Споделена история от Образование

Колко книги сте чели?
Колко книги сте чели през живота си и отговаря ли на истината, че човек може да прочете за период от няколко години 100-150 книги? Когато бях ученик преди години даскала по психология ни каза, че само през следването си в университета е изчел 200-300!? !?? !

Коментари

1.   А ти колко си прочел? Май не много, а!?

2.   Както и при много други неща, важна е не бройката а качеството/съдържанието.
Какъв е смисълът да прочетеш и 1000 книги по диагонал, като няма да вникнеш и запомниш написаното.

А този даскал как помни дали 300 книги е прочел? А може и да е, ама всяка от тях да е била с по 50 листа или пък с илюстрации на всяка втора страница :)

4.   200-300 за 4-5 години... 300 / 5 = 60. 60 книги на година! 365 / 60 = 6. Значи за 5 години без да спира е чел по една книга за 6 дена. Ако средната книга е 200 стр, то по 30 стр на ден. А бе махай го тоя те лъже.

5.   Здравей, читателю! За следването си съм прочела повече от твоя преподавател. По мое време нямахме нет и се налагаше да четем. за което не съжалявам. Преди следването си съм прочела още толкова, но след това драстично увеличих бройката на почетената литература. До известно време ползвах Градската библиотека, но после започнах да си купувам или обменям книги с колеги, близки и познати. Преди няколко години започнах да чета книги в нет-а. Имам у дома около 500 тома литература, но по груби сметки до сега съм прочела около 3000 книги. На 50 години съм. Още ми се чете, така че сметката ще се променя с времето.... Поздрави от друг чичател!

6.   Съжалявам, но не си записвам в тефтерче всяка една книга, която прочитам. :D По 2-3 книги на месец чета обикновено. Преди четях доста повече, но в момента уча и работя и не ми остава много време за екстри.

7.   Всичко може.

8.   Хиляди! Не им знам бройката, но когато бях малка нямахме интернет, а телевизията беше само Канал 1 и Ефир 2, а на вилата и картината беше лоша, та когато не бяхме навън, си стояхме вкъщи и четяхме книжки или списания.
Колкото до това, че човек може да прочете 100-150 книги за няколко години, ами няма никакъв проблем. Ама зависи от книгите. Ако са тънки или интересни се четат бързо и приятно, ама ако е някоя скука, която трябва задължително да прочетеш (от списъка по литература или за изпит), е тогава става тегаво. А, иначе ми се е случвало да прочета и цяла книга за 1 ден, ама рядко. Пък и книгите, които съм чела за 1 ден бяха много интересни и не исках да ги оставям.
Обаче за мой срам вече не чета толкова много както преди. С тая кабелна телевизия с 200 канала и бързия и евтин интернет вече чета доста по-малко. А, не е хубаво. Въпреки, че ако поискам като нищо ще прочета 100 книги в рамките на 1 година, ако обаче са интересни, е и не са с обем от 800 страници. :))

9.   Не само отговаря, но е самата истина.
Можеш да пресметнеш сам, ако четеш 2 книги седмично са 104 книги годишно. Някои хора четат много повече просто, защото имат умението да четат изключително бързо. Аз средно чета около една книга и половина седмично, а понякога две, но зависи от самата книга и от ежедневието разбира се.
Но няма ден, в който да не чета минимум 1 час, така че е напълно, постижимо. Дори и да не четеш 100 книги годишно, а половинага грубо да кажем, пак е много добро постижение.
В днешно време не всеки може да се похвали с подобен успех.
Readers are leaders :)

10.   Аз в рамките на 3- 4 месеца съм прочела 11 книги, така че мисля, че е напълно възможно. Зависи за каква литература става дума. Във всеки случай при следването на психология се чете много и буквално може да живееш, за да череп. Намирам я за невероятно интересна наука с безброй теории и гледни точки. Лично аз за 27 години съм прочела около от 100- 150 книги.

11.   Аз си ги броя в goodreads без презпрочетените бях ударила 120 миналата година,тази вече имам и друга работа и съм назад с книгите,но да...можеш да прочетеш много,много книги стига да имаш времето и желанието.Като цяло на четенето трябва да не се гледа като на нещо задължително,а на удоволствие,ако не ти се чете толкова много,няма проблем да не четеш непрекъснато.Освен това книгите по психология мисля,че отнемат повече време от художествената литетура.

12.   Аз не определям, четенето по броят. Едва ли някой брои, но пък хора всякакви. Зависи от човека от нагласата от ситуацията.
Бройката е напълно възможна.

13.   Около 50-100.

14.   Не знам колко книги съм прочела, отдавна им изгубих бройката. Според мен е възможно да се прочетат толкова книги, особено ако не си цял ден на работа (и книгата е достатъчно интересна).
Последният път, като бях болна прочетох една книга от 500 страници за два дни.. а изобщо не чета бързо. За справка баща ми прочита книга с такъв брой страници за няколко часа ;)
Ж28

15.   Ей хора, интересна книга от възрастен човек се чете със скорост 40-50 страници на 1ч и това ако няма илюстрации. Защо преподавателя му да не чете почти всяка вечер по 1ч книга преди заспиване? Защо си мислите че всички хора са като вас и заспиват като изгледат биг брадер, някой хора четат, вместо да гледат "култови" предавания вечер.

16.   начи имам купени 400 книги на лавицата ърху мен като варират от джурасик парк, до робърт шекли айзък азимов и война и мир на руски и майстора и маргарита, също всички на тери пратчет от света на диска и други негови които не са от поредицата. това са купените. а да и хари потър фор евър. за тези съм дала пари за литература. отделно уча медицина и имам 6 дебели тома с науча литература, които съм минала по три пъти, защото това са неща които икам да знам мого добре защото много ми трябват. отделно на компа имам една папка с пдф формати около 2 гб които съм прочела и още 16 гб които чакам да прочета. като човек живеещ в шибана софия и пътуващ по час и половина на посока, чета доста там от таблета. за последните две седмици прочетох 3 книги от по 500 средно страници. не съм уряла от много четене, даже се чувствам значително по-добре. ако мислиш че ако четеш много ще ти опада мозъка лъжеш се :)

17.   Аз съм на 33г., и съм прочел около 10 книги, но говорим за цeли книги от първата до последната страница, сериозна литература като "Железния светилник", "Тютюн", "Под игото", иначе, като отделни глави от книги са десетки.

18.   300 страници се чете за 4-5 часа. Ако четеш по час на ден, спокойно можеш да прочетеш 80 книги за една година. И тук говорим за разни романи, които стоят на нощното шкафче. Ако имаш други интереси и си в университета, цифрата спокойно може да стане двойна, така че няма нищо странно, в това да се прочетат 150 книги за "няколко" години.

20.   Авторът изглежда принадлежи към едно поколение, което не може да се похвали с грамотност и любов към книгата.
В родния ми град родителите ми имат над 4000 тома литература, имаме си малка частна библиотека, така да се каже. От нея съм прочела повечето книги, особено много четях в периода между 13-18 г., защото тогава не във всеки дом имаше интернет, по телевизията не даваха нищо интересно (латино сериали никога не съм гледала), а и нашите не ми даваха да излизам по нощите и не съм ходила по дискотеки например.
Когато станах студентка, всеки семестър съм чела освен учебниците ми дооооста допълнителна литература (завършила съм Право), до ден днешен ми се налага да чета и запомням бързо, годишно изчитам доволно количество професионална литература и статии. Отделно имам електронен четец и чета на него всяка седмица по поне една книга, старая се да не чета само на български. За последните 2-3 г. съм прочела доста книги, не си водя записки но само художествената литература трябва да е поне 150 книги за този период. В почивните дни ми доставя удоволствие да започна деня си с книга и чаша ароматно кафе. Доставя ми особено удоволствие да изляза на терасата, ако времето го позволява, да дишам свежия въздух, да си пия кафето и да чета книгата. Ако нямам други задачи за деня и мъжът ми спи, мога да отделя и 2-3 часа за целта.

Господинът, който е писал, че е прочел "цели" 10 книги - ако приемем, че може да чете от 7-годишен, това означава, че за 26 г. е прочел 10 книги, т. е. по по-малко от половин книга на година. Според мен е малко. По-горе видях коментар, с който съм съгласна - масово хората гледат т. нар. риалити формати, а нацията ни затъпява все повече. Една от причините е, че не се чете. Другата причина е КАКВО се чете, особено в училище. Учебниците са написани по меко казано дебилен начин, а в последните 20 г. учители станаха полуграмотни хора, които просто не са ги приели да учат нищо друго. Резултатът? Е, виждаме го всеки ден.

Уважаеми юноши и девойки /или тийнейджъри, ако така предпочитате/, четете, образовайте се, говорете и пишете правилно, само така имаме шанс да излезем от блатото на разруха, в което е затънала цялата ни държава.

22.   Много

23.   Добре бе, хора, според вас коментар номер 16 от четящ човек ли е написан!? Нямам думи! Щом е образован и интелигентен авторът, както сам твърди, не е ли под достойнството му да се излага по такъв начин. За мен той или лъже, че чете, защото едва ли умее, или изобщо не уважава българския език и се подиграва с него много грозно, което аз не проумявам и не приемам. Жална ти майка, Българийо, като са ти такива образованите, какви ли са ти неграмотните!

24.   Много, не съм ги броила.

25.   Аз съм изчел по своя воля точно 0 книги. Но баща ми разправя, че в юношеските си години чел по 1-2 книги на ден. До желание е и интерес е.

26.   Да, възможно е. Аз съм чел по над 240 годишно като студент. Факт е обаче, че четенето не ти помага за нищо... в БГ. В другите страни статистически хората, които четат повече са по-успели и богати. Тук е до мутраджийство, тарикатлък и т. н. Вярно, хубаво е да си чел, дава ти богат речник и т. н., но тези изгоди не носят пари. Съжалявам.

27.   Около 40-50

29.   Тоя путколог, който ти преподава е чел, ама баш идиотизми ала Фройд и Юнг е чел.

Както номер 4 показа, не е чел толкова книги посмъртно. Освен ако не ги е чел през страница-две.

Нека си направим един мисловен експеримент - виждал си как седят листовете хартия на принтера, нали? Един куп листа, един върху друг.
Представиси сега, че от тази купчина, всеки един лист представлява една част от човешкото знание - химия, биология, физика, програмиране, архитектура и т. н.
За всяка една книга, която си прочел, слагаш по една точка с молив на съответния лист - една в литературата ако си чел "Престъпление и наказание", две във физика ако си чел "Принципите на математиката" и "Кратка история на времето" и така продължаваш докрай.

Погледни сега как седят твоите знания - нещо си там в литературата, малко знаеш от генетика, можеш да напишеш 3 реда код в Java, помниш 5 дати по история. Голям прас, това не е нищо. Знаеш само това-онова от някой си автор, можеш да говориш по една или две теми на леко по-сериозно ниво, и край. Няма смисъл да гониш бройки, или да се фиргаш във всички посоки, само защото някой ти е казал че трябва да четеш това-онова. Набележи си "листа", и се захвани с него.

Чети качествени заглавия, при това в специализирана литература - такава, която развива интелекта и ти помага професионално. На Д. Кнуф книгите ако ще си програмист, на Файнман лекциите ако ще си физик, журналите по медицина ако ще си лекар, на Рудин книгите ако ще си математик, Чомски ако си лингвист.

Тези, които се хвалят с броя книги, са най-жалките дебили. Никаква гаранция, че книгите не са по 50 стр., че не са половината картинки или че въобще има нещо грамотно написано в тях.

30.   Зависи какви са книгите. В началото на годината бях решила да направя списък, за да разбера колко мога да прочета и за 6 месеца съм прочела 30 книги. Книги от 400-500-1200 страници, не си падам по-кратките. Предпочитам обемните и най- добре от няколко тома. Не може да се сравни някоя кратка любовна книжка, която е само за малко загуба на време и Граф Монте Кристо или То.
ж. 15

31.   Може би 500, но не съм сигурен.
Книгите са за мен, каквото са за някой хора, сериалите по Нетфликс. Като хванеш един, ако можеш, ще изгледал цял сезон за един ден. Същото е и с книгите. Помня, като дете, че три страници на ден, ми бяха много. Но с времето, започнах да чета по половин книга на ден. Не чета всеки ден. Просто през седмица-две си хващам една книжка и я чета. По 20-30 на година, събират се. Най-трудно ми бе, в 6те месеца, когато живях със съквартирант. Някои хора, просото не знаят значението на думите тишина и спокойствие.
Ами това е ! На който му се чете, може да изчете и хиляди.

32.   Да, възможно е.
Аз съм на тринадесет години и съм чела много книги досега. Предпочитам класики, така че страниците често надвишават 500 страници. Разбира се, има и кратки книги, които са станали световноизвестни. Примерно, "Гордост и предразсъдъци" или "Брулени хълмове", чийто брой страници е малко повече от 300. Но по-дългите класики също се четат бързо, зависи как е свързана книгата с теб. Такива книги са "Граф Монте Кристо" и "Тримата мускетари" на Ал. Дюма, "Конникът без глава", на Майн Рид, "Птиците умират сами" и т. н. Има и съвременни книги, които са велики, като "Крадецът на книги", "Неграмотното момиче, което можеше да смята" и други.
Прочела съм книгите, защото с тях се чувствам някъде другаде, мога да избягам в думите. Почти никога не съм чела книги от списък за четене, ами тези които, наистина ме впечатляват. Може би е добре да започнеш с книги на Стивън Кинг или Емилио Салгари? Творбите им нямат нищо общо, но са изключително интересни. Или пък класики - като "Чичотомовата колиба". Книгите са енергия. От зарядът им зависи, колко бързо ще прелетиш от едната до другата корица. А може би и още веднъж.

33.   Ако четеш редовно, спокойно ще можеш да четеш 250 думи на минута или 15000 на час.

Повечето романи са около 90 000 думи. При 15000 думи на час, ще ти отнеме 6 часа, да прочетеш една. Да речем, че имаш 2 години, за да прочетеш 150 книги и решиш, че ще четеш всеки ден.

Ще ти отнеме 900 часа, за да прочетеш тези 150 книги.
Ако имаш 2 години, ще трябва да отделиш 450 часа на година средно.
При 365 дни ... това са 1.23 часа на ден или 74 минути.

Не искам да се заяждам, но това определено не е толкова непостижимо. А ако имаш 3-4 години, то спокойно ще можеш да прочетеш и тежка техническа литература.

Да не казвам, че ако си много запален читател и отделяш поне 3-4 часа от деня си за четене и раотата ти е свързана с четене, така че ти се събират поне 7-8 часа на ден, 150 книги ще ги четеш не са 3-4 години, ами за 4-5 месеца.