гимназия). За графичен дизайнер като малък рисувах със желание, според семейството ми съм можел да рисувам добре за възрастта си, но по късно спрях и сега не мога да нарисувам хубаво дори кола. Уча в ик. гимназия и икономическите предмети са ми лесни, но даже не знам дали мога да работя на компютър с подобна специалност.

Също така искам да допълня, че ще уча в чужбина (Англия, ако не излезе от ЕС, или другия вариант е Дания). Знам, че темата стана много объркваща, но просто искам да ме насочите към някаква специалност, която да препрокрива интересите ми. Знам само, че искам да работя на компютър. Дадох двете по-горе само като идея. Ако някой може да ме насочи какво да уча ще е страхотно. Целта ми е да мога да се усъвършенствам през идните 2 години, ако избера програмирането или някоя друга специалност, за да стана добър в нещо и да мога да изкарвам достатъчно $$$ по-късно в живота си, а и да разбера дали съответното нещо ме влече или не, защото не искам да запиша нещо в университета и да се мъча 4 години. Надявам се хората, които се занимават с компютри да се включат, ще е страхотно. Благодаря за отделеното време.

Коментари

1.   Момче съм на 15 и сега ми предстои да уча в киров програмиране мисля че това в българия е много добра професия от гледна точка на икономиката ни програмирането не е от наи забавнине професии обаче заплатата е над средното ниво за българя и се търсят много специалисти в тази област аз ти препоръчвам ако си сигорен дали искаш да учиш за тази специалност направи го

2.   "изкарвам достатъчно $$$ " е лоша мотивация, защото освен ако вече нямаш придобитите умения или възможността, като разбереш, че от днес, до момента на изкарването на достатъчното $$$ може да минат 4-5 години, няма да е лесно да полагаш продължително усилия в дадената насока.
За да разбереш, дали програмирането, компютърните науки, алгоритмите, софтуерното разработване и прочие са за теб, трябва да "пробваш". И това е може би една от най-лесните професии, в който можеш да разбереш, дали имаш заложби и дали ще ти е интересно, след може би музикалните и спортните.
Ето какво да направиш - Набави си някоя от книгите "For Dummies" за програмиране за начинаещи. Гледай да е издание след 2010-11. Дали е за C/C , Java, C#, че дори и Python e все тая. Книжките струват по 15-30 лева и ги има в повечето книжарници. Дори можеш да се сдобиеш с електронен вариант, който е ползваем на таблет, втори монитор, че дори и телефон.
След това изяш книгата с кориците. Свали всеки софтуер, който се изисква да свалиш, направи всеки един пример и след това експериментирай. Чети и търси за новите технологии и техники. Ако всичко ти се стори интересно - браво на теб. Намерил си си новата старст. Ако не, имаш възможност да се пренасочиш.

For Dummies са си доста "тъпи" книги, от който можеш и да не научиш много, но поне ще ти отворят вратата и ще обновят представите, що е то порграмиране, и работа с информация. Ако след това решиш да се занимаваш сериозно, ти предлагам да търсиш други ресурси, но най-вече търси хора, който работят в дадена област. Повечето биха ти дали съвет и насока, особено, ако си толкова млад и покажеш, че имаш страст.

3.   Зависи дали ще ти е интересно да създаваш неща. Ще можеш да правиш игри и програми за всякакви неща и ще трябва да пробваш дали работят. И ще видиш какво си направил. Може да ти стане много интересно, но може и да ти е скучно. Аз сега ще уча това в ТУ и се пристрастих точно заради това и малко и заради математиката. Ако ще ходиш в чужбина по-добре отиди в Дания. На Англия излизането от ЕС им е сигурно, най-късно през 2019. Казаха по новините. Но да знаеш, че се учи много математика. Ако ти е трудна или ако не влезеш някъде можеш да се запишеш в Софтуни. Чувал ли си за това?

4.   Благодаря за коментарите. В момента вече бях започнал един курс в интернет, но ако го мина успешно и ми хареса програмирането ще си купя и книгата. Иначе да, чувал съм за Софтуни, дори Телерик и съм гледал няколко техни клипове в Ютуб.