Споделена история от Образование

Имам нужда от съвет
Здравейте, момиче на 18 години съм, уча последна година в гимназия. До сега бях твърдо решена да се запиша в Симеоново - уви, точно сега се разколебах и се отказах. А други идеи нямам. Мислех за международни отношения, европеистика, политология, но не знам дали ще имам развитие с тях, пък и всеки трети ги записва. И ми хрумна да стана преводач - добра съм с езиците. Та искам съвет за това, дали ще е добре да запиша някаква чуждестранна филология и каква да е. Сега знам английски перфектно и испански на прилично ниво. И друг въпрос - дали ще е възможно докато уча да работя? И къде и кога ще мога да натрупам стаж? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Не е вярно, че всеки записва европеистика и политология, иначе да, като че ли за международните отношения си права и напоследък се забелязва ръст на интереса към тази специалност, но това са временни моди - не е важно да учиш нещо "модерно", а нещо, в което да знаеш, че лично ти самата, с твоя набор от качества и възможности, един ден ще успееш да се реализираш. Според мен от трите най-добре е да запишеш европеистика - и въобще не се заблуждавай, че е лесна наука, само защото си мислиш, че всички записват това. То и много хора записват право, но колко реално успяват и колко реално са "родени" за тази професия и я вършат със замах? Еврипеистиката комбинира и политика, и история/география, и чужди езици, така че да знаеш - хич няма да ти е толкова лесно, колкото си мислиш, това е "многопластова" специалност, но пък именно заради това според мен е най-добрият вариант.

2.   На Симеоново доста му падна рейтинга, аз също бях навита за там, но накрая се отказах. Защото махнаха тестовете по български и история и направиха физическия тест непосилен за повечето. Това ме наведе на мисълта, че така много по-лесно ще си вкарат връзкарчетата. Или може би вече търсят бабанки без мозък? Да не говорим колко намалиха бройките, особено на момичетата. Можеш да кандидатстваш "Право", защото се учат същите предмети, които и в Симеоново и накрая също можеш да станеш полицай, но в същото време имаш и други възможности, докато в Симеоново можеш да си само полицай. Друг вариант е, щом ти се отдават езиците, да учиш арабски, японски или някакъв подобен език, защото такива преводачи са доста търсени, а и парите за превод на/от такъв език са доста. Няма смисъл от английска или българска филология, защото с тях можеш да станеш само учител, а със заплата на учител и парите за семестрите няма да си избиеш :) Успех!

3.   Тези специалности които си избрала не са хубави. На твое място бих записал лингвистика с испански език(щом го знаеш) и още някакъв европейски език - аз харесвам немски. След като завършиш ще имаш висше образование и 3 чужди езика.

4.   Здравей, авторке,
това, което пишеш е много хубаво, та замисли се за евентуална комбинация - знания от чужд език плюс някакъв доброволен труд като начало. Мисля, че има създадени програми точно за проблеми като твоя.
Потърси, надявам се да успееш и пиши пак, за да има полза и за други търсещи.
Бог с теб и успех.